List of Minnesota State High School League State Championships (Fall)

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to: navigation, search

The Minnesota State High School League conducts championships for high school sports in Minnesota. Here is a list of past fall sports champions.

Girls Tennis[edit]

Girls Tennis
Year School Class[1]
1974 Minnetonka High School
1975 Minnetonka High School
1976 Saint Paul Academy and Summit School
1977 Saint Paul Academy and Summit School
1978 Edina East AA
Rochester Lourdes High School A
1979 Edina East High School AA
Saint Paul Academy and Summit School A
1980 Edina East High School AA
Saint Paul Academy and Summit School A
1981 Edina High School AA
Saint Paul Academy and Summit School A
1982 Edina High School AA
Saint Paul Academy and Summit School A
1983 Edina High School AA
Saint Paul Academy and Summit School A
1984 Edina High School AA
The Blake School A
1985 Edina High School AA
Blue Earth High School A
1986 Edina High School AA
Saint Paul Academy and Summit School A
1987 Edina High School AA
The Blake School A
1988 Edina High School AA
Saint Paul Academy and Summit School A
1989 Edina High School AA
Virginia High School A
1990 Edina High School AA
The Blake School A
1991 Edina High School AA
The Blake School (Minneapolis) A
1992 Edina High School AA
The Blake School A
1993 Bloomington Jefferson High School AA
The Blake School A
1994 Hopkins Senior High School AA
Orono High School A
1995 Bloomington Jefferson High School AA
Orono High School A
1996 Bloomington Jefferson High School AA
Breck School A
1997 Edina High School AA
Rochester Lourdes High School A
1998 Edina High School AA
Rochester Lourdes High School A
1999 Edina High School AA
Rochester Lourdes High School A
2000 Edina High School AA
Rochester Lourdes High School A
2001 Edina High School AA
Rochester Lourdes High School A
2002 Edina High School AA
Rochester Lourdes High School A
2003 Edina High School AA
Rochester Lourdes High School A
2004 Edina High School AA
Rochester Lourdes High School A
2005 Edina High School AA
Rochester Lourdes High School A
2006 Edina High School AA
Rochester Lourdes High School A
2007 Edina High School AA
Mounds Park Academy A
2008 Edina High School AA
Rochester Lourdes High School A
2009 Edina High School AA
Mounds Park Academy A
2010 Edina High School AA
Rochester Lourdes High School A
2011 Edina High School AA
The Blake School A
2012 Edina High School AA
The Blake School A
2013 Edina High School AA
Breck School A
  1. ^ Girls tennis was not separated into a class system until the fall of 1978.

Boys Soccer[edit]

Boys Soccer
Year School Class[1]
1974 Bloomington Lincoln High School
1975 Richfield High School
1976 Bloomington Lincoln High School
1977 Mounds View High School
1978 Robbinsdale Cooper High School
1979 Robbinsdale High School
1980 Burnsville High School
1981 Bloomington Kennedy High School
1982 Burnsville High School
1983 Hopkins Senior High School
1984 Apple Valley High School
1985 Wayzata High School
1986 St. Paul Academy and Summit School
1987 St. Paul Academy and Summit School
1988 Apple Valley High School
1989 Apple Valley High School
1990 Burnsville High School
1991 Saint Paul Academy and Summit School
1992 Apple Valley High School
1993 Burnsville High School
1994 Saint Paul Academy and Summit School
1995 Stillwater Area High School
1996 Stillwater Area High School
1997 Apple Valley High School AA
Benilde-St. Margaret's School A
1998 Apple Valley High School AA
Rochester Lourdes High School A
1999 Edina High School AA
Rochester Lourdes High School A
2000 Edina High School AA
Benilde-St. Margaret's School A
2001 Edina High School AA
Southwest Minnesota Christian High School A
2002 Eden Prairie High School AA
Totino-Grace High School (Fridley, Minnesota) A
2003 Robbinsdale Armstrong High School AA
Benilde-St. Margaret's School A
2004 Bloomington Jefferson High School AA
Totino-Grace High School A
2005 Wayzata High School AA
Breck School A
2006 Apple Valley High School AA
Benilde-St. Margaret's School A
2007 Anoka High School AA
Duluth Marshall High School A
2008 Osseo High School AA
Blake High School A
2009 Apple Valley High School AA
Mahtomedi High School A
2010 Apple Valley High School AA
Prairie Seeds Academy (Brooklyn Park, Minnesota) A
2011 Eden Prairie High School AA
Benilde-St. Margaret's School A
2012 Eastview High School Apple Valley, Minnesota AA
Rochester Lourdes A
2013 North St. Paul AA
St. Paul Como Park A
2014 Anoka AA
Apollo A
2015 Anoka AA
Orono A
2016 Stillwater Area High School AA
St. Thomas Academy A
  1. ^ Boys soccer was not separated into a class system until the fall of 1997.

Championship played at Metrodome from 1986 to 2013.

Championship now played at US Bank Stadium since 2016

Girls Soccer[edit]

Girls Soccer
Year School Class[1]
1980 Bloomington Jefferson High School
1981 Washburn High School (Minneapolis)
1982 Bloomington Jefferson High School
1983 Irondale High School
1984 Bloomington Jefferson High School
1985 Coon Rapids High School
1986 Edina High School
1987 Coon Rapids High School
1988 Roseville High School
1989 Anoka High School
1990 Park High School (Cottage Grove, Minnesota)
1991 Wayzata High School
1992 Burnsville High School
1993 Burnsville High School
1994 Stillwater Area High School
1995 Apple Valley High School
1996 Wayzata High School
1997 Henry Sibley High School (Mendota Heights, Minnesota) AA
Mahtomedi High School A
1998 Stillwater Area High School AA
Minnehaha Academy A
1999 Woodbury High School AA
Mahtomedi High School A
2000 Wayzata High School AA
The Blake School A
2001 Minnetonka High School AA
Totino-Grace High School (Fridley, Minnesota) A
2002 Wayzata High School AA
Totino-Grace High School A
2003 Woodbury High School AA
Academy of Holy Angels A
2004 Woodbury High School AA
Mahtomedi High School A
2005 Eden Prairie High School AA
Mahtomedi High School A
2006 Woodbury High School AA
Mahtomedi High School A
2007 Lakeville South High School AA
Totino-Grace High School A
2008 Woodbury High School AA
Mahtomedi High School A
2009 Wayzata High School AA
Orono High School A
2010 Eden Prairie High School AA
Rogers High School A
2011 Wayzata High School AA
The Blake School A
2012 Wayzata High School AA
Benilde-St. Margaret's School A
2013 Minnetonka High School AA
Benilde-St. Margaret's School A
2014 Eagan High School AA
Orono High School A
2015 Eagan High School AA
Benilde St. Margaret's School A
  1. ^ Girls soccer was not separated into a class system until the fall of 1997.

Championship played at Metrodome since 1986.

Boys Cross Country Running[edit]

Boys Cross Country Running
Year School Class[1]
1943 Duluth Central High School
1944 Roosevelt High School (Minneapolis)
1945 Duluth Central High School
1946 Minneapolis Southwest High School
1947 Mpls Southwest High School
1948 Mpls Southwest High School
1949 Duluth Central High School
1950 Mpls Southwest High School
1951 Duluth Central High School
1952 Mpls Southwest High School
1953 Mpls Southwest High School
1954 Mpls Southwest High School
1955 St. Louis Park High School
1956 Duluth Central High School
1957 Duluth Central High School
1958 Roosevelt High School
1959 Mpls Southwest High School
1960 Hibbing High School
1961 St. Louis Park High School
1962 Mpls Southwest High School
1963 Mpls Southwest High School
1964 Mpls Southwest High School
1965 Mpls Southwest High School
1966 White Bear Lake High School
1967 Austin High School (Minnesota)
1968 Alexander Ramsey High School (Roseville, Minnesota area)
1969 Mpls Southwest High School
1970 Mpls Southwest High School
1971 Mpls Southwest High School
1972 Mpls Southwest High School
1973 Mpls Southwest High School
1974 Robbinsdale Armstrong High School
1975 Cretin-Derham Hall High School AA
Glenwood High School A
1976 Burnsville High School AA
Blue Earth Area High School A
1977 Burnsville High School AA
Blue Earth Area High School A
1978 Burnsville High School AA
Rochester Lourdes High School A
1979 Burnsville High School AA
Rochester Lourdes High School A
1980 Southwest High School AA
Rochester Lourdes High School A
1981 Lakeville High School AA
Rochester Lourdes High School A
1982 Winona High School AA
Staples High School A
1983 Ramsey-Kellogg High School (Roseville, Minnesota) AA
Staples High School A
1984 Esko-Cloquet Area High School AA
Montgomery-Lonsdale Area High School A
1985 Esko-Cloquet Area High School AA
Elgin-Millville Area High School A
1986 Burnsville High School AA
Elgin-Millville Area High School A
1987 Winona High School AA
Montevideo-Maynard Area High School A
1988 Minneapolis South High School AA
Mesabi East High School (Aurora, Minnesota) A
1989 Minneapolis South High School AA
Fairmont High School A
1990 Minneapolis South High School AA
Saint Paul Academy and Summit School A
1991 Minneapolis South High School AA
Saint Paul Academy and Summit School A
1992 Wayzata High School AA
Saint Paul Academy and Summit School A
1993 Wayzata High School AA
Mesabi East High School A
1994 Lakeville High School AA
Sartell High School A
1995 Stillwater Area High School AA
Canby-Minneota-Lincoln Area High School A
1996 Stillwater Area High School AA
Staples-Motley Area High School A
1997 Stillwater Area High School AA
Staples-Motley Area High School A
1998 Hopkins Senior High School AA
Staples-Motley Area High School A
1999 Hopkins Senior High School AA
Staples-Motley Area High School A
2000 Wayzata High School AA
Paynesville Area High School A
2001 Hopkins Senior High School AA
Staples-Motley Area High School A
2002 Hopkins Senior High School AA
Staples-Motley Area High School A
2003 Marshall High School AA
Staples-Motley Area High School A
2004 Marshall High School AA
Eveleth-Gilbert Area High School A
2005 Willmar High School AA
Saint Cloud Cathedral High School A
2006 Willmar High School AA
Perham High School A
2007 Wayzata High School AA
Perham High School A
2008 Wayzata High School AA
Blake High School A
2009 Eden Prairie High School AA
Plainview-Elgin-Millville A
2010 Wayzata High School AA
Perham High School A
2011 Stillwater Area High School AA
Cathedral High School A
2012 Stillwater Area High School AA
Perham High School A
2013 Wayzata AA
Perham A
2014 Wayzata AA
Mora A
2015 Hopkins AA
Mora A
  1. ^ Boys cross country was not split into a class system until the 1975 season.

Girls Cross Country Running[edit]

Girls Cross Country Running
Year School Class[1]
1975 Minneapolis Regina High School
1976 Robbinsdale Armstrong High School
1977 White Bear Lake Mariner High School
1978 Robbinsdale Armstrong High School AA
Hinckley High School A
1979 Owatonna High School AA
Montgomery-Lonsdale Area High School A
1980 Eden Prairie High School AA
Esko High School A
1981 Minnetonka High School AA
Lourdes High School A
1982 Minnetonka High School AA
Redwood Falls High School A
1983 Hopkins Senior High School AA
Redwood Falls-Morton Area High School A
1984 Faribault High School AA
Hermantown High School A
1985 Alexandria High School AA
Hermantown High School A
1986 Winona High School AA
St. Cloud Cathedral High School A
1987 Alexandria High School AA
Windom-Storden-Jeffers Area High School A
1988 Fairmont High School AA
Windom-Storden-Jeffers Area High School A
1989 Winona High School AA
Hawley-Ulen-Hitterdahl Area High School A
1990 Rochester John Marshall High School AA
Plainview High School A
1991 Minnetonka High School AA
Hawley-Ulen-Hitterdahl Area High School A
1992 Duluth East High School AA
International Falls High School A
1993 Duluth East High School AA
Canby-Minneota Area High School A
1994 Duluth East High School AA
Lourdes High School A
1995 Duluth East High School AA
Sartell High School A
1996 Duluth East High School AA
Wadena-Deer Creek Area High School A
1997 Duluth East High School AA
Lake City High School A
1998 Duluth East High School AA
Wadena-Deer Creek Area High School A
1999 Bloomington Jefferson High School AA
Deer River-Hill City-Northland Area High School (Remer, Minnesota) A
2000 Grand Rapids High School AA
New London-Spicer Area High School A
2001 Hopkins Senior High School AA
New London-Spicer Area High School A
2002 Hopkins Senior High School AA
New London-Spicer Area High School A
2003 Lakeville High School AA
Staples-Motley High School A
2004 Minnetonka High School AA
Glencoe-Silver Lake Area High School A
2005 Lakeville North High School AA
Adrian High School A
2006 Woodbury High School AA
Adrian High School A
2007 Burnsville High School AA
Adrian High School A
2008 Eden Prairie High School AA
Adrian High School A
2009 Elk River High School AA
Waseca High School A
2010 Eden Prairie High School AA
Adrian High School A
2011 Monticello High School AA
Cathedral High School A
2012 Wayzata High School AA
Esko High School A
2013 Wayzata AA
Annadale A
2014 Wayzata AA
Trinity School A
2015 Edina AA
Perham A
  1. ^ Girls cross country was not split into a class system until the 1978 season.

Girls Volleyball[edit]

Girls Volleyball
Year School Class[1]
1974 Osseo High School
1975 Hibbing High School AA
Moose Lake High School A
1976 Minnetonka High School AA
Hermantown High School A
1977 Saint Paul Highland Park High School AA
Sartell High School A
1978 Coon Rapids High School AA
Gaylord High School A
1979 Saint Paul Johnson High School AA
Gaylord High School A
1980 Robbinsdale Armstrong High School AA
Moose Lake High School A
1981 Robbinsdale Armstrong High School AA
Moose Lake High School A
1982 Robbinsdale Armstrong High School AA
Mayer Lutheran High School A
1983 Robbinsdale Armstrong High School AA
St. Michael-Albertville Area High School A
1984 Robbinsdale Armstrong High School AA
Concordia Academy A
1985 Apple Valley High School AA
Greenway High School (Coleraine, Minnesota) A
1986 Columbia Heights High School AA
Clarissa High School A
1987 Columbia Heights High School AA
Concordia Academy A
1988 Moorhead High School AA
Win-E-Mac High School A
1989 Columbia Heights High School AA
Cook High School (Cook County) A
1990 Columbia Heights High School AA
Tracy-Milroy Area High School A
1991 Chaska High School AA
Stewartville High School A
1992 Apple Valley High School AA
Tracy-Milroy Area High School A
1993 Chaska High School AA
United South Central High School (Wells, Minnesota) A
1994 Chaska High School AA
Tracy-Milroy Area High School A
1995 Alexandria High School AA
Tracy-Milroy Area High School A
1996 Chaska High School AA
Tracy-Milroy Area High School A
1997 Eagan High School AA
Stewartville High School A
1998 Eagan High School AA
Central Minnesota Christian High School (Prinsburg, Minnesota) A
1999 Alexandria High School AAA
Jackson County Central High School AA
Central Minnesota Christian High School A
2000 Robbinsdale Armstrong High School AAA
Stewartville High School AA
Central Minnesota Christian High School A
2001 Eagan High School AAA
Tracy-Milroy-Balaton Area High School AA
Fosston High School A
2002 Robbinsdale Armstrong High School AAA
Renville County West High School AA
Fosston High School A
2003 Eagan High School AAA
Jackson County Central High School AA
Bethlehem Academy (Faribault, Minnesota) A
2004 John Marshall High School (Minnesota) AAA
Tracy-Milroy-Balaton Area High School AA
Fosston High School A
2005 Chaska High School AAA
Lake of the Woods High School AA
Bethlehem Academy A
2006 Chaska AAA
Jordan High School AA
Minneota High School A
2007 Shakopee High School AAA
Marshall High School AA
Bethlehem Academy A
2008 Shakopee High School AAA
Jordan High School AA
Windom High School A
2009 Shakopee High School AAA
Marshall High School AA
Bethlehem Academy A
2010 Lakeville North High School AAA
Wadena-Deer Creek High School AA
Wabasha-Kellogg Area High School A
2011 Eden Prairie High School AAA
Marshall High School AA
Bethlehem Academy A
2012 Lakeville North High School AAA
Marshall High School AA
Bethlehem Academy A
2013 Eagan AAA
Marshall AA
Southwest Christian A
2014 Chaska AAA
Stewartville AA
Bethlehem Academy A
2015 Eagan AAA
Belle Plaine AA
Waterville-Elysian-Morristown A
  1. ^ After one season, girls volleyball was split into two classes, AA and A beginning in 1975. In 1999, another classes was added, with AAA consisting of the largest schools.

Adapted Soccer[edit]

CI Division[edit]

Adapted Soccer (CI)
Year State Champion
1993 Anoka-Hennepin
1994 Saint Paul Humboldt
1995 Mounds View-Roseville
1996 Mounds View-Irondale-Roseville
1997 South Washington County
1998 South Washington County
1999 Saint Paul Humboldt
2000 South Suburban
2001 Saint Paul Humboldt
2002 Saint Paul Humboldt
2003 Minneapolis Roosevelt
2004 Minneapolis Roosevelt
2005 Stillwater-White Bear
2006 Stillwater-White Bear
2007 Dakota United
2008 Park Center
2009 Park Center
2010 Anoka-Hennepin
2011 Anoka-Hennepin
2012 Dakota United
2013 Burnsville/Farmington/Apple Valley

PI Division[edit]

Adapted Soccer (PI)
Year State Champion
1993 Dakota United
1994 Osseo
1995 Robbinsdale
1996 Osseo
1997 Dakota United
1998 Park Center
1999 Saint Paul Humboldt
2000 Saint Paul Humboldt
2001 Dakota United
2002 Saint Paul Humboldt
2003 Dakota United
2004 Dakota United
2005 Robbinsdale-Hopkins-Mound-Westonka
2006 Dakota United
2007 Anoka-Hennepin
2008 Robbinsdale/Hopkins/Mound-Westonka
2009 Robbinsdale/Hopkins/Mound-Westonka
2010 Robbinsdale/Hopkins/Mound-Westonka
2011 Robbinsdale/Hopkins/Mound-Westonka
2012 Robbinsdale/Hopkins/Mound-Westonka
2013 Robbinsdale/Hopkins/Mound-Westonka

Football[edit]

Football
Year School Class[1]
1972 Washburn High School AA
Burnsville High School A
Mountain Iron High School B
Gaylord High School C
Rothsay High School 9-man
1973 John Marshall High School AA
Eveleth High School A
New Prague High School B
Gaylord High School C
Lake Benton High School 9-man
1974 John Marshall High School AA
Alexandria High School A
New Prague High School B
Battle Lake High School C
Lake Benton High School 9-man
1975 Stillwater High School AA
St. Thomas Academy A
Gaylord High School B
Esko High School C
Ruthton High School 9-man
1976 White Bear Lake High School AA
St. Peter High School A
Caledonia High School B
New Richland-Hartland High School C
Deer Creek High School 9-man
1977 Washburn High School AA
Fridley Grace High School A
Granite Falls High School B
Battle Lake High School C
Deer Creek High School 9-man
1978 Edina West High School AA
Fridley Grace High School A
New Richland-Hartland B
Alden-Conger High School C
Hoffman High School 9-man
1979 Columbia Heights High School AA
Rochester Lourdes High School A
Gaylord High School B
Bird Island-Lake Lillian High School C
Russell High School 9-man
1980 Burnsville High School AA
Crookston High School A
Mahnomen High School B
Bird Island-Lake Lillian High School C
Hoffman-Kensington High School 9-man
1981 Rosemount High School AA
St. Peter High School A
Holdingford High School B
Medford High School C
Argyle High School 9-man
1982 Stillwater High School AA
Brooklyn Center High School A
LeCenter High School B
Truman High School C
Westbrook High School 9-man
1983 Coon Rapids High School AA
Hutchinson High School A
Jordan High School B
Southland High School (Adams, Minnesota) C
Silver Lake High School 9-man
1984 Stillwater High School AA
Hutchinson High School A
Granite Falls High School B
Harmony High School C
Norman County West High School 9-man
1985 Burnsville High School AA
New Prague High School A
Jackson High School (Minnesota) B
Glyndon-Felton High School C
Westbrook High School 9-man
1986 Apple Valley High School AA
Cambridge High School A
Watertown-Mayer High School B
Minneota High School C
Argyle High School 9-man
1987 Moorhead High School AA
Cambridge High School A
Granite Falls High School B
Minneota High School C
Silver Lake High School 9-man
1988 Blaine High School AA
Lakeville High School A
Breckenridge High School (Minnesota) B
Minneota High School C
Hallock High School 9-man
1989 Burnsville High School AA
Albany High School (Minnesota) A
Gibbon-Fairfax-Winthrop High School B
Waterville-Elysian High School C
St. Clair High School 9-man
1990 Anoka High School AA
Fridley High School A
B.O.L.D. High School (Olivia, Minnesota) B
Mahnomen High School C
Hills-Beaver Creek High School 9-man
1991 Burnsville High School AA
Spring Lake Park High School A
B.O.L.D. High School (Olivia, Minnesota) B
Mahnomen High School C
Chokio-Alberta High School 9-man
1992 Lakeville High School AA
Detroit Lakes High School A
St. Cloud Cathedral High School B
Mahnomen High School C
Stephen High School 9-man
1993 Apple Valley High School AA
Detroit Lakes High School A
St. Cloud Cathedral High School B
Mahnomen High School C
Chokio-Alberta High School 9-man
1994 Anoka High School AA
Sartell High School A
Triton Senior High School B
Chatfield High School C
Kittson Central High School (Hallock, Minnesota) 9-man
1995 Stillwater Area High School AA
Detroit Lakes High School A
Kingsland High School (Spring Valley, Minnesota) B
Chatfield High School C
Cromwell High School 9-man
1996 Eden Prairie High School AA
Mora High School A
Breck School B
Chatfield High School C
Cromwell High School 9-man
1997 Eden Prairie High School 5A
Northfield High School 4A
Albany High School 3A
Pelican Rapids High School 2A
Cook County High School (Grand Marais, Minnesota) 1A
Verndale High School 9-man
1998 Woodbury High School 5A
Hutchinson High School 4A
Foley High School 3A
Mahnomen High School 2A
Cook County High School (Grand Marais, Minnesota) 1A
Cromwell High School 9-man
1999 Cretin-Derham Hall High School 5A
Mankato West High School 4A
DeLaSalle High School 3A
Waterville-Elysian-Morristown High School 2A
Cook County High School (Grand Marais, Minnesota) 1A
Stephen-Argyle High School 9-man
2000 Eden Prairie High School 5A
Cambridge-Isanti High School 4A
Glencoe-Silver Lake High School 3A
Triton Senior High School 2A
Sleepy Eye Public High School 1A
Westbrook-Walnut Grove High School 9-man
2001 Hastings High School 5A
Detroit Lakes High School 4A
Jackson County Central High School 3A
Atwater-Cosmos-Grove City High School 2A
McLeod West High School (Brownton, Minnesota) 1A
Hillcrest Lutheran Academy (Fergus Falls, Minnesota) 9-man
2002 Eden Prairie High School 5A
Mankato West High School 4A
Plainview-Elgin-Millville High School 3A
Kingsland High School (Spring Valley, Minnesota) 2A
Rushford-Peterson High School 1A
Verndale High School 9-man
2003 Lakeville High School 5A
Totino-Grace High School (Fridley, Minnesota) 4A
Glencoe-Silver Lake High School 3A
Breck School 2A
Goodhue High School 1A
Stephen-Argyle High School 9-man
2004 Minnetonka High School 5A
Totino-Grace High School 4A
East Grand Forks Senior High School 3A
Pierz High School 2A
Rushford-Peterson High School 1A
Stephen-Argyle High School 9-man
2005 Wayzata High School 5A
Mahtomedi High School 4A
Becker High School 3A
Eden Valley-Watkins High School 2A
Springfield High School 1A
Stephen-Argyle High School 9-man
2006 Eden Prairie High School 5A
Totino-Grace High School 4A
Glencoe-Silver Lake High School 3A
Triton Senior High School 2A
Rushford-Peterson High School 1A
Stephen-Argyle High School 9-man
2007 Eden Prairie High School 5A
Totino-Grace High School (Fridley, Minnesota) 4A
Glencoe-Silver Lake High School 3A
Caledonia High School 2A
Goodhue High School 1A
Stephen-Argyle High School 9-man
2008 Wayzata 5A
Mankato West 4A
Glencoe-Silver Lake 3A
Caledonia 2A
Kerkhoven-Murdock-Sunburg 1A
Houston 9-man
2009 Cretin-Derham Hall High School 5A
Totino-Grace High School 4A
New London-Spicer 3A
Waterville-Elysian-Morristown 2A
Minneota 1A
Stephen-Argyle High School 9-man
2010 Wayzata 5A
Totino-Grace High School 4A
Rochester Lourdes High School 3A
Caledonia 2A
New Ulm Cathedral 1A
Cromwell High School 9-man
2011 Eden Prairie High School 5A
Rocori High School 4A
St. Croix Lutheran High School 3A
Caledonia 2A
Dawson-Boyd High School 1A
Edgerton/Ellsworth 9-man
2012 Eden Prairie High School 6A
Totino-Grace High School 5A
Hutchinson High School 4A
Blue Earth Area High School 3A
Caledonia High School 2A
Mahnomen High School 1A
Clinton-Graceville-Beardsley High School 9-man
2013 Eden Prairie High School 6A
Owatonna 5A
Hutchinson 4A
St. Croix Lutheran High School 3A
Chatfield 2A
Mahnomen 1A
Grand Meadow 9-man
2014 Eden Prairie High School 6A
Mankato West 5A
Becker 4A
Rochester Lourdes 3A
Holdingford 2A
Minneota 1A
Grand Meadow 9-man
2015 Osseo 6A
St. Michael-Albertville 5A
Becker 4A
Pierz 3A
Caledonia 2A
Minneota 1A
Grand Meadow 9-man
2016 Totino-Grace 6A
Elk River 5A
Benilde-St. Margaret's 4A
Rochester Lourdes 3A
Caledonia 2A
Minneapolis North 1A
Grand Meadow 9-man
  1. ^ From 1972 to 1996 the class system was organized into AA, A, B, C, 9-man, with AA being the largest school. In 1997 the class system changed the B and C classes to 2A and 1A respectively and added a new class, 5A, which includes the largest schools. In 2012 a new class was added for the largest schools 6A. Since 1982 all championship games have been held in Minneapolis, under the title Prep Bowl (Metrodome 1982-2013, TCF Bank Stadium 2014-2015, U.S. Bank Stadium 2016-).

Girls Swimming and Diving[edit]

Girls Swimming and Diving
Year[1] School Class [2]
1924 Virginia High School
1925 Virginia High School
1926 Virginia High School
1927 Eveleth [3]
1928 Biwabik High School
1929 Biwabik High School
1930 Virginia High School
1931 Virginia High School
1932 Virginia High School
1933 Virginia High School
1934 Virginia High School
1935 Virginia High School
1936 Virginia High School
1937 Virginia High School
1938 Virginia High School
1939 Virginia High School
1940 Virginia High School
1941 Virginia High School
1942 Nashwauk High School
1975 Minnetonka High School
1976 Minnetonka High School
1977 Irondale High School
1978 Hopkins Lindbergh High School
1979 Hopkins Lindbergh High School
1980 Richfield High School
1981 Burnsville High School
1982 Burnsville High School
1983 Burnsville High School
1984 Edina High School
1985 Burnsville High School
1986 Edina High School
1987 Edina High School
1988 Edina High School
1989 Hastings High School
1990 Apple Valley High School
1991 Woodbury High School
1992 Edina High School
1993 Woodbury High School
1994 Apple Valley High School
1995 Hastings High School
1996 Eden Prairie High School
1997 Eden Prairie High School AA
Hutchinson High School A
1998 Eden Prairie High School AA
Northfield High School A
1999 (tie) Eden Prairie High School and Edina High School AA
Rosemount High School A
2000 Edina High School AA
Red Wing High School A
2001 Edina High School AA
Red Wing High School A
2002 Burnsville High School AA
Red Wing High School A
2003 Edina High School AA
Hutchinson High School A
2004 Edina High School AA
Hutchinson High School A
2005 Stillwater Area High School AA
Convent of the Visitation A
2006 Stillwater Area High School AA
Convent of the Visitation A
2007 Maple Grove High School AA
Convent of the Visitation A
2008 Stillwater Area High School AA
Convent of the Visitation A
2009 Stillwater Area High School AA
Sartell-St. Stephen A
2010 Edina High School AA
Hutchinson High School A
2011 Edina High School AA
Sartell-St. Stephen A
2012 Edina High School AA
Northfield High School A
2013 Wayzata High School AA
Convent of the Visitation A
2014 Wayzata High School AA
Visitation Mendota Heights A
  1. ^ No state championship was held between 1943 and 1974.
  2. ^ Girls Swimming and Diving was not separated into a class system until the fall of 1997.
  3. ^ This information comes from page 269 of the Minnesota Sports Almanac published in 2006 by Minnesota Historical Society Press

See also[edit]