List of Olympic medalists in athletics (men)

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to navigation Jump to search

This is the complete list of men's medalists in athletics at the Summer Olympics. It does not include the medalists from the Athletics at the 1906 Intercalated Games – these are no longer regarded as an official part of the Olympic chronology by the IOC.

Current program[edit]

100 metres[edit]

Games Gold Silver Bronze
1896 Athens
details
 Thomas Burke (USA)  Fritz Hofmann (GER)  Francis Lane (USA)
 Alajos Szokolyi (HUN)
1900 Paris
details
 Frank Jarvis (USA)  Walter Tewksbury (USA)  Stan Rowley (AUS)
1904 St. Louis
details
 Archie Hahn (USA)  Nathaniel Cartmell (USA)  William Hogenson (USA)
1908 London
details
 Reggie Walker (RSA)  James Rector (USA)  Robert Kerr (CAN)
1912 Stockholm
details
 Ralph Craig (USA)  Alvah Meyer (USA)  Donald Lippincott (USA)
1920 Antwerp
details
 Charley Paddock (USA)  Morris Kirksey (USA)  Harry Edward (GBR)
1924 Paris
details
 Harold Abrahams (GBR)  Jackson Scholz (USA)  Arthur Porritt, Baron Porritt (NZL)
1928 Amsterdam
details
 Percy Williams (CAN)  Jack London (GBR)  Georg Lammers (GER)
1932 Los Angeles
details
 Eddie Tolan (USA)  Ralph Metcalfe (USA)  Arthur Jonath (GER)
1936 Berlin
details
 Jesse Owens (USA)  Ralph Metcalfe (USA)  Tinus Osendarp (NED)
1948 London
details
 Harrison Dillard (USA)  Barney Ewell (USA)  Lloyd LaBeach (PAN)
1952 Helsinki
details
 Lindy Remigino (USA)  Herb McKenley (JAM)  McDonald Bailey (GBR)
1956 Melbourne
details
 Bobby Morrow (USA)  Thane Baker (USA)  Hector Hogan (AUS)
1960 Rome
details
 Armin Hary (EUA)  Dave Sime (USA)  Peter Radford (GBR)
1964 Tokyo
details
 Bob Hayes (USA)  Enrique Figuerola (CUB)  Harry Jerome (CAN)
1968 Mexico City
details
 Jim Hines (USA)  Lennox Miller (JAM)  Charles Greene (USA)
1972 Munich
details
 Valeriy Borzov (URS)  Robert Taylor (USA)  Lennox Miller (JAM)
1976 Montreal
details
 Hasely Crawford (TRI)  Don Quarrie (JAM)  Valeriy Borzov (URS)
1980 Moscow
details
 Allan Wells (GBR)  Silvio Leonard (CUB)  Petar Petrov (BUL)
1984 Los Angeles
details
 Carl Lewis (USA)  Sam Graddy (USA)  Ben Johnson (CAN)
1988 Seoul[1][2]
details
 Carl Lewis (USA)  Linford Christie (GBR)  Calvin Smith (USA)
1992 Barcelona
details
 Linford Christie (GBR)  Frankie Fredericks (NAM)  Dennis Mitchell (USA)
1996 Atlanta
details
 Donovan Bailey (CAN)  Frankie Fredericks (NAM)  Ato Boldon (TRI)
2000 Sydney
details
 Maurice Greene (USA)  Ato Boldon (TRI)  Obadele Thompson (BAR)
2004 Athens
details
 Justin Gatlin (USA)  Francis Obikwelu (POR)  Maurice Greene (USA)
2008 Beijing
details
 Usain Bolt (JAM)  Richard Thompson (TRI)  Walter Dix (USA)
2012 London
details
 Usain Bolt (JAM)  Yohan Blake (JAM)  Justin Gatlin (USA)
2016 Rio de Janeiro
details
 Usain Bolt (JAM)  Justin Gatlin (USA)  Andre De Grasse (CAN)

200 metres[edit]

Games Gold Silver Bronze
1900 Paris
details
Walter Tewksbury
 United States
Norman Pritchard
 India
Stan Rowley
 Australia
1904 St. Louis
details
Archie Hahn
 United States
Nate Cartmell
 United States
William Hogenson
 United States
1908 London
details
Robert Kerr
 Canada
Robert Cloughen
 United States
Nate Cartmell
 United States
1912 Stockholm
details
Ralph Craig
 United States
Donald Lippincott
 United States
Willie Applegarth
 Great Britain
1920 Antwerp
details
Allen Woodring
 United States
Charlie Paddock
 United States
Harry Edward
 Great Britain
1924 Paris
details
Jackson Scholz
 United States
Charlie Paddock
 United States
Eric Liddell
 Great Britain
1928 Amsterdam
details
Percy Williams
 Canada
Walter Rangeley
 Great Britain
Helmut Körnig
 Germany
1932 Los Angeles
details
Eddie Tolan
 United States
George Simpson
 United States
Ralph Metcalfe
 United States
1936 Berlin
details
Jesse Owens
 United States
Mack Robinson
 United States
Tinus Osendarp
 Netherlands
1948 London
details
Mel Patton
 United States
Barney Ewell
 United States
Lloyd LaBeach
 Panama
1952 Helsinki
details
Andy Stanfield
 United States
Thane Baker
 United States
James Gathers
 United States
1956 Melbourne
details
Bobby Morrow
 United States
Andy Stanfield
 United States
Thane Baker
 United States
1960 Rome
details
Livio Berruti
 Italy
Lester Carney
 United States
Abdoulaye Seye
 France
1964 Tokyo
details
Henry Carr
 United States
Paul Drayton
 United States
Edwin Roberts
 Trinidad and Tobago
1968 Mexico City
details
Tommie Smith
 United States
Peter Norman
 Australia
John Carlos
 United States
1972 Munich
details
Valeriy Borzov
 Soviet Union
Larry Black
 United States
Pietro Mennea
 Italy
1976 Montreal
details
Don Quarrie
 Jamaica
Millard Hampton
 United States
Dwayne Evans
 United States
1980 Moscow
details
Pietro Mennea
 Italy
Allan Wells
 Great Britain
Don Quarrie
 Jamaica
1984 Los Angeles
details
Carl Lewis
 United States
Kirk Baptiste
 United States
Thomas Jefferson
 United States
1988 Seoul
details
Joe DeLoach
 United States
Carl Lewis
 United States
Robson da Silva
 Brazil
1992 Barcelona
details
Michael Marsh
 United States
Frankie Fredericks
 Namibia
Michael Bates
 United States
1996 Atlanta
details
Michael Johnson
 United States
Frankie Fredericks
 Namibia
Ato Boldon
 Trinidad and Tobago
2000 Sydney
details
Konstantinos Kenteris
 Greece
Darren Campbell
 Great Britain
Ato Boldon
 Trinidad and Tobago
2004 Athens
details
Shawn Crawford
 United States
Bernard Williams
 United States
Justin Gatlin
 United States
2008 Beijing
details
Usain Bolt
 Jamaica
Shawn Crawford
 United States
Walter Dix
 United States
2012 London
details
Usain Bolt
 Jamaica
Yohan Blake
 Jamaica
Warren Weir
 Jamaica
2016 Rio
details
Usain Bolt
 Jamaica
Andre De Grasse
 Canada
Christophe Lemaitre
 France

400 metres[edit]

Games Gold Silver Bronze
1896 Athens
details
Thomas Burke
 United States
Herbert Jamison
 United States
Charles Gmelin
 Great Britain
1900 Paris
details
Maxie Long
 United States
William Holland
 United States
Ernst Schultz
 Denmark
1904 St. Louis
details
Harry Hillman
 United States
Frank Waller
 United States
Herman Groman
 United States
1908 London
details
Wyndham Halswelle
 Great Britain
None awarded None awarded
1912 Stockholm
details
Charles Reidpath
 United States
Hanns Braun
 Germany
Edward Lindberg
 United States
1920 Antwerp
details
Bevil Rudd
 South Africa
Guy Butler
 Great Britain
Nils Engdahl
 Sweden
1924 Paris
details
Eric Liddell
 Great Britain
Horatio Fitch
 United States
Guy Butler
 Great Britain
1928 Amsterdam
details
Ray Barbuti
 United States
James Ball
 Canada
Joachim Büchner
 Germany
1932 Los Angeles
details
Bill Carr
 United States
Ben Eastman
 United States
Alex Wilson
 Canada
1936 Berlin
details
Archie Williams
 United States
Godfrey Brown
 Great Britain
James LuValle
 United States
1948 London
details
Arthur Wint
 Jamaica
Herb McKenley
 Jamaica
Mal Whitfield
 United States
1952 Helsinki
details
George Rhoden
 Jamaica
Herb McKenley
 Jamaica
Ollie Matson
 United States
1956 Melbourne
details
Charles Jenkins
 United States
Karl-Friedrich Haas
 United Team of Germany
Voitto Hellstén
 Finland
Ardalion Ignatyev
 Soviet Union
1960 Rome
details
Otis Davis
 United States
Carl Kaufmann
 United Team of Germany
Malcolm Spence
 South Africa
1964 Tokyo
details
Mike Larrabee
 United States
Wendell Mottley
 Trinidad and Tobago
Andrzej Badeński
 Poland
1968 Mexico City
details
Lee Evans
 United States
Larry James
 United States
Ron Freeman
 United States
1972 Munich
details
Vincent Matthews
 United States
Wayne Collett
 United States
Julius Sang
 Kenya
1976 Montreal
details
Alberto Juantorena
 Cuba
Fred Newhouse
 United States
Herman Frazier
 United States
1980 Moscow
details
Viktor Markin
 Soviet Union
Rick Mitchell
 Australia
Frank Schaffer
 East Germany
1984 Los Angeles
details
Alonzo Babers
 United States
Gabriel Tiacoh
 Ivory Coast
Antonio McKay
 United States
1988 Seoul
details
Steve Lewis
 United States
Butch Reynolds
 United States
Danny Everett
 United States
1992 Barcelona
details
Quincy Watts
 United States
Steve Lewis
 United States
Samson Kitur
 Kenya
1996 Atlanta
details
Michael Johnson
 United States
Roger Black
 Great Britain
Davis Kamoga
 Uganda
2000 Sydney
details
Michael Johnson
 United States
Alvin Harrison
 United States
Greg Haughton
 Jamaica
2004 Athens
details
Jeremy Wariner
 United States
Otis Harris
 United States
Derrick Brew
 United States
2008 Beijing
details
LaShawn Merritt
 United States
Jeremy Wariner
 United States
David Neville
 United States
2012 London
details
Kirani James
 Grenada
Luguelín Santos
 Dominican Republic
Lalonde Gordon
 Trinidad and Tobago
2016 Rio
details
Wayde van Niekerk
 South Africa
Kirani James
 Grenada
LaShawn Merritt
 United States

800 metres[edit]

Games Gold Silver Bronze
1896 Athens
details
Edwin Flack
 Australia
Nándor Dáni
 Hungary
Dimitrios Golemis
 Greece
1900 Paris
details
Alfred Tysoe
 Great Britain
John Cregan
 United States
David Hall
 United States
1904 St. Louis
details
Jim Lightbody
 United States
Howard Valentine
 United States
Emil Breitkreutz
 United States
1908 London
details
Mel Sheppard
 United States
Emilio Lunghi
 Italy
Hanns Braun
 Germany
1912 Stockholm
details
Ted Meredith
 United States
Mel Sheppard
 United States
Ira Davenport
 United States
1920 Antwerp
details
Albert Hill
 Great Britain
Earl Eby
 United States
Bevil Rudd
 South Africa
1924 Paris
details
Douglas Lowe
 Great Britain
Paul Martin
 Switzerland
Schuyler Enck
 United States
1928 Amsterdam
details
Douglas Lowe
 Great Britain
Erik Byléhn
 Sweden
Hermann Engelhard
 Germany
1932 Los Angeles
details
Tommy Hampson
 Great Britain
Alex Wilson
 Canada
Phil Edwards
 Canada
1936 Berlin
details
John Woodruff
 United States
Mario Lanzi
 Italy
Phil Edwards
 Canada
1948 London
details
Mal Whitfield
 United States
Arthur Wint
 Jamaica
Marcel Hansenne
 France
1952 Helsinki
details
Mal Whitfield
 United States
Arthur Wint
 Jamaica
Heinz Ulzheimer
 Germany
1956 Melbourne
details
Tom Courtney
 United States
Derek Johnson
 Great Britain
Audun Boysen
 Norway
1960 Rome
details
Peter Snell
 New Zealand
Roger Moens
 Belgium
George Kerr
 British West Indies
1964 Tokyo
details
Peter Snell
 New Zealand
Bill Crothers
 Canada
Wilson Kiprugut
 Kenya
1968 Mexico City
details
Ralph Doubell
 Australia
Wilson Kiprugut
 Kenya
Tom Farrell
 United States
1972 Munich
details
Dave Wottle
 United States
Yevhen Arzhanov
 Soviet Union
Mike Boit
 Kenya
1976 Montreal
details
Alberto Juantorena
 Cuba
Ivo Van Damme
 Belgium
Rick Wohlhuter
 United States
1980 Moscow
details
Steve Ovett
 Great Britain
Sebastian Coe
 Great Britain
Nikolay Kirov
 Soviet Union
1984 Los Angeles
details
Joaquim Cruz
 Brazil
Sebastian Coe
 Great Britain
Earl Jones
 United States
1988 Seoul
details
Paul Ereng
 Kenya
Joaquim Cruz
 Brazil
Saïd Aouita
 Morocco
1992 Barcelona
details
William Tanui
 Kenya
Nixon Kiprotich
 Kenya
Johnny Gray
 United States
1996 Atlanta
details
Vebjørn Rodal
 Norway
Hezekiél Sepeng
 South Africa
Frederick Onyancha
 Kenya
2000 Sydney
details
Nils Schumann
 Germany
Wilson Kipketer
 Denmark
Djabir Saïd-Guerni
 Algeria
2004 Athens
details
Yuriy Borzakovskiy
 Russia
Mbulaeni Mulaudzi
 South Africa
Wilson Kipketer
 Denmark
2008 Beijing
details
Wilfred Bungei
 Kenya
Ismail Ahmed Ismail
 Sudan
Alfred Kirwa Yego
 Kenya
2012 London
details
David Rudisha
 Kenya
Nijel Amos
 Botswana
Timothy Kitum
 Kenya
2016 Rio
details
David Rudisha
 Kenya
Taoufik Makhloufi
 Algeria
Clayton Murphy
 United States

1500 metres[edit]

Games Gold Silver Bronze
1896 Athens
details
Edwin Flack
 Australia
Arthur Blake
 United States
Albin Lermusiaux
 France
1900 Paris
details
Charles Bennett
 Great Britain
Henri Deloge
 France
John Bray
 United States
1904 St. Louis
details
Jim Lightbody
 United States
Frank Verner
 United States
Lacey Hearn
 United States
1908 London
details
Mel Sheppard
 United States
Harold Wilson
 Great Britain
Norman Hallows
 Great Britain
1912 Stockholm
details
Arnold Jackson
 Great Britain
Abel Kiviat
 United States
Norman Taber
 United States
1920 Antwerp
details
Albert Hill
 Great Britain
Philip Baker
 Great Britain
Lawrence Shields
 United States
1924 Paris
details
Paavo Nurmi
 Finland
Willy Schärer
 Switzerland
H. B. Stallard
 Great Britain
1928 Amsterdam
details
Harri Larva
 Finland
Jules Ladoumègue
 France
Eino Purje
 Finland
1932 Los Angeles
details
Luigi Beccali
 Italy
Jerry Cornes
 Great Britain
Phil Edwards
 Canada
1936 Berlin
details
Jack Lovelock
 New Zealand
Glenn Cunningham
 United States
Luigi Beccali
 Italy
1948 London
details
Henry Eriksson
 Sweden
Lennart Strand
 Sweden
Willem Slijkhuis
 Netherlands
1952 Helsinki
details
Josy Barthel
 Luxembourg
Bob McMillen
 United States
Werner Lueg
 Germany
1956 Melbourne
details
Ron Delany
 Ireland
Klaus Richtzenhain
 United Team of Germany
John Landy
 Australia
1960 Rome
details
Herb Elliott
 Australia
Michel Jazy
 France
István Rózsavölgyi
 Hungary
1964 Tokyo
details
Peter Snell
 New Zealand
Josef Odložil
 Czechoslovakia
John Davies
 New Zealand
1968 Mexico City
details
Kipchoge Keino
 Kenya
Jim Ryun
 United States
Bodo Tümmler
 West Germany
1972 Munich
details
Pekka Vasala
 Finland
Kipchoge Keino
 Kenya
Rod Dixon
 New Zealand
1976 Montreal
details
John Walker
 New Zealand
Ivo Van Damme
 Belgium
Paul-Heinz Wellmann
 West Germany
1980 Moscow
details
Sebastian Coe
 Great Britain
Jürgen Straub
 East Germany
Steve Ovett
 Great Britain
1984 Los Angeles
details
Sebastian Coe
 Great Britain
Steve Cram
 Great Britain
José Manuel Abascal
 Spain
1988 Seoul
details
Peter Rono
 Kenya
Peter Elliott
 Great Britain
Jens-Peter Herold
 East Germany
1992 Barcelona
details
Fermín Cacho
 Spain
Rachid El Basir
 Morocco
Mohamed Suleiman
 Qatar
1996 Atlanta
details
Noureddine Morceli
 Algeria
Fermín Cacho
 Spain
Stephen Kipkorir
 Kenya
2000 Sydney
details
Noah Ngeny
 Kenya
Hicham El Guerrouj
 Morocco
Bernard Lagat
 Kenya
2004 Athens
details
Hicham El Guerrouj
 Morocco
Bernard Lagat
 Kenya
Rui Silva
 Portugal
2008 Beijing
details
Asbel Kiprop
 Kenya
Nick Willis
 New Zealand
Mehdi Baala
 France
2012 London
details
Taoufik Makhloufi
 Algeria
Leonel Manzano
 United States
Abdalaati Iguider
 Morocco
2016 Rio de Janeiro
details
Matthew Centrowitz Jr.
 United States
Taoufik Makhloufi
 Algeria
Nick Willis
 New Zealand

5000 metres[edit]

Games Gold Silver Bronze
1912 Stockholm
details
Hannes Kolehmainen
 Finland
Jean Bouin
 France
George Hutson
 Great Britain
1920 Antwerp
details
Joseph Guillemot
 France
Paavo Nurmi
 Finland
Eric Backman
 Sweden
1924 Paris
details
Paavo Nurmi
 Finland
Ville Ritola
 Finland
Edvin Wide
 Sweden
1928 Amsterdam
details
Ville Ritola
 Finland
Paavo Nurmi
 Finland
Edvin Wide
 Sweden
1932 Los Angeles
details
Lauri Lehtinen
 Finland
Ralph Hill
 United States
Lauri Virtanen
 Finland
1936 Berlin
details
Gunnar Höckert
 Finland
Lauri Lehtinen
 Finland
Henry Jonsson
 Sweden
1948 London
details
Gaston Reiff
 Belgium
Emil Zátopek
 Czechoslovakia
Wim Slijkhuis
 Netherlands
1952 Helsinki
details
Emil Zátopek
 Czechoslovakia
Alain Mimoun
 France
Herbert Schade
 Germany
1956 Melbourne
details
Vladimir Kuts
 Soviet Union
Gordon Pirie
 Great Britain
Derek Ibbotson
 Great Britain
1960 Rome
details
Murray Halberg
 New Zealand
Hans Grodotzki
 United Team of Germany
Kazimierz Zimny
 Poland
1964 Tokyo
details
Bob Schul
 United States
Harald Norpoth
 United Team of Germany
Bill Dellinger
 United States
1968 Mexico City
details
Mohammed Gammoudi
 Tunisia
Kipchoge Keino
 Kenya
Naftali Temu
 Kenya
1972 Munich
details
Lasse Virén
 Finland
Mohammed Gammoudi
 Tunisia
Ian Stewart
 Great Britain
1976 Montreal
details
Lasse Virén
 Finland
Dick Quax
 New Zealand
Klaus-Peter Hildenbrand
 West Germany
1980 Moscow
details
Miruts Yifter
 Ethiopia
Suleiman Nyambui
 Tanzania
Kaarlo Maaninka
 Finland
1984 Los Angeles
details
Saïd Aouita
 Morocco
Markus Ryffel
 Switzerland
António Leitão
 Portugal
1988 Seoul
details
John Ngugi
 Kenya
Dieter Baumann
 West Germany
Hansjörg Kunze
 East Germany
1992 Barcelona
details
Dieter Baumann
 Germany
Paul Bitok
 Kenya
Fita Bayisa
 Ethiopia
1996 Atlanta
details
Vénuste Niyongabo
 Burundi
Paul Bitok
 Kenya
Khalid Boulami
 Morocco
2000 Sydney
details
Million Wolde
 Ethiopia
Ali Saïdi-Sief
 Algeria
Brahim Lahlafi
 Morocco
2004 Athens
details
Hicham El Guerrouj
 Morocco
Kenenisa Bekele
 Ethiopia
Eliud Kipchoge
 Kenya
2008 Beijing
details
Kenenisa Bekele
 Ethiopia
Eliud Kipchoge
 Kenya
Edwin Soi
 Kenya
2012 London
details
Mo Farah
 Great Britain
Dejen Gebremeskel
 Ethiopia
Thomas Pkemei Longosiwa
 Kenya
2016 Rio de Janeiro
details
Mo Farah
 Great Britain
Paul Kipkemoi Chelimo
 United States
Hagos Gebrhiwet
 Ethiopia

10,000 metres[edit]

Games Gold Silver Bronze
1912 Stockholm
details
Hannes Kolehmainen
 Finland
Lewis Tewanima
 United States
Albin Stenroos
 Finland
1920 Antwerp
details
Paavo Nurmi
 Finland
Joseph Guillemot
 France
James Wilson
 Great Britain
1924 Paris
details
Ville Ritola
 Finland
Edvin Wide
 Sweden
Eero Berg
 Finland
1928 Amsterdam
details
Paavo Nurmi
 Finland
Ville Ritola
 Finland
Edvin Wide
 Sweden
1932 Los Angeles
details
Janusz Kusociński
 Poland
Volmari Iso-Hollo
 Finland
Lasse Virtanen
 Finland
1936 Berlin
details
Ilmari Salminen
 Finland
Arvo Askola
 Finland
Volmari Iso-Hollo
 Finland
1948 London
details
Emil Zátopek
 Czechoslovakia
Alain Mimoun
 France
Bertil Albertsson
 Sweden
1952 Helsinki
details
Emil Zátopek
 Czechoslovakia
Alain Mimoun
 France
Aleksandr Anufriyev
 Soviet Union
1956 Melbourne
details
Vladimir Kuts
 Soviet Union
József Kovács
 Hungary
Al Lawrence
 Australia
1960 Rome
details
Pyotr Bolotnikov
 Soviet Union
Hans Grodotzki
 United Team of Germany
Dave Power
 Australia
1964 Tokyo
details
Billy Mills
 United States
Mohammed Gammoudi
 Tunisia
Ron Clarke
 Australia
1968 Mexico City
details
Naftali Temu
 Kenya
Mamo Wolde
 Ethiopia
Mohammed Gammoudi
 Tunisia
1972 Munich
details
Lasse Virén
 Finland
Emiel Puttemans
 Belgium
Miruts Yifter
 Ethiopia
1976 Montreal
details
Lasse Virén
 Finland
Carlos Lopes
 Portugal
Brendan Foster
 Great Britain
1980 Moscow
details
Miruts Yifter
 Ethiopia
Kaarlo Maaninka
 Finland
Mohamed Kedir
 Ethiopia
1984 Los Angeles
details
Alberto Cova
 Italy
Mike McLeod
 Great Britain
Michael Musyoki
 Kenya
1988 Seoul
details
Brahim Boutayeb
 Morocco
Salvatore Antibo
 Italy
Kipkemboi Kimeli
 Kenya
1992 Barcelona
details
Khalid Skah
 Morocco
Richard Chelimo
 Kenya
Addis Abebe
 Ethiopia
1996 Atlanta
details
Haile Gebrselassie
 Ethiopia
Paul Tergat
 Kenya
Saleh Hissou
 Morocco
2000 Sydney
details
Haile Gebrselassie
 Ethiopia
Paul Tergat
 Kenya
Assefa Mezgebu
 Ethiopia
2004 Athens
details
Kenenisa Bekele
 Ethiopia
Sileshi Sihine
 Ethiopia
Zersenay Tadese
 Eritrea
2008 Beijing
details
Kenenisa Bekele
 Ethiopia
Sileshi Sihine
 Ethiopia
Micah Kogo
 Kenya
2012 London
details
Mo Farah
 Great Britain
Galen Rupp
 United States
Tariku Bekele
 Ethiopia
2016 Rio de Janeiro
details
Mo Farah
 Great Britain
Paul Tanui
 Kenya
Tamirat Tola
 Ethiopia

Marathon[edit]

The distance of the marathon at the Olympics has varied in the early years, before being standardized at 42,195 m in 1924, the distance that was run at the 1908 Olympics. In other years, the distances have been:

  • 1896: 40,000 m (approximately)
  • 1900: 40,260 m (25.02 mi)
  • 1904: 40,000 m (24.85 mi)
  • 1912: 40,200 m (24.98 mi)
  • 1920: 40,750 m (25.32 mi)
Games Gold Silver Bronze
1896 Athens
details
Spiridon Louis
 Greece
Charilaos Vasilakos
 Greece
Gyula Kellner
 Hungary
1900 Paris
details
Michel Théato
 France[3]
Émile Champion
 France
Ernst Fast
 Sweden
1904 St. Louis
details
Thomas Hicks
 United States
Albert Corey
 United States[4]
Arthur Newton
 United States
1908 London
details
Johnny Hayes
 United States
Charles Hefferon
 South Africa
Joseph Forshaw
 United States
1912 Stockholm
details
Ken McArthur
 South Africa
Christian Gitsham
 South Africa
Gaston Strobino
 United States
1920 Antwerp
details
Hannes Kolehmainen
 Finland
Jüri Lossmann
 Estonia
Valerio Arri
 Italy
1924 Paris
details
Albin Stenroos
 Finland
Romeo Bertini
 Italy
Clarence DeMar
 United States
1928 Amsterdam
details
Boughera El Ouafi
 France
Manuel Plaza
 Chile
Martti Marttelin
 Finland
1932 Los Angeles
details
Juan Carlos Zabala
 Argentina
Sam Ferris
 Great Britain
Armas Toivonen
 Finland
1936 Berlin
details
Sohn Kee-chung
 Japan[5]
Ernest Harper
 Great Britain
Nan Shoryu
 Japan[5]
1948 London
details
Delfo Cabrera
 Argentina
Tom Richards
 Great Britain
Étienne Gailly
 Belgium
1952 Helsinki
details
Emil Zátopek
 Czechoslovakia
Reinaldo Gorno
 Argentina
Gustaf Jansson
 Sweden
1956 Melbourne
details
Alain Mimoun
 France
Franjo Mihalić
 Yugoslavia
Veikko Karvonen
 Finland
1960 Rome
details
Abebe Bikila
 Ethiopia
Rhadi Ben Abdesselam
 Morocco
Barry Magee
 New Zealand
1964 Tokyo
details
Abebe Bikila
 Ethiopia
Basil Heatley
 Great Britain
Kokichi Tsuburaya
 Japan
1968 Mexico City
details
Mamo Wolde
 Ethiopia
Kenji Kimihara
 Japan
Mike Ryan
 New Zealand
1972 Munich
details
Frank Shorter
 United States
Karel Lismont
 Belgium
Mamo Wolde
 Ethiopia
1976 Montreal
details
Waldemar Cierpinski
 East Germany
Frank Shorter
 United States
Karel Lismont
 Belgium
1980 Moscow
details
Waldemar Cierpinski
 East Germany
Gerard Nijboer
 Netherlands
Satymkul Dzhumanazarov
 Soviet Union
1984 Los Angeles
details
Carlos Lopes
 Portugal
John Treacy
 Ireland
Charlie Spedding
 Great Britain
1988 Seoul
details
Gelindo Bordin
 Italy
Douglas Wakiihuri
 Kenya
Ahmed Salah
 Djibouti
1992 Barcelona
details
Hwang Young-cho
 South Korea
Koichi Morishita
 Japan
Stephan Freigang
 Germany
1996 Atlanta
details
Josia Thugwane
 South Africa
Lee Bong-ju
 South Korea
Erick Wainaina
 Kenya
2000 Sydney
details
Gezahegne Abera
 Ethiopia
Erick Wainaina
 Kenya
Tesfaye Tola
 Ethiopia
2004 Athens
details
Stefano Baldini
 Italy
Mebrahtom Keflezighi
 United States
Vanderlei de Lima
 Brazil
2008 Beijing
details
Samuel Wanjiru
 Kenya
Jaouad Gharib
 Morocco
Tsegay Kebede
 Ethiopia
2012 London
details
Stephen Kiprotich
 Uganda
Abel Kirui
 Kenya
Wilson Kipsang Kiprotich
 Kenya
2016 Rio de Janeiro
details
Eliud Kipchoge
 Kenya
Feyisa Lelisa
 Ethiopia
Galen Rupp
 United States

110 metres hurdles[edit]

Games Gold Silver Bronze
1896 Athens
details
Thomas Curtis
 United States
Grantley Goulding
 Great Britain
none awarded
1900 Paris
details
Alvin Kraenzlein
 United States
John McLean
 United States
Fred Moloney
 United States
1904 St. Louis
details
Fred Schule
 United States
Thaddeus Shideler
 United States
Lesley Ashburner
 United States
1908 London
details
Forrest Smithson
 United States
John Garrels
 United States
Arthur Shaw
 United States
1912 Stockholm
details
Fred Kelly
 United States
James Wendell
 United States
Martin Hawkins
 United States
1920 Antwerp
details
Earl Thomson
 Canada
Harold Barron
 United States
Feg Murray
 United States
1924 Paris
details
Daniel Kinsey
 United States
Sydney Atkinson
 South Africa
Sten Pettersson
 Sweden
1928 Amsterdam
details
Sydney Atkinson
 South Africa
Steve Anderson
 United States
John Collier
 United States
1932 Los Angeles
details
George Saling
 United States
Percy Beard
 United States
Don Finlay
 Great Britain
1936 Berlin
details
Forrest Towns
 United States
Don Finlay
 Great Britain
Fritz Pollard
 United States
1948 London
details
William Porter
 United States
Clyde Scott
 United States
Craig Dixon
 United States
1952 Helsinki
details
Harrison Dillard
 United States
Jack Davis
 United States
Arthur Barnard
 United States
1956 Melbourne
details
Lee Calhoun
 United States
Jack Davis
 United States
Joel Shankle
 United States
1960 Rome
details
Lee Calhoun
 United States
Willie May
 United States
Hayes Jones
 United States
1964 Tokyo
details
Hayes Jones
 United States
Blaine Lindgren
 United States
Anatoly Mikhailov
 Soviet Union
1968 Mexico City
details
Willie Davenport
 United States
Ervin Hall
 United States
Eddy Ottoz
 Italy
1972 Munich
details
Rod Milburn
 United States
Guy Drut
 France
Thomas Hill
 United States
1976 Montreal
details
Guy Drut
 France
Alejandro Casañas
 Cuba
Willie Davenport
 United States
1980 Moscow
details
Thomas Munkelt
 East Germany
Alejandro Casañas
 Cuba
Aleksandr Puchkov
 Soviet Union
1984 Los Angeles
details
Roger Kingdom
 United States
Greg Foster
 United States
Arto Bryggare
 Finland
1988 Seoul
details
Roger Kingdom
 United States
Colin Jackson
 Great Britain
Tonie Campbell
 United States
1992 Barcelona
details
Mark McKoy
 Canada
Tony Dees
 United States
Jack Pierce
 United States
1996 Atlanta
details
Allen Johnson
 United States
Mark Crear
 United States
Florian Schwarthoff
 Germany
2000 Sydney
details
Anier García
 Cuba
Terrence Trammell
 United States
Mark Crear
 United States
2004 Athens
details
Liu Xiang
 China
Terrence Trammell
 United States
Anier García
 Cuba
2008 Beijing
details
Dayron Robles
 Cuba
David Payne
 United States
David Oliver
 United States
2012 London
details
Aries Merritt
 United States
Jason Richardson
 United States
Hansle Parchment
 Jamaica
2016 Rio
details
Omar McLeod
 Jamaica
Orlando Ortega
 Spain
Dimitri Bascou
 France

400 metres hurdles[edit]

Games Gold Silver Bronze
1900 Paris
details
Walter Tewksbury
 United States
Henri Tauzin
 France
George Orton
 Canada
1904 St. Louis
details
Harry Hillman
 United States
Frank Waller
 United States
George Poage
 United States
1908 London
details
Charles Bacon
 United States
Harry Hillman
 United States
Jimmy Tremeer
 Great Britain
1912 Stockholm not included in the Olympic program
1920 Antwerp
details
Frank Loomis
 United States
John Norton
 United States
August Desch
 United States
1924 Paris
details
Morgan Taylor
 United States
Erik Wilén
 Finland
Ivan Riley
 United States
1928 Amsterdam
details
David Burghley
 Great Britain
Frank Cuhel
 United States
Morgan Taylor
 United States
1932 Los Angeles
details
Bob Tisdall
 Ireland
Glenn Hardin
 United States
Morgan Taylor
 United States
1936 Berlin
details
Glenn Hardin
 United States
John Loaring
 Canada
Miguel White
 Philippines
1948 London
details
Roy Cochran
 United States
Duncan White
 Ceylon
Rune Larsson
 Sweden
1952 Helsinki
details
Charles Moore
 United States
Yuriy Lituyev
 Soviet Union
John Holland
 New Zealand
1956 Melbourne
details
Glenn Davis
 United States
Eddie Southern
 United States
Josh Culbreath
 United States
1960 Rome
details
Glenn Davis
 United States
Clifton Cushman
 United States
Dick Howard
 United States
1964 Tokyo
details
Rex Cawley
 United States
John Cooper
 Great Britain
Salvatore Morale
 Italy
1968 Mexico City
details
David Hemery
 Great Britain
Gerhard Hennige
 West Germany
John Sherwood
 Great Britain
1972 Munich
details
John Akii-Bua
 Uganda
Ralph Mann
 United States
David Hemery
 Great Britain
1976 Montreal
details
Edwin Moses
 United States
Michael Shine
 United States
Yevgeniy Gavrilenko
 Soviet Union
1980 Moscow
details
Volker Beck
 East Germany
Vasyl Arkhypenko
 Soviet Union
Gary Oakes
 Great Britain
1984 Los Angeles
details
Edwin Moses
 United States
Danny Harris
 United States
Harald Schmid
 West Germany
1988 Seoul
details
André Phillips
 United States
Amadou Dia Ba
 Senegal
Edwin Moses
 United States
1992 Barcelona
details
Kevin Young
 United States
Winthrop Graham
 Jamaica
Kriss Akabusi
 Great Britain
1996 Atlanta
details
Derrick Adkins
 United States
Samuel Matete
 Zambia
Calvin Davis
 United States
2000 Sydney
details
Angelo Taylor
 United States
Hadi Al-Somaily
 Saudi Arabia
Llewellyn Herbert
 South Africa
2004 Athens
details
Félix Sánchez
 Dominican Republic
Danny McFarlane
 Jamaica
Naman Keïta
 France
2008 Beijing
details
Angelo Taylor
 United States
Kerron Clement
 United States
Bershawn Jackson
 United States
2012 London
details
Félix Sánchez
 Dominican Republic
Michael Tinsley
 United States
Javier Culson
 Puerto Rico
2016 Rio de Janeiro
details
Kerron Clement
 United States
Boniface Mucheru Tumuti
 Kenya
Yasmani Copello
 Turkey

3000 metres steeplechase[edit]

Games Gold Silver Bronze
1920 Antwerp
details
Percy Hodge
 Great Britain
Patrick Flynn
 United States
Ernesto Ambrosini
 Italy
1924 Paris
details
Ville Ritola
 Finland
Elias Katz
 Finland
Paul Bontemps
 France
1928 Amsterdam
details
Toivo Loukola
 Finland
Paavo Nurmi
 Finland
Ove Andersen
 Finland
1932 Los Angeles
details
Volmari Iso-Hollo
 Finland
Thomas Evenson
 Great Britain
Joe McCluskey
 United States
1936 Berlin
details
Volmari Iso-Hollo
 Finland
Kalle Tuominen
 Finland
Alfred Dompert
 Germany
1948 London
details
Tore Sjöstrand
 Sweden
Erik Elmsäter
 Sweden
Göte Hagström
 Sweden
1952 Helsinki
details
Horace Ashenfelter
 United States
Vladimir Kazantsev
 Soviet Union
John Disley
 Great Britain
1956 Melbourne
details
Chris Brasher
 Great Britain
Sándor Rozsnyói
 Hungary
Ernst Larsen
 Norway
1960 Rome
details
Zdzisław Krzyszkowiak
 Poland
Nikolay Sokolov
 Soviet Union
Semyon Rzhishchin
 Soviet Union
1964 Tokyo
details
Gaston Roelants
 Belgium
Maurice Herriott
 Great Britain
Ivan Belyayev
 Soviet Union
1968 Mexico City
details
Amos Biwott
 Kenya
Benjamin Kogo
 Kenya
George Young
 United States
1972 Munich
details
Kipchoge Keino
 Kenya
Ben Jipcho
 Kenya
Tapio Kantanen
 Finland
1976 Montreal
details
Anders Gärderud
 Sweden
Bronisław Malinowski
 Poland
Frank Baumgartl
 East Germany
1980 Moscow
details
Bronisław Malinowski
 Poland
Filbert Bayi
 Tanzania
Eshetu Tura
 Ethiopia
1984 Los Angeles
details
Julius Korir
 Kenya
Joseph Mahmoud
 France
Brian Diemer
 United States
1988 Seoul
details
Julius Kariuki
 Kenya
Peter Koech
 Kenya
Mark Rowland
 Great Britain
1992 Barcelona
details
Matthew Birir
 Kenya
Patrick Sang
 Kenya
William Mutwol
 Kenya
1996 Atlanta
details
Joseph Keter
 Kenya
Moses Kiptanui
 Kenya
Alessandro Lambruschini
 Italy
2000 Sydney
details
Reuben Kosgei
 Kenya
Wilson Boit Kipketer
 Kenya
Ali Ezzine
 Morocco
2004 Athens
details
Ezekiel Kemboi
 Kenya
Brimin Kipruto
 Kenya
Paul Kipsiele Koech
 Kenya
2008 Beijing
details
Brimin Kipruto
 Kenya
Mahiedine Mekhissi-Benabbad
 France
Richard Kipkemboi Mateelong
 Kenya
2012 London
details
Ezekiel Kemboi
 Kenya
Mahiedine Mekhissi-Benabbad
 France
Abel Mutai
 Kenya
2016 Rio de Janeiro
details
Conseslus Kipruto
 Kenya
Evan Jager
 United States
Mahiedine Mekhissi-Benabbad
 France

4 × 100 metres relay[edit]

Games Gold Silver Bronze
1912 Stockholm
details
 Great Britain (GBR)
David Jacobs
Henry Macintosh
Victor d'Arcy
Willie Applegarth
 Sweden (SWE)
Ivan Möller
Charles Luther
Ture Person
Knut Lindberg
none awarded
1920 Antwerp
details
 United States (USA)
Charlie Paddock
Jackson Scholz
Loren Murchison
Morris Kirksey
 France (FRA)
René Lorain
René Tirard
René Mourlon
Émile Ali-Khan
 Sweden (SWE)
Agne Holmström
William Petersson
Sven Malm
Nils Sandström
1924 Paris
details
 United States (USA)
Loren Murchison
Louis Clarke
Frank Hussey
Alfred LeConey
 Great Britain (GBR)
Harold Abrahams
Walter Rangeley
Wilfred Nichol
Lancelot Royle
 Netherlands (NED)
Jan de Vries
Jacob Boot
Harry Broos
Marinus van den Berge
1928 Amsterdam
details
 United States (USA)
Frank Wykoff
James Quinn
Charles Borah
Henry Russell
 Germany (GER)
Georg Lammers
Richard Corts
Hubert Houben
Helmut Körnig
 Great Britain (GBR)
Cyril Gill
Edward Smouha
Walter Rangeley
Jack London
1932 Los Angeles
details
 United States (USA)
Bob Kiesel
Emmett Toppino
Hector Dyer
Frank Wykoff
 Germany (GER)
Helmut Körnig
Friedrich Hendrix
Erich Borchmeyer
Arthur Jonath
 Italy (ITA)
Giuseppe Castelli
Ruggero Maregatti
Gabriele Salviati
Edgardo Toetti
1936 Berlin
details
 United States (USA)
Jesse Owens
Ralph Metcalfe
Foy Draper
Frank Wykoff
 Italy (ITA)
Orazio Mariani
Gianni Caldana
Elio Ragni
Tullio Gonnelli
 Germany (GER)
Wilhelm Leichum
Erich Borchmeyer
Erwin Gillmeister
Gerd Hornberger
1948 London
details
 United States (USA)
Barney Ewell
Lorenzo Wright
Harrison Dillard
Mel Patton
 Great Britain (GBR)
Jack Archer
John Gregory
Alastair McCorquodale
Kenneth Jones
 Italy (ITA)
Michele Tito
Enrico Perucconi
Antonio Siddi
Carlo Monti
1952 Helsinki
details
 United States (USA)
Dean Smith
Harrison Dillard
Lindy Remigino
Andy Stanfield
 Soviet Union (URS)
Boris Tokarev
Levan Kalyayev
Levan Sanadze
Vladimir Sukharev
 Hungary (HUN)
László Zarándi
Géza Varasdi
György Csányi
Béla Goldoványi
1956 Melbourne
details
 United States (USA)
Ira Murchison
Leamon King
Thane Baker
Bobby Morrow
 Soviet Union (URS)
Leonid Bartenev
Boris Tokarev
Yuriy Konovalov
Vladimir Sukharev
 United Team of Germany (EUA)
Lothar Knörzer
Leonhard Pohl
Heinz Fütterer
Manfred Germar
1960 Rome
details
 United Team of Germany (EUA)
Bernd Cullmann
Armin Hary
Walter Mahlendorf
Martin Lauer
 Soviet Union (URS)
Gusman Kosanov
Leonid Bartenev
Yuriy Konovalov
Edvin Ozolin
 Great Britain (GBR)
Peter Radford
David Jones
David Segal
Nick Whitehead
1964 Tokyo
details
 United States (USA)
Paul Drayton
Gerry Ashworth
Richard Stebbins
Bob Hayes
 Poland (POL)
Andrzej Zieliński
Wiesław Maniak
Marian Foik
Marian Dudziak
 France (FRA)
Paul Genevay
Bernard Laidebeur
Claude Piquemal
Jocelyn Delecour
1968 Mexico City
details
 United States (USA)
Charles Greene
Mel Pender
Ronnie Ray Smith
Jim Hines
 Cuba (CUB)
Hermes Ramírez
Juan Morales
Pablo Montes
Enrique Figuerola
 France (FRA)
Gérard Fenouil
Jocelyn Delecour
Claude Piquemal
Roger Bambuck
1972 Munich
details
 United States (USA)
Larry Black
Robert Taylor
Gerald Tinker
Eddie Hart
 Soviet Union (URS)
Aleksandr Kornelyuk
Vladimir Lovetskiy
Juris Silovs
Valeriy Borzov
 West Germany (FRG)
Jobst Hirscht
Karlheinz Klotz
Gerhard Wucherer
Klaus Ehl
1976 Montreal
details
 United States (USA)
Harvey Glance
Johnny Jones
Millard Hampton
Steve Riddick
 East Germany (GDR)
Manfred Kokot
Jörg Pfeifer
Klaus-Dieter Kurrat
Alexander Thieme
 Soviet Union (URS)
Aleksandr Aksinin
Nikolay Kolesnikov
Juris Silovs
Valeriy Borzov
1980 Moscow
details
 Soviet Union (URS)
Vladimir Muravyov
Nikolay Sidorov
Aleksandr Aksinin
Andrey Prokofyev
 Poland (POL)
Krzysztof Zwoliński
Zenon Licznerski
Leszek Dunecki
Marian Woronin
 France (FRA)
Antoine Richard
Pascal Barré
Patrick Barré
Hermann Panzo
1984 Los Angeles
details
 United States (USA)
Sam Graddy
Ron Brown
Calvin Smith
Carl Lewis
 Jamaica (JAM)
Albert Lawrence
Greg Meghoo
Don Quarrie
Ray Stewart
 Canada (CAN)
Ben Johnson
Tony Sharpe
Desai Williams
Sterling Hinds
1988 Seoul
details
 Soviet Union (URS)
Viktor Bryzhin
Vladimir Krylov
Vladimir Muravyov
Vitaliy Savin
 Great Britain (GBR)
Elliot Bunney
John Regis
Mike McFarlane
Linford Christie
 France (FRA)
Bruno Marie-Rose
Daniel Sangouma
Gilles Quenehervé
Max Morinière
1992 Barcelona
details
 United States (USA)
Michael Marsh
Leroy Burrell
Dennis Mitchell
Carl Lewis
James Jett*
 Nigeria (NGR)
Oluyemi Kayode
Chidi Imoh
Olapade Adeniken
Davidson Ezinwa
Osmond Ezinwa*
 Cuba (CUB)
Andrés Simón
Joel Lamela
Joel Isasi
Jorge Aguilera
1996 Atlanta
details
 Canada (CAN)
Robert Esmie
Glenroy Gilbert
Bruny Surin
Donovan Bailey
Carlton Chambers*
 United States (USA)
Jon Drummond
Tim Harden
Michael Marsh
Dennis Mitchell
Tim Montgomery*
 Brazil (BRA)
Arnaldo da Silva
Robson da Silva
Edson Ribeiro
André da Silva
2000 Sydney
details
 United States (USA)
Jon Drummond
Bernard Williams
Brian Lewis
Maurice Greene
Tim Montgomery*
Kenny Brokenburr*
 Brazil (BRA)
Vicente de Lima
Edson Ribeiro
André da Silva
Claudinei da Silva
Cláudio Souza
 Cuba (CUB)
José Ángel César
Luis Alberto Pérez-Rionda
Ivan García
Freddy Mayola
2004 Athens
details
 Great Britain (GBR)
Jason Gardener
Darren Campbell
Marlon Devonish
Mark Lewis-Francis
 United States (USA)
Shawn Crawford
Justin Gatlin
Coby Miller
Maurice Greene
Darvis Patton*
 Nigeria (NGR)
Olusoji Fasuba
Uchenna Emedolu
Aaron Egbele
Deji Aliu
2008 Beijing
details
 Trinidad and Tobago (TRI)
Keston Bledman
Marc Burns
Emmanuel Callender
Richard Thompson
Aaron Armstrong*
 Japan (JPN)
Naoki Tsukahara
Shingo Suetsugu
Shinji Takahira
Nobuharu Asahara
 Brazil (BRA)
Vicente Lima
Sandro Viana
Bruno de Barros
Jose Carlos Moreira
2012 London
details
 Jamaica (JAM)
Nesta Carter
Michael Frater
Yohan Blake
Usain Bolt
Kemar Bailey-Cole*
 Trinidad and Tobago (TRI)
Richard Thompson
Marc Burns
Emmanuel Callender
Keston Bledman
 France (FRA)
Jimmy Vicaut
Christophe Lemaitre
Pierre-Alexis Pessonneaux
Ronald Pognon
2016 Rio de Janeiro
details
 Jamaica (JAM)
Asafa Powell
Yohan Blake
Nickel Ashmeade
Usain Bolt
Jevaughn Minzie*
Kemar Bailey-Cole*
 Japan (JPN)
Ryota Yamagata
Shota Iizuka
Yoshihide Kiryu
Asuka Cambridge
 Canada (CAN)
Akeem Haynes
Aaron Brown
Brendon Rodney
Andre De Grasse
Mobolade Ajomale*


4 × 400 metres relay[edit]

Games Gold Silver Bronze
1912 Stockholm
details
 United States (USA)
Mel Sheppard
Edward Lindberg
Ted Meredith
Charles Reidpath
 France (FRA)
Charles Lelong
Robert Schurrer
Pierre Failliot
Charles Poulenard
 Great Britain (GBR)
George Nicol
Ernest Henley
James Soutter
Cyril Seedhouse
1920 Antwerp
details
 Great Britain (GBR)
Cecil Griffiths
Robert Lindsay
John Ainsworth-Davis
Guy Butler
 South Africa (RSA)
Henry Dafel
Clarence Oldfield
Jack Oosterlaak
Bevil Rudd
 France (FRA)
Géo André
Gaston Féry
Maurice Delvart
André Devaux
1924 Paris
details
 United States (USA)
Commodore Cochran
Alan Helffrich
Oliver MacDonald
William Stevenson
 Sweden (SWE)
Artur Svensson
Erik Byléhn
Gustaf Wejnarth
Nils Engdahl
 Great Britain (GBR)
Edward Toms
George Renwick
Richard Ripley
Guy Butler
1928 Amsterdam
details
 United States (USA)
George Baird
Emerson Spencer
Fred Alderman
Ray Barbuti
 Germany (GER)
Otto Neumann
Harry Werner Storz
Richard Krebs
Hermann Engelhard
 Canada (CAN)
Alex Wilson
Phil Edwards
Stanley Glover
James Ball
1932 Los Angeles
details
 United States (USA)
Ivan Fuqua
Edgar Ablowich
Karl Warner
Bill Carr
 Great Britain (GBR)
Crew Stoneley
Tommy Hampson
David Burghley
Godfrey Rampling
 Canada (CAN)
Ray Lewis
James Ball
Phil Edwards
Alex Wilson
1936 Berlin
details
 Great Britain (GBR)
Freddie Wolff
Godfrey Rampling
Bill Roberts
Godfrey Brown
 United States (USA)
Harold Cagle
Robert Young
Edward O’Brien
Al Fitch
 Germany (GER)
Helmut Hamann
Friedrich von Stülpnagel
Harry Voigt
Rudolf Harbig
1948 London
details
 United States (USA)
Arthur Harnden
Cliff Bourland
Roy Cochran
Mal Whitfield
 France (FRA)
Jean Kerebel
Francis Schewetta
Robert Chef d'Hôtel
Jacques Lunis
 Sweden (SWE)
Kurt Lundquist
Lars-Erik Wolfbrandt
Folke Alnevik
Rune Larsson
1952 Helsinki
details
 Jamaica (JAM)
Arthur Wint
Leslie Laing
Herb McKenley
George Rhoden
 United States (USA)
Ollie Matson
Gene Cole
Charles Moore
Mal Whitfield
 Germany (GER)
Hans Geister
Günther Steines
Heinz Ulzheimer
Karl-Friedrich Haas
1956 Melbourne
details
 United States (USA)
Charles Jenkins
Lou Jones
Jesse Mashburn
Tom Courtney
 Australia (AUS)
Graham Gipson
Leon Gregory
David Lean
Kevan Gosper
 Great Britain (GBR)
Peter Higgins
Michael Wheeler
John Salisbury
Derek Johnson
1960 Rome
details
 United States (USA)
Jack Yerman
Earl Young
Glenn Davis
Otis Davis
 United Team of Germany (EUA)
Hans-Joachim Reske
Manfred Kinder
Johannes Kaiser
Carl Kaufmann
 British West Indies (BWI)
Malcolm Spence
Jim Wedderburn
Keith Gardner
George Kerr
1964 Tokyo
details
 United States (USA)
Ollan Cassell
Mike Larrabee
Ulis Williams
Henry Carr
 Great Britain (GBR)
Tim Graham
Adrian Metcalfe
John Cooper
Robbie Brightwell
 Trinidad and Tobago (TRI)
Edwin Skinner
Kent Bernard
Edwin Roberts
Wendell Mottley
1968 Mexico City
details
 United States (USA)
Vincent Matthews
Ron Freeman
Larry James
Lee Evans
 Kenya (KEN)
Daniel Rudisha
Munyoro Nyamau
Naftali Bon
Charles Asati
 West Germany (FRG)
Helmar Müller
Manfred Kinder
Gerhard Hennige
Martin Jellinghaus
1972 Munich
details
 Kenya (KEN)
Charles Asati
Munyoro Nyamau
Robert Ouko
Julius Sang
 Great Britain (GBR)
Martin Reynolds
Alan Pascoe
David Hemery
David Jenkins
 France (FRA)
Gilles Bertould
Daniel Velasques
Francis Kerbiriou
Jacques Carette
1976 Montreal
details
 United States (USA)
Herman Frazier
Benny Brown
Fred Newhouse
Maxie Parks
 Poland (POL)
Ryszard Podlas
Jan Werner
Zbigniew Jaremski
Jerzy Pietrzyk
 West Germany (FRG)
Franz-Peter Hofmeister
Lothar Krieg
Harald Schmid
Bernd Herrmann
1980 Moscow
details
 Soviet Union (URS)
Remigijus Valiulis
Mikhail Linge
Nikolay Chernetskiy
Viktor Markin
 East Germany (GDR)
Klaus Thiele
Andreas Knebel
Frank Schaffer
Volker Beck
 Italy (ITA)
Stefano Malinverni
Mauro Zuliani
Roberto Tozzi
Pietro Mennea
1984 Los Angeles
details
 United States (USA)
Sunder Nix
Ray Armstead
Alonzo Babers
Antonio McKay
 Great Britain (GBR)
Kriss Akabusi
Garry Cook
Todd Bennett
Phil Brown
 Nigeria (NGR)
Sunday Uti
Moses Ugbusien
Rotimi Peters
Innocent Egbunike
1988 Seoul
details
 United States (USA)
Danny Everett
Steve Lewis
Kevin Robinzine
Butch Reynolds
 Jamaica (JAM)
Howard Davis
Devon Morris
Winthrop Graham
Bert Cameron
 West Germany (FRG)
Norbert Dobeleit
Edgar Itt
Jörg Vaihinger
Ralf Lübke
1992 Barcelona
details
 United States (USA)
Andrew Valmon
Quincy Watts
Michael Johnson
Steve Lewis
Darnell Hall
Charles Jenkins
 Cuba (CUB)
Lázaro Martínez
Héctor Herrera
Norberto Téllez
Roberto Hernández
 Great Britain (GBR)
Roger Black
David Grindley
Kriss Akabusi
John Regis
Du'aine Ladejo
Mark Richardson
1996 Atlanta
details
 United States (USA)
LaMont Smith
Alvin Harrison
Derek Mills
Anthuan Maybank
Jason Rouser
 Great Britain (GBR)
Iwan Thomas
Jamie Baulch
Mark Richardson
Roger Black
Du'aine Ladejo
Mark Hylton
 Jamaica (JAM)
Michael McDonald
Roxbert Martin
Greg Haughton
Davian Clarke
Dennis Blake
Garth Robinson
2000 Sydney
details
 Nigeria (NGR)
Clement Chukwu
Jude Monye
Sunday Bada
Enefiok Udo-Obong
Nduka Awazie
Fidelis Gadzama
 Jamaica (JAM)
Michael Blackwood
Greg Haughton
Christopher Williams
Danny McFarlane
Sanjay Ayre
Michael McDonald
 Bahamas (BAH)
Avard Moncur
Troy McIntosh
Carl Oliver
Chris Brown
2004 Athens
details
 United States (USA)
Otis Harris
Derrick Brew
Jeremy Wariner
Darold Williamson
Kelly Willie
Andrew Rock
 Australia (AUS)
John Steffensen
Mark Ormrod
Patrick Dwyer
Clinton Hill
 Nigeria (NGR)
James Godday
Musa Audu
Saul Weigopwa
Enefiok Udo-Obong
2008 Beijing
details
 United States (USA)
LaShawn Merritt
Angelo Taylor
David Neville
Jeremy Wariner
Kerron Clement
Reggie Witherspoon
 Bahamas (BAH)
Andretti Bain
Michael Mathieu
Andrae Williams
Chris Brown
Avard Moncur
Ramon Miller
 Great Britain (GBR)
Martyn Rooney
Andrew Steele
Robert Tobin
Michael Bingham
2012 London
details
 Bahamas (BAH)
Chris Brown
Michael Mathieu
Ramon Miller
Demetrius Pinder
 United States (USA)
Joshua Mance
Manteo Mitchell
Tony McQuay
Bryshon Nellum
Angelo Taylor
 Trinidad and Tobago (TRI)
Ade Alleyne-Forte
Lalonde Gordon
Deon Lendore
Jarrin Solomon
2016 Rio
details
 United States (USA)
Arman Hall
Tony McQuay
Gil Roberts
LaShawn Merritt
Kyle Clemons*
David Verburg*
 Jamaica (JAM)
Peter Matthews
Nathon Allen
Fitzroy Dunkley
Javon Francis
Rusheen McDonald*
 Bahamas (BAH)
Alonzo Russell
Michael Mathieu
Steven Gardiner
Chris Brown
Stephen Newbold*

20 kilometres race walk[edit]

Games Gold Silver Bronze
1956 Melbourne
details
Leonid Spirin
 Soviet Union
Antanas Mikėnas
 Soviet Union
Bruno Junk
 Soviet Union
1960 Rome
details
Volodymyr Holubnychy
 Soviet Union
Noel Freeman
 Australia
Stan Vickers
 Great Britain
1964 Tokyo
details
Ken Matthews
 Great Britain
Dieter Lindner
 United Team of Germany
Volodymyr Holubnychy
 Soviet Union
1968 Mexico City
details
Volodymyr Holubnychy
 Soviet Union
José Pedraza
 Mexico
Nikolay Smaga
 Soviet Union
1972 Munich
details
Peter Frenkel
 East Germany
Volodymyr Holubnychy
 Soviet Union
Hans-Georg Reimann
 East Germany
1976 Montreal
details
Daniel Bautista
 Mexico
Hans-Georg Reimann
 East Germany
Peter Frenkel
 East Germany
1980 Moscow
details
Maurizio Damilano
 Italy
Pyotr Pochenchuk
 Soviet Union
Roland Wieser
 East Germany
1984 Los Angeles
details
Ernesto Canto
 Mexico
Raúl González
 Mexico
Maurizio Damilano
 Italy
1988 Seoul
details
Jozef Pribilinec
 Czechoslovakia
Ronald Weigel
 East Germany
Maurizio Damilano
 Italy
1992 Barcelona
details
Daniel Plaza
 Spain
Guillaume LeBlanc
 Canada
Giovanni De Benedictis
 Italy
1996 Atlanta
details
Jefferson Pérez
 Ecuador
Ilya Markov
 Russia
Bernardo Segura
 Mexico
2000 Sydney
details
Robert Korzeniowski
 Poland
Noé Hernández
 Mexico
Vladimir Andreyev
 Russia
2004 Athens
details
Ivano Brugnetti
 Italy
Paquillo Fernández
 Spain
Nathan Deakes
 Australia
2008 Beijing
details
Valeriy Borchin
 Russia
Jefferson Pérez
 Ecuador
Jared Tallent
 Australia
2012 London
details
Chen Ding
 China
Erick Barrondo
 Guatemala
Wang Zhen
 China
2016 Rio de Janeiro
details
Wang Zhen
 China
Cai Zelin
 China
Dane Bird-Smith
 Australia

50 kilometres race walk[edit]

Games Gold Silver Bronze
1932 Los Angeles
details
Tommy Green
 Great Britain
Jānis Daliņš
 Latvia
Ugo Frigerio
 Italy
1936 Berlin
details
Harold Whitlock
 Great Britain
Arthur Tell Schwab
 Switzerland
Adalberts Bubenko
 Latvia
1948 London
details
John Ljunggren
 Sweden
Gaston Godel
 Switzerland
Tebbs Lloyd Johnson
 Great Britain
1952 Helsinki
details
Giuseppe Dordoni
 Italy
Josef Doležal
 Czechoslovakia
Antal Róka
 Hungary
1956 Melbourne
details
Norman Read
 New Zealand
Yevgeniy Maskinskov
 Soviet Union
John Ljunggren
 Sweden
1960 Rome
details
Don Thompson
 Great Britain
John Ljunggren
 Sweden
Abdon Pamich
 Italy
1964 Tokyo
details
Abdon Pamich
 Italy
Paul Nihill
 Great Britain
Ingvar Pettersson
 Sweden
1968 Mexico City
details
Christoph Höhne
 East Germany
Antal Kiss
 Hungary
Larry Young
 United States
1972 Munich
details
Bernd Kannenberg
 West Germany
Veniamin Soldatenko
 Soviet Union
Larry Young
 United States
1976 Montreal not included in the Olympic program
1980 Moscow
details
Hartwig Gauder
 East Germany
Jordi Llopart
 Spain
Yevgeniy Ivchenko
 Soviet Union
1984 Los Angeles
details
Raúl González
 Mexico
Bo Gustafsson
 Sweden
Sandro Bellucci
 Italy
1988 Seoul
details
Vyacheslav Ivanenko
 Soviet Union
Ronald Weigel
 East Germany
Hartwig Gauder
 East Germany
1992 Barcelona
details
Andrey Perlov
 Unified Team
Carlos Mercenario
 Mexico
Ronald Weigel
 Germany
1996 Atlanta
details
Robert Korzeniowski
 Poland
Mikhail Shchennikov
 Russia
Valentí Massana
 Spain
2000 Sydney
details
Robert Korzeniowski
 Poland
Aigars Fadejevs
 Latvia
Joel Sánchez
 Mexico
2004 Athens
details
Robert Korzeniowski
 Poland
Denis Nizhegorodov
 Russia
Aleksey Voyevodin
 Russia
2008 Beijing
details
Alex Schwazer
 Italy
Jared Tallent
 Australia
Denis Nizhegorodov
 Russia
2012 London
details
Jared Tallent
 Australia
Si Tianfeng
 China
Robert Heffernan
 Ireland
2016 Rio de Janeiro
details
Matej Tóth
 Slovakia
Jared Tallent
 Australia
Hirooki Arai
 Japan

High jump[edit]

Games Gold Silver Bronze
1896 Athens
details
Ellery Clark
 United States
James Connolly
 United States
none awarded
Robert Garrett
 United States
1900 Paris
details
Irving Baxter
 United States
Patrick Leahy
 Great Britain
Lajos Gönczy
 Hungary
1904 St. Louis
details
Samuel Jones
 United States
Garrett Serviss
 United States
Paul Weinstein
 Germany
1908 London
details
Harry Porter
 United States
Géo André
 France
none awarded
Con Leahy
 Great Britain
István Somodi
 Hungary
1912 Stockholm
details
Alma Richards
 United States
Hans Liesche
 Germany
George Horine
 United States
1920 Antwerp
details
Richmond Landon
 United States
Harold Muller
 United States
Bo Ekelund
 Sweden
1924 Paris
details
Harold Osborn
 United States
Leroy Brown
 United States
Pierre Lewden
 France
1928 Amsterdam
details
Bob King
 United States
Benjamin Hedges
 United States
Claude Ménard
 France
1932 Los Angeles
details
Duncan McNaughton
 Canada
Bob Van Osdel
 United States
Simeon Toribio
 Philippines
1936 Berlin
details
Cornelius Johnson
 United States
Dave Albritton
 United States
Delos Thurber
 United States
1948 London
details
John Winter
 Australia
Bjørn Paulson
 Norway
George Stanich