Nigerian National Assembly delegation from Benue

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to navigation Jump to search

The Nigerian National Assembly delegation from Benue comprises three Senators representing Benue South, Benue North-East, and Benue North-West, and ten Representatives representing Apa/Aguta, Kwande/Ushongo, Igede, Vandeikya/Konshisha, Buruku, Ado/Ogbadigba/Opkokwu, Katsina-Ala/Ukum/Logo, Gboko/Tarka, and Makurdi/Guma.

Fourth Republic[edit]

The 8th Parliament (2015 till date)[edit]

OFFICE NAME PARTY CONSTITUENCY TERM
Senator David Mark PDP Benue South 2015–till date
Senator Barnabas Gemade Benue North-East 2015–till date
Senator George Akume Benue North-West 2015–till date
Representative Ochepo Adamu PDP Apa/Aguta 2015–till date
Representative Iorember Wayo APC Kwande/Ushongo 2015–till date
Representative Igede 2015–till date
Representative Herman Hembe APC Vandeikya/Konshisha 2015–till date
Representative Orker-Jev Yisa APC Buruku 2015–till date
Representative Adabah Christian PDP Ado/Ogbadigba/Opkokwu 2015–till date
Representative Memga Emmanuel PDP Katsina-Ala/Ukum/Logo 2015–till date
Representative John Dyegh APC Gboko/Tarka 2015–till date
Representative Dickson Tarkighir APC Makurdi/Guma 2015–till date
Representative Mark Gbillah APC Gwer East/Gwer West 2015–till date
Representative Awulu Adaji PDP Oturkpo/Ohimini 2015–till date
Representative Aja Samson PDP Oju/Obi 2015–till date

The 7th Parliament (2011 - 2015)[edit]

OFFICE NAME PARTY CONSTITUENCY TERM
Senator David Mark PDP Benue South 2011–2015
Senator Barnabas Gemade APC Benue North-East 2011–2015
Senator George Akume APC Benue North-West 2011–2015
Representative Ochepo Adamu PDP Apa/Aguta 2011–2015
Representative Aboho Ityokumba Kwande/Ushongo 2011–2015
Representative Igede 2011–2015
Representative Herman Hembe Vandeikya/Konshisha 2011–2015
Representative Buruku 2011–2015
Representative Saleh Anthony PDP Ado/Ogbadigba/Opkokwu 2011–2015
Representative Memga Emmanuel PDP Katsina-Ala/Ukum/Logo 2011–2015
Representative John Dyegh Gboko/Tarka 2011–2015
Representative Jime Emmanuel Makurdi/Guma 2011–2015
Representative Alaaga Demnenge APC Gwer East/Gwer West 2011–2015
Representative Awulu Adaji PDP Oturkpo/Ohimini 2011–2015
Representative Aja Samson PDP Oju/Obi 2011–2015

The 4th Parliament (1999 - 2003)[edit]

OFFICE NAME PARTY CONSTITUENCY TERM
Senator David Mark PDP Benue South 1999–2003
Senator Professor Daniel Iyorkegh Saaor PDP Benue North-East 1999–2003
Senator Joseph Waku PDP Benue North-West 1999–2003
Representative Agidani Solomon Umoru PDP Apa/Aguta 1999–2003
Representative Gbande Moses Akuha Tor PDP Kwande/Ushongo 1999–2003
Representative Idikwu Altine Oga PDP Igede 1999–2003
Representative Jooji Tachia PDP Vandeikya/Konshisha 1999–2003
Representative Malherbe Zakarie Andiir PDP Buruku 1999–2003
Representative Obande Sameul Onazi PDP Ado/Ogbadigba/Opkokwu 1999–2003
Representative Suswam TorwuaGabriel PDP Katsina-Alu/Ukum/Logo 1999–2003
Representative Terngu Tsegba PDP Gboko/Tarka 1999–2003
Representative Upaa Cletus Tivnongu Kinga PDP Makurdi/Guma 1999–2003 Representative [Goddy Igbaraav Ikerave PDP Gwer/Gwer-West 1999–2003

References[edit]