Rowing at the 2004 Summer Olympics – Women's quadruple sculls

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to: navigation, search
Rowing at the
2004 Summer Olympics
Rowing pictogram.svg
Single sculls   men   women
Coxless pair men women
Double sculls men women
Lwt double sculls men women
Coxless four men
Quadruple sculls men women
Eight men women
Lwt coxless four men

These are the results of the Women's quadruple sculls competition, one of six events for female competitors in Rowing at the 2004 Summer Olympics in Athens.

Quadruple Sculls women[edit]

Gold: Silver: Bronze:
Flag of Germany.svg Germany
Kathrin Boron
Meike Evers
Manuela Lutze
Kerstin El Qalqili
Flag of the United Kingdom.svg Great Britain
Alison Mowbray
Debbie Flood
Frances Houghton
Rebecca Romero
Flag of Australia.svg Australia
Dana Faletic
Rebecca Sattin
Amber Bradley
Kerry Hore

Heat 1 - August 15, 09:40[edit]

  1.  Great Britain: Alison Mowbray, Debbie Flood, Frances Houghton and Rebecca Romero 6:15.60 -> Final A
  2.  Russia: Oksana Dorodnova, Anna Sergeyeva, Larisa Merk, Yulya Levina 6:17.72 -> Repechage
  3.  Belarus: Maryia Varona, Volha Berazniova, Tatsyana Narelik, Maryia Brel 6:20.72 -> Repechage
  4.  Ukraine: Olena Morozova, Olena Olefirenko, Yana Dementyeva, Tetyana Kolesnikova 6:21.24 -> Repechage

Heat 2 - August 15, 09:47[edit]

  1.  Germany: Kathrin Boron, Meike Evers, Manuela Lutze, Kerstin El Qalqili 6:16.49 -> Final A
  2.  United States: Michelle Guerette, Hilary Gehman, Kelly Salchow, Danika Holbrook 6:18.63 -> Repechage
  3.  Australia: Dana Faletic, Rebecca Sattin, Amber Bradley, Kerry Hore 6:23.46 -> Repechage
  4.  Denmark: Dorthe Pedersen, Sarah Lauritzen, Christina Rindom, Majbrit Nielsen 6:28.16 -> Repechage

Repechage - August 18, 11:00[edit]

  1.  Russia: Oksana Dorodnova, Anna Sergeyeva, Larisa Merk, Yulya Levina 6:23.13 -> Final A
  2.  Ukraine: Olena Morozova, Olena Olefirenko, Yana Dementyeva, Tetyana Kolesnikova 6:24.64 -> Final A
  3.  Australia: Dana Faletic, Rebecca Sattin, Amber Bradley, Kerry Hore 6:24.67 -> Final A
  4.  United States: Michelle Guerette, Hilary Gehman, Kelly Salchow, Danika Holbrook 6:25.39 -> Final A
  5.  Denmark: Dorthe Pedersen, Sarah Lauritzen, Christina Rindom, Majbrit Nielsen 6:25.41 -> Final B
  6.  Belarus: Maryia Varona, Volha Berazniova, Tatsyana Narelik, Maryia Brel 6:29.04 -> Final B

Final A - August 22, 09:30[edit]

Rank Rowers Country Time
Gold medal icon.svg Kathrin Boron, Meike Evers, Manuela Lutze, Kerstin El Qalqili  Germany 6:29.29
Silver medal icon.svg Alison Mowbray, Debbie Flood, Frances Houghton, Rebecca Romero  Great Britain 6:31.26
Bronze medal icon.svg Dana Faletic, Rebecca Sattin, Amber Bradley, Kerry Hore  Australia 6:34.73
4 Oksana Dorodnova, Anna Sergeyeva, Larisa Merk, Yulya Levina  Russia 6:36.49
5 Michelle Guerette, Hilary Gehman, Kelly Salchow, Danika Holbrook  United States 6:39.67
DSQ Olena Morozova, Olena Olefirenko, Yana Dementyeva, Tetyana Kolesnikova  Ukraine 6:34.31

The Ukrainian crew was disqualified after Olena Olefirenko tested positive for ethamivan.

Final B - August 21, 11:40[edit]

Rank Rowers Country Time
1 Dorthe Pedersen, Sarah Lauritzen, Christina Rindom, Majbrit Nielsen  Denmark 6:50.13
2 Maryia Varona, Volha Berazniova, Tatsyana Narelik, Maryia Brel  Belarus 6:54.02

References[edit]