Kališta

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to navigation Jump to search
Kališta

Калишта
Kalisht
Village
Kališta
Kališta
Kališta is located in Republic of North Macedonia
Kališta
Kališta
Location within Republic of Macedonia
Coordinates: 41°09′N 20°39′E / 41.150°N 20.650°E / 41.150; 20.650Coordinates: 41°09′N 20°39′E / 41.150°N 20.650°E / 41.150; 20.650
CountryRepublic of Macedonia
MunicipalityStruga municipality
Statistical regionSouthwestern Statistical Region
Population
(2002)
 • Total1,178
Time zoneUTC+1 (CET)
 • Summer (DST)UTC+2 (CEST)
Car platesSU
Website.

Kališta (Macedonian: Калишта, Albanian: Kalisht) is a village in the municipality of Struga, Republic of Macedonia.

Demographics[edit]

The village of Kališta is inhabited by Tosks, a subgroup of southern Albanians and speak the Tosk Albanian dialect.[1][2]

According to the 2002 census, the village had a total of 1178 inhabitants.[3] Ethnic groups in the village include:[3]

References[edit]

  1. ^ Murtishi, Kaim (2001). Ladorishti: Histori dhe Tradita. Asdreni. p. 53. "Ladorishti, Frëngova, Zagraçani dhe Kalishti fshatra toske"
  2. ^ Tuda, Shpresa (1977). "Të dhëna për zakonet e vdekjes dhe vajtimet në Strugë dhe rrethinë". Gjurmime albanologjike: Folklor dhe etnologji. 5–7: 159. "Fshatrat e rrethinës së Strugës siç janë: Kalishti, Frengova, Ladorishti, Zagraçani dhe Shumi flasin në dialektin toskë, kurse në të gjithë fshatrat e tjerë flitet gegënishtja.".
  3. ^ a b Macedonian Census (2002), Book 5 - Total population according to the Ethnic Affiliation, Mother Tongue and Religion, The State Statistical Office, Skopje, 2002, p. 181.

External links[edit]