Prince Edward Island general election, 2003

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to: navigation, search
Map of PEI's ridings showing winning parties and their popular vote.

The Canadian province of Prince Edward Island conducted a general election in September 2003 to elect the 27 members of the Legislative Assembly of Prince Edward Island. The election was called on September 2 by Premier Pat Binns, who enjoyed a high level of popularity among voters.

Polling took place on September 29, despite a blackout across two-thirds of the province and other damage caused by Hurricane Juan.

Binns' Progressive Conservatives were elected to a third consecutive majority government, the first time this had happened in Island history (for the Cons/PC party). The Premier, who ran in Murray River-Gaspereaux, was re-elected, along with his entire existing cabinet.

The Liberals wrested three seats from the Tories, increasing their standing to four seats. The party's new leader, Robert Ghiz, was one of those. The son of former premier Joe Ghiz beat Charlottetown mayor George MacDonald in the riding of Charlottetown-Rochford Square in Charlottetown.

The New Democrats did not win any seats; their leader, Gary Robichaud, was defeated by a Tory incumbent in Wilmot-Summerside.

Results[edit]

Party Party Leader # of
candidates
Seats Popular Vote
2000 election Elected % Change # %
     Progressive Conservative Pat Binns 27 26 23 -11.5% 43,712 54.29%
     Liberal Robert Ghiz 27 1 4 +300% 34,347 42.66%
     New Democrats Gary Robichaud 24 - - - 2,460 3.06%
Total   77 27 27 - 80,519 100%

Largest and smallest margins of victory[edit]

The five largest margins of victory were:

  1. Kensington-Malpeque: Mitch Murphy, PC, defeated Janice Sherry, Liberal, by 1416 votes.
  2. North River-Rice Point: Ron MacKinley, Liberal, defeated Donna Butler, PC, by 1103 votes.
  3. Murray River-Gaspereaux: Pat Binns, PC, defeated Michelle Johnston, Liberal, by 959 votes.
  4. Glen Stewart-Bellevue Cove: David McKenna, PC, defeated Eric Ellsworth, Liberal, by 958 votes.
  5. Alberton-Miminegash: Cletus Dunn, PC, defeated Robert B. White, Liberal, by 737 votes.

The five smallest margins of victory were:

  1. Sherwood-Hillsborough: Elmer MacFadyen, PC, defeated Robert Mitchell, Liberal, by 61 votes.
  2. Borden-Kinkora: Fred McCardle, PC, defeated Lorne Sutherland, Liberal, by 71 votes.
  3. St. Eleanors-Summerside: Helen MacDonald, PC, defeated Gerard Greenan, Liberal, by 93 votes.
  4. Evangeline-Miscouche: Wilfred Arsenault, PC, defeated Sonny Gallant, Liberal, by 104 votes.
  5. Charlottetown-Kings Square: Richard Brown, Liberal, defeated Bob MacMillan, PC, by 142 votes.

Riding-by-riding results[edit]

Prince County[edit]

Electoral district Candidates   Incumbent
  PC   Liberal   NDP   Other
Alberton-Miminegash   Cletus Dunn
1697
Robert B. White
960
Donna Hardy
53
    Cletus J. Dunn
Borden-Kinkora   Fred McCardle
1528
Lorne Sutherland
1457
James Rodd
80
    Eric Hammill
Cascumpec-Grand River   Philip Brown
1477
Robert Noye
981
Peter Robinson
178
    Philip Brown
Evangeline-Miscouche   Wilfred Arsenault
1312
Sonny Gallant
1208
Leona Arsenault
69
    Wilfred Arsenault
Kensington-Malpeque   Mitch Murphy
2536
Janice Sherry
1120
George S. Hunter
92
    Mitch Murphy
St. Eleanors-Summerside   Helen MacDonald
1590
Gerard Greenan
1497
Paulette Halupa
97
    Helen MacDonald
Tignish-Deblois   Gail Shea
1480
Neil LeClair
1177
Reg Pendergast
20
    Gail Shea
West Point-Bloomfield   Eva Rodgerson
1193
Sean O'Halloran
872
Ed Kilfoil
232
    Eva Rodgerson
Wilmot-Summerside   Greg Deighan
1807
Duke Cormier
1402
Gary Robichaud
257
    Greg Deighan

Queens County[edit]

Electoral district Candidates   Incumbent
  PC   Liberal   NDP   Other
Belfast-Pownal Bay   Wilbur MacDonald
1331
Sarah Jane Bell
1091
Michael Page
110
    Wilbur MacDonald
Crapaud-Hazel Grove Norman MacPhee
1683
  Carolyn Bertram
1829
Miranda Ellis
99
    Norman MacPhee
Glen Stewart-Bellevue Cove   David McKenna
2249
Eric Ellsworth
1291
Jane MacNeil
243
    Pat Mella
North River-Rice Point Donna Butler
1403
  Ron MacKinley
2506
Marlene Hunt
108
    Ron MacKinley
Park Corner-Oyster Bed   Beth MacKenzie
1908
Jean Tingley
1608
Ken Bingham
184
  Beth MacKenzie
Stanhope-East Royalty   Jamie Ballem
1858
Robert Vessey
1400
Gerard Gallant
78
    Jamie Ballem
Tracadie-Fort Augustus   Mildred Dover
1628
Buck Watts
1253
Robert Perry
64
    Mildred Dover
Winsloe-West Royalty   Wayne Collins
1971
Gordon MacKay
1816
    Don MacKinnon

Charlottetown[edit]

Electoral district Candidates   Incumbent
  PC   Liberal   NDP   Other
Charlottetown-Kings Square Bob MacMillan
1278
  Richard Brown
1420
Kevin Roach
86
  Bob MacMillan
Charlottetown-Rochford Square George MacDonald
1276
  Robert Ghiz
1433
J'Nan Brown
120
  Jeff Lantz
Charlottetown-Spring Park   Wes MacAleer
1649
Barry Ling
1448
Teresa Peters
99
    Wes MacAleer
Parkdale-Belvedere   Chester Gillan
1562
Charlie Cooke
897
Nick Boragina
78
    Chester Gillan
Sherwood-Hillsborough   Elmer MacFadyen
1408
Robert Mitchell
1347
Ronald G. Kelly
75
    Elmer MacFadyen

Kings County[edit]

Electoral district Candidates   Incumbent
  PC   Liberal   NDP   Other
Georgetown-Baldwin's Road   Mike Currie
1652
Danny Walker
984
Jane Dunphy
64
  Mike Currie
Montague-Kilmuir   Jim Bagnall
1431
John Van Dyke
792
Lorne Cudmore
30
    Jim Bagnall
Morell-Fortune Bay   Kevin MacAdam
1601
Larry McGuire
1050
  Kevin J. MacAdam
Murray River-Gaspereaux   Pat Binns
1584
Michelle Johnston
625
Edith Perry
45
    Pat Binns
Souris-Elmira   Andy Mooney
1291
Philip MacDonald
1047
    Andy Mooney

See also[edit]

External links[edit]

Parties[edit]