Pilgrim Stakes

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to: navigation, search
Pilgrim Stakes
Grade III race
Location Belmont Park
Elmont, New York, United States
Inaugurated 1979
Race type Thoroughbred - Flat racing
Website Belmont Park
Race information
Distance 1 116 miles (8.5 furlongs)
Surface Turf
Track Left-handed
Qualification Two-year-olds
Weight Assigned
Purse $200,000

The Pilgrim Stakes is an American Thoroughbred horse race run annually since 1979 at Belmont Park in Elmont, New York. A Grade III event raced in late September, it is open to horses two-year-old horses and is contested at a distance of 1 116 miles (8.5 furlongs) on turf. In 1983, it was run on dirt. From 2001-2007 the race was not graded.

The race was part of the Breeders' Cup Challenge series from 2008 to 2010, when the winner automatically qualified for the Breeders' Cup Juvenile Turf.

The race is named for Joseph E. Widener's horse, Pilgrim, winner of the 1919 Remsen Stakes.

The Pilgrim Stakes was hosted by Aqueduct Racetrack in 2001. It has been contested at two different distances:

  • 1 116 miles : 1991-1994, 2013-present
  • 1 18 miles : 1979-1990, 1995

It was run in two divisions in 1979 and again in 1983.

Records[edit]

Speed record: (at current distance of 1 18 miles)

Most wins by an owner:

Most wins by a jockey:

Most wins by a trainer:

Winners[edit]

Year
Winner
Jockey
Trainer
Owner
Time
2016 Oscar Performance Jose L. Ortiz Brian A. Lynch Amerman Racing 1:42.88
2015 Isotherm (AUS) Jose Lezcano George Weaver Matthew Schera 1:41.98
2014 Imperia Javier Castellano Kiaran McLaughlin Godolphin Racing 1:41.36
2013 Bobby's Kitten Javier Castellano Chad C. Brown Ken & Sarah Ramsey 1:42.37
2012 Noble Tune Ramon Dominguez Chad Brown Martin S. Schwartz and Dell Ridge Farm 1:47.81
2011 Shkspeare Shaliyah Alex Solis Doodnauth Shivmangal Shivmangal Racing Stable 1:51.59
2010 Air Support Rajiv Maragh Shug McGaughey Stuart Janney III 1:47.87
2009‡ Eskendereya Javier Castellano Todd Pletcher Zayata Stables 1:37.85
2008 Elusive Bluff Michael Baze Eric Guillot Southern Equine Stable 1:47.91
2007 The Leopard John Velazquez Todd Pletcher Smith/Magnier/Tabor 1:41.61
2006 Pickapocket Eibar Coa Frank A. Alexander Martin Cherry 1:52.62
2005 Fagan's Legacy Joe Bravo Kelly Breen George & Lori Hall 1:52.11
2004 Crown Point Jose Espinoza David G. Donk Drumlanrig Farm 1:50.31
2003 Timo John Velazquez William Badgett, Jr. C. K. Woods Stable 1:57.46
2002 One Colony Aaron Gryder Mark Hennig Edward P. Evans 1:51.00
2001 Miesque's Approval Jerry Bailey William I. Mott Live Oak Racing 1:50.80
2000 Volponi John Velazquez Philip G. Johnson Amherst & Spruce Pond 1:48.00
1999 Kachemak Bay John Velazquez John P. Campo, Jr. Evelyn M. Pollard 1:54.60
1998 Incurable Optimist John Velazquez David G. Donk T. & J. Behrendt 1:48.00
1997‡ Cryptic Rascal Mike E. Smith William Badgett, Jr. C. Landon Knight 1:50.80
1996‡ Accelerator Mike E. Smith C. R. McGaughey III Ogden Mills Phipps 1:41.80
1995‡ Play It Again Stan Herb McCauley Frank Generazio, Jr. Sybil Lauren 1:50.20
1994 Diplomatic Jet Jerry Bailey Philip M. Serpe Fred W. Hooper 1:46.60
1993 Dove Hunt Jerry Bailey Neil J. Howard William S. Farish III 1:44.60
1992 Awad Julie Krone David G. Donk Ryehill Stable 1:42.60
1991 Smiling And Dancin Richard Migliore Stephen L. DiMauro Robert J. Sullivan 1:41.20
1990 Fourstars Allstar Mike E. Smith Leo O'Brien Richard Bromze 1:51.60
1989 Super Mario Richard Migliore D. Wayne Lukas H. Joseph Allen 1:56.00
1988 Tuneful Tip Carl Gambardella Ronald Dandy Frank Generazio 1:59.00
1987 Blew by Em Chris Antley Michael Daggett Joseph B. Singer 1:53.60
1986 David's Bird Jean Luc Samyn Philip G. Johnson Sugar Maple Farm 1:53.00
1985 Pillaster Angel Cordero, Jr. LeRoy Jolley, Jr. Peter M. Brant 1:54.40
1984 Tent Up Vince Bracciale, Jr. Howard M. Tesher Geoffrey A. Huguely 1:53.20
1983 Pied a Tierre Larry Saumell Ronald L. Benshoff Blanche P. Levy 1:51.40
1983 Vision Eddie Maple Woody Stephens Claiborne Farm 1:50.20
1982 Fortnightly Angel Cordero, Jr. Edward I. Kelly, Jr. Bwamazon Farm 1:57.60
1981 Gnome's Gold Jean Luc Samyn Patrick J. Kelly Live Oak Racing 1:57.20
1980 Akureyri Eddie Maple Woody Stephens Hickory Tree Stable 1:54.80
1979 Freeo Sam Maple Joseph B. Cantey Loblolly Stable 1:53.00
1979 ITake All Angel Cordero, Jr. Edward I. Kelly Brookfield Farm 1:52.40
  • ‡ In 2009, the race was run off the turf and lost its graded status as a result.
  • ‡ In 1997, the race was run at Aqueduct.
  • ‡ In 1996, the race was run off the turf, but retained its GIII status.
  • ‡ In 1995, the race was run at Aqueduct.

External links[edit]