New Zealand at the 2004 Summer Olympics

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to: navigation, search
New Zealand at the Olympic Games

Flag of New Zealand
IOC code  NZL
NOC New Zealand Olympic Committee
Website www.olympic.org.nz
At the 2004 Summer Olympics in Athens
Competitors 148 in 18 sports
Flag bearer Beatrice Faumuina (opening)[1]
Sarah Ulmer (closing)
Medals
Rank: 24
Gold
3
Silver
2
Bronze
0
Total
5
Olympic history (summary)
Summer Games

*with Australia as Australasia

Winter Games

New Zealand competed at the 2004 Summer Olympics in Athens, Greece, from 13 to 29 August 2004. This was the nation's twenty-second appearance at the Olympics since its debut in 1908 as part of Australasia. The New Zealand Olympic Committee sent a total of 148 athletes, 81 men, and 67 women to the Games to compete in 18 sports, surpassing a single athlete short of the record from Sydney four years earlier. Basketball and field hockey were the only team-based sports in which New Zealand had its representation at these Olympic Games. There was only a single competitor in archery, boxing, and fencing.

Thirty-four athletes from the New Zealand team had previously competed in Sydney, including Olympic bronze medalist Barbara Kendall in women's Mistral windsurfing, equestrian eventing rider Blyth Tait, sprint kayaker and former breaststroke swimmer Steven Ferguson, table tennis sisters Chunli and Karen Li, and discus thrower Beatrice Faumuina, who was appointed by the committee to carry the New Zealand flag in the opening ceremony.[1] Tait's compatriot Andrew Nicholson participated in his fifth Olympic appearance since the 1984 Summer Olympics in Los Angeles (except 2000, in which he was not chosen), as the most experienced athlete. While Tait shared the same age with Nicholson at 43, and served as the oldest member of the team by a month difference, breaststroke swimmer Annabelle Carey, aged 15, was the youngest ever New Zealand athlete to compete at the Olympics since 1976.

New Zealand left Athens with a total of five Olympic medals, three golds and two silver, finishing twenty-fourth in the overall medal count.[2] Four New Zealand athletes won Olympic gold medals for the first time in history: Hamish Carter in men's triathlon,[3] track cyclist Sarah Ulmer in women's individual pursuit,[4] and twin sisters and rowers Caroline and Georgina Evers-Swindell in women's double sculls.[5]

Medalists[edit]

Medal Name Sport Event Date
 Gold Evers-Swindell, CarolineCaroline Evers-Swindell
Evers-Swindell, GeorginaGeorgina Evers-Swindell
Rowing Women's double sculls 21 August
 Gold Ulmer, SarahSarah Ulmer Cycling Women's individual pursuit 22 August
 Gold Carter, HamishHamish Carter Triathlon Men's event 26 August
 Silver Docherty, BevanBevan Docherty Triathlon Men's event 26 August
 Silver Fouhy, BenBen Fouhy Canoeing Men's K-1 1000 m 27 August

Archery[edit]

One New Zealand archer qualified for the men's individual archery through the 2004 Open New Zealand Championships.[6]

Athlete Event Ranking round Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final / BM
Score Seed Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Ken Uprichard Men's individual 623 54  Liu M-H (TPE)
L 145–148
Did not advance

Athletics[edit]

New Zealand athletes have so far achieved qualifying standards in the following athletics events (up to a maximum of 3 athletes in each event at the 'A' Standard, and 1 at the 'B' Standard).[7][8]

Key
  • Note–Ranks given for track events are within the athlete's heat only
  • Q = Qualified for the next round
  • q = Qualified for the next round as a fastest loser or, in field events, by position without achieving the qualifying target
  • NR = National record
  • N/A = Round not applicable for the event
  • Bye = Athlete not required to compete in round
Men
Track & road events
Athlete Event Heat Semifinal Final
Result Rank Result Rank Result Rank
Michael Aish 5000 m 13:50.00 17 N/A Did not advance
Craig Barrett 50 km walk N/A 4:06:48 29
John Henwood 10000 m N/A DNF
Jason Stewart 800 m 1:46.24 5 Did not advance
Dale Warrender Marathon N/A 2:19:42 33
Nick Willis 1500 m 3:39.80 3 Q 3:41.46 6 Did not advance
Jonathan Wyatt Marathon N/A 2:17:45 21
Field events
Athlete Event Qualification Final
Distance Position Distance Position
Stuart Farquhar Javelin throw 74.63 19 Did not advance
Women
Track & road events
Athlete Event Heat Final
Result Rank Result Rank
Liza Hunter-Galvan Marathon N/A 2:50:23 51
Kimberley Smith 5000 m 15:31.80 11 Did not advance
Field events
Athlete Event Qualification Final
Distance Position Distance Position
Valerie Adams Shot put 18.79 4 Q 18.56 8
Beatrice Faumuina Discus throw 64.07 5 Q 63.45 7
Melina Hamilton Pole vault 4.15 =24 Did not advance

Badminton[edit]

New Zealand nominated a spot in the mixed doubles.

Athlete Event Round of 32 Round of 16 Quarterfinal Semifinal Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Sara Petersen
Daniel Shirley
Mixed doubles  Bourret /
Julien (CAN)
W 15–4, 15–6
 Olsen /
Rasmussen (DEN)
L 14–15, 9–15
Did not advance

Basketball[edit]

Men's tournament[edit]

Roster

The following is the New Zealand roster in the men's basketball tournament of the 2004 Summer Olympics.[9]

New Zealand men's national basketball team – 2004 Summer Olympics roster
Players Coaches
Pos. # Name Age – Date of birth Ht. Club Ctr.
G 4 Dickel, Mark 27 – (1976-12-21)21 December 1976 1.87 m (6 ft 2 in) Fenerbahçe Turkey
G/F 5 Winitana, Paora 27 – (1976-12-06)6 December 1976 1.96 m (6 ft 5 in) New Zealand Breakers New Zealand
G 6 Penney, Kirk 23 – (1980-11-23)23 November 1980 1.96 m (6 ft 5 in) Auna Gran Canaria Spain
G 7 Henare, Paul 25 – (1979-03-04)4 March 1979 1.82 m (6 ft 0 in) New Zealand Breakers New Zealand
G 8 Jones, Phill 30 – (1974-03-25)25 March 1974 1.97 m (6 ft 6 in) New Zealand Breakers New Zealand
G 9 Olson, Aaron 26 – (1978-05-11)11 May 1978 1.95 m (6 ft 5 in) New Zealand Breakers New Zealand
F 10 Boucher, Dillon 28 – (1975-12-27)27 December 1975 1.96 m (6 ft 5 in) New Zealand Breakers New Zealand
F 11 Cameron, Pero (C) 30 – (1974-06-05)5 June 1974 2.00 m (6 ft 7 in) New Zealand Breakers New Zealand
F/C 12 Marks, Sean 28 – (1975-08-23)23 August 1975 2.08 m (6 ft 10 in) San Antonio Spurs United States
C 14 Book, Ed 33 – (1970-09-23)23 September 1970 2.10 m (6 ft 11 in) Nelson Giants New Zealand
C 15 Rampton, Tony 28 – (1976-05-30)30 May 1976 2.13 m (7 ft 0 in) Cairns Taipans Australia
Head coach
Assistant coach(es)

Legend
  • (C) Team captain
  • nat field describes country
    of last club
    before the tournament
  • Age as of August 13, 2004
Group play
Qualified for the quarterfinals
Team
W L PF PA PD Pts Tie
 Spain 5 0 405 349 +56 10
 Italy 3 2 371 341 +30 8 1W–0L
 Argentina 3 2 414 396 +18 8 0W–1L
 China 2 3 303 382 −79 7
 New Zealand 1 4 399 413 −14 6 1W–0L
 Serbia and Montenegro 1 4 377 388 −11 6 0W–1L


15 August
11:15
Italy  71–69  New Zealand
Scoring by quarter: 25–13, 14–9, 17–24, 15–23
Pts: Basile 16
Rebs: Chiacig 9
Asts: Pozzecco 7
Pts: Penney 20
Rebs: Marks 9
Asts: Cameron 5
Helliniko Indoor Arena, Athens
Attendance: 1,100
Referees:
Reynaldo Sanchez (Dominican Republic)
Renato Santos (Brazil)
17 August
9:00
New Zealand  62–69  China
Scoring by quarter: 14–17, 6–12, 25–22, 17–18
Pts: Jones 27
Rebs: Book, Marks 7 each
Asts: Dickel 2
Pts: Yao Ming 39
Rebs: Yao Ming 13
Asts: Li Nan, Liu Wei 4 each
Helliniko Indoor Arena, Athens
Attendance: 1,300
Referees:
Christos Christodoulou (Greece)
Virginijus Dovidavicius (Lithuania)
19 August
9:00
Serbia and Montenegro  87–90  New Zealand
Scoring by quarter: 20–22, 24–17, 22–16, 21–35
Pts: Bodiroga 25
Rebs: Bodiroga 6
Asts: Rakočević 2
Pts: Penney 15
Rebs: Marks 5
Asts: Dickel 6
Helliniko Indoor Arena, Athens
Attendance: 4,200
Referees:
Jorge Vazquez (Puerto Rico)
Philippe Leemann (Switzerland)
21 August
14:30
New Zealand  94–98  Argentina
Scoring by quarter: 25–23, 17–24, 29–29, 23–22
Pts: Jones 25
Rebs: Book 6
Asts: Dickel 7
Pts: Scola 25
Rebs: Oberto 9
Asts: Montecchia, Oberto 5 each
Helliniko Indoor Arena, Athens
Attendance: 8,000
Referees:
Virginijus Dovidavicius (Lithuania)
Christos Christodoulou (Greece)
23 August
9:00
Spain  88–84  New Zealand
Scoring by quarter: 19–11, 29–26, 25–31, 15–16
Pts: Garbajosa 17
Rebs: Gasol 10
Asts: Calderón 3
Pts: Jones 23
Rebs: Marks 10
Asts: Dickel 5
Helliniko Indoor Arena, Athens
Attendance: 4,252
Referees:
José Carrión (Puerto Rico)
Mike Homsy (Canada)
Classification match (9th–10th place)
24 August
16:45
9th place
New Zealand  80–98  Australia
Scoring by quarter: 15–28, 19–20, 18–26, 28–24
Pts: Jones 26
Rebs: Marks 6
Asts: Dickel 3
Pts: Heal 30
Rebs: Bogut 10
Asts: 3 players, 3 each
Helliniko Indoor Arena, Athens
Attendance: 4,250
Referees:
Zoran Šutulović (Serbia and Montenegro)
Vladimir Okhrimenko (Russia)

Women's tournament[edit]

Roster

The following is the New Zealand roster in the women's basketball tournament of the 2004 Summer Olympics.[10]

New Zealand women's national basketball team – 2004 Summer Olympics roster
Players Coaches
Pos. # Name Age – Date of birth Ht. Club Ctr.
G 4 Walker, Leanne (C) 26 – (1978-03-28)28 March 1978 1.66 m (5 ft 5 in) Waikato Lady Titans New Zealand
F 5 Cotton, Rebecca 29 – (1974-08-23)23 August 1974 1.84 m (6 ft 0 in) Launceston Tornadoes Australia
G 6 Marino, Angela 18 – (1986-02-03)3 February 1986 1.66 m (5 ft 5 in) Adeilaide Sturt Sabres Australia
G 7 Wielens, Kim 26 – (1977-09-25)25 September 1977 1.77 m (5 ft 10 in) Nelson Sparks New Zealand
G 8 Compain, Megan 28 – (1975-09-18)18 September 1975 1.75 m (5 ft 9 in) Rhondda Rebels United Kingdom
F 9 Loffhagen, Donna 26 – (1978-04-29)29 April 1978 1.85 m (6 ft 1 in) Otago Breakers New Zealand
C 10 Farmer, Gina 29 – (1974-12-12)12 December 1974 1.87 m (6 ft 2 in) NKK Szolnok Hungary
G 11 Tupu, Tania 30 – (1973-12-28)28 December 1973 1.80 m (5 ft 11 in) Waikato Lady Titans New Zealand
F/C 12 Farmer, Sally 28 – (1976-05-20)20 May 1976 1.88 m (6 ft 2 in) Canterbury Wildcats New Zealand
F 13 Ofsoski, Julie 31 – (1973-04-04)4 April 1973 1.80 m (5 ft 11 in) Knox Raiders Australia
F 14 Tini, Jody 28 – (1976-02-10)10 February 1976 1.79 m (5 ft 10 in) Waikato Lady Titans New Zealand
F 15 Kerr, Aneka 23 – (1981-03-01)1 March 1981 1.83 m (6 ft 0 in) Townsville Fire Australia
Head coach
Assistant coach(es)

Legend
  • (C) Team captain
  • nat field describes country
    of last club
    before the tournament
  • Age as of August 13, 2004
Group play
Qualified for the quarterfinals
Team
W L PF PA PD Pts
 United States 5 0 430 285 +145 10
 Spain 4 1 368 334 +34 9
 Czech Republic 3 2 408 375 +33 8
 New Zealand 2 3 321 414 −93 7
 China 1 4 360 406 −46 6
 South Korea 0 5 320 393 −73 5
14 August
14:30
United States  99–47  New Zealand
Scoring by quarter: 28–13, 35–11, 16–15, 20–8
Pts: Cash 19
Rebs: Taurasi 9
Asts: Bird, Staley 3
Pts: Marino 13
Rebs: Loffhagen 7
Asts: Three players 1
Helliniko Indoor Arena, Athens
Attendance: 1,970
Referees:
Vladimir Okhrimenko (Russia)
Abdellilah Chlif (Morocco)
16 August
9:00
New Zealand  81–73  South Korea
Scoring by quarter: 21–11, 16–15, 26–23, 18–24
Pts: G. Farmer 22
Rebs: Loffhagen 14
Asts: Marino 4
Pts: Kim Y. 21
Rebs: Kim Y. 5
Asts: Beon 3
Helliniko Indoor Arena, Athens
Attendance: 180
Referees:
Alejandro Chiti (Argentina)
Tatiana Steigerwald (Brazil)
18 August
22:15
Spain  91–57  New Zealand
Scoring by quarter: 32–8, 13–21, 20–9, 26–19
Pts: Palau 15
Rebs: Cebrian, Pascua 9
Asts: Palau 4
Pts: Marino 21
Rebs: Loffhagen 8
Asts: Loffhagen, Marino 3
Helliniko Indoor Arena, Athens
Attendance: 1,350
Referees:
Elizabeth Sisk (United States)
Shoko Suguro (Japan)
20 August
11:15
New Zealand  79–77  China
Scoring by quarter: 21–19, 14–12, 20–24, 24–22
Pts: G. Farmer 19
Rebs: Kerr 12
Asts: Marino 4
Pts: Sui 21
Rebs: Sui 9
Asts: Wang 2
Helliniko Indoor Arena, Athens
Attendance: 345
Referees:
Elizabeth Sisk (United States)
Nancy Ethier (Canada)
22 August
9:00
New Zealand  57–74  Czech Republic
Scoring by quarter: 12–21, 8–19, 23–18, 14–16
Pts: G. Farmer 19
Rebs: Loffhagen 12
Asts: G. Farmer, Loffhagen 1
Pts: Machová 21
Rebs: Klimešová 10
Asts: Hamzová 7
Helliniko Indoor Arena, Athens
Attendance: 365
Referees:
Nancy Ethier (Canada)
Kim Ja Ok (South Korea)
Quarterfinals
25 August
22:15
Australia  94–55  New Zealand
Scoring by quarter: 26–13, 19–18, 26–13, 23–11
Pts: Jackson 28
Rebs: Snell 10
Asts: Taylor 4
Pts: G. Farmer 15
Rebs: Loffhagen 11
Asts: Four players 2
Olympic Indoor Hall, Athens
Attendance: 8,100
Referees:
Ma Li Jun (China)
Tatiana Steigerwald (Brazil)
Classification match (7th–8th place)
27 August
9:00
7th place
Greece  87–83  New Zealand
Scoring by quarter: 21–24, 22–26, 23–16, 21–17
Pts: Maltsi 29
Rebs: Maltsi, Samoroukova 11
Asts: Kostaki 7
Pts: Loffhagen 23
Rebs: Loffhagen 15
Asts: Loffhagen 3
Olympic Indoor Hall, Athens
Attendance: 6,560
Referees:
José Reyes Ronfini (Mexico)
Shoko Suguro (Japan)

Boxing[edit]

New Zealand sent a single boxer to Athens.

Athlete Event Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Soulan Pownceby Light heavyweight  Tarhan (TUR)
L RSC
Did not advance

Canoeing[edit]

Sprint[edit]

Athlete Event Heats Semifinals Final
Time Rank Time Rank Time Rank
Steven Ferguson Men's K-1 500 m 2:06.937 6 Did not advance
Ben Fouhy Men's K-1 1000 m 3:26.064 1 Q BYE 3:27.413 2nd
Steven Ferguson
Ben Fouhy
Men's K-2 1000 m 3:10.388 2 Q BYE 3:21.336 8

Qualification Legend: Q = Qualify to final; q = Qualify to semifinal

Cycling[edit]

Road[edit]

Men
Athlete Event Time Rank
Heath Blackgrove Road race Did not finish
Time trial 1:03:20.11 32
Julian Dean Road race 5:41:56 15
Robin Reid Did not finish
Jeremy Yates Did not finish
Women
Athlete Event Time Rank
Melissa Holt Road race Did not finish
Michelle Hyland 3:40:43 56
Joanne Kiesanowski 3:25:42 17

Track[edit]

Pursuit
Athlete Event Qualification Semifinals Final
Time Rank Opponent
Results
Rank Opponent
Results
Rank
Hayden Godfrey Men's individual pursuit DNS Did not advance
Sarah Ulmer Women's individual pursuit 3:26.279 WR 1 Q  Slyusareva (RUS)
3:27.444
1 Q  Mactier (AUS)
3:24.537
1st
Hayden Godfrey
Tim Gudsell*
Peter Latham
Matthew Randall
Marc Ryan
Men's team pursuit 4:10.820 10 Did not advance
Omnium
Athlete Event Points Laps Rank
Greg Henderson Men's points race 68 3 4
Sarah Ulmer Women's points race 8 0 6
Greg Henderson
Hayden Roulston
Men's madison 2 0 7

Mountain biking[edit]

Athlete Event Time Rank
Kashi Leuchs Men's cross-country 2:28:20 20
Robyn Wong Women's cross-country 2:10:59 16

Equestrian[edit]

Dressage[edit]

Athlete Horse Event Grand Prix Grand Prix Special Grand Prix Freestyle Overall
Score Rank Score Rank Score Rank Score Rank
Louisa Hill Gabana Individual 62.708 49 Did not advance

Eventing[edit]

Athlete Horse Event Dressage Cross-country Jumping Total
Qualifier Final
Penalties Rank Penalties Total Rank Penalties Total Rank Penalties Total Rank Penalties Rank
Matthew Grayling Revo Individual 47.20 22 0.00 47.20 17 12.00 # 59.20 19 Q 4.00 63.20 15 63.20 15
Daniel Jocelyn Silence 66.80 # =61 0.00 66.80 # 35 4.00 70.80 # 29 Did not advance 70.80 29
Andrew Nicholson Finicio 63.40 =52 72.20 # 135.60 # 64 14.00 # 149.60 # 61 Did not advance 149.60 61
Blyth Tait Reddy Teddy 63.80 # =54 1.20 # 65.00 =33 4.00 69.00 26 Did not advance 69.00 26
Heelan Tompkins Glengarrick 44.00 13 0.00 44.00 10 4.00 48.00 7 Q 4.00 52.00 7 52.00 7
Matthew Grayling
Daniel Jocelyn
Andrew Nicholson
Blyth Tait
Heelan Tompkins
See above Team 154.60 6 0.00 156.20 =1 12.00 176.20 =4 N/A 176.20 5

"#" indicates that the score of this rider does not count in the team competition, since only the best three results of a team are counted.

Show jumping[edit]

Athlete Horse Event Qualification Final Total
Round 1 Round 2 Round 3 Round A Round B
Penalties Rank Penalties Total Rank Penalties Total Rank Penalties Rank Penalties Total Rank Penalties Rank
Grant Cashmore Franklin's Flyte Individual 0 =1 12 12 =28 Q 20 32 48 Q 20 =40 Did not advance
Bruce Goodin Braveheart 28 74 28 56 67 Q Retired Did not advance
Daniel Meech Diagonal 13 =63 6 19 45 Q 1 20 =29 Q 1 3 Q 13 14 13 14 13
Guy Thomas NZ Madison 16 =69 13 29 62 Q 29 58 =58 Did not advance
Grant Cashmore
Bruce Goodin
Daniel Meech
Guy Thomas
See above Team N/A 31 12 Did not advance 31 12

Fencing[edit]

Women
Athlete Event Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinal Semifinal Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Jessica Eliza Beer Individual épée  Magkandaki (GRE)
L 8–15
Did not advance

Field hockey[edit]

New Zealand qualified a men's and a women's team. Each team had 16 athletes with two reserves.

Men's tournament[edit]

Roster

The following is the New Zealand roster in the men's field hockey tournament of the 2004 Summer Olympics.[11] view · talk

Head coach: Kevin Towns

Group play
Team
Pld W D L GF GA GD Pts
 Netherlands 5 5 0 0 16 9 +7 15
 Australia 5 3 1 1 14 10 +10 10
 New Zealand 5 3 0 2 13 11 +2 9
 India 5 1 1 3 11 13 −2 4
 South Africa 5 1 0 4 9 15 −6 3
 Argentina 5 0 2 3 8 13 −5 2

     Advanced to semifinals

15 August 2004
08:30
Australia  4 – 1  New Zealand
Elder Goal 15'
Dwyer Goal 24'42'60'
Report Smith Goal 58'
Umpires:
David Leiper (GBR)
Amarjit Singh (MAS)

17 August 2004
20:00
New Zealand  3 – 4  Netherlands
Shaw Goal 9'55'
Burrows Goal 59'
Report Taekema Goal 4'24'
Klaver Goal 39'
Van der Weide Goal 68'
Umpires:
David Gentles (AUS)
Sumesh Putra (CAN)

19 August 2004
20:00
New Zealand  3 – 1  Argentina
Shaw Goal 12'
Hari Goal 44'
Burrows Goal 49'
Report Lombi Goal 8'
Umpires:
David Leiper (GBR)
Pedro Teixeira (POR)

21 August 2004
10:30
India  1 – 2  New Zealand
D. Pillay Goal 62' Report Burrows Goal 36'
Shaw Goal 70+'
Umpires:
Ray O'Connor (IRL)
Xavier Adell (ESP)

23 August 2004
08:30
New Zealand  4 – 1  South Africa
Kosoof Goal 15'
Shaw Goal 38'46'
Burrows Goal 70'
Report Smith Goal 28'
Umpires:
Christian Blasch (GER)
Sumesh Putra (CAN)
5th–8th place semifinal
25 August 2004
18:00
New Zealand  4 – 3  South Korea
Burrows Goal 26'62'69'
McIndoe Goal 28'
Report Yeo Woon-Kon Goal 14'
Lee Jung-Seon Goal 39'
Jeon Jong-Ha Goal 57'
Umpires:
Peter Elders (NED)
Xavier Adell (ESP)
5th place final
27 August 2004
11:00
New Zealand  2 – 4  Pakistan
Brooks Goal 16'
Smith Goal 35'
Report Abbas Goal 35'47'68'
Jawad Goal 55'
Umpires:
Sumesh Putra (CAN)
David Leiper (GBR)

Women's tournament[edit]

Roster

The following is the New Zealand roster in the women's field hockey tournament of the 2004 Summer Olympics.[12] view · talk

Head coach: Ian Rutledge

Group play
Team
Pld W D L GF GA GD Pts
 China 4 4 0 0 11 2 +9 12
 Argentina 4 3 0 1 12 4 +8 9
 Japan 4 2 0 2 5 7 −2 6
 New Zealand 4 1 0 3 3 9 −6 3
 Spain 4 0 0 4 3 12 −9 0

     Advanced to semifinals

16 August 2004
18:00
New Zealand  0 – 2  China
Report Ma Yibo Goal 16'
Tang Chunling Goal 41'
Umpires:
Jean Duncan (GBR)
Soledad Iparraguirre (ARG)

18 August 2004
20:00
Japan  2 – 0  New Zealand
Komori Goal 18'52' Report
Umpires:
Carolina de la Fuente (ARG)
Gina Spitaleri (ITA)

20 August 2004
10:30
New Zealand  0 – 3  Argentina
Report Aymar Goal 8'
Oneto Goal 38'
García Goal 53'
Umpires:
Chieko Akiyama (JPN)
Julie Ashton-Lucy (AUS)

22 August 2004
10:30
Spain  2 – 3  New Zealand
Goikoetxea Goal 21'40' Report Provan Goal 21'
Roberts-Lang Goal 30'
Igasan Goal 50'
Umpires:
Chieko Akiyama (JPN)
Julie Ashton-Lucy (AUS)
5th–8th place semifinal
24 August 2004
08:30
South Korea  2 – 3 (a.e.t.)  New Zealand
Kim Yun-Mi Goal 44'
Park Mi-Hyun Goal 46'
Report Roberts-Lang Goal 4'
Muirhead Goal 8'
Walton Goal 80'
Umpires:
Ute Conen (GER)
Jean Duncan (GBR)
5th place final
27 August 2004
11:00
New Zealand  0 – 3  Australia
Report Towers Goal 14'
Powell Goal 42'67'
Umpires:
Chieko Akiyama (JPN)
Gina Spitaleri (ITA)

Judo[edit]

Athlete Event Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Repechage 1 Repechage 2 Repechage 3 Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Rochelle Stormont Women's −52 kg  Aluaş (ROM)
L 0000–1010
Did not advance

Rowing[edit]

New Zealand rowers qualified the following boats:

Men
Athlete Event Heats Repechage Semifinals Final
Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank
George Bridgewater
Nathan Twaddle
Pair 6:54.75 1 SA/B BYE 6:24.49 3 FA 6:34.24 4
Mahé Drysdale
Donald Leach
Carl Meyer
Eric Murray
Four 6:22.91 2 SA/B BYE 5:52.95 2 FA 6:15.47 4
Women
Athlete Event Heats Repechage Semifinals Final
Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank
Sonia Waddell Single sculls 7:36.15 1 SA/B/C BYE 7:42.00 3 FA 7:31.66 6
Nicky Coles
Juliette Haigh
Pair 9:37.53 5 R 7:11.00 2 FA N/A 7:23.52 6
Caroline Evers-Swindell
Georgina Evers-Swindell
Double sculls 7:25.57 1 FA BYE N/A 7:01.79 1st

Qualification Legend: FA=Final A (medal); FB=Final B (non-medal); FC=Final C (non-medal); FD=Final D (non-medal); FE=Final E (non-medal); FF=Final F (non-medal); SA/B=Semifinals A/B; SC/D=Semifinals C/D; SE/F=Semifinals E/F; R=Repechage

Sailing[edit]

New Zealand sailors have qualified one boat for each of the following events.

Men
Athlete Event Race Net points Final rank
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 M*
Tom Ashley Mistral 17 7 3 18 14 8 14 18 3 3 11 98 10
Dean Barker Finn 5 10 7 11 7 16 DNF 12 19 20 10 118 9
Andrew Brown
Jamie Hunt
470 27 24 23 23 22 13 14 10 26 25 20 200 26
Women
Athlete Event Race Net points Final rank
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 M*
Barbara Kendall Mistral 1 9 OCS 2 OCS 5 5 3 1 1 4 58 5
Sarah Macky Europe 14 4 8 19 4 20 6 4 10 10 17 91 8
Linda Dickson
Shelley Hesson
470 6 8 10 5 17 18 15 13 4 17 13 118 16
Sharon Ferris
Kylie Jameson
Joanna White
Yngling 15 16 3 2 2 9 11 7 12 10 9 77 7
Open
Athlete Event Race Net points Final rank
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 M*
Hamish Pepper Laser 24 9 26 11 9 8 13 3 RDG 2 21 108.3 7

M = Medal race; OCS = On course side of the starting line; DSQ = Disqualified; DNF = Did not finish; DNS= Did not start; RDG = Redress given

Shooting[edit]

Two New Zealand shooters (one man and one woman) qualified to compete in the following events:

Men
Athlete Event Qualification Final
Points Rank Points Rank
Ryan Taylor 50 m rifle prone 589 =36 Did not advance
Women
Athlete Event Qualification Final
Points Rank Points Rank
Nadine Stanton Double trap 108 4 Q 137 6

Swimming[edit]

New Zealand swimmers earned qualifying standards in the following events (up to a maximum of 2 swimmers in each event at the A-standard time, and 1 at the B-standard time):

Men
Athlete Event Heat Semifinal Final
Time Rank Time Rank Time Rank
Moss Burmester 400 m freestyle 3:57.29 28 N/A Did not advance
1500 m freestyle 15:56.42 28 N/A Did not advance
200 m butterfly 1:58.13 10 Q 1:58.09 12 Did not advance
Cameron Gibson 100 m freestyle 51.56 43 Did not advance
100 m backstroke 56.40 34 Did not advance
200 m backstroke 2:02.65 20 Did not advance
Dean Kent 200 m individual medley 2:01.31 NR 7 Q 2:01.94 14 Did not advance
400 m individual medley 4:18.55 13 N/A Did not advance
Ben Labowitch 100 m breaststroke 1:03.99 36 Did not advance
200 m breaststroke 2:19.25 39 Did not advance
Corney Swanepoel 100 m butterfly 53.07 15 Q 52.99 13 Did not advance
Cameron Gibson
Ben Labowitch
Corney Swanepoel
Scott Talbot-Cameron
4×100 m medley relay 3:42.74 12 N/A Did not advance
Women
Athlete Event Heat Semifinal Final
Time Rank Time Rank Time Rank
Annabelle Carey 100 m breaststroke 1:13.13 35 Did not advance
Elizabeth Coster 100 m butterfly 1:00.61 23 Did not advance
Alison Fitch 50 m freestyle 26.56 34 Did not advance
100 m freestyle 56.29 21 Did not advance
200 m freestyle 2:03.58 29 Did not advance
Rebecca Linton 400 m freestyle 4:21.58 31 N/A Did not advance
800 m freestyle 9:02.41 24 N/A Did not advance
Hannah McLean 100 m backstroke 1:03.09 22 Did not advance
200 m backstroke 2:13.33 9 Q 2:12.87 10 Did not advance
Helen Norfolk 200 m individual medley 2:17.27 16 Q 2:17.41 16 Did not advance
400 m individual medley 4:45.21 9 N/A Did not advance
Nathalie Bernard
Alison Fitch
Rebecca Linton
Helen Norfolk
4×200 m freestyle relay 8:14.76 13 N/A Did not advance
Annabelle Carey
Elizabeth Coster
Alison Fitch
Hannah McLean
4×100 m medley relay 4:10.37 13 N/A Did not advance

Table tennis[edit]

Two New Zealand table tennis players qualified for the following events.

Athlete Event Round 1 Round 2 Round 3 Round 4 Quarterfinals Semifinals Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Chunli Li Women's singles BYE  Banh (USA)
W 4–1
 Zhang Yn (CHN)
L 0–4
Did not advance
Chunli Li
Karen Li
Women's doubles BYE  Lay /
Miao (AUS)
W 4–2
 Schall /
Struse (AUS)
W 4–1
 Kim H-M /
Kim H-H (PRK)
L 2–4
Did not advance

Taekwondo[edit]

New Zealand has qualified a single taekwondo jin.

Athlete Event Round of 16 Quarterfinals Semifinals Repechage 1 Repechage 2 Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Verina Wihongi Women's −67 kg  Mystakidou (GRE)
L 0–4
Did not advance  Juárez (GUA)
L 1–4
Did not advance 7

Triathlon[edit]

Three New Zealand triathletes qualified for the following events.

Athlete Event Swim (1.5 km) Trans 1 Bike (40 km) Trans 2 Run (10 km) Total Time Rank
Hamish Carter Men's 18:19 0:20 1:00:44 0:18 32:04 1:51:07.73 1st
Bevan Docherty 18:13 0:19 1:00:51 0:20 32:11 1:51:15.60 2nd
Nathan Richmond 18:04 0:20 1:02:51 0:19 37:06 1:58:01.94 33
Samantha Warriner Women's 19:42 0:20 1:10:45 0:20 38:15 2:08:42.07 18

See also[edit]

References[edit]

  1. ^ a b McIllroy, Fiona (13 August 2004). "Queen Bea appointed flagbearer". Athens: TV New Zealand. Retrieved 28 April 2014. 
  2. ^ "2004 Athens: Medal Tally". USA Today. Retrieved 1 April 2014. 
  3. ^ "Carter takes triathlon gold". BBC Sport. 26 August 2004. Retrieved 28 April 2014. 
  4. ^ "Ulmer claims cycling pursuit gold". CNN. 22 August 2004. Retrieved 28 April 2014. 
  5. ^ Sharp, Barnaby (21 August 2004). "Evers-Swindells win Athens gold". TV New Zealand. Retrieved 28 April 2014. 
  6. ^ "Archery: Uprichard confirmed for Athens". New Zealand Herald. 31 May 2004. Retrieved 28 April 2014. 
  7. ^ "iaaf.org – Top Lists". IAAF. Retrieved 4 June 2011. 
  8. ^ "IAAF Games of the XXX Olympiad – Athens 2004 Entry Standards". IAAF. Retrieved 4 June 2011. 
  9. ^ "Men's Basketball Team Roster – New Zealand (NZL)" (PDF). 2004 Athens. LA84 Foundation. 9 April 2014. p. 85. 
  10. ^ "Women's Basketball Team Roster – New Zealand (NZL)" (PDF). 2004 Athens. LA84 Foundation. 9 April 2014. p. 12. 
  11. ^ "Men's Field Hockey Team Roster – New Zealand (NZL)" (PDF). 2004 Athens. LA84 Foundation. 21 September 2015. p. 10. 
  12. ^ "Women's Field Hockey Team Roster – New Zealand (NZL)" (PDF). 2004 Athens. LA84 Foundation. 21 September 2015. p. 136. 

External links[edit]