Pohnpeian language

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to: navigation, search
Pohnpeian
Native to Micronesia
Region Pohnpei
Native speakers
31,000 (2001)[1]
Dialects
Latin script
Language codes
ISO 639-2 pon
ISO 639-3 pon
Glottolog pohn1238[2]

Pohnpeian, also rendered as Ponapean, is a Micronesian language spoken as the indigenous language of the island of Pohnpei in the Caroline Islands. Pohnpeian has approximately 34,000 native speakers living in Pohnpei and its outlying atolls and islands with another 10,000-15,000 living off island in parts of the US mainland, Hawaii and Guam..[3] It is the second most widely spoken native language of the Federated States of Micronesia.[4]

Pohnpeian features a "high language" including some specialized vocabulary, used in speaking about people of high rank.[4]

Classification[edit]

Commercial signage in Pohnpeian.

Pohnpeian is most closely related to the Chuukic languages of Chuuk (formerly Truk). Ngatikese, Pingelapese and Mwokilese of the Pohnpeic languages are closely related languages to Pohnpeian. Pohnpeian shares 81% lexical similarity with Pingelapese, 75% with Mokilese, and 36% with Chuukese.[3][4]

Pohnpeian employs a great deal of loanwords from colonial languages such as English, Japanese, Spanish, and German.[5][6]:14 However, these "loanwords" are neither spelled or pronounced the same as the source language.

Phonology[edit]

Modern Pohnpeian uses twenty letters — sixteen single letters and four digraphs — collated in a unique order:[6]

a e i o oa u h k l m mw n ng p pw r s d t w

As German missionaries designed the orthography, Pohnpeian spelling uses -h to mark a long vowel, rather like German: dohl 'mountain'.[4] The IPA equivalents of written Pohnpeian are as follows:[6]

Pohnpeian consonants
Bilabial Dental/Alveolar Laminal Palatal Velar Labiovelar
Nasal m /m/ n /n/ ng /ŋ/ mw /mʷ/[note 1]
Plosive p /p/ d /t/ t / ̻t/[7]:504 k /k/ pw /pʷ/[note 1]
Fricative s /sʲ/
Approximant l /l/ i[note 2] /j/ u, w[note 2] /w/
Trill/Flap r [r]
Notes:
  1. ^ a b /mʷ/ and /pʷ/ are rounded before a vowel, but have unrounded allophones when in final position.
  2. ^ a b In Pohnpeian, i is used to represent /j/ when written, and u may represent /w/.
Pohnpeian vowels
Front Central Back
High i /i/ ih /iː/ u /u/ uh /uː/
High-mid e[note 1] /e/ eh /eː/ o /o/ oh /oː/
Low-mid e[note 1] /ɛ/ eh /ɛː/ oa /ɔ/ oah /ɔː/
Low a /ɐ/ ah /ɐː/
Notes:
  1. ^ a b Written Pohnpeian does not distinguish between [e] and [ɛ]: both are e.

Phonotactics[edit]

Pohnpeian phonotactics generally allow syllables of consisting of consonants (C) and vowels (V) accordingly: V, VC, CV, CVC. This basic system is complicated by Pohnpeian orthographical conventions and phonological processes. Orthographically, i is used to represent /j/, though it is often unwritten; -u is realized as /w/; and h indicates a long vowel (inherited from German).[4] Thus, sahu is pronounced [sʲa:w], never [sʲahu]. Consecutive vowels are glided with [j] or [w], depending on the relative height and order of the vowels: diar is said [tijar] ("to find"); toai is [ ̻tɔji] ("to have a runny nose"); suwed is [sʲuwɛt] ("bad"); and lou is [lowu] ("cooled"). While the glide [j] is never written other than as i the glide [w] may be written between u and a non-high vowel: suwed ("bad").[6]:54–5

Words beginning in nasal consonant clusters may be pronounced as written, or with a leading prothetic vowel. The roundedness of the prothetic vowel depends on that of the adjacent consonant cluster and the first written syllable. For example, nta can be said [i ̻n ̻ta] ("blood"), and ngkapwan may be [iŋkapʷan] ("a while ago"); but mpwer is optionally [umʷpʷɛr] ("twin"), and ngkopw may be [uŋkopʷ] (a species of crab). Pohnpeian orthography renders the consonant clusters [mʷpʷ] and [mʷmʷ] as mpw and mmw, respectively.[6]:55–9

Substitution and assimilation[edit]

Further phonological constraints frequently impact the pronunciation and spelling of consonant clusters, triggered variously by reduplication and assimilation into neighboring sounds. Sound changes, especially in reduplication, are often reflected by a change in spelling. However, processes triggered by affixes as well as adjacent words are not indicated in spelling. In order to inflect, derive, and pronounce Pohnpeian words properly, the order of operations must generally begin with liquid assimilation, followed by nasal assimilation, and end with nasal substitution.[6]:58–64

First, liquid assimilation is seen most often in reduplication alongside spelling changes. By this process, liquids /l/ and /r/ are assimilated into the following alveolar (coronal) consonant: nur > nunnur ("contract").[6]:60

The second process, nasal assimilation, presents two varieties: partial and complete. In partial nasal assimilation, /n/ assimilates with a following stop consonant to produce [mp], [mʷpʷ], [mm], [mʷmʷ], or [ŋk]. For example, the prefix nan- ("in") produces: nanpar, pronounced [nampar] ("trade wind season"); nanpwungara, said [namʷpʷuŋara] ("between them"); and nankep, said [naŋkep] ("inlet"). Partial assimilation also occurs across word boundaries: kilin pwihk is pronounced [kilimʷ pʷiːk]. The allophone of /n/ is written "n" in these cases.[6]:56–7

In complete nasal assimilation, /n/ assimilates into adjacent liquid consonants to produce /ll/ or /rr/: lin + linenek > lillinenek ("oversexed," spelling change from reduplication); nanrek is said [narrɛk] ("season of plenty"). Complete nasal assimilation also occurs across word boundaries: pahn lingan is said [paːlliŋan] ("will be beautiful").[6]:57, 60

The third process, nasal substitution, also presents two varieties. Both varieties of nasal substitution affect adjacent consonants of the same type: alveolar (coronal), bilabial, or velar. The first variety is often triggered by reduplication, resulting in spelling changes: sel is reduplicated to sensel ("tired").[6]:58–64

The second variety of nasal substitution, limited to bilabial and velar consonants, occurs across word and morpheme boundaries: kalap pahn is pronounced [kalam pahn] ("always will be"); Soulik kin soupisek is pronounced [souling kin soupisek] ("Soulik is [habitually] busy"). This second variety of the nasal substitution process is phonemically more productive than the first: it includes all results possible in the first variety, as well as additional cluster combinations, indicated in green below. Some alveolar pairs produce an intervening vowel, represented as V below. Not all clusters are possible, and not all are assimilative, however.[6]:58–64

Pohnpeian nasal substitution
Alveolar (coronal) consonants
-s -d -t -n -l -r
s- ns sVl sVr
d- dVs nd dVn dVl
t- tVs nt tVn tVl tVr
n- ns nd nt nn ll
l- ns nd nt ll
r- ns nd nt nn ll rr
Bilabial consonants
-p -pw -m -mw
p- mp mpw mm mmw
pw- mp mpw mm mmw
m- mp mpw mm mmw
mw- mp mpw mm mmw
Velar consonants
-k -ng
k- ngk ngng
ng- ngk ngng

By following the order of operations, reduplication of the word sel ("tired") progresses thus: *selsel > *sessel (liquid assimilation) > sensel (nasal substitution).[6]:60 In this case, the same result is achieved by nasal substitution alone.

Mokilese reflexes of Proto Oceanic consonants[8]
Proto Oceanic *mp *mp,ŋp *p *m *m,ŋm *k *ŋk *y *w *t *s,nj *ns,j *j *nt,nd *d,R *l *n
Proto Micronesian *p *pʷ *f *m *mʷ *k *x *y *w *t *T *s *S *Z *c *r *l *n
Proto Chuukic-Pohnpeic *p *pʷ *f *m *mʷ *k *∅,r3 *y *w *t *j *t *t *c *r *l *n
Proto-Pohnpeic *p1 *pʷ *p, ∅2 *m *mʷ *k *∅,r3 *y *w *j,∅1{_i,u,e4} *j *t *t * c *r *l *n *∅,n{high V_}
Pohnpeian *p1 *pʷ *p, ∅2 *m *mʷ *k *∅,r3 *∅,y *w *s1,∅{_i,u,e4} *s *t̻ *t̻ *t̺ *r *l *n *∅,n{high V_}

1 In the Pohnpeic languages, geminate obstruents are realized as homorganic nasal-obstruent clusters.
2 Often before /i/.
3 Before /a/.
4 The reflex is *∅ sporadically before PMc *e.

Grammar[edit]

Pohnpeian word order is nominally SVO. Depending on the grammatical function, the head may come before or after its dependents. Like many Austronesian languages, Pohnpeian focus marking interacts with transitivity and relative clauses (see Austronesian alignment). Its range of grammatically acceptable sentence structures is more generally (1) noun phrase, (2) verb phrase (3) other noun phrases, where the contents of the leading noun phrase may vary according to the speaker's focus. If the leading noun phrase is not the subject, it is followed by the focus particle me. Normally, the object phrase is last among predicates:[6]:225, 248–50, 280, 307

Focus Pohnpeian Translation
Neutral Lahpo pahn inauriki kisin pwehlet wahro
That-guy will lash sennit-this canoe-that
That guy will lash the canoe with this sennit.
Subject Lahpo me pahn inauriki kisin pwehlet wahro.
That-guy FOCUS will lash sennit-this canoe-that
That guy will lash the canoe with this sennit.
Object Wahro me lahpo pahn inauriki kisin pwehlet.
Canoe-that FOCUS that-guy will lash sennit-this
The canoe is what that guy will lash with this sennit.
Noun phrase Kisin pwehlet me lahpo pahn inauriki wahro.
Sennit-this FOCUS that-guy will lash canoe-that
This sennit is what that guy will lash that canoe with.

Honorific speech[edit]

Honorific speech is used in several settings as a way of showing honor and respect to older ones, those who have been assigned titles, royalty, and in almost all religious settings. Depending on the second or third person, a given sentence may vary widely because honorific speech comprises a separate vocabulary, including all parts of speech and topics both lofty and mundane. Examples include: pohnkoiohlap (to eat with the nahnmwarki), likena (high chief's wife), pahnkupwur (chest; normally mwarmware), pahnpwoal (armpit; normally pahnpeh), dauso (anus, normally pwoar), kelipa (to joke, normally kamwan), kaluhlu (to vomit), and keipweni (an interjection). Although at times in the absence of a specific honorific word, the word "Ketin" is often used to indicate that the proceeding verb is honoric ("Koht kin ketin kapikada" would translate to "God creates"). The word "Ketin" has no meaning by itself. However, when used as a prefix, it is a sure way to distinguish honorific speech ("Kiong" has the meaning of "Give", "Ketkiong" would be the honorific version of the same word)[5]

Nouns[edit]

Nouns may be singular, dual, or plural in number, and generally inflect by suffixing. Numerals usually follow the nouns they count, and agree in noun class. Groups of nouns and adjectives comprise noun phrases. Pohnpeian transitive sentences contain up to three noun phrases.[6]:141–2, 157, 280

Inalienable, or direct, possession is marked by personal suffixes. Other forms of possession are indicated through possessive classifiers. The construct suffix -n appears in oblique positions, such as possessive phrases. Words ending in n, however, are followed by the clitic en. Possessive phrases generally add this construct state to a classifier noun, followed by the possessor, and lastly the possessum. For example: weren ohlo war (POSSESSIVECLASS:CANOE-n that-man canoe) means "that man's canoe."[6]:188, 192

Some possessive classifiers, namely ah and nah, may precede the possessum: nein ohlo (nah) rasaras (CLASS:-n that-man [CLASS] saw) means "that man's saw." Possessive classifiers can also occur with more than one following noun. The classifier itself may give a particular meaning to the possessum: pwihk means "pig;" nah pwihk means "his (live) pig;" ah pwihk means "his (butchered) pig;" and kene pwihk means "his pig (to eat)."[6]:182–4

Determiners[edit]

Determiners in Pohnpeian may occurs as enclitics which are bound morphemes or independent words and occur in three basic types: demonstrative modifiers, pointing demonstratives, and demonstrative pronouns.[6]:143 All of the determiners have a three-way diectic distinction of proximal (near the speaker), medial (near the listener), and distal (away from both the speaker and listener), as well as an emphatic/non-emphatic distinction. Demonstratives are generally , suffixed to or following the last word of a noun phrase.[6]:144–50 Orthographically singular clitics are suffixed to the word, while plurals are written as separate words.[6]

Demonstrative modifiers[edit]

Demonstrative modifiers occur as enclitics with nouns and always occupy the last element in a noun phrase.

Non-Emphatic Demonstrative Modifiers[6]:144
Singular Plural
-e(t) proximal -ka(t) proximal
-en medial -kan medial
-o distal -kau, -koa, -ko distal

The singular emphatic demonstrative modifiers are formed by suffixing the non-emphatic singular forms to appropriate numeral classifier for the noun, such as men- for animate nouns. The plural forms are always constructed by suffixing the non-emphatic plural form to pwu- regardless of the singular classifier.[6]:149

Emphatic Demonstrative Modifiers (for animate nouns )[6]:149
Singular Plural
mene(t) proximal pwuka(t) proximal
menen medial pwukan medial
meno distal pwukau distal

Examples of the demonstrative modifiers in use are

Demonstrative modifier examples[6]:149
Non-Emphatic Emphatic
Singular Plural Singular Plural
ohlet 'this man by me' ohl akat 'these men by me' ohl menet 'this man by me' ohl pwukat 'these men by me'
ohlen 'that man by you' ohl akan 'those men by you' ohl menen 'that man by you' ohl pwukan 'those men by you'
ohlo 'that man over there' ohl akau 'those men over there' ohl meno 'that man over there' ohl pwukau 'those men over there'
Pointing modifiers[edit]

Pointing modifiers are determiners that can stand alone in a noun phrase and are used in equational (non-verbal) sentences.[6]:150 They can also occur by themselves as one word sentences. They have both non-emphatic and emphatic forms.

Pointing modifiers[6]:150, 151
Non-Emphatic Emphatic
Singular Plural Singular Plural
ie(t) 'here, by me' ietakan/iehkan 'here, by me' ietkenen/iehkenen 'here, by me' ietkenenkan/iehkenenkan 'here, by me'
ien 'there, by you' ienakan 'there, by you' ienkenen 'there, by you' ienkenenkan 'there, by you'
io 'there, away from you and me' iohkan 'there, away from you and me' iohkenen 'there, away from you and me' iohkenenkan 'there, away from you and me'

Example uses of pointing modifiers:[6]:150

  • Iet noumw naipen 'Here is your knife'
  • Ietakan noumw naip akan 'Here are your knives'
  • Iet! 'Here it is!'
  • Iohkan! 'There they are! (away from you and me)
Demonstrative pronouns[edit]

Demonstrative pronouns are determiners that can replace noun phrases in a verbal sentence. They have both non-emphatic and emphatic forms.

Demonstrative pronouns[6]:152, 153
Non-Emphatic Emphatic
Singular Plural Singular Plural
me(t) 'this, by me' metakan/mehkan 'these, by me' metkenen 'this one here, by me' metkenenkan 'these here, by me'
men 'that, by you' menakan 'those, by you' menkenen 'that one there, by you' menkenenkan 'those there, by you'
mwo 'that, away from you and me' mwohkan 'those, away from you and me' mwohkenen 'that one there, away from you and me' mwohkenenkan 'those there, away from you and me'

Examples of demonstrative pronouns in use:[6]:152, 153

  • Met ohla 'This is broken'
  • E wahla mwo 'He/she took it there away from you and me'
  • Mwohkan ohla 'Those are broken'
  • E wahwei men 'He/she took it there by you'

Pronouns[edit]

Personal pronouns[6]:157–161
Singular Dual Plural Exclusive (Dual/Plural)
First Person Independent ngehi kita kitail kiht
Subject i kita kitail se
Object -ie -kita -kitail -kit
Second Person Independent kowe, koh kuwma kumwail N/A
Subject ke kumwa kumwail N/A
Object -uhk -kumwa -kumwail N/A
Third Person Independent ih ira irail, ihr N/A
Subject e ira irail, re N/A
Object - -ira -irail N/A

The relative pronoun me means "one who is" or "which," and is used with adjectives and general verbs: Ih me kehlail (He one strong > He is the strong one); Ih me mwenge (He one eat > He is the one who ate).[6]:200

Possessive classifiers[edit]

Possessive classifiers are used frequently and differentiate among person, possessum, and honorific usage. Their personal forms appear below:

Personal possessive classifiers[5]
Singular Dual Plural
First person nei, ei/ahi neita, ata neitail, atail
neit, aht (excl.)
Second person ahmw/oumw, noumw amwa, noumwa amwail, noumwail
Honorific: omw, omwi
Third person nah, ah ara, neira arail, neirail/nair
Honorific: sapwellime

Further possessive classifiers include: sapwellime (third person honorific), were (vehicles, canoes), nime (drinkable things), imwe (buildings, homes), ulunge (pillows), sapwe (land), kie (things to sleep on), tie (earrings), mware (garlands, titles, names), ipe (covers, sheets), kene (edibles), and seike (catch of fish).[5][6]:184

Specialized kinship classifiers include: kiseh (relatives), sawi (clan members), rie (sibling in Crow kinship), wahwah (man's sister-relation's children), and toki (persons with whom one has had sexual intercourse).[6]:116, 184

Honorifics[edit]

Honorifics comprise a largely separate vocabulary.[5]

Example honorific classifiers[5]
Noun class Honorific (Mengei) Common (Lokaia Mengei)
canoe, vehicle tehnwere were
house, building tehnpese imwe
edibles of title holders of koanoat koanoat kene
land nillime sapwe
things to sleep on (also means mat) moatoare kie

Numbers and measure words[edit]

Numbers normally follow the nouns they count, however they may be pre-posed in certain situations. Numbers and measure words depend on the grammatical class and physical characteristics of the object being counted. The several number systems are grouped by linguists into to three sets, reflecting their term for "ten." When naming numbers in order, natives most often use the –u class. Ngoul is an alternate word for "ten" for -pak and -sou classifiers.[6]:127, 135, 141–2

Pohnpeian numerals[6]:127–34
Noun type Classifier 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
inanimate, some animate –u ehu riau siluh pahieu limau weneu isuh waluh duwau eisek
times –pak apak riapak silipak pahpak limpak wenepak isipak welipak duwapak
piles, heaps –mwut emwut riemwut silimwut pahmwut limmwut wenemwut isimwut walimwut duwamwut
oblong objects –lep elep rielep sillep pahlep limelep wenlep isilep wellep duwelep
strips, strands, used with "piten" –pit epit riepit silipit pahpit limpit wenepit isipit walipit duwapit
garlands –el ehl riehl siliel pahiel limiel weniel isiel weliel duwehl
stalks, i.e. sugarcane –sop osop riaspo silisop pahsop limisop wensop isisop welisop duwasop
small round objects –mwodol emwodol riemwodol silimwodol pahmwodol limwomwodol wenemwodol isimwodol welimwodol duwemwodol
gusts of wind –tumw otumw riotumw silitumw pahtumw limatumw wenetumw isitumw welitumw duwetumw
slices –dip edip riadip silidip pahdip limadip wenidip isidip welidip duwadip
feces (pwise) –sou esou riesou silisou pahsou limisou wensou isisou welisou duwesou
bundles –dun odun riadun silidun pahdun limadun wendun isidun welidun duwadun
animate beings –men emen riemen silimen pahmen limmen wenemen isimen welimen duwemen ehk
longness, songs, stories –pwoat oapwoat rioapwoat silipwoat pahpwoat limpwoat wenepwoat isipwoat welipoat duwoapwoat
parts, divisions, sides –pali apali riapali silipali pahpali limpali wenepali isipali welipali duwepali
strips, long, thin objects; used with "poaren" –poar oapoar rioapoar silipoar pahpoar limpoar wenepoar isipoar welipoar duwoapoar
leaves; used with teh –te ete riete silete pahte limete wente isite welite duwete
thin objects –par apar riapar silipar pahpar limpar wenepar isipar welipar duwapar
sheaves, bundles; used with kap –kap akap riakap silikap pahkap limakap wenakap isikap welikap duwakap
rows –ka aka riaka silika pahka limaka weneka isika welika duwaka
fronds –pa apa riapa silipa pahpa limpa wenwpa isipa welipa duwapa
branches; used with rah –ra ara riara silira pahra limara wenera isira welira duwara
cane sections –pwuloi opwuloi riopwuloi silipwuloi pahpwuloi limpwuloi wenpwuloi welipwuloi duwopwuloi
sennit –sel esel riesel silisel pahsel limesel wenesel isisel welisel duwesel
yams, bananas, and other foods cooked in a stone oven uhmw –umw oumw rioumw sliuhmw pahumw limoumw wenoumw isuhmw weluhmw duwoumw ngoul
nights; used with pwohng –pwong opwong rioapwong silipwong pahpwong limpwong wenepwong isipwong welipwong duwoapwong
plants with a single root and many stalks, i.e., sugarcane, hibiscus, bamboo –wel ewel riewel siliwel pahwel limwel wenewel isiwel welewel duwewel
small pieces or fragments of objects –kis ekis riakis silikis pahkis limakis wenekis isikis welikis duwakis
(none) –ehd ari (are) esil epeng alim (alen) oun (aun) eis ewel adit (edut) koadoangoul/kedingoul
bunches of bananas –i ih rial

Higher numerals such as pwiki "hundred", kid "thousand", do not inflect for noun class. The –ehd system, above is likewise not class-based.[6]:137–40

Ordinals are formed with the prefix ka–, pronounced as ke– in certain words.[6]:141–42, 215–218, 318

Verbs[edit]

Pohnpeian distinguishes between intransitive and transitive verbs. Transitive verbs are those with both a subject and an object. Intransitive verbs indicate most other verbal, adjectival, and adverbial relationships. Within verb phrases, aspect markers are followed by adverbs, and lastly the main verb.[6]:193–5, 255–67

Many, if not most, transitive and intransitive verbs share common roots, though their derivation is often unpredictable. Some thematic features among intransitive verbs include ablaut, reduplication, the suffix -ek, and the prefix pV, where V stands for any vowel. Thematic suffixes among transitive verbs include -ih and -VC, where C stands for any consonant. Some transitive verbs also end in a final short vowel.[6]:202–209

Pohnpeian indicates four grammatical aspects: unrealized, habitual, durative, and perfective. Alternations in vowel length, as well as ablaut, are a salient feature of the aspect paradigm.[6]:253–54, 267–73

Pohnpeian permits relative clauses and conjoined clauses through use of conjunctions and conjunctive adverbs. The language also permits verbs within nominal clauses as gerundive clauses, finite clauses, and infinitive clauses.[6]:349

Pohnpeian verbs allow for a high level of affixation. The allowable suffixes and their ordering is presented in the table below.

Verbal suffix positions[6]:223
1st 2nd 3rd 4th 5th 6th 7th
-ki -ie -da -la -ehng -ie -ehr
-uhk -di -do -sang -uhk
- -iei -wei -
-kit -long -kit
-kita -pene -kita
-kumwa -peseng -kumwa
-ira -seli -ira
-kitail -kitail
-kumwail -kumwail
-irail -irail

Intransitive verbs[edit]

Pohnpeian intransitive verbs can be divided into the following types:

Intransitive verbs[6]:195, 202
General intransitives Adjectives
Activity verbs Non-Activity
verbs
Active Resultative Neutral
mwenge
to eat
lop
to be cut
les
to split, be split
mi
to exist
pweipwei
to be stupid

There are five verbal prefixes, which appear as bound morphemes: the causative ka-, the negatives sa- and sou-, and two other semantic modifiers ak- and li-.

Ka-, the causative prefix, makes intransitive verbs into transitive ones. It is the most productive prefix, as it is the only that can precede the other four above. It often occurs in conjunction with a reduplicative vowel suffix. For example, with luwak, "be jealous", an adjective:[6]:215–218, 221

  • Liho luwak: That woman is jealous
  • Liho kaluwak: That woman was made jealous
  • Liho kaluwaka lihet: That woman made the [other] woman jealous
  • Pisek, idle
  • Soupisek, busy (i.e., un-idle)
  • Kasoupisek, to make busy

The majority of intransitive verbs have only a transitive causative form: pweipwei > kapweipwei, "to be stupid." Among verbs where ka- is productive, only adjectives and a few resultative intransitive verbs have both intransitive and transitive causative forms. Though the prefix is productive in many active and resultative verbs, it is not productive with neutral intransitive verbs, nor for a handful of intransitives denoting bodily functions such as "sneeze" (asi), "frown" (lolok), "be full" (tip), and "be smelly" (ingirek). The prefix ka- often has assimilative allophones depending on the stem, for example soai (to tell a tale) becomes koasoia (to talk), dou (to climb) becomes kodoudou (to trace one's ancestry), and rir (to be hidden) becomes kerir (secret sweetheart). As illustrated in these examples, the prefix often causes semantic differentiation, necessitating different constructions for literally causative meanings; karirala, a different form employing ka-, is used to mean "to make hidden."[6]:216–218

Sa- and sou- negate verbs, however sou- is less productive than sa-, which itself varies in productivity according to regional dialect. The general meaning of sa- appears to be "not," while sou- apparently means "un-," thus:[6]:218–219

  • wehwe, to understand; sawehwe, to not understand
  • pwung, correct; sapwung, incorrect
  • nsenoh, concerned; sounsenoh, careless (i.e., un-concerned)

Like ka-, sa- displays assimilative allophony: ese, "to know" > sehse, "to not know;" loalekeng, "intelligent" > soaloalekeng, "not intelligent." Only a single example has been found of sa- preceding ka-: the word koasoakoahiek means "inappropriate," deriving from the verb koahiek, "be competent."[6]:220

Ak- adds a semantic meaning of demonstration or display when combined with adjectives. When preceded by ka-, it becomes kahk-. Li- generally means "may," or "predisposed, given to" some quality or action.[6]:221–3

General intransitive verbs[edit]

General intransitive verbs describe actions or events. They are divided into active, resultative, and neutral subtypes. For example, mwenge (to eat) and laid (to fish) are active; langada (to be hung up) and ritidi (to be closed) are resultative (static); and deidei (to sew, to be sewn) and pirap (to steal, to be stolen) are neutral — they can have either an active or a resultative meaning. Though resultative verbs sometimes resemble passive transitive verbs in English, they are in fact a class of intransitive verbs in Pohnpeian, which entirely lacks a comparable active-passive voice distinction. For example, Ohlo pahn kilel means both "That man will take a photograph" and "That man will be photographed." Reduplication is frequently productive among general intransitives and adjectives alike. Derivations often include reduplication: pihs > pipihs (to urinate); us > usuhs (to pull out).[6]:196–8, 207

Many intransitives are ablauted from their transitive forms, sometimes with reduplication: apid (trans.) > epid (intrans.) "to carry on one's side," par (trans.) > periper (intrans.) "to cut."[6]:206

Others are derived from transitive forms through the prefix pV-, conveying a meaning of reciprocal action: kakil (stare) > pekekil (stare at one another). These reciprocal intransitives form a distinct subgroup.[6]:208

A few intransitives derive from transitive roots through the suffix -ek, though this is a fossilized suffix and is no longer productive. For example, dierek (to be found) from diar (to find); dilipek (for a thatch roof to be mended) from dilip (to mend a thatch roof). Sometimes this results in two intransitive derivations of a single transitive root, usually with a semantic nuance: transitive wengid (to wring), intransitive wengiweng (to wring/be wrung), intransitive wengidek (to be twisted); transitive widinge (to deceive), intransitive widing (to deceive/be deceived); intransitive widingek (to be deceitful). The suffix was apparently much more productive earlier in the language's history, even among active verbs.[6]:207–8

Intransitives include verbs that incorporate their objects, in contrast with transitives, which state objects separately; this is somewhat akin to "babysitting" in English. This process sometimes results in vowel shortening within the incorporated noun. Any verbal suffixes, normally suffixed to the initial verb, follow the incorporated object. Incorporation is not possible when there is a demonstrative suffix, however:[6]:212–4

  • I pahn pereklos, I will mat-unroll
  • I pahn pereki lohs, I will unroll mats
  • I pahn pereki lohso, I will unroll that mat
Adjectives[edit]

Pohnpeian adjectives are a class of non-action intransitive verbs. They function in a mostly parallel way to other intransitive verbs: E pahn [tang/lemei] – "He will run/be cruel"; E [tangtang/lemelemei] – "He is running/being cruel"; E [tenge/lamai] pwutako – "He ran to/is cruel to that boy." Many adjectives themselves can be used as commands, and have transitive counterparts.[6]:198

Adjectives function as a subclass of intransitive verbs, though grammatical functions set them apart. For example, the superlative -ie is reserved for adjectives, as in lingan, "beautiful," and lingahnie, "most beautiful." Likewise reserved for adjectives is the suffix -ki, which indicates instrumentality in transitive verbs, means "to consider [beautiful]" when suffixed to an adjective. Superlatives may also appear using the ordinal numeral keieu "first." Comparatives are made through word order and the suffix -sang: Pwihke laudsang pwihko means "This pig is bigger than that pig."[6]:195–200, 215, 224–6, 250

One feature setting adjectives apart from non-active verbs is the productivity of the stative marker me (different from the pronoun and focus particle me), which is generally not grammatically correct with intransitive verbs of any kind:[6]:199–200

  • E mwahu, He is good; and E me mwahu, He is good!
  • E mi mwo, It exists there; but not *E me mi mwo.

Another aspect setting adjectives apart from other intransitives is that adjectives precede numerals, while intransitives follow. Adjectives generally follow the head noun, though possessives and numbers with fractions precede the noun:[6]:124, 141

  • pwutak, boy
  • pwutako, that boy
  • pwutak silimeno, those three boys
  • pwutak reirei silimeno, those three tall boys
  • nei pwutak silimeno, my three sons there
  • orenso, that orange
  • pahkis ehuwen orenso, one-fourth of that orange
  • mahio, that breadfruit
  • pahkis siluhwen mahio, three-fourths of that breadfruit

Transitive verbs[edit]

Transitive verbs consist of single roots and various suffixes upon modern intransitive verbs. Historically, intransitive verbs probably developed by dropping these transitive suffixes and ablauting.

Some transitive verbs end in -VC on intransitive forms, appearing as unablauted or without reduplication; as intransitives were likely products of final syllable dropping, the endings are rather unpredictable: poad > poadok, "to plant," id > iding, "to make fire," pek > pakad, "to defecate," and dapadap > daper, "to catch."[6]:203

Several transitive verbs end in -ih on intransitive roots, sometimes also with vowel changes: malen > mahlenih, "to draw," sel > salih, "to tie," and erier > arih, "to stir, probe." This form is the most productive and is used with loanwords.[6]:204–5 For example: mahlenih, deriving from German mahlen, means "to paint, draw."[5]:xv

Some transitive verbs ending in short final vowels have intransitive counterparts that lack those endings; again, ablaut and reduplication often differentiate. Examples include langa > lang, "to hang up," doakoa > dok, "to spear," and rese > rasaras, "to sharpen." The short vowel ending -i appears only in -ki.

Transitive verbal suffixes include the perfective -ehr, -ki (which derives verbs from nouns; different from the noun instrumental suffix -ki and short vowel suffix), object pronoun suffixes, and a host of directional suffixes. These include -ehng (towards) and -sang (away, without).[6]:106–7, 222–52, 246–9, 279

Prepositions and Prepositional Nouns[edit]

Pohnpeian has two canonical prepositions ni and nan.[6] Nan is used to express the containment of an object in either 2D or 3D space by another object, and ni expresses the attachment of an object to another object.[9]

  • Lahpo mihmi nan ihwo, 'That person is in the house.'
  • Kahto mihmi nan pingin likou, 'That cat is on the rug.'
  • Rihngo mihmi ni pehn liho, 'That ring is on the woman's finger.'
  • Pwahlo mihmi ni kehpo, 'The crack is in the cup.'

Basic phrases[edit]

Below are some basic words and phrases in Pohnpeian:

  • Kaselehlie - Hello (semi-formal)
  • Kaselehlie maing - Hello (formal)
  • Kaselehlie maing ko - Hello (formal plural)
  • Kaselel - Hello (informal)
  • Kalahngan - thank you (formal)
  • Menlau - thank you (informal)
  • edei - my name
  • edomw - your name (sg informal)
  • Ia edomw? - What is your name?
  • Ia iromw? - How are you (sg informal)?

References[edit]

  1. ^ Pohnpeian at Ethnologue (18th ed., 2015)
  2. ^ Hammarström, Harald; Forkel, Robert; Haspelmath, Martin, eds. (2017). "Pohnpeian". Glottolog 3.0. Jena, Germany: Max Planck Institute for the Science of Human History. 
  3. ^ a b Lewis, M. Paul, ed. (2009). "Pohnpeian". Ethnologue: Languages of the World (16 ed.). Dallas: SIL International online. Retrieved 2012-12-15. 
  4. ^ a b c d e Dalby, Andrew (2004). Dictionary Of Languages, The Definitive Reference To More Than 400 Languages. Bloomsbury Pub Ltd. ISBN 0231115695. Retrieved 2012-01-09. 
  5. ^ a b c d e f g Rehg, Kenneth L.; Sohl, Damian G. (1979). Ponapean-English Dictionary. PALI language texts: Micronesia. University of Hawaii Press. ISBN 0824805623. Retrieved 2012-01-08. 
  6. ^ a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z aa ab ac ad ae af ag ah ai aj ak al am an ao ap aq ar as at au av aw ax ay az ba bb bc bd be bf bg bh Rehg, Kenneth L.; Sohl, Damian G. (1981). Ponapean Reference Grammar. PALI language texts: Micronesia. University of Hawaii Press. ISBN 0824807189. Retrieved 2012-01-08. 
  7. ^ Rehg, Kenneth L. (2004). "Linguists, Literacy, and the Law of Unintended Consequences" (PDF). Oceanic Linguistics. 43 (2). pp. 498–518. doi:10.1353/ol.2005.0011. 
  8. ^ Bender, Byron W. (2003). "Proto-Micronesian Reconstructions: 1". Oceanic Linguistics. 42: 4, 5. doi:10.2307/3623449. 
  9. ^ Rentz, Bradley (2017). "Pohnpeian Topological Relations". Linguistics Vanguard. 3. doi:10.1515/lingvan-2016-0092. 

External links[edit]