Modern Hebrew verb conjugation

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to navigation Jump to search

In Hebrew, verbs, which take the form of derived stems, are conjugated to reflect their tense and mood, as well as to agree with their subjects in gender, number, and person. Each verb has an inherent voice, though a verb in one voice typically has counterparts in other voices. This article deals mostly with Modern Hebrew, but to some extent, the information shown here applies to Biblical Hebrew as well.

Classification of roots[edit]

Verbs in Hebrew, like nouns, adjectives, and adverbs are formed and declined by altering a (usually) three letter root. However, the root can be identified as having a different pattern than normal in certain cases. Root words in Hebrew do not contain vowels or final letter forms. In addition, phonological variation between the sounds /p b k/ (initially and in the middle of most roots) and /f v χ/ (finally, and in the middle of pa'al and nif'al verbs), spelled <כ ב פ> (due to a process called begadkefat) is not considered irregular. In addition, the letters ד ז ט ס צ ש ת come before the ת in hitpa'el verb prefixes, with *זת* צת becoming זד צט (respectively), and ד ט ת often superseding the ת entirely.

A root that contains at least one of the "weak" letters א alef, ה hey, ו vav, ח het, י yod, נ nun, ע ayin, ר resh or two of the same consonant (geminates) is called a weak root. Roots without weak letters are called strong roots. Each pairing of a weak letter with a position results in a slightly different conjugation pattern, broken down into guttural roots, alef roots, hey roots, hollow roots, n roots, and double roots (geminate roots). Roots of four or more letters treat the middle letters as a permanent cluster and don't have pa'al and nif'al forms, but are regular otherwise.

A guttural root is any root that contains the letters ח het or ע ayin anywhere, ה hey (except word finally without a mappiq), א alef in most cases, and ר resh in some circumstances.

A root that contains ה hey word-finally without a mappiq is also similarly divergent from guttural roots, due to the spelling being a marker of vowel-final words rather than any historical consonant. It is considered a final-hollow root.

A hollow root that contains a ו vav or a י yod as the first or second letter; as the simple pa'al, nif'al, hif'il, and huf'al binyanim function mostly as two-letter roots, while the other conjugations keep the letters somewhat due to the middle root letter being geminated.

A root containing נ nun is irregular due to the fact it will form geminated consonants rather than beginning with it. Roots containing two of the same consonant as the second and third letter of the root function similarly. These forms are becoming somewhat merged with hollow roots or otherwise merged into regular binyans.

There are also entirely irregular verbs like היה ("to be"), and הלכ ("to walk, go"), which are unusual beyond their bearing of weak letters, as well as verbs that have multiple weak letters and combine each individual irregularity.

Binyanim/forms[edit]

Hebrew verbs are inflected according to specific patterns, derived stems, called forms or בִּנְיָנִים (/binjaˈnim/ binyanim, "constructions"); where vowels patterns (משקלים /miʃka'lim/ mishkalim, "scales"), prefixes, and suffixes are put into the (usually) three-letter roots from which the vast majority of Hebrew words are made.

There are seven basic conjugations and a very rare eighth hitpu'al, as well as some irregular verbs coming from otherwise-obsolete constructions. The traditional demonstration root is פ.ע.ל, which has the basic meaning of "action" or "doing":

root: פעל
active reflexive passive
פָּעַל
paˈal
פִּעֵל
piˈel
הִפְעִיל
hifˈil
הִתְפַּעֵל
hitpaˈel
הֻפְעַל
hufˈal
פֻּעַל
puˈal
נִפְעַל
nifˈal
      causative      
  intensive  
  simple  

This chart's menorah-like shape is sometimes invoked in teaching the binyanim to help students remember the main ideas about the verb forms: (1) which binyanim are active voice (left side) vs. passive voice (right side), and (2) which binyanim are simple (outer-most menorah branches), intensive (second-outer-most), causative (third-outer-most), and reflexive (center). Note that some binyanim have more meanings than the ones shown here, as well as obsolete and rare ones being left off entirely.

Present Tense/ Present Participle[edit]

A verb in the present tense (הוֹוֶה /(h)oˈve/ hove) agrees with its subject in gender (masculine or feminine) and number (singular or plural), so each verb has four present-tense forms:

Strong Present Tense/ Present Participle[edit]

Binyan Singular Plural Meaning
Masculine Feminine Masculine Feminine
pa'al כותב kotev כותבת kotevet כותבים kotvim כותבות kotvot writes
nif'al נכתב nikhtav נכתבת nikhtevet נכתבים nikhtavim נכתבות nikhtavot is written
pi'el מנדב menadev מנדבת menadevet מנדבים menadvim מנדבות menadvot contributes
pu'al מנודב menudav מנודבת menudevet מנודבים menudavim מנודבות menudavot is contributed
hif'il משלים mashlim משלימה mashlima משלימים mashlimim משלימות mashlimot completes
huf'al מושלם mushlam מושלמת mushlemet מושלמים mushlamim מושלמות mushlamot is completed
hitpa'el מתנדב mitnadev מתנדבת mitnadevet מתנדבים mitnadvim מתנדבות mitnadvot volunteers
hitpu'al מתנודב mitnudav מתנודבת mitnudevet מתנודבים mitnudavim מתנודבות mitnudavot is made to volunteer

Weak Present Tense/ Present Participle[edit]

Guttural roots[edit]
Binyan Weak Letter Singular Plural Meaning
Masculine Feminine Masculine Feminine
pa'al 2nd דואג doeg דואגת doeget דואגים doagim דואגות doagot worries
3rd פותח poteaḥ פותחת potaḥat פותחים potḥim פותחות potḥot opens
3rd alef א מוצא motze' מוצאת motze't מוצאים motz'im מוצאות motz'ot finds
nif'al 1st נעלם ne'elam נעלמת ne'elemet נעלמים ne'elamim נעלמות ne'elamot disappears
1st ḥet ח נחלש neḥlash נחלשת neḥleshet נחלשים neḥlashim נחלשות neḥlashot weakened
3rd נפתח niftaḥ נפתחת niftaḥat נפתחים niftaḥim נפתחות niftaḥot is opened
3rd alef א נמצא nimta' נמצאת nimtze't נמצאים nimtzaim נמצאות nimtzaot is at
pi'el 2nd מתאר metaer מתארת metaeret מתארים metaarim מתארות metaarot describes
3rd משגע meshagea' משגעת meshaga'at משגעים meshag'im משגעות meshag'ot drives crazy
3rd alef א ממלא memale' ממלאת memale't ממלאים memal'im ממלאות memal'ot fills
pu'al 2nd מתואר metoar מתוארת metoeret מתוארים metoarim מתוארות metoarot is described
3rd משוגע meshuga' משוגעת meshuga'at משוגעים meshug'im משוגעות meshug'ot is driven crazy; is crazy
3rd alef א ממולא memula' ממולאת memule't ממולאים memul'im ממולאות memul'ot is filled
hif'il 1st מעדיף ma'adif מעדיפה ma'adifa מעדיפים ma'adifim מעדיפות ma'adifot prefers
1st ḥet ח מחליט maḥlit מחליטה maḥlita מחליתים maḥlitim מחליתות maḥlitot decides
3rd מבטיח mavtiaḥ מבטיחה mavtiḥa מבטיחים mavtiḥim מבטיחות mavtiḥot promises
3rd alef א מקפיא makpi' מקפיאה makpia מקפיאים makpiim מקפיאות makpiot freezes
huf'al 1st מועדף mo'odaf מועדפת mo'odefet מועדפים mo'odafim מועדפות mo'odafot is preferred
1st ḥet ח מוחלט muḥlat מוחלטת muḥletet מוחלטים muḥlatim מוחלטות muḥlatot is decided
3rd מובטח muvtaḥ מובטחת muvtaḥat מובטחים muvtaḥim מובטחות muvtaḥot is promised
3rd alef א מוקפא mukpa' מוקפאת mukpe't מוקפאים mukpa'im מוקפאות mukpa'ot is frozen
hitpa'el 2nd מתרחש mitraḥesh מתרחשת mitraḥeshet מתרחשים mitraḥashim מתרחשות mitraḥashot takes place
3rd משתגע mishtagea' משתגעת mishtaga'at משתגעים mishtag'im משתגעות mishtag'ot goes crazy
3rd alef א מתרפא mitrape' מתרפאת mitrape't מתרפאים mitrap'im מתרפאות mitrap'ot revovers
Hollow roots[edit]
Binyan Weak letter Singular Plural Meaning
Masculine Feminine Masculine Feminine
pa'al 2nd רץ ratz רצה ratza רצים ratzim רצות ratzot runs
3rd בונה bone בונה bona בונים bonim בונות bonot builds
nif'al 1st נולד nolad נולדת noledet נולדים noladim נולדות noladot is born
2nd נצוד nitzod נצודת nitzodet נצודים nitzodim נצודות nitzodot is hunted
3rd נבנה nivne נבנית nivneyt נבנים nivnim נבנות nivnot is built
pi'el 3rd מדמה medame מדמה medama מדמים medamim מדמות medamot imagines
pu'al 3rd מדומה medume מדומית medumeyt משונים medumim מדומות medumot is imagined
hif'il 1st מוביל movil מובילה movila מובילים movilim מובילות movilot leads
2nd מבין mevin מבינה mevina מבינים mevinim מבינות mevinot understands
3rd מראה mar'e מראה mar'a מראים mar'im מראות mar'ot shows
huf'al 1st מובל muval מובלת muvelet מובלים muvalim מובלות muvalot is led
2nd מובן muvan מובנת muvenet מובנים muvanim מובנות muvanot is understood
3rd מוראה mur'e מוראת mure't מוראים mur'im מוראות mur'ot is shown
hitpa'el 3rd מדדמה middame מדדמה middama מדדמים middamim מדדמות middamot copies, imitates
Other weak roots[edit]
Binyan Root type Singular Plural Meaning
Masculine Feminine Masculine Feminine
pa'al 2nd-3rd repeat סב sav סבה saba סבים sabim סבות sabot spins
nif'al 1st nun נ נידף nidaf נידפת nidefet נידפים nidafim נידפות nidafot fades
2nd-3rd repeat נמס names נמסה nemasa נמסים nemasim נמסות nemasot melts
pi'el 2nd-3rd repeat מחולל meḥolel מחוללת meḥolelet מחוללים meḥollim מחוללות meḥollot causes
pu'al 2nd resh ר מהורס mehoras מהורסת mehoreset מהורסים mehorasim מהורסות mehorasot is destroyed
2nd-3rd repeat מחולל meḥolal מחוללת meḥolelet מחוללים meḥolalim מחוללות meḥolalot is caused
hif'il 1st nun נ מכיר makir מכירה makira מכירים makirim מכירות makirot recognizes
2nd-3rd repeat מגן megen מגינה megina מגינים meginim נגינות meginot defends
huf'al 1st nun נ מוכר mukar מוכרת mukeret מוכרים mukarim מוכרות mukarot is recognized
2nd-3rd repeat מוגן mugan מוגנת mugenet מוגנים muganim מוגנות muganot is defended
hitpa'el 2nd-3rd repeat מתחולל mitḥolel מתלחוללת mitḥolelet מתחוללים mitḥollim מתחוללות mitḥollot occurs

Irregular Present Tense/ Present Participle[edit]

Binyan Root Singular Plural Meaning Notes
M. F. M. F.
pa'al היה hava הווה hove הווה hova הווים hovim הוות hovot is, are Rarely used.
חי ḥay חי ḥay חיה ḥaya חיים ḥayim חיות ḥayot lives, is alive
יכול yakhol יכול yakhol יכולה yekhola יכולים yekholim יכולות yekholot can, is able to
ישן yashen ישן yashen ישנה yeshena ישנים yeshenim ישנות yeshenot sleep, is asleep
מת met מת met מתה meta מתים metim מתות metot dies, is dead
נגש nagash ניגש nigash ניגשת nigeshet ניגשים nigashim ניגשות nigashot gets to, approaches
קטון katon קטן katen קטנה ktena קטנים ktenim קטנות ktenot diminishes
pi'el רוקן roken מרוקן meroken מרוקנת merokenet מרוקנים meroknim מרוקנות meroknot empties
pu'al רוקן rokan מרוקן merokan מרוקנת merokenet מרוקנים merokanim מורוקנות merokanot is emptied
hif'il הגיד hagid אומר omer אומרת omeret אומרים omrim אורמות omrot says, tells
hitpa'el התרוקן hitroken מתרוקן mitroken מתרוקנת mitrokenet מתרוקנים mitroknim מתרוקנות mitroknot becomes empty

The present tense does not inflect by person because its use as a present tense is a relatively recent trend, as this form was originally used only as the present participle alone; rather than both the present and present participle.

Earlier forms of the Hebrew language did not have strictly defined past, present, or future tenses, but merely perfective and imperfective aspects, with past, present, or future connotation depending on context. Later the perfective and imperfective aspects were explicitly refashioned as the past and future tenses, respectively; with the present participle also becoming the present tense. This also happened to the Aramaic language around the same time, and later in some varieties of Arabic (such as Egyptian Arabic).

Past Tense/ Past Participle[edit]

Past Tense[edit]

A verb in the past tense (עָבָר /(ʔ)aˈvaʁ/ 'avar) agrees with its subject in person (first, second, or third), number, and in the second-person and third-person singular, gender. The corresponding subject pronouns are not necessarily used in conjunction.

Conjugation in the past tense is done by adding a suffix (universal among binyanim), to a binyan-specific root, so that <שמר> "guarded" adds <תי-> "I" to become <שמרתי> "I guarded". The root changes whether the suffix begins with a vowel or consonant. The third person masculine singular pronoun (he/ it) does not take a suffix and uses the plain stem; this is also the dictionary form for any given verb. There also used to be past-tense object suffixes, which came after the subject suffix, but these are obsolete. The feminine plurals are not commonly used.

Strong Past Tense[edit]

Binyan Singular Plural Meaning
1st Person 2nd Person 3rd Person 1st Person 3rd Person 3rd Person
M. F. M. F. M. F.
pa'al כתבתי

katavti

כתבת

katavta

כתבת

katavt

כתב

katav

כתבה

katva

כתבנו

katavnu

כתבתם

katavtem/ ktvatem

כתבתן

katavten/ ktavten

כתבו

katvu

wrote
nif'al נכתבתי

nikhtavti

נכתבת

nikhtavta

נכתבת

nikhtavt

נכתב

nikhtav

נכתבה

nikhteva

נִכתַבנו

nikhtavnu

נכתבתם

nikhtavtem

נכתבתן

nikhtavten

נכתבו

nikhtevu

was written
pi'el פיטרתי

pitarti

פיטרת

pitarta

פיטרת

pitart

פיטר

piter

פיטרה

pitra

פיטרנו

pitarnu

פטרתם

pitartem

פיטרתן

pitarten

פיטרו

pitru

fired
pu'al פוטרתי

putarti

פוטרת

putarta

פוטרת

putart

פוטר

putar

פוטרה

putra

פיטרנו

putarnu

פוטרתם

putartem

פוטרתן

putarten

פוטרו

putru

was fired
hif'il השלמתי

hishlamti

השלמת

hishlamta

השלמת

hishlamt

השלים

hishlim

השלימה

hishlima

השלמנו

hishlamnu

השלמתם

hishlamtem

השלמתן

hishlamten

השלימו

hishlimu

completed
huf'al הושלמתי

hushlamti

הושלמת

hushlamta

הושלמת

hushlamt

הושלם

hushlam

הושלמה

hushlama

הושלמנו

hushlamnu

הושלמתם

huslamtem

הושלמתן

hushlamten

הושלמו

hushlamu

was completed
hitpa'el התפטרתי

hitpatarti

התפטרת

hitpatarta

התפטרת

hitpatart

התפטר

hitpater

התפטרה

hitpatra

התפטרנו

hitpatarna

התפטרתם

hitpatartem

התפטרתן

hitpatarten

התפטרו

hitpatru

quit
hitpu'al התפוטרתי

hitputarti

התפוטרת

hitputarta

התפוטרת

hitputart

התפוטר

hitputar

התפוטרה

hitputra

התפוטרנה

hitputarna

התפוטרתם

hitputartem

הפתפוטרתן

hitputarten

התפוטרו

hitputru

was made to quit

Weak Past Tense[edit]

Guttural roots[edit]
Binyan Weak letter Singular Plural Meaning
1st Person 2nd Person 3rd Person 1st Person 2nd Person 3rd Person
M. F. M. F. M. F.
pa'al 2nd מחקתי

maḥakti

מחקת

maḥakta

מחקת

maḥakt

מחק

maḥak

מחקה

maḥaka

מחקנו

maḥaknu

מחקתם

maḥaktem/

meḥaktem

מחקתן

maḥakten/

meḥakten

מחקו

maḥaku

erased
3rd alef א מצאתי

matza'ti

מצאת

matza'ta

מצאת

matza't

מצא

matza'

מצאה

matz'a

מצאנו

matza'nu

מצאתם

matza'tem/

metza'tem

מצאתן

matza'ten/

metza'ten

מצאו

matz'u

found
nif'al 1st נעלמתי

ne'elamti

נעלמת

ne'elamta

נעלמת

ne'elamt

נעלם

ne'elam

נעלמה

ne'elma

נעלמנו

ne'elamnu

נעלמתם

ne'elmatem

נעלמתן

ne'elamten

נעלמו

ne'elmu

disappeared
2nd נמחקתי

nimḥakti

נמחקת

nimḥakta

נמחקת

nimḥakt

נמחק

nimḥak

נמחקה

nimḥaka

נמחקנו

nimḥaknu

נמחקתם

nimḥaktem

נמחקתן

nimḥakten

נמחקו

nimḥaku

was erased
3rd alef א נמצאתי

nimtze'ti

נמצאת

nimtze'ta

נמצאת

nimtze't

נמצא

nimtza'

נמצאה

nimtz'a

נמצאנו

nimtze'nu

נמצאתם

nimtze'tem

נמצאתן

nimtze'ten

נמצאו

nimtz'u

was at
pi'el 2nd תיארתי

tearti

תיארת

tearta

תיארת

teart

תיאר

teer

תיארה

teara

תיארנו

tearnu

תיארתם

teartem

תיארתן

tearten

תיארו

tearu

described
2nd ḥet ח שיחקתי

siḥakti

שיחקת

siḥakta

שיחקת

siḥakt

שיחק

siḥek

שיחקה

siḥaka

שיחקנו

siḥaknu

שיחקתם

siḥaktem

שיחקתן

siḥakten

שיחקו

sihaku

played
3rd יידעתי

yida'ti

יידעת

yida'ta

יידעת

yida't

יידע

yidea'

יידעה

yid'a

יידענו

yida'nu

יידעתם

yid'atem

יידעתן

yida'ten

יידעו

yid'u

informed
3rd alef א מילאתי

mile'ti

מילאת

mile'ta

מילאת

mile't

מילֵא

mile'

מילאה

mil'a

מילאנו

mile'nu

מילאתם

mile'tem

מילאתן

mile'ten

מילאו

mil'u

filled
pu'al 2nd תוארתי

toarti

תוארת

toarta

תוארת

toart

תואר

toar

תוארה

toara

תוארנו

to'ar

תוארתם

toartem

תוארתן

toarten

תוארו

to'aru

described
2nd het ח שוחקתי

suḥakti

שוחקת

suḥakta

שוחקת

suḥakt

שוחק

suḥak

שוחקה

suḥaka

שוחקנו

suḥaknu

שוחקתם

soḥaktem

שוחקתן

soḥakten

שוחקו

suḥaku

was played
3rd יודעתי

yuda'ti

יודעת

yuda'ta

יודעת

yuda't

יודע

yuda'

יודעה

yud'a

יודענו

yuda'nu

יודעתם

yuda'tem

יודעתן

yuda'ten

יודעו

yud'u

was informed
3rd alef א מולאתי

mule'ti

מולאת

mule'ta

מולאת

mule't

מולא

mule'

מולאה

mul'a

מולאנו

mule'nu

מלאתם

mule'tem

מולתן

mule'ten

מולאו

mul'u

was filled
hif'il 1st העדפתי

he'edafti

העדפת

he'edafta

העדפת

he'edaft

העדיף

he'edif

העדיפה

he'edifa

העדפנו

he'edafnu

העדפתם

he'edaftem

העדתן

he'edaften

העדיפו

he'edifu

preferred
3rd הפרעתי

hifra'ti

הפרעת

hifra'ta

הפרעת

hifra't

הפריע

hifria'

הפריעה

hifri'a

הפרענו

hifra'nu

הפרעתם

hifra'tem

הפרעתן

hifra'ten

הפריעו

hifri'u

disturbed
3rd alef א הקפאתי

hikpe'ti

הקפאת

hikpe'ta

הקפאת

hikpe't

הקפיא

hikpi

הקפיאה

hikpia

הקפאנו

hikpe'nu

הקפאתם

hikpe'tem

הקפאתן

hikpe'ten

הקפיאו

hikpiu

freezed
huf'al 3rd alef א הועדפתי

ho'odafti

הועדפת

ho'odafta

הועדפת

ho'odaft

הועדף

ho'odaf

הועדפה

ho'odfa

הועדפנו

ho'odafnu

הועדפתם

ho'odaftem

הועדפתן

ho'odaften

הועדפו

ho'odfu

was preferred
3rd הופרעתי

hufra'ti

הופרעת

hufra'ta

הופרעת

hufra't

הופרע

hufra'

הופרעה

hufr'a

הופרענו

hufra'nu

הופרעתם

hufra'tem

הופרעתן

hufra'ten

הופרעו

hufr'u

was bothered
3rd alef א הוקפאתי

hukpe'ti

הוקפאת

hukpe'ta

הוקפאת

hukpe't

הוקפא

hukpa

הוקפאה

hukp'a

הוקפאנו

hukpe'nu

הוקפאתם

hukpe'tem

הוקפאתן

hukpe'ten

הוקפאו

hukp'u

was frozen
hitpa'el 2nd התנהגתי

hitnahagti

התהגת

hitnahagta

התנהגת

hitnahagt

התנהג

hitnaheg

התהגה

hitnahaga

התנהגנו

hitnahagnu

התנהגתם

hitnahagtem

התנהגתן

hitnahagten

התנהגו

hitnahagu

behaved
3rd התנפחתי

hitnapaḥti

התנפחת

hitnapaḥta

התנפחת

hitnapaḥt

התנפח

hitnapeaḥ

התנפחה

hitnapḥa

התנפחנו

hitnapaḥnu

התנפחתם

hitnapaḥtem

התנפחתן

hitnapaḥten

התנפחו

hitnapḥu

swelled
3rd alef א התפלאתי

hitpale'ti

התפלאת

hitpale'ta

התפלאת

hitpale't

התפלא

hitpale'

התפלאה

hitpal'a

התפלאנו

hitpale'nu

התפלאתם

hitpale'tem

הפלאתן

hitpale'ten

התפלאו

hitpal'u

was surprised
Hollow roots[edit]
Binyan Weak letter Singular Plural Meaning
1st Person 2nd Person 3rd Person 1st Person 2nd Person 3rd Person
M. F. M. F. M. F.
pa'al 2nd רצתי

ratzti

רצת

ratzta

רצת

ratzt

רץ

ratz

רצה

ratza

רצנו

ratznu

רצתם

ratztem

רצתן

ratzten

רצו

ratzu

ran
3rd בניתי

baniti

בנית

banita

בנית

banit

בנה

bana

בנתה

banta

בנינו

baninu

בניתם

banitem/

bnitem

בניתן

baniten/

bniten

בנו

banu

built
nif'al 1st נולדתי

noladti

נולדת

noladta

נולדת

noladt

נולד

nolad

נולדה

nolda

נולדנו

noldnu

נולדתם

noldtem

נולדתן

noldten

נולדו

noldu

was born
2nd נצודתי

nitzodti

ניצודת

nitzodta

ניצודת

nitzodt

ניצוד

nitzod

ניצודה

nitzoda

ניצודנו

nitzodnu

ניצודתם

nitzodtem

ניצודתן

nitzodten

ניצודו

nitzodu

was hunted
3rd נבניתי

nivneyti

נבנית

nivneyta

נבנית

nivneyt

נבנה

nivna

נבנתה

nivn'ta

נבנינו

nivneynu

נבניתם

nivneytem

נבניתן

nivneyten

נבנו

nivnu

was built
pi'el 3rd דימיתי

dimiti

דימית

dimita

דימית

dimit

דימה

dima

דימתה

dimta

דימינו

diminu

דימיתם

dimitem

דימיתן

dimiten

דימו

dimu

imagined
pu'al 3rd דומיתי

dumeyti

דומית

dumeyta

דומית

dumeyt

דומה

duma

דומתה

dumta

דומינו

dumeynu

דומיתם

dumeyten

דומיתן

dumeyten

דומו

dumu

was imagined
hif'il 1st הובתי

hovalti

הובלת

hovalta

הובלת

hovalt

הוביל

hovil

הובילה

hovila

הובלנו

hovalnu

הובלתם

hovaltem

הובלתן

hovalten

הובילו

hovilu

led
2nd הגתי

hegafti

הגפת

hegafta

הגפת

hegaft

הגיף

hegif

הגיפה

hegifa

הגפנו

hegafnu

הגפתם

hegaftem

הגפתן

hegaften

הגיפו

hegifu

reacted
3rd השקיתי

hishkeyti

השקית

hishkeyta

השקית

hishkeyt

השקה

hishka

השקתה

hishketa

השקינו

hishkeynu

השקיתם

hishkeytem

השקיתן

hishketyen

השקו

hishku

watered
huf'al 1st הובלתי

huvalti

הובלת

huvalta

הובלת

huvalt

הובל

huval

הובלה

huvla

הובלנו

huvalnu

הובלתם

huvaltem

הובלתן

huvalten

הובלו

huvlu

was led
2nd הוגפתי

hugafti

הוגפת

hugafta

הוגפת

hugaft

הוגף

hugaf

הוגפה

hugfa

הוגפנו

hugafnu

הוגפתם

hugaftem

הוגפתן

hugaften

הוגפו

hugfu

was reacted to
3rd הושקיתי

hushkeyti

הושקית

hushkeyta

הושקית

hushkeyt

הושקה

hushka

הושקתה

hushk'ta

הושקינו

hushkeynu

הושקיתם

huskeytem

הושקיתן

hushkeyten

הושקו

hushku'

was watered
hitpa'el 3rd הדדמיתי

hiddameyti

הדדמית

hiddameyta

הדדמית

hiddameyt

הדדמה

hiddame

הדדמתה

hiddamta

הדדמינו

hiddameynu

הדדמיתם

hiddameytem

הדדמיתן

hiddameyten

הדדמו

hiddamu

copied
Other weak roots[edit]
Binyan Root type Singular Plural Meaning
1st Person 2nd Person 3rd Person 1st Person 2nd Person 3rd Person
M. F. M. F. M. F.
pa'al repeat סבותי

saboti

סבות

sabota

סבות

sabot

סב

sav

סבה

saba

סבונו

sabonu

סבותם

sabotem

סבותן

saboten

סבו

sabu

(x) spun
nif'al repeat נמסותי

nemasoti

נמסות

nemasota

נמסות

nemasot

נמס

names

נמסה

namasa

נמסונו

nemasonu

נמסותם

nemasotem

נמסותן

nemasoten

נמסו

namasu

(x) melted
1st nun נ נתנתי

nitanti

נתנת

nitanta

נתנת

nitant

נתן

nitan

נתנה

nitna

נתננו

nitannu

נתנתם

nitantem

נתנתן

nitanten

נתנו

nitnu

(x) was given
pi'el repeat חוללתי

ḥolalti

חוללת

ḥolalta

חוללת

ḥolalt

חולל

ḥolel

חוללה

ḥolla

חוללנו

ḥolalnu

חוללתם

ḥolaltem

חוללתן

ḥolalten

חוללו

ḥollu

(x) caused
2nd resh ר עירבתי

'eravti

עירבת

'eravta

עירבת

'eravt

עירב

'erev

עירבה

'erva

עירבנו

'eravnu

עירבתם

'eravtem

עירבתן

'eravten

עירבו

'ervu

(x) involved
pu'al repeat חוללתי

ḥolalti

חוללת

ḥolalta

חוללת

ḥolalt

חולל

ḥolal

חוללה

ḥolla

חוללנו

ḥolalnu

חוללתם

ḥolaltem

חוללתן

ḥolalten

חוללו

ḥollu

(x) was caused
2nd resh ר עורבתי

'oravti

עורבת

'oravta

עורבת

'oravt

עורב

'orav

עורבה

'orva

עורבנו

'oravnu

עורבתם

'oravtem

עורבתן

'oravten

עורבו

'orvu

(x) was involved
hif'al repeat הגנתי

heganti

הגנת

heganta

הגנת

hegant

הגן

hegen

הגנה

hegena

הגננו

heganu

הגנתם

hegantem

הגנתן

heganten

הגנו

hegenu

(x) defended
1st nun נ הצלתי

hitzalti

הצלת

hitzalta

הצלת

hitzalt

הציב

hitziv

הצילה

hitzila

הצלנו

hitzalnu

הצלתם

hitzaltem

הצלתן

hitzalten

הצילו

hitzilu

(x) saved
huf'al repeat הוגנתי

huganti

הוגנת

huganta

הוגנת

hugant

הוגן

hugan

הוגנה

hugana

הוגננו

huganu

הוגנתם

hugantem

הוגנתן

huganten

הוגנו

huganu

(x) was defended
1st nun נ הוצלתי

hutzalti

הוצלת

hutzalta

הוצלת

hutzalt

הוצל

hutzal

הוצלה

hutzlu

הוצלנו

hutzalnu

הוצלתם

hutzaltem

הוצלתן

hutzalten

הוצלו

hutzlu

(x) was saved
hitpa'el repeat התחוללתי

hitḥolalti

התחוללת

hitḥolalta

התחוללת

hitḥolalt

התחולל

hitḥolel

התחוללה

hitḥollu

התחוללנו

hitḥolalnu

התחוללתם

hitḥolaltem

התחולתן

hitḥolalten

התחוללו

hitḥollu

(x) occurred

Irregular Past Tense[edit]

Binyan Root Singular Plural Meaning
1st person 2nd person 3rd person 1st Person 2nd Person 3rd person
M. F. M. F. M. F.
pa'al היה

haya

הייתי

hayiti

היית

hayita

היית

hayit

היה

haya

הייתה

hayta

היינו

hayinu

הייתם

hayitem

הייתן

hayiten

הייו

hayu

(x) was/ were
חי

ḥay

חייתי

ḥayiti

חיית

ḥayita

חיית

ḥayit

חי\ חייה

ḥay/ ḥaya

חייתה

ḥayta

חיינו

ayinu

חייתם

ḥayitem

חייתן

ḥayiten

חיי

ḥayu

(x) lived, was alive
יכול

yakhol

יכולתי

yakholti

יכולת

yakholt

יכולת

yakholt

היה) יכול)

(haya) yakhol

יכלה

yakhla

יכולנו

yekholnu

יכולתם

yakholtem/

yekholten

יכולתן

yakholten/

yekholten

יכלו

yakhlu

(x) could, was able to
ישן

yashen

ישנתי

yashanti

ישנת

yashant

ישנת

yashant

ישן

yashan

ישנה

yashna

ישננו

yashannu

ישנתם

yashantem/

yeshantem

ישנתן

yashantem/

yeshantem

ישנו

yashnu

(x) slept
מת

met

מתתי

matti

מתת

matta

מתת

matt

מת

met

מתה

meta

מתנו

matnu

מתתם

mattem

מתתן

matten

מתו

metu

(x) died, was dead
נגש

nagash

ניגשתי

nigashti

ניגשת

nigashta

ניגשת

nigasht

ניגש

nigash

ניגשה

nigsha

ניגשנו

nigashnu

ניגשתם

nigashten

ניגשתן

nigashten

ניגשו

nigshu

(x) got to; approached
קטון

katon

קטונתי

katonti

קטונת

katonta

קטונת

katont

קטון

katon

קטנה

katna

קטוננו

katonnu

קטונתם

katontem/

ktonten

קטונתן

katonten/

ktonten

קטנה

katnu

(x) diminished
hif'il הגיד

hagid

אמרתי

amarti

אמרת

amarta

אמרת

amart

אמר

amar

אמרה

amra

אמרנו

amarnu

אמרתם

amartem

אמרתן

amarten

אמרו

amru

(x) said, told

The forms כתבתם and כתבתן (among other pa'al second person plural forms) used to be pronounced as כתַבתֶּם ktavtem and כתַבתֶּן ktavten (respectively), but this is rare in Modern Hebrew.

Note that the past and present inflections of the third-person singular nif'al were historically pronounced with different vowels in the final syllable—the past/perfect with patachַ  /aː/), and the present/participle with kamats gadolָ  /ɔː/). In Modern Hebrew, both of these vowels have merged to /a/, and the two verb forms now are pronounced the same.

Past Participle[edit]

Present participles are the same as present tense forms, as the Modern Hebrew present tense comes from a present participle form. Not all past participles shown here correspond to an existent adjective or one congruent to the verb's meaning; the ones shown here are just examples.

Past participles are formed according to the tables shown below. The past participle is also commonly used as an adjective (similar to English), and is inflected for number and gender. The passive and reflexive binyans hitpa'el, nif'al, pu'al, and hif'il lack passive participles. Pa'al verbs that have a nif'al form corresponding to its passive voice use the pa'al participle and nif'al present to indicate different states of completion.

The pa'al past participle indicates an action is completely done:

  • הַסְּפָרִים כְּתוּבִים /(h)a.sfaˈʁim ktuˈvim/ ("the books are written")

The nif'al present tense indicates that the action is still being done:

  • הַסְּפָרִים נִכְתָּבִים /(h)a.sfaˈʁim niχtaˈvim/ ("the books are being written")

As shown below, pi'el and hif'il past participles use the present tense of the passive forms pu'al and huf'al, respectively.

Strong Past Participle[edit]

Binyan Singular Plural Meaning
Masculine Feminine Masculine Feminine
pa'al כתוב katuv כתובה ktuva כתובים ktuvim כתובות ktuvot written
pi'el מחופש meḥupas מחופשת meḥupeset מחופשים meḥupasim מחופשות meḥupasot searched for
hif'il מושלם mushlam מושלמת mushlemet מושלמים mushlamim מושלמות mushlamot completed

Weak Past Participle[edit]

Guttural roots[edit]
Binyan Weak letter Singular Plural Meaning
Masculine Feminine Masculine Feminine
pa'al 1st אכול akhul אכולה akhula אכולים akhulim אכולות akhulot eaten
3rd שלוח shaluaḥ שלוחה shluḥa שלוחים shluḥim שלוחות shluḥot sent
pi'el 3rd מיודע meyuda' מיודעת meyuda'at מיודעים meyuda'im מיודעות meyuda'ot informed
hif'il 3rd מורשע mursha' מורשעת mursha'at מורשעים mursha'im מורשעות mursha'ot found guilty
Hollow roots[edit]
Binyan Weak letter Singular Plural Meaning
M. F. M. F.
pa'al 3rd שתוי shatuy שתויה shtuya שתוים shtuyim שתויות shtuyot drunk
pi'el 3rd מגולה megule מגולה megula מגולים megulim מגולות megulot discovered
hif'il 1st מובל muval מובלת muvelet מובלים muvalim מובלות muvalot led
2nd מוכן mukhan מוכנה mukhana מוכנים mukhanim מוכנות mukhanot prepared
3rd מורבה murbe מורבית murbeyt מורבים murbim מורבות murbot increased
Other weak roots[edit]
Binyan Weak letter Singular Plural Meaning
M. F. M. F.
pi'el repeat מבודד mevudad מבודדת mevudedet מבודדים mevudadim מבודדות mevudadot isolated
2nd resh ר מבורך mevorakh מבורכת mevorekhet מבורכים mevorakhim מבורכות mevorakhot blessed
hif'il repeat מוסב musav מוסבה musaba מוסבים musabim מוסבות musabot changed
1st nun נ מופל mupal מופלת mupelet מופלים mupalim מופלות mupalot knocked down

Future Tense/ Imperative Mood[edit]

Future Tense[edit]

A verb in the future tense (עָתִיד /(ʔ)aˈtid/) inflects for person, number, and gender; which is expressed by adding prefixes to stems shown below. The second-person singular masculine and third-person singular feminine forms are identical for all verbs in the future tense. Historically, there have been separate feminine forms for the second and third person plural (shown in italics on the table). These are still occasionally used today (most often in formal settings); however, in everyday speech, most use the historically masculine plural for both genders.

Strong Future Tense[edit]

Binyan Singular Plural Meaning
1st Person 2nd Person 3rd Person 1st Person 2nd Person 3rd Person
M. F. M. F. M. F. M. F.
pa'al אזכור

ezkor

תזכור

tizkor

תִזכרי

tizkeri

יזכור

yizkor

תזכור

tizkor

נזכור

nizkor

תזכרו

tizkeru

תזכורנה

tizkorna

יזכרו

yizkeru

תזכורנה

tizkorna

(x) will remember
nif'al אפרד

epared

תיפרד

tipared

תיפרדי

tipardi

ייפרד

yipared

תיפרד

tipared

ניפרד

nipared

תיפרדו

tipardu

תיפרדנה

tiparedna

ייפרדו

yipardu

תיפרדנה

tiparedna

(x) will separate
pi'el אחפש

aḥapes

תחפש

teḥapes

תחפשי

teḥapsi

יחַפש

yeḥapes

תחַפש

teḥapes

נחַפש

neḥapes

תחפשו

teḥapsu

תחפשנה

teḥapesna

יחַפשו

yeḥapsu

תחַפשנה

teḥapesna

(x) will search
pu'al אחופש

aḥupas

תחופַּש

teḥupas

תחופשי

teḥupsi

יחופש

yeḥupas

תחופש

teḥupas

נחופש

neḥupas

תחופשו

teḥupsu

תחופשנה

teḥupasna

יחופשו

yeḥupsu

תחופשנה

teḥupasna

(x) will be searched
hif'il ארגיש

argish

תרגיש

targish

תרגישי

targishi

ירגיש

yargish

תרגיש

targish

נרגיש

nargish

תרגישו

targishu

תרגשנה

targeshna

ירגישו

yargishu

תרגשנה

targeshna

(x) will feel
huf'al אורגש

urgash

תורגש

turgash

תורגשי

turgeshi

יורגש

yurgash

תורגש

turgash

נורגש

nurgash

תורגשו

turgeshu

תורגשנה

turgashna

יורגשו

yurgeshu

תורגשנה

turgashna

(x) will be felt
hitpa'el אתפטר

etpater

תתפטר

titpater

תתפטרי

titpatri

יתפטר

yitpater

תתפטר

titpater

נתפטר

nitpater

תתפטרו

titpatru

תתפטרנה

titpaterna

יתפטרו

yitpatru

תתפטרנה

titpaterna

(x) will quit
hitpu'al אתפוטר

etputar

תתפוטר

titputar

תתפוטרי

titputri

יתפוטר

yitputar

תתפוטר

titputar

נתפוטר

nitputar

תתפוטרו

titputru

תתפוטרנה

titputarna

יתפוטרו

yitputru

תתפוטרנה

titputarna

(x) will be made to quit

Weak Future Tense[edit]

Guttural roots[edit]
Binyan Weak letter Singular Plural Meaning
1st Person 2nd Person 3rd Person 1st Person 2nd Person 3rd Person
M. F. M. F. M. F. M. F.
pa'al 1st אהרוס eheros תהרס

taharos

תהרוס

taharsi

תַּהַרְסִי

yaharos

יהרוס

taharos

תהרוס

naharos

נהרוס

taharsu

תהרסנה

taharosna

תהרוסנה

yaharsu

יַהַרְסוּ

taharosna

(x) will destroy
1st alef א אאזול eezol תאזול

teezol

תאזלי

teezli

יאזול

yeezol

תאזול

teezol

נאזול

neezol

תאזלו

teezlu

תאזולנה

teezolna

יאזלו

yeezlu

תאזולנה

teezolna

(x) will run out
3rd אפתח eftaḥ תפתח

tiftaḥ

תפתחי

tift'ḥi

יפתח

yiftaḥ

תפתח

tiftaḥ

נפתח

niftaḥ

תפתחו

tift'ḥu

תפתחנה

tiftaḥna

יפתחו

yift'ḥu

תפתחנה

tiftaḥna

(x) will open
3rd alef א אמצא

emtza'

תמצא

timtza'

תמצאי

timtz'i

ימצא

yimtaz'

תמצא

timtza'

נמצא

nimtza'

תמצאו

timtz'u

תמצאנה

timtze'na

ימצאו

yimtz'u

תמצאנה

timtze'na

(x) will find
nif'al 1st אהרס

ehares

תיהרס

tehares

תיהרסי

teharsi

ייהרס

yehares

תיהרס

tehares

ניהרס

nehars

תיהרסו

teharsu

תיהרסנה

teharesna

ייהרסו

yeharsu

תיהרסנה

teharesna

(x) will be destroyed
3rd אפתח

epataḥ

תיפתח

tipataḥ

תיפתחי

tipatḥi

ייפתח

yipataḥ

תיפתח

tipataḥ

ניפתח

nipataḥ

תיפתחו

tipatḥu

תיפתחנה

tipataḥna

ייפתחו

yipatḥu

תיפתחנה

tipataḥna

(x) will be opened
3rd alef א אמצא

ematze'

תימצא

timatze'

תימצאי

timatz'i

יימצא

yimatze'

תימצא

timatze'

נימצא

nimatze'

תימצאו

timatz'u

תימצאנה

timatze'na

יימצאו

yimatz'u

תימצאנה

timatze'na

(x) will be at
pi'el 2nd אבאר

avaer

תבאר

tevaer

תבארי

tevaari

יבאר

yevaer

תבאר

tevaer

נבאר

nevaer

תבארו

tevaaru

תבארנה

tevaerna

יבארו

yevaaru

תבארנה

tevaarna

(x) will explain
3rd אפתח

afateaḥ

תפתח

tefateaḥ

תפתחי

tefatḥi

יפתח

yefateaḥ

תפתח

tefateaḥ

נפתח

nefateaḥ

תפתחו

tefatḥu

תפתחנה

tefataḥna

יפתחו

yefatḥu

תפתחנה tefataḥna (x) will develop
3rd alef א אמלא amale' תמלא

temale'

תמלאי

temal'i

ימלא

yemale'

תמלא

temale'

נמלא

nemale'

תמלאו

temal'u

תמלאנה

temale'na

ימלאו

yemal'u

תמלאנה

temale'na

(x) will fill
pu'al 2nd אבואר

avoar

תבואר

tevoar

תבוארי

tevoari

יבואר

yevoar

תבואר

tevoar

נבואר

nevoar

תבוארו

tevoaru

תבוארנה

tevoarna

יבוארו

yevoar

תבוארנה

tevoarna

(x) will be explained
3rd אפותח

afutaḥ

תפותח

tefutaḥ

תפותחי

tefutḥi

יפותח

yefutaḥ

תפותח

tefutaḥ

נפותח

nefutaḥ

תפותחו

tefutḥu

תפותחנה

tefutaḥna

יפותחו

yefutḥu

תפותחנה

tefutaḥna

(x) will be developed
3rd alef א אמולא amula' תמולא

temula'

תמולאי

temul'i

ימולא

yemula'

תמולא

temula'

נמולא

nemula'

תמולאו

temul'u

תמולאנה

temule'na

ימולאו

yemul'u

תמולאנה

temule'na

(x) will be filled
hif'il 1st אחכיר

aḥkir

תחכיר

taḥkir

תחכירי

taḥkiri

יחכיר

yaḥkir

תחכיר

taḥkir

נחכיר

naḥkir

תחכירו

taḥkiru

תחכרנה

taḥkerna

יחכירו

yaḥkiru

תחכרנה

taḥkerna

(x) will return
1st alef/ 'ayin א\ע אאשים

aashim

תאשים

taashim

תאשימי

taashimi

יאשים

yaashim

תאשים

taashim

נאשים

naashim

תאשימו

taashimu

תאשמנה

taashemna

יאשמו

yaashimu

תאשמנה

taashemna

(x) will blame
3rd אתריע

atria'

תתריע

tatria'

תתריעי

tatri'i

יתריע

yatria'

תתריע

tatria'

נתריע

natria'

תתריעו

tatri'u

תתרענה

tatra'na

יתריעו

yatri'u

תתרענה

tatra'na

(x) will warn
3rd alef א אפליא

afli'

תפליא

tafli'

תפליאי

taflii

יפליא

yafli'

תפליא

tafli'

נפליא

nafli'

תפליאו

tafliu

תפלאנה

tafle'na

יפליאו

yafliu

תפלאנה

tafle'na

(x) will amaze
huf'al 1st אוחכר

oḥkar

תוחכר

toḥkar

תוחכרי

toḥkeri

יוחכר

yoḥkar

תוחכר

toḥkar

נוחכר

noḥkar

תוחכרו

toḥkeru

תוחכרנה

toḥkarna

יוחכרו

yoḥkeru

תוחכרנה

toḥkarna

(x) will be returned
1st alef/ 'ayin א\ע אואשם

oosham

תואשם

toosham

תואשמי

tooshmi

יואשם

yoosham

תואשם

toosham

נואושם

noosham

תאושמו

toosham

תואשמנה

tooshamna

יואשמו

yooshmu

תואשמנה

tooshamna

(x) will be blamed
3rd אותרע

utra'

תותרע

tutra'

תותרעי

tutr'i

יותרע

yutra'

תותרע

tutra'

נותרע

nutra'

תותרעו

tutr'u

תותרענה

tutra'na

יותרעו

yutr'u

תוּתרַענָה

tutra'na

(x) will be warned
3rd alef א אופלא

ufla'

תופלא

tufla'

תופלאי

tufl'i

יופלא

yufla'

תופלא

tufla'

נופלא

nufla'

תופלאו

tufl'u

תופלאנה

tufle'na

יופלאו

yufl'u

תופלאנה

tufle'na

(x) will be amazed
hitpa'el 2nd אתרחש

etraḥesh

תתרחש

titraḥesh

תתרחשי

titraḥashi

יתרחש

yitraḥesh

תתרחש

titraḥesh

נתרחש

nitraḥesh

תתרחשו

tiraḥashu

תתרחשנה

titraḥeshna

יתרחשו yitraḥashu תתרחשנה

titraḥeshna

(x) will happen
3rd אשתע

eshtagea'

תשתגע

tishtagea'

תשתשגעי tishtag'i ישתגע

yishtagea'

תשתגע

tishtagea'

נשתגע

nishtagea'

תשתגעו

tishtag'u

תשתענה

tishtaga'na

ישתגעו

yishtag'u

תשתגענה

tishtaga'na

(x) will go crazy
3rd alef א אתקנא etkane' תתקנא

titkane'

תתקנאי

titkan'i

יתקנא

yitkane'

תתקנא

titkane'

נתקנא

nitkane'

תתקנאו

titkan'u

תתקנאנה

titkane'na

יתקנאו

yitkan'u

תתקנאנה

titkane'na

(x) will envy
Hollow roots[edit]
Binyan Type Singular Plural Meaning
1st Person 2nd Person 3rd Person 1st Person 2nd Person 3rd Person
M. F. M. F. M. F. M. F.
pa'al 1st אירש

irash

תירש

tirash

תירשי

tirshi

יירש

yirash

תירש

tirash

נירש

nirash

תירשו

tirshu

תירשנה

tirashna

יירשו

yirshu

תירשנה

tirashna

(x) will inherit
2nd אדון

adun

תדון

tadun

תדוני

taduni

ידון

yadun

תדון

tadun

נדון

nadun

תדונו

tadunu

תדונינה

t'duneyna

ידונו

yadonu

תדונינה

t'duneyna

(x) will discuss
3rd אבנה

evne

תבנה

tivne

תבני

tivni

יבנה

yivne

תבנה

tivne

נבנה

nivne

תבנו

tivnu

תבנינה

tivneyna

יבנו

yivnu

תבנינה

tivneyna

(x) will build
nif'al 1st אוותר

evater

תיותר

tivater

תיותרי

tivatri

ייותר

yivater

תיותר

tivater

ניותר

nivater

תיותרו

tivatru

תיותרנה

tivaterna

ייותרו

yivater

תיותרנה

tivaterna

(x) will remain
2nd אידון

edon

תידון

tidon

תידוני

tidoni

יידון

yidon

תידון

tidon

נידון

nidon

תידונו

tidonu

תידּוננָה

tidonna

יידונוּ

yidonu

תידוננה

tidonna

(x) will be discussed
3rd איבנה

ebane

תיבנה

tibane

תיבני

tibani

ייבנה

yibane

תיבנה

tibane

ניבנה

nibane

תיבנו

tibanu

תיבנינה

tibaneyna

ייבנו

yibanu

תיבנינה

tibaneyna

(x) will be built
pi'el 3rd אנקה

anake

תנקה

tenake

תנקי

tenaki

ינקה

yenake

תנקה

tenake

ננקה

nenake

תנקו

tenaku

תנקינה

tenakeyna

ינקו

yenaku

תנקינה

tenakeyna

(x) will clean
pu'al 3rd אנוקה

anuke

תנוקה

tenuke

תנוקי

tenuki

ינוקה

yenuke

תנוקה

tenuke

ננוקה

nenuke

תנוקו

tenuku

תנקינה

tenakeyna

ינוקו

yenuku

תנקינה

tenakeyna

(x) will be cleaned
hif'il 1st אוביל

ovil

תוביל

tovil

תובילי

tovili

יוביל

yovil

תוביל

tovil

נוביל

novil

תובילו

tovilu

תובלנה

tovelna

יובילו

yovilu

תובלנה

tovelna

(x) will lead
2nd אריק

arik

תריק

tarik

תריקי

tariki

יריק

yarik

תריק

tarik

נריק

narik

תריקו

tariku

תרקנה

tarekna

יריקו

yariku

תרקנה

tarekna

(x) will empty
3rd אשקה

ashke

תשקה

tashke

תשקי

tashki

ישקה

yashke

תשקה

tashke

נשקה

nashke

תשקו

tashku

תשקינה

tashkeyna

ישקו

yashku

תשקינה

tashkeyna

(x) will water
huf'al 1st אובל

uval

תובל

tuval

תובלי

tuvli

יובל

yuval

תובל

tuval

נובל

nuval

תובלו

tuvlu

תובלנה

tuvalna

יובלו

yuvlu

תובלנה

tuvalna

(x) will be led
2nd אורק

urak

תורק

turak

תורקי

turki

יורק

yurak

תורק

turak

נורק

nurak

תורקו

turku

תורקנה

turakna

יורקו

yurku

תורקנה

turakna

(x) will be emptied
3rd אושקה

ushke

תושקה

tushke

תושקי

tushki

יושקה

yushke

תושקה

tushke

נושקה

nushke

תושקו

tushku

תושקינה

tushkeyna

יושקו

yushku

תושקינה

tushkeyna

(x) will be watered
hitpa'el 3rd אתגרה

etgare

תתגרה

titgare

תתגרי

titgari

יתגרה

yitgare

תתגרה

titgare

נתגרה

nitgare

תתגרו

titgaru

תתגרינה

titgareyna

יתגרו

yitgaru

תתגרינה

titgareyna

(x) will tease
Other weak roots[edit]
Binyan Type Singular Plural Meaning
1st Person 2nd Person 3rd Person 1st Person 2nd Person 3rd Person
M. F. M. F. M. F. M. F.
pa'al 1st nun נ אפול

epol

תיפול

tipol

תיפלי

tipli

יישפול

yipol

תיפול

tipol

ניפול

nipol

תיפלו

tiplu

תיפולנה

tipolna

ייפלו

yiplu

תיפולנה

tipolna

(x) will fall
repeat אסוב

asov

תסוב

tasov

תסובי

tasobi

יסוב

yasov

תסוב

tasov

נסוב

nasov

תסובו

tasobu

תסובנה

tasovna

יסובו

yasobu

תסובנה

tasovna

(x) will spin
nif'al repeat אימס

emas

תימס

timas

תימסי

timasi

יימס

yimas

תימס

timas

נימס

nimas

תימסו

timasu

תימסנה

timasna

יימסו

yimasu

תימסנה

timasna

(x) will melt
pi'el 2nd resh ר אשרת

asharet

תשרת

tesharet

תשרתי

tesharti

ישרת

yesharet

תשרת

tesharet

נשתרת

nesharet

תשרתו

teshartu

תשרתנה

tesharetna

ישרתו

yeshartu

תשרתנה tesharetna (x) will serve
2nd-3rd repeat אחולל

aḥolel

תחולל

teḥolel

תחוללי

teḥolli

יחולל

yeḥolel

תחולל

teḥolel

נחולל

neḥolel

תחוללו

teḥollu

תחוללנה teḥolelna יחוללו

yeḥollu

תחוללנה teḥolelna (x) will cause
pu'al 2nd resh ר אשורת

ashorat

תשורת

teshorat

תשורתי

teshorti

ישורת

yeshorti

תשורת

teshorat

נשורת

neshorat

תשורתו teshortu תשורתנה

teshoratna

ישורתו

yeshortu

תשורתנה

teshoratna

(x) be served
2nd-3rd repeat אחולל

aḥolal

תחולל

teḥolal

תחוללי

teḥolli

יחולל

yeḥolal

תחולל

teḥolal

נחולל

neḥolal

תחולל

teḥollu

תחוללנה teḥolalna יחוללו

yeḥollu

תחוללנה teḥolalna (x) will be caused
hif'il 1st nun נ אציל

atzil

תציל

tatzil

תצילי

tatzili

יציל

yatzil

תציל

tatzil

נציל

natzil

תצילו

tatzilu

תצלנה

tatzelna

יצילו

yatzilu

תצלנה

tatzelna

(x) will save
2nd-3rd repeat אסב

asev

תסבי

tasev

תסבי

tasebi

יוסב

yusev

תסב

tasev

נסב

nasev

תסבו

tasebu

תסיבינה

t'sibeyna

יסבו

yasebu

תסיבינה

t'sibeyna

(x) will change
huf'al 1st nun נ אוצל

utsal

תוצל

tutsal

תוצלי

tutsli

יוצל

yutsal

תוצל

tutsal

נוצל

nutsal

תוצלו

tutslu

תוצלנה

tutsalna

יוצלו

yutslu

תוצלנה

tutsalna

(x) will be saved
2nd-3rd repeat אוסב

usav

תוסב

tusav

תוסבי

tusabi

יוסב

yusav

תוסב

tusav

נוסב

nusav

תוּסַבּוּ

tusabu

תוסבינה

tusabeyna

יוסבו

yusabu

תוסבינה

tusabeyna

(x) will be changed
hitpa'el 2nd-3rd repeat אתלחולל

etḥolel

תתחולל

titḥolel

תתחוללי

titḥolli

יתחולל

yitḥolel

תתחולל

titḥolel

נתחולל

nitḥolel

תתחוללו

titḥollu

תתחוללנה

titḥolelna

יתחוללו

yitḥollu

תתחוללנה

titḥolelna

(x) will occur

Irregular Future Tense[edit]

Binyan Root Singular Plural Meaning
1st Person 2nd Person 3rd Person 1st Person 2nd Person 3rd Person
M. F. M. F. M. F. M. F.
pa'al אמר

amar

אגיד

agid

תגיד

tagid

תגידי

tagidi

יגיד

yagid

תגיד

tagid

נגיד

nagid

תגידו

tagidu

תגדנה

tagedna

יגידו

yagidu

תגדנה

tagedna

(x) will say, tell
בא

ba'

אבוא

avo'

תבוא

tavo'

תבואי

tavoi

יבוא

yavo'

תבוא

tavo'

נבוא

navo'

תבואו

tavou

תבואנה

tavo'na

יבואו

yavou

תבואנה

tavo'na

(x) will come
היה

haya

אהיה

ehye

תהיה

tihye

תהיי

tihyi

יהיה\יהא

yihye/

yehe'

תהיה\התא

tihye/

tehe'

נהיה

nihye

תהיו

tihyu

תהיינה

tihyeyna

יהיו

yihyu

תהיינה

tihyeyna

(x) will be
הלך

halakh

אלך

elekh

תלך

telekh

לתכי

telkhi

ילך

yelekh

תלך

telekh

נלך

nelekh

תלכו

telkhu

תלכנה

telekhna

ילכו

yelkhu

תלכנה

telekhna

(x) will go, walk
חי

ḥay

אחיה

eḥye

תחיה

teḥye

תחיי

tiḥyi

יחיה

yiḥye

תחיה

tiḥye

נחיה

niḥye

תחיו

tiḥyu

תחיינה

tiḥyeyna

יחיו

yiḥyu

תחיינה

tiḥyeyna

(x) will live, be alive
יכול

yakhol

אוכל

ukhal

תוכל

tukhal

תוכלי

tukhli

יוכל

yukhal

תוכל

tukhal

נוכל

nukhal

תוכלו

tukhlu

תוכלנה

tukhalna

יוכלו

yulkhu

תוכלנה

tukhalna

(x) will be able to
ישן

yashen

אישון

ishon

תישון

tishon

תישוני

tishoni

יישון

yishon

תישון

tishon

נישון

nishon

תישונו

tishonu

תישננה

tishanna

יישונו

yishonu

תישננה

tishanna

(x) will sleep, be asleep
לקח

lakaḥ

איקח

ekaḥ

תיקח

tikaḥ

תיקחי

tikḥi

ייקח

yikaḥ

תיקח

tikaḥ

ניקח

nikaḥ

תיקחו

tikḥu

תיקחנה

tikaḥna

ייקחו

yikḥu

תיקחנה

tikaḥna

(x) will take
מת

met

אמות

amut

תמות

tamut

תמותי

tamuti

ימות

yamut

תמות

tamut

נמות

namut

תמותו

tamutu

תמותנה

tamotna

ימותו

yamutu

תמותנה

tamotna

(x) will die, be dead
נתן

natan

איתן

etan

תיתן

titan

תיתני

titni

ייתן

yitan

תיתן

titan

ניתן

nitan

תיתנו

titnu

תיתננה

titenna

ייתנו

yitnu

תיתננה

titenna

(x) will give; let
קטון

katon

אקטן

ektan

תקטן

tiktan

תקטני

tikteni

יקטן

yiktan

תקטן

tiktan

נקטן

niktan

תקתנו

tiktenu

תקטננה

tiktanna

יקטנו

yiktenu

תקטננה

tiktanna

(x) will diminish
שם

sam

אשים

asim

תשים

tasim

תשימי

tasimi

ישים

yasim

תשים

tasim

נשים

nasim

תשימו

tasimu

תשמנה

tasemna

ישימו

yasimu

תשמנה

tasemna

(x) will put, put on
שר

shar

אשיר

ashir

תשיר

tashir

תשירי

tashir

ישיר

yashir

תשיר

tashir

נשיר

nashir

תשירו

tashiru

תשרנה

tasherna

ישירו

yashiru

תשרנה

tasherna

(x) will sing
nif'al ניגש

nigash

איגש

egash

תיגש

tigash

תיגשי

tigshi

ייגש

yigash

תיגש

tagish

ניגש

nigash

תיגשו

tigshu

תיגשנה

tigashna

ייגשו

yigshu

תיגשנה

tigashna

(x) will get to, approach

As in the past tense, personal pronouns are not strictly necessary in the future tense, as the verb forms are sufficient to identify the subject, but they are frequently used.

Imperative Mood[edit]

All imperatives are only used in affirmative commands, and in predominantly formal contexts. Negative commands use the particle אַל /al/ followed by the corresponding future-tense form; as לא and a future tense negates the declaration not the command (contrast "don't do it" with "[you] won't do it"). The passive binyanim pu'al and huf'al do not have imperatives.

In informal speech, the future tense (shown above) is commonly used for affirmative commands, to avoid the implication of being demanding. So, for example, תִּפְתַּח /tifˈtaħ/ can mean either "you will open" or "would you open" (masculine, singular). In Hebrew, as in English, the more formal way to avoid the implication of commanding is to use the word "please" (בְּבַקָּשָׁה /beva'kaʃa/) with the imperative.

Strong Imperatives[edit]

Binyan Singular Plural Meaning
Masculine Feminine Masculine Feminine
pa'al זכור zkhor זכרי zikhri זכרו zikhru זכורנה zkhorna remember!
nif'al היפרד hipared היפרדי hipardi היפרדו hipardu היפרדנה hiparedna separate!
pi'el סיים sayem סיימי saymi סיימו saymu סיימנה sayemna finish!
hif'il הרגש hargesh הרגישי hargishi הרגישו hargishu הרגשנה hargeshna feel!
hitpa'el הסתיים histayem הסתיימי histaymi היסתיימו histaymu הסתיימנה histayemna be finished!

Weak Imperatives[edit]

Guttural roots[edit]
Binyan Weak Letter Singular Plural Meaning
Masculine Feminine Masculine Feminine
pa'al 1st עצור 'atsor עצרי 'itsri עצרו 'itsru עצורנה 'atsorna stop!
1st alef א אכול ekhol אכלי ikhli אכלו ikhlu אכולנה ekholna eat!
2nd שאל sheal שאלי shaali שאלו shaalu שאלנה shealna ask!
3rd פתח ptaḥ פתחי pitḥi פתחו pitḥu פתחנה ptaḥna open!
nif'al 1st היאכל heakhel היאכלי heakhli היאכלו heakhlu היאכלנה heakhelna be eaten!
2nd הישאל hishael הישאלי hishaali הישאלו hishaalu הישאלנה hishaelna be asked!
3rd היפתח hipateaḥ היפתחי hipatḥi היפתחו hipatḥu היפתחנה hipataḥna be open!
3rd alef א הימצא himatze' הימצאי himatz'i הימצאו himatz'u הימצאנה himatze'na be at!
pi'el 2nd יעץ ya'ets יעצי ya'atsi יעצו ya'atsu יעצנה ya'etsna advise!
3rd שגע shagea' שגעי shag'i שגעו shag'u שגענה shaga'na drive crazy!
3rd alef א מלא male' מלאי mal'i מלאו mal'u מלאנה male'na fill!
hif'il 1st האזן haazen האזיני haazin האזינו haazinu האזננה haazenna listen!
3rd הבטח havteaḥ הַבטיחי havtiḥi הבטיחו havtiḥu הבטחנה havtaḥna promise!
3rd alef א הקפא hakpe' הקפיאי hakpii הקפיאו hakpiu הקפאנה hakpe'na freeze!
hitpa'el 2nd התייעץ hitya'ets התייעצי hitya'atsi התייעצו hitya'atsu התייעצנה hitya'etsna consult!
3rd השתגע hishtagea' השתגעי hishtag'i השתגעו hishtag'u השתגענה hishtaga'na go crazy!
3rd alef א התמלא hitmale' התמלאי hitmal'i התמלאו hitmal'u התמלאנה hitmale'na get filled!
Hollow roots[edit]
Binyan Weak letter Singular Plural Meaning
Masculine Feminine Masculine Feminine
pa'al 1st צור tsor צרי tsri צרו tsru צורנה tsorna create!
2nd צוד tzud צודי tzudi צודו tzudu צודנה tzodna hunt!
3rd בנה bne בני bni בנו bnu בנינה bneyna build!
nif'al 1st היוצר hivatser היוצרי hivatsri היוצרו hivatsru היוצרנה hivatserna be created!
2nd היצוד hitzod היצודי hitzodi היצודו hitzodu היצודנה hitzodna be hunted!
3rd היבנה hibane היבני hibani היבנו hibanu היבנינה hibaneyna be built!
pi'el 3rd נסה nase נסי nasi נסו nasu נסינה naseyna try!
hif'il 1st הובל hovel הובילי hovili הובילו hovilu הובלנה hovelna lead!
2nd הגב hagev הגיבי hagivi הגיבו hagivu הגבנה hagevna react!
3rd הראה har'e הראי har'i הראו har'u הראינה har'eyna show
hitpa'el 3rd התנסה hitnase התנסי hitnasi התנסו hitnasu התנסינה hitnaseyna get experience!
Other weak roots[edit]
Binyan Weak letter Singular Plural Meaning
Masculine Feminine Masculine Feminine
pa'al 2nd-3rd repeat סוב sov סובי sobi סובו sobu סובנה sovna spin!
nif'al 2nd-3rd repeat הימס himas הימסי himasi הימסו himasu הימסנה himasna melt!
pi'el 2nd-3rd repeat פוצץ potzetz פוצצי potztzi פוצצו potztzu פוצצנה potzetzna blow up!
hif'il 1st nun נ הבט habet הביטי habiti הביטו habitu הבטנה habetna look!
2nd-3rd repeat הגן hagen הגני hageni הגנו hagenu הגננה hagenna protect!
hitpa'el repeat התפוצץ hitpotzetz התפוצצי hitpotztzi התפוצצו hitpotztzu התפוצצנה hitpotzetzna explode!

Irregular Imperatives[edit]

Binyan Root Singular Plural Meaning Notes
M. F. M. F.
pa'al אמר amar הגד haged הגידי hagidi הגידו hagidu הגדנה hagedna say, tell! From הגיד hagid, a hif'il verb.
בא ba' בוא bo' בואי boi בואו bou בואנה havo'na come!
היה haya היה heye היי heyi/ hayi היו heyu היינה heyeyna be!
הלך halakh לך lekh לכי lekhi לכו lekhu לכנה lekhna go! (walk!)
חי ḥay חיה ḥaye חיי ḥayi חיו ḥayu חיינה ḥayeyna live!
ידע yada' דע da' דעי de'i דעו de'u דענה da'na know! (a thing)
ילד yalad לד led לדי ledi לדו ledu לדנה ledna give birth!
יצא yatza' צא tze' צאי tzei צאו tzeu צאנה tze'na exit, get out!
ירד yarad רד red רדי redi רדו redu רדנה redna go down!
ירש yarash ירש yerash ירשי yirshi ירשו yirshu ירשנה yerashna inherit!
רש resh רשי reshi רשו reshu רשנה reshna Alternative form.
ישב yashav שב shav שבי shvi שבו shvu שבנה shevna sit!
ישן yashen שן shan שני shni שנו shnu שננה shanna sleep! Alternative form.
ישן yeshan ישני yishni ישנו yishnu ישננה yashanna
לקח lakaḥ קח kaḥ קחי keḥi קחו keḥu קחנה kaḥna take!
מת met מות mot מותי moti מותו motu מותנה motna die!
נסע nasa' סע sa' סעי se'i סעו se'u סענה sa'na go! (drive!)
נשא nasa' שא sa' שאי sei שאו seu שאנה se'na carry!, bear!
נתן natan תן ten תני tni תנו tnu תננה tenna give!; let!
קטון katon קטן ktan קטני kitni קטנו kitnu קטננה ktanna diminish!
שם sam שים sim שימי simi שימו simu שמנה semna place, put (on)!
שר shar שיר shir שירי shiri שירו shiru שרנה sherna sing!
nif'al ניגש nigash גש gash גשי gshi גשו gshu גשנה gashna get to!, approach! From נגש nagash, the verb's pa'al form.

The infinitive can also be used as a "general imperative" when addressing nobody in particular (i.e., on signs, or when giving general instructions, to children, or large groups); so "נָא לֹא לִפְתֹּחַ" /na lo lifˈtoaħ/ means "please do not open".

There also once were cohortative forms for the first person, and jussive forms for the imperative third person, but this is now obsolete.

Infinitive[edit]

Infinitives (שמות הפועל /ʃmot‿a'po.(ʔ)al/ shmot hapo'al) in Modern Hebrew are formed by adding the prefix -ל, meaning "to, for", as if it were a future tense prefix. Older forms of Hebrew did not always add the prefix, and instead changed the vowels accordingly; but this is largely obsolete in modern usage. The passive binyans pu'al and huf'al do not have infinitives.

Strong Infinitives[edit]

Binyan Infinitive Meaning
pa'al לבדוק livdok to check
nif'al להיבדק lehibadek to be checked
pi'el לסיים lesayem to finish
hif'il להרגיש lehargish to feel
hitpa'el להתכוון lehitkaven to mean, intend

Weak Infinitives[edit]

Guttural roots[edit]
Binyan Weak letter Infinitive Meaning
pa'al 1st לעמוד la'amod to stand
1st alef א לאכול leekhol to eat
1st ḥet ח לחלום laḥlom to dream
3rd לפתוח liftoaḥ to open
3rd alef א למצוא limtso' to find
nif'al 1st להיאכל leheakhel to be eaten
3rd להיפתח lehipateaḥ to be opened
pi'el 3rd לשגע leshagea' to drive crazy
3rd alef א למלא male' to fill
hif'il 1st להעדיף ha'adif to prefer
1st ḥet ח לחליט lehaḥlit to decide
3rd הבטיח hivtiaḥ to promise
3rd alef א להקפיא lehakpi' to freeze
hitpa'el 3rd השתגע hishtagea' to go crazy
3rd alef א להתמלא lehitmale' to be fulfilled
Hollow roots[edit]
Binyan Weak letter Infinitive Meaning
pa'al 1st ליצור litsor to create
2nd לצוד latzud to hunt
3rd לבנות livnot to build
nif'al 1st להיוצר lehivatzer to be created
2nd להיצוד lehitzod to be hunted
3rd להיבנות lehibanot to be built
pi'el 3rd לנקות lenakot to clean
hif'il 1st להוביל lehovil to lead
2nd להגיב lehagiv to react
3rd להראות lehar'ot to show
hitpa'el 3rd להתוודות lehitvadot to confess
Other weak roots[edit]
Binyan Weak letter Infinitive Meaning
pa'al 1st nun נ ליפול lipol to fall
2nd-3rd repeat לסוב lasov to spin
nif'al 2nd-3rd repeat להימס lehimes to melt
pi'el 2nd-3rd repeat לפוצץ lefotzetz to blow up
hif'il 1st nun נ להפיל lehapil to drop
2nd-3rd repeat להגן lehagen to protect
hitpa'el 2nd-3rd repeat להתפוצץ lehitpotzetz to explode

Irregular Infinitives[edit]

Binyan Root Infinitive Meaning Notes
pa'al אמר amar לאמור le'mor to say, tell Archaic.
לומר lomar Uncommon.
להגיד lehagid From הגיד hagid, a hif'il verb.
בא ba' לבוא lavo' to come
היה haya להיות lihyot to be
הלך halakh ללכת lalekhet to go (on foot), walk
חי ḥay לחיות leḥayot to live, be alive
ידע yada' לדעת lada'at to know (a thing)
יכול yakhol להיות יכול lihyot yakhol to be able to
לוכל lukhal Archaic.
ליכול likhol Uncommon.
ילד yalad ללדת laledet to give birth
יצא yatza' לצאת latze't to exit, come out
ירד yarad לרדת laredet to go down
ירש yarash לרשת lareshet to inherit
ישב yashav לשבת lashevet to sit
ישן yashen לישון lishon to sleep, be asleep
לקח lakaḥ לקחת lakaḥat to take
מת met למות lamut to die, be dead
נשא nasa' לשאת lase't to carry, bear
נתן natan לתת latet to give; to let, allow
קטון katon לקטון likton to be diminish
שם sam לשים lasim to put, put on
שר shar לשיר lashir to sing
nif'al ניגש nigash לגשת lageshet to get to; to approach From נגש nagash, the verb's pa'al form
נהיה nihye לנהיות lenihyot to become
ניסג nisag לסגת laseget to withdraw Regular form also in use.
pi'el רוקן roken לרוקן leroken to empty
hitpa'el התרוקן hitroken להתרוקן lehitroken to be emptied

Action noun (gerund)[edit]

Gerunds or action nouns (שמות פעולה /ʃmot pe.(ʔ)u'la/ shmot pe'ula) are nouns derived from a verb's action and so they inflect for number. In Hebrew, gerunds are formed using a specific pattern shown in the table below. Hebrew gerunds cannot be used as adjectives, unlike in English. The passive binyans pu'al and huf'al lack gerunds.

Not all gerunds shown here correspond to an attested noun or a noun with a meaning congruent to that of the verb. Those displayed here are formed regularly.

Strong gerunds[edit]

Binyan Singular Plural Meaning
pa'al כתיבה ktiva כתיבות ktivot writing
nif'al היפרדות hipardut היפרדויות hiparduyot separation
pi'el ביקור bikur ביקורים bikurim visit
hif'il השלמה hashlama השלמות hashlamot completion
hitpa'el התעקשות hit'akshut התעקשויות hit'akshuyot insistence

Weak gerunds[edit]

Guttural roots[edit]
Binyan Weak letter Singular Plural Meaning
pa'al 1st אכילה akhila אכילות akhilot eating
nif'al 1st היאכלות heakhlut היאכלויות heakhluyot being eaten
2nd הישאלות hishaalut הישאלויות hishaaluyot being asked
pi'el 2nd תיאור teur תיאורים teurim description
2nd hey/ ḥet ה\ח זיהום zihum זיהומום zihumim infection
3rd דיווח divuaḥ דיווחים divuḥim (news) report
hif'il 1st העדפה ha'adafa העדפות ha'adafot preference
1st ḥet ח החלטה haḥlata החלטות haḥlatot selection
hitpa'el 2nd התנהגות hitnahagut התנהגויות hitnahaguyot behavior
Hollow roots[edit]
Binyan Weak letter Singular Plural Meaning
pa'al 2nd ריצה ritsa ריצות ritsot running; race
3rd שתייה shtiya שתיות shtiyot drink
nif'al 1st היוצרות hivatzrut היוצרויות hivatzruyot being created
2nd היצודות hitsodut היצודויות hitsoduyot being hunted
3rd היבנות hibanut היבנויות hibanuyot being built
pi'el 3rd ניקוי nikuy ניקוים nikuyim cleaning
hif'il 1st הובלה hovala הובלות hovalot leading
2nd הבנה havana הבנות havanot understanding
3rd הראיה har'aya הראיות har'ayot show
hitpa'el 3rd התוודות hitvadut התוודויות hitvaduyot confession
Other weak roots[edit]
Binyan Weak letter Singular Plural Meaning
nif'al 2nd-3rd repeat הימסות himasut המסויות himasuyot melting
pi'el 2nd resh ר שירות sherut שורויות sheruyot service; taxi
hif'il 1st nun נ הפלה hapala הפלות hapalot drop; miscarriage
2nd-3rd repeat הגנה haganot הגנות haganot defense; protection

Auxiliary Verbs[edit]

Modern Hebrew has an analytic conditional~past-habitual mood expressed with the auxiliary היה /(h)aˈja/ haya, usually meaning "to be". It is conjugated like a past tense verb but placed before present tense conjugations of the affected verb.

See also[edit]

Bibliography[edit]

  • Academy Decisions: Grammar, chapter 3, for the Academy of the Hebrew Language's decisions on the conjugations of less common verb patterns
  • Wikisource-logo.svg Gesenius' Hebrew Grammar, §38 ff.
  • Ornan, Uzzi (2003). The Final Word: Mechanism for Hebrew Word Generation (in Hebrew). Haifa University.

External links[edit]