Swimming at the 1984 Summer Paralympics

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to: navigation, search
Swimming
at the VII Paralympic Games
Swimming pictogram (Paralympics).svg
1980
1988

Swimming at the 1984 Summer Paralympics consisted of 345 events.

Medal table[edit]

Rank Nation Gold Silver Bronze Total
1  Netherlands (NED) 41 34 14 89
2  United States (USA) 38 30 43 111
3  France (FRA) 36 23 21 80
4  Canada (CAN) 34 30 32 96
5  Sweden (SWE) 32 22 21 75
6  Poland (POL) 28 18 7 53
7  Great Britain (GBR) 26 33 39 98
8  West Germany (FRG) 24 30 18 72
9  Australia (AUS) 19 32 24 75
10  Spain (ESP) 19 7 9 35
11  Norway (NOR) 16 12 17 45
12  Hungary (HUN) 10 5 1 16
13  Denmark (DEN) 9 2 10 21
14  Israel (ISR) 3 12 6 21
15  Italy (ITA) 3 8 5 16
16  Ireland (IRL) 3 2 2 7
17  Austria (AUT) 2 2 0 4
18  Brazil (BRA) 1 5 1 7
19  Finland (FIN) 1 3 5 9
20  New Zealand (NZL) 1 2 1 4
21  Luxembourg (LUX) 1 2 0 3
22  Yugoslavia (YUG) 1 1 4 6
23  China (CHN) 0 6 4 10
24  Belgium (BEL) 0 3 3 6
25  Iceland (ISL) 0 2 5 7
26  Kuwait (KUW) 0 1 2 3
27  Switzerland (SUI) 0 1 1 2
28  Japan (JPN) 0 0 2 2
29  Egypt (EGY) 0 0 1 1
 Hong Kong (HKG) 0 0 1 1
 Trinidad and Tobago (TTO) 0 0 1 1

Participating nations[edit]

Medal summary[edit]

Men's events[edit]

Event Gold Silver Bronze
25 m backstroke 1A
details
Mike Kenny
 Great Britain
Pekka Kantola
 Finland
H. Tietze
 West Germany
25 m backstroke 1B
details
Kenneth Cairns
 Great Britain
Eero Maki
 Finland
Amedeo Cirioni
 Italy
25 m backstroke 1C
details
Krzysztof Sleczka
 Poland
D. Goodman
 United States
Robert Staddon
 Australia
25 m backstroke C3
details
Didier Cougouille
 France
Martin Weber
 West Germany
Brendan Crean
 Ireland
25 m backstroke C6
details
Henri Kaude
 Luxembourg
William Maxwell McKay
 Great Britain
J. Murray
 Great Britain
25 m backstroke L1
details
John Petersson
 Denmark
Pascal Jacquot
 France
Lauritz Ellefsen
 Norway
25 m backstroke L2
details
Michel Landra
 France
Mickey Macri
 Canada
25 m breaststroke 1A
details
Mike Kenny
 Great Britain
H. Tietze
 West Germany
Pekka Kantola
 Finland
25 m breaststroke 1B
details
Kenneth Cairns
 Great Britain
Tadeusz Zabrzeski
 Poland
Rick Mason
 United States
25 m breaststroke 1C
details
Krzysztof Sleczka
 Poland
D. Goodman
 United States
Luca Pancalli
 Italy
25 m butterfly 1B
details
S. Green
 United States
H. Tietze
 West Germany
Rick Mason
 United States
25 m butterfly 1C
details
Luca Pancalli
 Italy
J. Opstaele
 Belgium
D. Goodman
 United States
25 m butterfly 2
details
Marek Szpojnarowicz
 Poland
Roby Crichton
 New Zealand
Ernesto Giussani
 Italy
25 m butterfly 3
details
Arkadiusz Pawlowski
 Poland
Miroslaw Owczarek
 Poland
Ian Jaquiss
 United States
25 m freestyle 1A
details
Mike Kenny
 Great Britain
H. Tietze
 West Germany
Pekka Kantola
 Finland
25 m freestyle 1B
details
Kenneth Cairns
 Great Britain
S. Green
 United States
Rick Mason
 United States
25 m freestyle 1C
details
Luca Pancalli
 Italy
Krzysztof Sleczka
 Poland
D. Goodman
 United States
25 m freestyle C2
details
Ari Jonkari
 Finland
Mark Chard
 Great Britain
Bill Reilly
 United States
25 m freestyle C3
details
Didier Cougouille
 France
25 m freestyle C6
details
Robert Walden
 Australia
Henri Kaude
 Luxembourg
Bob Scrace
 Canada
25 m freestyle L1
details
John Petersson
 Denmark
Pascal Jacquot
 France
Bernt Petersson
 Sweden
25 m freestyle L2
details
Michel Landra
 France
Mickey Macri
 Canada
25 m freestyle with aids C1
details
Rick Resa
 United States
Brian Kelly
 Canada
Russell Cecchini
 Canada
25 m freestyle with aids C2
details
Mike Bowen
 United States
Steven Varden
 Great Britain
Ken Thomas
 Canada
50 m backstroke 2
details
Marek Szpojnarowicz
 Poland
Ernesto Giussani
 Italy
Pascal Cornelis
 Belgium
50 m backstroke 3
details
Miroslaw Owczarek
 Poland
Mohamed Ait Aissa
 France
Joseph Wanger
 Israel
50 m backstroke A5
details
Bogdan Kozon
 Poland
Andreas Brand
 West Germany
David Foppolo
 France
50 m backstroke A9
details
Frits Hildebrandt
 Netherlands
Tom Nordtvedt
 Norway
Roko Mikelin
 Yugoslavia
50 m backstroke C4
details
Robin Surgeoner
 Great Britain
Jorn Ole Jensen
 Denmark
Joe Higgins
 Canada
50 m backstroke C5
details
Martin Mansell
 Great Britain
Stephan Dahl
 Denmark
Michael Quickert
 West Germany
50 m backstroke C7
details
Eric Pittens
 Netherlands
Regis Mettraux
 Switzerland
Chris Hampshire
 Great Britain
50 m backstroke C8
details
Bill Parry
 Canada
Charles Mowery
 United States
50 m backstroke L3
details
Andras Toth
 Hungary
Francisco Flores
 Spain
Thierry Legloanic
 France
50 m breaststroke 2
details
Chris Hallam
 Great Britain
Winfried Sigg
 West Germany
Ernesto Giussani
 Italy
50 m breaststroke 3
details
Arkadiusz Pawlowski
 Poland
Joseph Wanger
 Israel
Ian Jaquiss
 United States
50 m breaststroke A5
details
Bogdan Kozon
 Poland
Ronald West
 Great Britain
Andreas Brand
 West Germany
50 m breaststroke A9
details
Gerrie de Hoop
 Netherlands
Frits Hildebrandt
 Netherlands
Tom Nordtvedt
 Norway
50 m breaststroke B1
details
Rene Waayer
 Netherlands
Keith Zoller
 United States
Thomas Wetche
 Denmark
50 m breaststroke B2
details
Eric Ghysel
 France
Miqiang Li
 China
Jim Visser
 Canada
50 m breaststroke B3
details
Robert Hatcher
 United States
Kingsley Bugarin
 Australia
Stephen Cheung
 Hong Kong
50 m breaststroke C8
details
Charles Mowery
 United States
Bill Parry
 Canada
Rick Gronman
 Canada
50 m breaststroke L3
details
Francisco Flores
 Spain
Peter Williams
 Great Britain
Mogens Christensen
 Denmark
50 m butterfly 4
details
Anders Olsson
 Sweden
Shlomo Pinto
 Israel
P. Wiedeman
 West Germany
50 m butterfly C8
details
Karl Mayr
 Austria
Bill Parry
 Canada
50 m freestyle 2
details
Roby Crichton
 New Zealand
Ernesto Giussani
 Italy
Pascal Cornelis
 Belgium
50 m freestyle 3
details
Arkadiusz Pawlowski
 Poland
Miroslaw Owczarek
 Poland
Joseph Wanger
 Israel
50 m freestyle B1
details
Rodney Hyder
 United States
Ken Booth
 Canada
Alastair Fairweather
 Great Britain
50 m freestyle B2
details
Eric Ghysel
 France
Todd Hodgin
 United States
Chris Hogans
 United States
50 m freestyle B3
details
Robert Hatcher
 United States
Kingsley Bugarin
 Australia
Scott Smith
 Great Britain
50 m freestyle C3
details
Didier Cougouille
 France
Martin Weber
 West Germany
50 m freestyle C4
details
Robin Surgeoner
 Great Britain
Joe Higgins
 Canada
Steve Marossy
 United States
50 m freestyle C5
details
Stephan Dahl
 Denmark
Per Ove Alsethaug
 Norway
Anders Christensen
 Denmark
50 m freestyle C6
details
Robert Walden
 Australia
Henri Kaude
 Luxembourg
Bob Scrace
 Canada
50 m freestyle C7
details
Stig Osland
 Norway
Sergio Calega
 Italy
Eric Pittens
 Netherlands
50 m freestyle C8
details
Markus Schnitzer
 West Germany
Ronald Roselle
 Netherlands
Bill Parry
 Canada
50 m freestyle L3
details
Francisco Flores
 Spain
Gordon Crowe
 Great Britain
Bill Lehr
 United States
100 m backstroke 4
details
Gunnar Nilsson
 Sweden
Shlomo Pinto
 Israel
J. Stanfield
 Canada
100 m backstroke 5
details
G. Betega
 France
Marcelo Amorim
 Brazil
H, Heijnen
 Netherlands
100 m backstroke 6
details
Gerard Dunne
 Ireland
Bernard Micorec
 France
Naser Eldin Nabil
 Egypt
100 m backstroke A1
details
Streen Rosager
 Denmark
Jozef Banfi
 Yugoslavia
Wolfgang Goris
 West Germany
100 m backstroke A2
details
Bernd Rubner
 West Germany
Jonas Oskarson
 Iceland
Anthony Stickland
 Great Britain
100 m backstroke A3
details
Erling Trondsen
 Norway
Xian Zhang
 China
Dave Reynolds
 United States
100 m backstroke A4
details
Gary Simpson
 Canada
Gary Gudgeon
 Australia
Johan Mosterd
 Netherlands
100 m backstroke A6
details
Karl Schroeder
 West Germany
Baruch Peretzman
 Israel
Sauro Nicolini
 Italy
100 m backstroke A7
details
Heinz Barnbeck
 West Germany
Andrzej Wojciechowski
 Poland
Jiliang Shen
 China
100 m backstroke A8
details
Andre van Buiten
 Netherlands
Philip Mindorf
 Canada
Janusz Kozak
 Poland
100 m backstroke B1
details
Hans Sjogren
 Sweden
Greg Thompson
 Canada
James Muirhead
 Great Britain
100 m backstroke B2
details
Per Andersson
 Sweden
Todd Hodgin
 United States
Idar Hunstad
 Norway
100 m backstroke B3
details
Carsten Othmar
 West Germany
Michael Edgson
 Canada
Brian Hudson
 United States
100 m backstroke C4
details
Jorn Ole Jensen
 Denmark
Kare Adler
 Norway
Claus Petersen
 Denmark
100 m backstroke C5
details
Stephan Dahl
 Denmark
Martin Mansell
 Great Britain
Anders Christensen
 Denmark
100 m backstroke C7
details
Eric Pittens
 Netherlands
Chris Hampshire
 Great Britain
Regis Mettraux
 Switzerland
100 m backstroke C8
details
Markus Schnitzer
 West Germany
Ronald Roselle
 Netherlands
100 m backstroke L4
details
Eugenio Jimenez
 Spain
Michael Lapp
 West Germany
Andrew Gilbert
 Great Britain
100 m backstroke L5
details
Alberto Gomez
 Spain
Holger Woelk
 West Germany
Jorge Gotzens
 Spain
100 m backstroke L6
details
Ferenc Stettner
 Hungary
Kevin McGee
 Great Britain
Gareth Thomas
 Great Britain
100 m breaststroke 4
details
P. Wiedeman
 West Germany
Anders Olsson
 Sweden
J. Stanfield
 Canada
100 m breaststroke 5
details
G. Betega
 France
Marcelo Amorim
 Brazil
H. Heijnen
 Netherlands
100 m breaststroke 6
details
Tomas Hainey
 Canada
Andrzej Jezierski
 Poland
Marek Wegrzyn
 Poland
100 m breaststroke A1
details
Geza Dukai
 Hungary
Wolfgang Goris
 West Germany
Jozef Banfi
 Yugoslavia
100 m breaststroke A2
details
Jan Chryczyk
 Poland
Erwin Klabecek
 Austria
Dennis Quenneville
 Canada
100 m breaststroke A3
details
Erling Trondsen
 Norway
Xian Zhang
 China
Etsuo Inoue
 Japan
100 m breaststroke A4
details
Gary Gudgeon
 Australia
Grzegorz Biela
 Poland
Sven Eryd
 Sweden
100 m breaststroke A6
details
Karl Schroeder
 West Germany
Baruch Peretzman
 Israel
Heikki Miettinen
 Finland
100 m breaststroke A8
details
Greg Hammond
 Australia
Andre van Buiten
 Netherlands
Janusz Kozak
 Poland
100 m breaststroke B1
details
Lars-Ove Nederman
 Sweden
Timothy McIsaac
 Canada
Hans Anton Aalien
 Norway
100 m breaststroke B2
details
Anders Eriksson
 Sweden
Bruce Vandermolen
 Canada
100 m breaststroke B3
details
Mark Hoyle
 Canada
Brian Hudson
 United States
Carsten Othmar
 West Germany
100 m breaststroke C8
details
Ronald Roselle
 Netherlands
Hans Pauwels
 Belgium
Markus Schnitzer
 West Germany
100 m breaststroke L4
details
Eric Fleury
 France
Juan Castane
 Spain
Michael Lapp
 West Germany
100 m breaststroke L5
details
Theo van der Meijden
 Netherlands
Alberto Gomez
 Spain
Roberto Garcia
 Spain
100 m breaststroke L6
details
Attila Jeszenszky
 Hungary
Tom Bruer
 Norway
Malcom Chalmers
 Australia
100 m butterfly 5
details
G. Betega
 France
Nezar Ahmad
 Kuwait
Yousuf Naser
 Kuwait
100 m butterfly 6
details
Gerard Dunne
 Ireland
Tomas Hainey
 Canada
Uri Bergman
 Israel
100 m butterfly A1
details
Geza Dukai
 Hungary
Wolfgang Goris
 West Germany
Qianming Cao
 China
100 m butterfly A2
details
Peter Aldous
 Great Britain
Jan Chryczyk
 Poland
David Griffin
 Australia
100 m butterfly A3
details
Erling Trondsen
 Norway
Xian Zhang
 China
100 m butterfly A4
details
Gary Gudgeon
 Australia
Ron Bolotin
 Israel
Sven Eryd
 Sweden
100 m butterfly A8
details
Andre van Buiten
 Netherlands
Greg Hammond
 Australia
Janusz Kozak
 Poland
100 m butterfly B1
details
James Muirhead
 Great Britain
Hans Sjogren
 Sweden
Ken Booth
 Canada
100 m butterfly B2
details
John Morgan
 United States
Lee Grenon
 Canada
Per Andersson
 Sweden
100 m butterfly B3
details
Michael Edgson
 Canada
Craig Blackburn
 Australia
Brian Hudson
 United States
100 m butterfly L4
details
Alberto Jofre
 Spain
Marcel Poulisse
 Netherlands
Eric Fleury
 France
100 m butterfly L5
details
Claude Dupin
 France
Theo van der Meijden
 Netherlands
Alberto Gomez
 Spain
100 m butterfly L6
details
Attila Jeszenszky
 Hungary
Malcom Chalmers
 Australia
Dieter Durchdewald
 West Germany
100 m freestyle 1A
details
Mike Kenny
 Great Britain
J. P. Sandbraaten
 Norway
Phillip Tracey
 Australia
100 m freestyle 1B
details
Kenneth Cairns
 Great Britain
Tadeusz Zabrzeski
 Poland
C. Trog
 France
100 m freestyle 1C
details
Krzysztof Sleczka
 Poland
Luca Pancalli
 Italy
Robert Staddon
 Australia
100 m freestyle 4
details
Anders Olsson
 Sweden
Shlomo Pinto
 Israel
P. Wiedeman
 West Germany
100 m freestyle 5
details
Wayne Ryding
 Australia
H. Heijnen
 Netherlands
Marcelo Amorim
 Brazil
100 m freestyle 6
details
Tomas Hainey
 Canada
Gerard Dunne
 Ireland
Uri Bergman
 Israel
100 m freestyle A1
details
Streen Rosager
 Denmark
Wolfgang Goris
 West Germany
Geza Dukai
 Hungary
100 m freestyle A2
details
Bernd Rubner
 West Germany
Holger Gruber
 West Germany
Gerard van Vliet
 Netherlands
100 m freestyle A3
details
Erling Trondsen
 Norway
Dave Reynolds
 United States
Etsuo Inoue
 Japan
100 m freestyle A4
details
Sven Eryd
 Sweden
Ron Bolotin
 Israel
Mark Ludbrook
 Canada
100 m freestyle A5
details
Bogdan Kozon
 Poland
David Foppolo
 France
Andreas Brand
 West Germany
100 m freestyle A6
details
Karl Schroeder
 West Germany
Sauro Nicolini
 Italy
Baruch Peretzman
 Israel
100 m freestyle A7
details
Andrzej Wojciechowski
 Poland
Heinz Barnbeck
 West Germany
Jiliang Shen
 China
100 m freestyle A8
details
Greg Hammond
 Australia
Andre van Buiten
 Netherlands
Hanoch Budin
 Israel
100 m freestyle A9
details
Frits Hildebrandt
 Netherlands
Gerrie de Hoop
 Netherlands
Roko Mikelin
 Yugoslavia
100 m freestyle B1
details
Hans Sjogren
 Sweden
James Muirhead
 Great Britain
Lars-Ove Nederman
 Sweden
100 m freestyle B2
details
John Morgan
 United States
Per Andersson
 Sweden
Eric Ghysel
 France
100 m freestyle B3
details
Carsten Othmar
 West Germany
Craig Blackburn
 Australia
Richard Ropka
 United States
100 m freestyle C4
details
Robin Surgeoner
 Great Britain
Joe Higgins
 Canada
Steve Marossy
 United States
100 m freestyle C5
details
Stephan Dahl
 Denmark
Martin Mansell
 Great Britain
Anders Christensen
 Denmark
100 m freestyle C6
details
Robert Walden
 Australia
100 m freestyle C7
details
Stig Osland
 Norway
Sergio Calega
 Italy
Alexander Wilczoch
 Sweden
100 m freestyle C8
details
Ronald Roselle
 Netherlands
Markus Schnitzer
 West Germany
Hans Pauwels
 Belgium
100 m freestyle L4
details
Marcel Poulisse
 Netherlands
Alberto Jofre
 Spain
Andrew Gilbert
 Great Britain
100 m freestyle L5
details
Alberto Gomez
 Spain
Gyorgy Tory
 Hungary
Theo van der Meijden
 Netherlands
100 m freestyle L6
details
Malcom Chalmers
 Australia
Dieter Durchdewald
 West Germany
Tom Bruer
 Norway
150 m individual medley A5
details
Bogdan Kozon
 Poland
David Foppolo
 France
Andreas Brand
 West Germany
150 m individual medley A9
details
Gerrie de Hoop
 Netherlands
Frits Hildebrandt
 Netherlands
Tom Nordtvedt
 Norway
200 m freestyle 2
details
Marek Szpojnarowicz
 Poland
Roby Crichton
 New Zealand
Jean Marc Durieux
 France
200 m freestyle 3
details
Arkadiusz Pawlowski
 Poland
Miroslaw Owczarek
 Poland
Mohamed Ait Aissa
 France
200 m freestyle C4
details
Robin Surgeoner
 Great Britain
Joe Higgins
 Canada
Kare Adler
 Norway
200 m freestyle C5
details
Stephan Dahl
 Denmark
Martin Mansell
 Great Britain
Anders Christensen
 Denmark
200 m freestyle C6
details
Robert Walden
 Australia
200 m freestyle C7
details
Stig Osland
 Norway
Eric Pittens
 Netherlands
Alexander Wilczoch
 Sweden
200 m freestyle C8
details
Karl Mayr
 Austria
200 m individual medley A1
details
Geza Dukai
 Hungary
Wolfgang Goris
 West Germany
Qianming Cao
 China
200 m individual medley A2
details
Jan Chryczyk
 Poland
Anthony Stickland
 Great Britain
Gerard van Vliet
 Netherlands
200 m individual medley A3
details
Erling Trondsen
 Norway
Xian Zhang
 China
Dave Reynolds
 United States
200 m individual medley A4
details
Gary Gudgeon
 Australia
Sven Eryd
 Sweden
Gary Simpson
 Canada
200 m individual medley A6
details
Karl Schroeder
 West Germany
Baruch Peretzman
 Israel
Sauro Nicolini
 Italy
200 m individual medley A7
details
Andrzej Wojciechowski
 Poland
Heinz Barnbeck
 West Germany
200 m individual medley A8
details
Andre van Buiten
 Netherlands
Greg Hammond
 Australia
Janusz Kozak
 Poland
200 m individual medley B1
details
Hans Sjogren
 Sweden
Timothy McIsaac
 Canada
James Muirhead
 Great Britain
200 m individual medley B2
details
John Morgan
 United States
Per Andersson
 Sweden
Eric Ghysel
 France
200 m individual medley B3
details
Michael Edgson
 Canada
Carsten Othmar
 West Germany
Brian Hudson
 United States
200 m individual medley L4
details
Juan Castane
 Spain
Marcel Poulisse
 Netherlands
Eric Fleury
 France
200 m individual medley L5
details
Claude Dupin
 France
Gyorgy Tory
 Hungary
Roberto Garcia
 Spain
200 m individual medley L6
details
Attila Jeszenszky
 Hungary
Ferenc Stettner
 Hungary
Malcom Chalmers
 Australia
400 m breaststroke B1
details
Timothy McIsaac
 Canada
Lars-Ove Nederman
 Sweden
Rodney Hyder
 United States
400 m breaststroke B2
details
Anders Eriksson
 Sweden
Miqiang Li
 China
Jim Visser
 Canada
400 m breaststroke B3
details
Mark Hoyle
 Canada
Brian Hudson
 United States
Kingsley Bugarin
 Australia
400 m freestyle 4
details
Shlomo Pinto
 Israel
Gunnar Nilsson
 Sweden
400 m freestyle 5
details
G. Betega
 France
Wayne Ryding
 Australia
H. Heijnen
 Netherlands
400 m freestyle 6
details
Tomas Hainey
 Canada
Gerard Dunne
 Ireland
Bernard Micorec
 France
400 m freestyle A2
details
Bernd Rubner
 West Germany
Dennis Quenneville
 Canada
Jan Chryczyk
 Poland
400 m freestyle A4
details
Gary Gudgeon
 Australia
Sven Eryd
 Sweden
Ron Bolotin
 Israel
400 m freestyle B1
details
Hans Sjogren
 Sweden
Timothy McIsaac
 Canada
James Muirhead
 Great Britain
400 m freestyle B2
details
John Morgan
 United States
Lee Grenon
 Canada
Anders Eriksson
 Sweden
400 m freestyle B3
details
Carsten Othmar
 West Germany
Craig Blackburn
 Australia
Mark Hoyle
 Canada
400 m individual medley B1
details
Timothy McIsaac
 Canada
Scott Herron
 Canada
Mark Heaphy
 United States
400 m individual medley B2
details
John Morgan
 United States
Per Andersson
 Sweden
Lee Grenon
 Canada
400 m individual medley B3
details
Michael Edgson
 Canada
Robert Hatcher
 United States
Arne Pedersen
 Denmark
3×25 m freestyle relay 1A–1C
details
 West Germany (FRG)  Great Britain (GBR)
Kenneth Cairns
Chris Davies
Mike Kenny
 Australia (AUS)
3×25 m individual medley 1B
details
Mike Kenny
 Great Britain
Kenneth Cairns
 Great Britain
Tadeusz Zabrzeski
 Poland
3×25 m individual medley 1C
details
Krzysztof Sleczka
 Poland
Luca Pancalli
 Italy
D. Goodman
 United States
4×25 m individual medley 2
details
Marek Szpojnarowicz
 Poland
Ernesto Giussani
 Italy
Roby Crichton
 New Zealand
4×25 m individual medley 3
details
Arkadiusz Pawlowski
 Poland
Joseph Wanger
 Israel
W. Stroet
 Netherlands
3×50 m individual medley C8
details
Ronald Roselle
 Netherlands
Hans Pauwels
 Belgium
3×50 m medley relay 2–4
details
 Israel (ISR)  Poland (POL)  New Zealand (NZL)
4×50 m freestyle relay 2–6
details
 Poland (POL)  Israel (ISR)  France (FRA)
4×50 m freestyle relay A1–A9
details
 Yugoslavia (YUG)  West Germany (FRG)
4×50 m freestyle relay C1–C8
details
 Great Britain (GBR)  Austria (AUT)  Canada (CAN)
4×50 m freestyle relay L1–L6
details
 Spain (ESP)  Great Britain (GBR)  France (FRA)
4×50 m individual medley 4
details
Anders Olsson
 Sweden
Shlomo Pinto
 Israel
P. Wiedeman
 West Germany
4×50 m individual medley 5
details
G. Betega
 France
Marcelo Amorim
 Brazil
Yousuf Naser
 Kuwait
4×50 m individual medley 6
details
Tomas Hainey
 Canada
Andrzej Jezierski
 Poland
Bernard Micorec
 France
4×50 m medley relay A1–A9
details
 West Germany (FRG)
4×50 m medley relay L1–L6
details
 Hungary (HUN)
Attila Jeszenszky
Laszlo Palinkas
Ferenc Stettner
Gyorgy Tory
 Spain (ESP)  Great Britain (GBR)
4 × 100 m freestyle relay A1–A9
details
 West Germany (FRG)  Australia (AUS)  Canada (CAN)
4 × 100 m freestyle relay B1–B3
details
 United States (USA)  Canada (CAN)  Sweden (SWE)
4 × 100 m medley relay 1A–6
details
 France (FRA)  West Germany (FRG)  Poland (POL)
4 × 100 m medley relay A1–A9
details
 Australia (AUS)  Canada (CAN)  West Germany (FRG)
4 × 100 m medley relay B1–B3
details
 Canada (CAN)  United States (USA)  Sweden (SWE)

Women's events[edit]

Event Gold Silver Bronze
25 m backstroke 1B
details
S. Bonisch
 West Germany
M. Gustafson
 Canada
Isabel Barr
 Great Britain
25 m backstroke 1C
details
Kerstin Eriksson
 Sweden
M. Klaeth
 Norway
25 m backstroke C3
details
Beatrice Pierre
 France
Sigrun Petursdottir
 Iceland
Violette Spoka
 France
25 m backstroke C6
details
Morna Cloonan
 Ireland
Helene Binet
 France
Susan Chick
 Canada
25 m backstroke L1
details
Anne-Lie Osterstrom
 Sweden
Tara Flood
 Great Britain
Lisa Barker
 Great Britain
25 m backstroke L2
details
Annika Ahnell
 Sweden
Mary McCann
 Great Britain
Mary Lou Baranski
 United States
25 m breaststroke 1B
details
Isabel Barr
 Great Britain
S. Bonisch
 West Germany
B. Smith
 United States
25 m breaststroke 1C
details
Kerstin Eriksson
 Sweden
25 m butterfly 1B
details
Isabel Barr
 Great Britain
F. Maury
 France
B. Smith
 United States
25 m butterfly 2
details
J. Fauche
 Canada
S. Abels
 Netherlands
D. Weber
 West Germany
25 m butterfly 3
details
Monika Lundborg
 Sweden
Malgorzata Adamik
 Poland
Ursula King
 Australia
25 m freestyle 1B
details
M. Gustafson
 Canada
F. Maury
 France
Isabel Barr
 Great Britain
25 m freestyle 1C
details
Kerstin Eriksson
 Sweden
M. Klaeth
 Norway
25 m freestyle C2
details
Diane Wiscombe
 Great Britain
Nancy Anderson
 United States
25 m freestyle C3
details
Beatrice Pierre
 France
Wendy Shugol
 United States
Sigrun Petursdottir
 Iceland
25 m freestyle C6
details
Susan Chick
 Canada
Helene Binet
 France
Anna Blake
 Great Britain
25 m freestyle L1
details
Genevieve Payroux
 France
Anne-Lie Osterstrom
 Sweden
Tara Flood
 Great Britain
25 m freestyle L2
details
Annika Ahnell
 Sweden
Mary McCann
 Great Britain
Mary Lou Baranski
 United States
25 m freestyle with aids C1
details
Debbie Willows
 Canada
25 m freestyle with aids C2
details
Valerie Smith
 Great Britain
Monica O'Kelly
 Ireland
Carol Johnson
 Great Britain
50 m backstroke 2
details
S. Abels
 Netherlands
Jose Faucher
 Canada
D. Weber
 West Germany
50 m backstroke 3
details
M. Therese Crespo
 France
Malgorzata Adamik
 Poland
Corinne D'Urzo
 France
50 m backstroke A9
details
Josee Lake
 Canada
Jolande van de Zaag
 Netherlands
Jennifer Veenboer
 Canada
50 m backstroke C5
details
Jolanda Romero
 Netherlands
Sylvie Delplauque
 France
Anne Sandberg
 Sweden
50 m backstroke C7
details
Diane Hendriks
 Netherlands
Stephanie Proust
 France
Beverley Leaper
 Great Britain
50 m backstroke C8
details
Judy Goodrich
 Canada
Linda Nilson
 United States
Gayle Ginnish
 United States
50 m backstroke L3
details
Petra Schad
 West Germany
Teresa Herreras
 Spain
Marjolein van Riel
 Netherlands
50 m breaststroke 2
details
Margit Quell
 West Germany
D. Weber
 West Germany
S. Abels
 Netherlands
50 m breaststroke 3
details
Monika Lundborg
 Sweden
D. Smith
 Great Britain
A. Geirsdottir
 Iceland
50 m breaststroke A9
details
Josee Lake
 Canada
Jolande van de Zaag
 Netherlands
Jennifer Veenboer
 Canada
50 m breaststroke B1
details
Janice Burton
 Great Britain
Mary Ann Low
 Great Britain
Tamara Boccaccio
 Canada
50 m breaststroke B2
details
Jean Witters
 United States
Norma Brown
 United States
Heather Taylor
 Great Britain
50 m breaststroke B3
details
Marie Vanliere
 United States
Tonia McHugh
 United States
Kristy Satterfield
 United States
50 m breaststroke C8
details
Ineke Hageraats
 Netherlands
Susan Smith
 Canada
50 m breaststroke L3
details
Teresa Herreras
 Spain
Lewis Hotchin
 Great Britain
Eva Lundquist
 Sweden
50 m butterfly 4
details
M. Bevard
 United States
Kerri-Anne Connor
 Australia
Bente Gronli
 Norway
50 m freestyle 2
details
Jose Faucher
 Canada
S. Abels
 Netherlands
D. Weber
 West Germany
50 m freestyle 3
details
Malgorzata Adamik
 Poland
Ursula King
 Australia
Monika Lundborg
 Sweden
50 m freestyle B1
details
Mary Ann Low
 Great Britain
Tamara Boccaccio
 Canada
Gunilla Moline
 Sweden
50 m freestyle B2
details
Eva Andersson
 Sweden
Norma Brown
 United States
Jean Witters
 United States
50 m freestyle B3
details
Lori Johnson
 United States
Jane Lawson
 Great Britain
Tonia McHugh
 United States
50 m freestyle C3
details
Beatrice Pierre
 France
Wendy Shugol
 United States
Sigrun Petursdottir
 Iceland
50 m freestyle C4
details
Vibeke Hagen
 Norway
Patricia Hennin
 Canada
Jane Stidever
 Great Britain
50 m freestyle C5
details
Jolanda Romero
 Netherlands
Sylvie Delplauque
 France
Martha Johnson
 Canada
50 m freestyle C6
details
Susan Chick
 Canada
Helene Binet
 France
Anna Blake
 Great Britain
50 m freestyle C7
details
Stephanie Proust
 France
Diane Hendriks
 Netherlands
Susan Moucha
 United States
50 m freestyle C8
details
Judy Goodrich
 Canada
Ineke Hageraats
 Netherlands
Brenda Woodcock
 Great Britain
50 m freestyle L3
details
Teresa Herreras
 Spain
Petra Schad
 West Germany
Irene Hotchin
 Great Britain
100 m backstroke 4
details
M. Bevard
 United States
Kerri-Anne Connor
 Australia
Jenny Orpwood
 Great Britain
100 m backstroke 5
details
P. Delorme
 France
Malgorzata Kozlowska
 Poland
Sigrid Voth
 Canada
100 m backstroke 6
details
H. Pettersen
 Norway
Maria Jussara Matos
 Brazil
100 m backstroke A1
details
Britta Siegers
 West Germany
Cheryl Anderson
 United States
Maj Britt Mastad
 Norway
100 m backstroke A2
details
Karen Gesierich
 West Germany
Liesbeth Raes
 Netherlands
Wendy Mason
 Great Britain
100 m backstroke A4
details
Helena Brunner
 Australia
Janet Verkuil
 Netherlands
Meredith Evans
 Australia
100 m backstroke A6
details
Annemiek van Duyn
 Netherlands
Rosemary Eames
 Australia
100 m backstroke A8
details
Annelie Ahrenstrand
 Sweden
Tracey Lewis
 Australia
Isabelle Durandeau
 France
100 m backstroke B1
details
Yvette Michel
 Canada
Janice Burton
 Great Britain
Eeva Riitta Kukkonen
 Finland
100 m backstroke B2
details
Trischa Zorn
 United States
Eva Andersson
 Sweden
Therese Donovan
 Australia
100 m backstroke B3
details
Barbara Eiler
 United States
Cathy Schmitt
 United States
Marie Vanliere
 United States
100 m backstroke C4
details
Henriette de Later
 Netherlands
Vibeke Hagen
 Norway
Miri Sisso
 Israel
100 m backstroke C5
details
Jolanda Romero
 Netherlands
Sylvie Delplauque
 France
Anne Sandberg
 Sweden
100 m backstroke C7
details
Diane Hendriks
 Netherlands
Stephanie Proust
 France
Susan Moucha
 United States
100 m backstroke C8
details
Ineke Hageraats
 Netherlands
Judy Goodrich
 Canada
Linda Nilson
 United States
100 m backstroke L4
details
Ana Peiro
 Spain
Mirjam Sanders
 Netherlands
Katarina Jewall
 Sweden
100 m backstroke L5
details
Agnes Beraudias
 France
Pilar Jabaloyas
 Spain
Petra Heirbaut
 Netherlands
100 m backstroke L6
details
Manuela Aguilera
 Spain
Judit Hoffman
 Hungary
100 m breaststroke 4
details
M. Bevard
 United States
Jenny Orpwood
 Great Britain
Kerri-Anne Connor
 Australia
100 m breaststroke 5
details
S. Jonker
 Netherlands
Sigrid Voth
 Canada
E. Bergmann
 Iceland
100 m breaststroke A1
details
Cheryl Anderson
 United States
Britta Siegers
 West Germany
Lene Olesen
 Denmark
100 m breaststroke A2
details
Jan Wilson
 United States
Carol Young
 Australia
Mona Hovik
 Norway
100 m breaststroke A4
details
Janet Verkuil
 Netherlands
Meredith Evans
 Australia
Helena Brunner
 Australia
100 m breaststroke A6
details
Rosemary Eames
 Australia
Annemiek van Duyn
 Netherlands
100 m breaststroke A8
details
Isabelle Durandeau
 France
Annelie Ahrenstrand
 Sweden
Charlotte Hede
 Denmark
100 m breaststroke B1
details
Magdalena Tjernberg
 Sweden
Yvette Michel
 Canada
Lorraine Robinson
 Great Britain
100 m breaststroke B2
details
Vurah Runyon
 United States
Therese Donovan
 Australia
Kelly Carroll
 Great Britain
100 m breaststroke B3
details
Gabriella Tjernberg
 Sweden
Cathy Schmitt
 United States
Helen Bendiksen
 Norway
100 m breaststroke C8
details
Ineke Hageraats
 Netherlands
100 m breaststroke L4
details
Mirjam Sanders
 Netherlands
Maj Berger
 Norway
Ana Peiro
 Spain
100 m breaststroke L5
details
Petra Heirbaut
 Netherlands
Agnes Beraudias
 France
Laura Tramuns
 Spain
100 m breaststroke L6
details
Judit Hoffman
 Hungary
100 m butterfly 5
details
Malgorzata Kozlowska
 Poland
100 m butterfly 6
details
H. Pettersen
 Norway
100 m butterfly A2
details
Liesbeth Raes
 Netherlands
Jan Wilson
 United States
Carol Young
 Australia
100 m butterfly A6
details
Annemiek van Duyn
 Netherlands
Rosemary Eames
 Australia
100 m butterfly A8
details
Annelie Ahrenstrand
 Sweden
Tracey Lewis
 Australia
Isabelle Durandeau
 France
100 m butterfly B1
details
Magdalena Tjernberg
 Sweden
Eeva Riitta Kukkonen
 Finland
Andrea Rossi
 Canada
100 m butterfly B2
details
Trischa Zorn
 United States
Eva Andersson
 Sweden
Heather Taylor
 Great Britain
100 m butterfly B3
details
Barbara Eiler
 United States
Mary-Anne Wallace
 Australia
Helen Bendiksen
 Norway
100 m butterfly L4
details
Ana Peiro
 Spain
Katarina Jewall
 Sweden
Mirjam Sanders
 Netherlands
100 m butterfly L5
details
Agnes Beraudias
 France
Petra Heirbaut
 Netherlands
Pilar Jabaloyas
 Spain
100 m butterfly L6
details
Immaculada Palencia
 Spain
100 m freestyle 1B
details
S. Bonisch
 West Germany
Isabel Barr
 Great Britain
F. Maury
 France
100 m freestyle 4
details
M. Bevard
 United States
Kerri-Anne Connor
 Australia
Jenny Orpwood
 Great Britain
100 m freestyle 5
details
P. Delorme
 France
Malgorzata Kozlowska
 Poland
Sigrid Voth
 Canada
100 m freestyle 6
details
H. Pettersen
 Norway
Maria Jussara Matos
 Brazil
100 m freestyle A1
details
Britta Siegers
 West Germany
Cheryl Anderson
 United States
Anne Currie
 Australia
100 m freestyle A2
details
Liesbeth Raes
 Netherlands
Karen Gesierich
 West Germany
Jan Wilson
 United States
100 m freestyle A4
details
Helena Brunner
 Australia
Janet Verkuil
 Netherlands
Meredith Evans
 Australia
100 m freestyle A6
details
Annemiek van Duyn
 Netherlands
Rosemary Eames
 Australia
100 m freestyle A8
details
Annelie Ahrenstrand
 Sweden
Tracey Lewis
 Australia
Isabelle Durandeau
 France
100 m freestyle A9
details
Josee Lake
 Canada
Jolande van de Zaag
 Netherlands
Terri Turnbull
 United States
100 m freestyle B1
details
Yvette Michel
 Canada
Magdalena Tjernberg
 Sweden
Janice Burton
 Great Britain
100 m freestyle B2
details
Trischa Zorn
 United States
Therese Donovan
 Australia
Kelly Carroll
 Great Britain
100 m freestyle B3
details
Barbara Eiler
 United States
Gabriella Tjernberg
 Sweden
Mary-Anne Wallace
 Australia
100 m freestyle C3
details
Beatrice Pierre
 France
Violette Spoka
 France
Oddny Ottarsdottir
 Iceland
100 m freestyle C4
details
Vibeke Hagen
 Norway
Jane Stidever
 Great Britain
Patricia Hennin
 Canada
100 m freestyle C5
details
Jolanda Romero
 Netherlands
Sylvie Delplauque
 France
Anne Sandberg
 Sweden
100 m freestyle C7
details
Stephanie Proust
 France
Diane Hendriks
 Netherlands
Susan Moucha
 United States
100 m freestyle C8
details
Judy Goodrich
 Canada
Ineke Hageraats
 Netherlands
Gayle Ginnish
 United States
100 m freestyle L4
details
Mirjam Sanders
 Netherlands
Katarina Jewall
 Sweden
Ana Peiro
 Spain
100 m freestyle L5
details
Agnes Beraudias
 France
Petra Heirbaut
 Netherlands
Brigita Galicic
 Yugoslavia
100 m freestyle L6
details
Immaculada Palencia
 Spain
Manuela Aguilera
 Spain
Rachael Marshall
 Trinidad and Tobago
150 m individual medley A9
details
Josee Lake
 Canada
Jolande van de Zaag
 Netherlands
Jennifer Veenboer
 Canada
200 m freestyle 2
details
Jose Faucher
 Canada
S. Abels
 Netherlands
D. Weber
 West Germany
200 m freestyle 3
details
Malgorzata Adamik
 Poland
Monika Lundborg
 Sweden
Ursula King
 Australia
200 m freestyle C4
details
Vibeke Hagen
 Norway
Patricia Hennin
 Canada
Jane Stidever
 Great Britain
200 m freestyle C5
details
Jolanda Romero
 Netherlands
Sylvie Delplauque
 France
Anne Sandberg
 Sweden
200 m freestyle C7
details
Stephanie Proust
 France
Diane Hendriks
 Netherlands
200 m individual medley A1
details
Cheryl Anderson
 United States
Maj Britt Mastad
 Norway
Karen Davidson
 Great Britain
200 m individual medley A2
details
Liesbeth Raes
 Netherlands
Karen Gesierich
 West Germany
Jan Wilson
 United States
200 m individual medley A4
details
Janet Verkuil
 Netherlands
Helena Brunner
 Australia
Meredith Evans
 Australia
200 m individual medley A6
details
Annemiek van Duyn
 Netherlands
Rosemary Eames
 Australia
200 m individual medley A8
details
Annelie Ahrenstrand
 Sweden
Isabelle Durandeau
 France
Tracey Lewis
 Australia
200 m individual medley B1
details
Yvette Michel
 Canada
Andrea Rossi
 Canada
Eeva Riitta Kukkonen
 Finland
200 m individual medley B2
details
Trischa Zorn
 United States
Eva Andersson
 Sweden
Therese Donovan
 Australia
200 m individual medley B3
details
Barbara Eiler
 United States
Helen Bendiksen
 Norway
Mary-Anne Wallace
 Australia
200 m individual medley L4
details
Ana Peiro
 Spain
Mirjam Sanders
 Netherlands
Katarina Jewall
 Sweden
200 m individual medley L5
details
Agnes Beraudias
 France
Petra Heirbaut
 Netherlands
Pilar Jabaloyas
 Spain
200 m individual medley L6
details
Manuela Aguilera
 Spain
Judit Hoffman
 Hungary
400 m breaststroke B1
details
Magdalena Tjernberg
 Sweden
Lorraine Robinson
 Great Britain
Andrea Rossi
 Canada
400 m breaststroke B3
details
Cathy Schmitt
 United States
Lori Johnson
 United States
Marie Vanliere
 United States
400 m freestyle 4
details
M. Bevard
 United States
Jenny Orpwood
 Great Britain
Bente Gronli
 Norway
400 m freestyle 5
details
P. Delorme
 France
Sigrid Voth
 Canada
Kerrie Engel
 Australia
400 m freestyle 6
details
H. Pettersen
 Norway
400 m freestyle A2
details
Liesbeth Raes
 Netherlands
Karen Gesierich
 West Germany
Jan Wilson
 United States
400 m freestyle A4
details
Helena Brunner
 Australia
Janet Verkuil
 Netherlands
Meredith Evans
 Australia
400 m freestyle B1
details
Magdalena Tjernberg
 Sweden
Yvette Michel
 Canada
Andrea Rossi
 Canada
400 m freestyle B2
details
Eva Andersson
 Sweden
Therese Donovan
 Australia
Vurah Runyon
 United States
400 m freestyle B3
details
Mary-Anne Wallace
 Australia
Gabriella Tjernberg
 Sweden
Helen Bendiksen
 Norway
400 m individual medley B1
details
Andrea Rossi
 Canada
Janice Burton
 Great Britain
Lorraine Robinson
 Great Britain
400 m individual medley B2
details
Trischa Zorn
 United States
400 m individual medley B3
details
Cathy Schmitt
 United States
Gabriella Tjernberg
 Sweden
Marie Vanliere
 United States
3×25 m individual medley 1B
details
Isabel Barr
 Great Britain
F. Maury
 France
B. Smith
 United States
4×25 m individual medley 2
details
Jose Faucher
 Canada
D. Weber
 West Germany
S. Abels
 Netherlands
4×25 m individual medley 3
details
Malgorzata Adamik
 Poland
Monika Lundborg
 Sweden
M. Therese Crespo
 France
3×50 m medley relay 2–4
details
 Great Britain (GBR)  France (FRA)
4×50 m freestyle relay 2–6
details
 France (FRA)  Great Britain (GBR)
4×50 m freestyle relay C1–C8
details
 Canada (CAN)  United States (USA)  France (FRA)
4×50 m freestyle relay L1–L6
details
 Spain (ESP)  Great Britain (GBR)  Norway (NOR)
4×50 m individual medley 4
details
M. Bevard
 United States
Kerri-Anne Connor
 Australia
Bente Gronli
 Norway
4×50 m individual medley 5
details
P. Delorme
 France
Malgorzata Kozlowska
 Poland
S. Voth
 Canada
4×50 m individual medley 6
details
Maria Jussara Matos
 Brazil
H. Pettersen
 Norway
4×50 m medley relay L1–L6
details
 Spain (ESP)  Great Britain (GBR)  Norway (NOR)
4 × 100 m freestyle relay A1–A9
details
 Australia (AUS)  United States (USA)  Great Britain (GBR)
4 × 100 m freestyle relay B1–B3
details
 Sweden (SWE)  United States (USA)  Great Britain (GBR)
4 × 100 m medley relay A1–A9
details
 Australia (AUS)  United States (USA)  Great Britain (GBR)
4 × 100 m medley relay B1–B3
details
 United States (USA)  Sweden (SWE)  Great Britain (GBR)

References[edit]