TV Klan

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to navigation Jump to search

TV Klan
TV Klan.svg
Launched25 October 1997 (1997-10-25);22 years ago
Owned byTVKLAN SH.A
Aleksandër Frangaj (60%) & Alba Gina (40%)
Picture format16:9 (576i) SDTV
16:9 (1080i) HDTV
Audience share32.5 % (KKRT)
SloganËshtë Klani juaj!
It's your Klan!
HeadquartersTirana, Albania
Sister channel(s)Radio Klan 92.9 (Tirana)
Klan Plus
Klan Kosova
ABC News Albania
Klan Macedonia
WebsiteOfficial website

TV Klan (Televizioni Klan) is a private television channel with national coverage based in Tirana, Albania.[1]

History and profile[edit]

TV Klan launched as a Franco-Albanian joint-venture with its first broadcast airing on 25 October 1997.[2]

In 2002, ISO rated the channel as the most highly rated in Albania with 21.5% of audience share. As of 2006, the channel's analogue signal covered around 60% of Albania's territory.[3]

TV Klan is a media group including Klan Plus, Radio Klan, Kosovo-based TV channel Klan Kosova, and ABC News (Albania). The channel is available in Europe through DigitAlb.

TV Klan is widely known for its long-standing political show Opinion, hosted by Blendi Fevziu; entertainment shows such as Këngët e Shekullit, Gjeniu i Vogël, Dance with Me, X Factor Albania, Kënga Ime, Zonë e Lirë, E Diela Shqiptare, Xing me Ermalin, Stop, Rudina, Aldo Morning Show; and a wide range of co-productions.

Since 4 March 2012, TV Klan has been the first national TV channel in southeastern Europe and Albania to begin broadcasting 24 hours in HD without charging additional fees to customers. It is the first station in Albania to own a satellite news gathering mobile broadcasting studio.[4]

On May 3, 2018, TV Klan announced that it had signed an agreement to purchase 100% of the assets of Art Channel, an Albanian broadcaster in the former Yugoslavian Republic of Macedonia.[5] The channel was re-branded with the name Klan Macedonia.

Programs[edit]

TV programs made and broadcast by TV Klan[edit]

Original name Format Origin
Opinion Talk show Albania
Gjeniu i vogël Talent show Albania
Këngët e shekullit Music show Albania
Aldo Morning Show Morning show Albania
E diela Shqiptare Sunday show Albania
Jo vetëm mode Entertainment show Albania
Takimi i pasdites Talk show Albania
Euroklan News Albania
Kënga Magjike Music awards Albania
Zonë e lirë Talk show Albania
Netë vere Summer show Albania
X Factor Albania Talent show Albania
Kënga ime Music awards Albania
Dance With Me Talent show Albania
Lufta e nuseve Reality show Albania
Stop Satirical show Albania
Your Face Sounds Familiar Reality show Albania
Rudina Talk show Albania
Xing me Ermalin Talk show Albania
C'est la vie Reality show Albania
Virtuozët Talent show Albania

International TV shows broadcast by TV Klan[edit]

Original name Albanian translation Origin
Heroes Heronjtë United States
House Dr. House United States
Grey's Anatomy Anatomia e Greit United States
Lipstick Jungle Lipstick Jungle United States
CSI: NY CSI: NY United States
According to Jim Jeta sipas Xhimit United States
Californication Californication United States
Beverly Hills, 90210 Beverly Hills, 90210 United States
The Good Wife Gruaja e mirë United States
Law & Order: Special Victims Unit Ligj dhe rregull: SVU United States
Hannah Montana Hana Montana United States
Superbook Superlibri United States
South Beach South Beach United States
Gümüş Gymysh Turkey
Acı Hayat Jetë e hidhur Turkey
Menekşe ile Halil Menekshe dhe Halili Turkey
Ezel Ezel Turkey
Kuzey Güney Kuzej dhe Gynej Turkey
Aşk-ı Memnu Dashuri e ndaluar Turkey
Son Fundi Turkey
Sapna Babul Ka...Bidaai Bidaai: Lamtumirë vajzëri India
Umutsuz Ev Kadınları Shtëpiake të dëshpëruara Turkey
Kurt Seyit ve Şura Kurti dhe Shura Turkey
Kara Para Aşk Diamante dhe dashuri Turkey
Amor à Vida Duaje jetën Brazil
A Favorita E preferuara Brazil
Calle luna, Calle sol Botë të ndara Venezuela
Diriliş: Ertuğrul Ertugrul Turkey
Saraswatichandra Sarasvatiçandra India
Paramparça Fate të kryqëzuara Turkey
Kaderimin Yazıldığı Gün Një pjesë e imja Turkey
Maral Maral Turkey
Iss Pyaar Ko Kya Naam Doon? Si ta quaj këtë dashuri? India
İntikam Hakmarrje Turkey
Anne Nënë Turkey
Cesur ve Güzel Xhesuri dhe e bukura Turkey
Muhteşem Yüzyıl: Kösem Sulltanesha Kosem Turkey
İçerde I infiltruari Turkey
Dil Boley Oberoi Bixhoz me Dashurinë India
Kalp Atışı Rrahje zemre Turkey
Siyah Beyaz Aşk Dashuri Bardh e zi Turkey

Today's programs and former programs from 1998 to today:

Opinion nga Blendi Fevziu (1998 – present)

Titanik – telecomedy (December 1999)

Gezuar nga Shkodra (December 1999)

Nje kafe ne TV Klan (September 1999 – July 2003)

Edhe une dua te qesh - telecomedy (December 2000)

Duel (11 May 2000 – 20 June 2000)

SPORT & SHOW (September 2000 – June 2000)

Porta e fatit (November 2000 – February 2003)

Kenga Magjike (2003–present)

Kopertina VIP (2000 – 2007)

MARATONA E KENGES POPULLORE E QYTETARE I (20 November 2000 – 22 April 2001)

MARATONA E KENGES POPULLORE E QYTETARE II (17 January 2003 – 19 May 2003)

NETE VERE I (2 August 2000 – 4 September 2000)

NETE VERE II (19 July 2001 – 4 September 2001)

SHOWBIZ (March 2002 – August 2005)

NETE VERE III (23 july 2002 – 2 September 2002)

NETE VERE IV (22 July 2003 – 29 August 2003)

KOMBINAT SHOW (28 November 2003 – 11 June 2004)

Gjeniu i vogel I (8 March 2004 – 31 May 2004)

Kutia e fundit (September 2004 – December 2011)

Tek blloku September 2004 – July 2006)

Blue (2004 – 2009)

Taksi e rezervuar (30 October 2004 – 31 December 2004)

100 KENGET E SHEKULLIT (7 March 2005 – 30 May 2005)

Zone e lire (September 2005 – January 2007),(2011 - present)

ORA 7 (September 2005 – July 2006)

Gjeniu i vogel II (18 March 2006 – 5 June 2006)

AKADEMIA E YJEVE I (3 April 2006 – 12 June 2006)

SUAVEMENTE (19 June 2006 – 6 August 2006)

Zone e ndaluar by Andi Bushati (September 2006 – 2009)

AKADEMIA E YJEVE 2 (1 April 2007 – 24 June 2007)

Opinion + by Blendi Fevziu (September 2006 – july 2008)

Aldo Morning Show (September 2007 – present)

KENGET E SHEKULLIT (4 seasons since October 2008)

AKADEMIA E YJEVE 3 (2 February 2008 - June 2008)

Me shume dashuri (2 seasons, 2007 – 2009)

Gjeniu i vogel III (9 January 2009 – 10 April 2009)

MARATONA E KENGES POPULLORE E QYTETARE (6 seasons)

E diela shqiptare (September 2008 - vazhdon)

Njerez te humbur (September 2008 - 2011)

KENGET E SHEKULLIT III (shtator – dhjetor 2010)

Takimi i pasdites (March 2010 - 2012)

AKADEMIA E YJEVE 4 (5 April 2010 - 26 June 2010)

Promozone (September 2010 - July 2012)

Gjeniu i vogel IV (9 April 2011 – June 2011)

KENGET E SHEKULLIT IV (September 2011 – December 2011)

X Factor Albania I (8 January 2012 – 10 June 2012)

100 VJET MUZIKE (6 October 2012 – 31 December 2012)

X Factor Albania II (28 October 2012 – March 2013)

Miss Albania 2012 (November 2012)

There are so many shows that aren't known when they are produced!

See also[edit]

References[edit]

  1. ^ http://en.kingofsat.net/channelhistory.php?ch=10841
  2. ^ Ilda Londo (2002). "Albania" (PDF). Media Institute. Retrieved 15 February 2014.
  3. ^ Aleksandër Frangaj tregon risitë e grupit mediatik
  4. ^ Media ownership and financing in Albania
  5. ^ http://ina-online.net/art-channel-behet-klan-maqedoni/

External links[edit]