Seto dialect

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to navigation Jump to search
Seto
seto kiil´
Native toEstonia
RegionSouthern Estonia
EthnicitySetos
Native speakers
13,000 (2011 census)[1]
Language codes
ISO 639-3
Glottologseto1241[2]
South Estonian today. Seto is marked with light red colour.
Percentage of Seto speakers in Estonian municipalities according to the Estonian census 2011.

Seto (seto kiil´;[3] Estonian: setu keel) is a dialect of South Estonian spoken by 12,549 people.[1] It is sometimes identified as a dialect of Võro, or the two are described as one language, Seto-Võro. However, the ethnic identity of Setos (Setokõsõq) and Võros (Võrokõsõq) is quite distinct; Setos mostly inhabit the area near Estonia's southeastern border with Russia in Setomaa, and are primarily Eastern Orthodox, while Võros are traditionally Lutherans and live in Võru County.

Language sample[edit]

Article 1 of the Universal Declaration of Human Rights:

 • Seto: Kõik inemiseq sünnüseq avvo ja õiguisi poolõst ütesugumaidsist. Näile om annõt mudsu ja süämetun'stus ja nä piät ütstõõsõga vele muudu läbi kjauma.
 • Võro: Kõik inemiseq sünnüseq avvo ja õiguisi poolõst ütesugumaidsis. Näile om annõt mudsu ja süämetunnistus ja nä piät ütstõõsõga vele muudu läbi käümä.
 • Estonian: Kõik inimesed sünnivad vabadena ja võrdsetena oma väärikuselt ja õigustelt. Neile on antud mõistus ja südametunnistus ja nende suhtumist üksteisesse peab kandma vendluse vaim.
 • Finnish: Kaikki ihmiset syntyvät vapaina ja tasavertaisina arvoltaan ja oikeuksiltaan. Heille on annettu järki ja omatunto, ja heidän on toimittava toisiaan kohtaan veljeyden hengessä.
 • English: All human beings are born free and equal in dignity and rights. They are endowed with reason and conscience and should act towards one another in a spirit of brotherhood.

References[edit]

 1. ^ a b Statistics Estonia [1]
 2. ^ Hammarström, Harald; Forkel, Robert; Haspelmath, Martin, eds. (2017). "Seto". Glottolog 3.0. Jena, Germany: Max Planck Institute for the Science of Human History.
 3. ^ Seto language @ google scholar
 • Alekseev, F. (2016) Opyt polevogo issledovanija jazyka seto. Finno-ugorskij mir. No. 3. 14-17.
 • Eichenbaum, K.; Pajusalu, K. (2001): Setode ja võrokeste keelehoiakutest ja identiteedist. – Keel ja Kirjandus nr 7, lk. 483-489.
 • Eller, K. (1999): Võro-Seto language. Võro Instituut'. Võro.