Spain at the 1996 Summer Paralympics

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to: navigation, search
Spain at the
1996 Summer Paralympics
Flag of Spain.svg
IPC code ESP
NPC Spanish Paralympic Committee
Website www.paralimpicos.es (Spanish)
in Atlanta
Competitors 196 (146 men and 50 women)
Medals
Ranked 5th
Gold Silver Bronze Total
39 31 36 106
Summer Paralympics appearances

196 athletes (146 men and 50 women) from Spain competed at the 1996 Summer Paralympics in Atlanta, United States.[1]

Medallists[edit]

Medal Name Sport Event
 Gold Júlio Requena Athletics Men's 100m T10
 Gold Juan António Prieto Athletics Men's 100m T11
 Gold Júlio Requena Athletics Men's 200m T10
 Gold José Antonio Sánchez Athletics Men's 800m T11
 Gold José Antonio Sánchez Athletics Men's 1500m T11
 Gold Javier Conde Athletics Men's 5000m T44-46
 Gold Javier Conde Athletics Men's marathon T42-46
 Gold Juan António Prieto
Jorge Núñez
Enrique Sánchez-Guijo
Júlio Requena
Athletics Men's 4x100m relay T10-12
 Gold Juan António Prieto
Sergio Sánchez
Enrique Sánchez-Guijo
José Antonio Sánchez
Athletics Men's 4x400m relay T10-12
 Gold José Manuel Rodríguez Athletics Men's long jump F10
 Gold Ruben Alvarez Athletics Men's long jump F45-46
 Gold José Manuel Rodríguez Athletics Men's triple jump F10
 Gold Juan Viedma Athletics Men's triple jump F11
 Gold Alfonso Fidalgo Athletics Men's discus F10
 Gold Alfonso Fidalgo Athletics Men's shot put F10
 Gold Purificacion Santamarta Athletics Women's 100m T10
 Gold Beatriz Mendoza Athletics Women's 100m T11
 Gold Purificacion Santamarta Athletics Women's 200m T10
 Gold Beatriz Mendoza Athletics Women's 200m T11
 Gold Purificacion Santamarta Athletics Women's 400m T10
 Gold Magdalena Amo Athletics Women's F10-11
 Gold Maria Rodriguez Boccia Mixed individual C2
 Gold Antonio Cid
Miguel Gomez
Jesus Fraile
Maria Rodriguez
Boccia Mixed team C1-2
 Gold Miguel Perez Cycling Mixed omnium LC3
 Gold Francisco Angel Soriano Shooting Mixed free pistol .22 SH1
 Gold Ricardo Oribe Swimming Men's 50m freestyle S4
 Gold Juan Fuertes Swimming Men's 50m freestyle S5
 Gold Jésus Iglesias Swimming Men's 100m breaststroke SB6
 Gold Ricardo Oribe Swimming Men's 100m freestyle S4
 Gold Juan Fuertes Swimming Men's 100m freestyle S5
 Gold Javier Torres Swimming 150m medley SM4
 Gold Ricardo Oribe Swimming Men's 200m freestyle S4
 Gold Enrique Tornero Swimming Men's 400m freestyle S9
 Gold Sara Carracelas Swimming Women's 50m backstroke S2
 Gold Aranzazu Gonzalez Swimming Women's 50m backstroke S3
 Gold Sara Carracelas Swimming Women's 50m freestyle S3
 Gold Aranzazu Gonzalez Swimming Women's 50m freestyle S3
 Gold Raquel Saavedra Swimming Women's 100m backstroke B1
 Gold Aranzazu Gonzalez Swimming Women's 100m freestyle S3
 Silver José Manuel Rodríguez Athletics Men's 100m T10
 Silver Fernando Gomez Athletics Men's 100m T35
 Silver Juan António Prieto Athletics Men's 200m T11
 Silver Fernando Gomez Athletics Men's 200m T34-35
 Silver Jose Luis Tovar Athletics Men's 400m T10
 Silver Sergio Sánchez Athletics Men's 400m T11
 Silver Fernando Gomez Athletics Men's 400m T34-35
 Silver José Saura Athletics Men's 800m T11
 Silver Cesar Carlavilla Athletics Men's 1500m T11
 Silver Joseba Larrinaga Athletics Men's marathon T42-46
 Silver Alejo Velez Athletics Men's high jump F10-11
 Silver Moises Esmeralda Athletics Men's long jump F11
 Silver Maria Alvarez Athletics Women's 100m T34-35
 Silver Maria Ortega Athletics Women's 400m T11
 Silver Rosalia Lazaro Athletics Women's long jump F10-11
 Silver Yolanda Martin Boccia Mixed individual C1 wad
 Silver Francisco José Lara
Belén Perez
Cycling Mixed 60/70k tandem open
 Silver Francisco Boedo Judo Men's 86kg
 Silver Pablo Corral Swimming Men's 50m freestyle B2
 Silver Francisco Segarra Swimming Men's 100m backstroke B2
 Silver José Arribas Swimming Men's 100m breaststroke B2
 Silver Ricardo Ten Swimming Men's 100m breaststroke SB4
 Silver Juan Fuertes Swimming Men's 200m freestyle S5
 Silver Francisco Segarra Swimming Men's 400m freestyle B2
 Silver Juan Fuertes
Ricardo Oribe
Jésus Iglesias
Javier Torres
Swimming Men's 4x50m freestyle S1-6
 Silver Silvia Vives Swimming Women's 100m backstroke S8
 Silver Laura Tramuns Tripiana Swimming Women's 100m breaststroke SB8
 Silver Silvia Vives Swimming Women's 100m butterfly S8
 Silver Maria Angeles Fernandez Swimming Women's 100m freestyle B2
 Silver Mireia Riera Swimming Women's 100m freestyle S7
 Silver Maria Angeles Fernandez Swimming Women's 200m medley B2
 Bronze Jorge Núñez Athletics Men's 100m T11
 Bronze José Manuel González Athletics Men's 400m T37
 Bronze Pedro Delgado Athletics Men's 800m T10
 Bronze Ruben Delgado Athletics Men's 800m T11
 Bronze Francisco Perez Athletics Men's marathon T11
 Bronze Juan Viedma Athletics Men's long jump F11
 Bronze Ruben Alvarez Athletics Men's triple jump F45-46
 Bronze Francisco Jesus Mendez Athletics Men's discus F53
 Bronze Andres Martinez Athletics Men's shot put F10
 Bronze Juan Lebrero Athletics Men's shot put F41
 Bronze Raquel Diaz Athletics Women's 100m T10
 Bronze Alicia Martinez Athletics Women's 200m T34-37
 Bronze Purificacion Ortiz Athletics Women's long jump F10-11
 Bronze Jesus Fraile Athletics Mixed individual C2
 Bronze Rosa Corral
Maria Chaves
Cycling Women's 50/60k tandem open
 Bronze José Santiago
Elena Padrones
Cycling Mixed 60/70k tandem open
 Bronze Belén Perez
Francisco José Lara
Cycling Mixed individual pursuit tandem open
 Bronze Julian Galilea
Borja Pardo
Juan Vazquez
Jesus Maria Visitacion
José Hurtado
Santiago Lopez
David Jimenez
Manuel Rufo
Aitzol Arzallus
Juan Taibo
Jorge Peleteiro
Football 7-a-side Men's team
 Bronze Ricardo Fernandez
Fernando Sardina
Jordi Mendoza
Roberto Abenia
Francisco Munoz
Hipolito Gonzalez
Goalball Men's team
 Bronze Eugenio Santana Judo Men's 78kg
 Bronze Jesus Iglesias Swimming Men's 50m freestyle S7
 Bronze Ricardo Ten
Jésus Iglesias
Javier Torres
Juan Fuertes
Swimming Men's 4x50m medley S1-6
 Bronze Pablo Saavedra
Enrique Tornero
Antonio Martorell
Juan Francisco Jimenez
Swimming Men's 4x100m freestyle S7-10
 Bronze Maria Angeles Fernandez Swimming Women's 50m freestyle B3
 Bronze Ana Garcia-Arcicollar Swimming Women's 100m backstroke B2
 Bronze Begona Lopez Swimming Women's 100m breaststroke SB9
 Bronze Ana Bernardo Swimming Women's 100m butterfly S10
 Bronze Sara Carracelas Swimming Women's 100m freestyle S2
 Bronze Ana Garcia-Arcicollar Swimming Women's 200m breaststroke B2
 Bronze Silvia Vives Swimming Women's 200m medley SM8
 Bronze Maria Angeles Fernandez Swimming Women's 400m freestyle B2
 Bronze Mireia Riera Swimming Women's 400m freestyle S7
 Bronze Maria Angeles Fernandez
Anais Garcia
Ana Garcia-Arcicollar
Raquel Saavedra
Swimming Women's 4x100m medley B1-3
 Bronze Silvia Vives
Begona Reina
Ana Bernardo
Tania Cerda
Swimming Women's 4x100m medley S7-10
 Bronze Enrique Agudo Table tennis Men's singles 10
 Bronze Francisca Bazalo
Cristina Perez
Gema Victoria Hassen Bey
Wheelchair fencing Women's epée team


See also[edit]

References[edit]

  1. ^ "Atlanta 1996 Paralympic Games: Spain". paralympic.org. Retrieved 2012-08-27.