Tilburg chess tournament

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to navigation Jump to search

The Tilburg chess tournament was a series of very strong chess tournaments held in Tilburg, Netherlands. It was established in 1977 and ran continuously through 1994 under the sponsorship of Interpolis, an insurance company. Fontys Hogescholen shortly revived the tournament series from 1996 to 1998, when the last edition was played. Since 1994 there is another annual chess tournament taking place in Tilburg, which has the name De Stukkenjagers, the field is generally much weaker than the traditional Tilburg tournament.

Tilburg chess tournament
# Year Winner
1 1977  Anatoly Karpov (Soviet Union)
2 1978  Lajos Portisch (Hungary)
3 1979  Anatoly Karpov (Soviet Union)
4 1980  Anatoly Karpov (Soviet Union)
5 1981  Alexander Beliavsky (Soviet Union)
6 1982  Anatoly Karpov (Soviet Union)
7 1983  Anatoly Karpov (Soviet Union)
8 1984  Tony Miles (England)
9 1985  Tony Miles (England)
 Robert Hübner (West Germany)
 Victor Korchnoi (Switzerland)
10 1986  Alexander Beliavsky (Soviet Union)
11 1987  Jan Timman (Netherlands)
12 1988  Anatoly Karpov (Soviet Union)
13 1989  Garry Kasparov (Soviet Union)
14 1990  Vassily Ivanchuk (Soviet Union)
 Gata Kamsky (United States)
15 1991  Garry Kasparov (Soviet Union)
16 1992  Michael Adams (England)
17 1993  Anatoly Karpov (Russia)
18 1994  Valery Salov (Russia)
1 1996  Jeroen Piket (Netherlands) (best on tie-break)
 Boris Gelfand (Belarus)
2 1997  Peter Svidler (Russia) (best on tie-break)
 Garry Kasparov (Russia)
 Vladimir Kramnik (Russia)
3 1998  Viswanathan Anand (India)

1977[edit]

The first edition was a very strong all-grandmaster event of Category 14. It was a single round-robin tournament with twelve players. Karpov won the event.

Tilburg 1977 - cat.14 (2581)
# Player 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0 1 2 Total
1  Anatoly Karpov (Soviet Union) * 1 ½ ½ ½ 1 ½ 1 1 ½ ½ 1 8
2  Tony Miles (England) 0 * ½ ½ ½ ½ 1 0 1 1 1 1 7
3  Vlastimil Hort (Czechoslovakia) ½ ½ * ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ 1 ½ 6
4  Jan Timman (Netherlands) ½ ½ ½ * ½ 1 ½ ½ 0 ½ ½ 1 6
5  Lubomir Kavalek (United States) ½ ½ ½ ½ * ½ ½ ½ ½ ½ ½ 1 6
6  Robert Hübner (West Germany) 0 ½ ½ 0 ½ * 1 1 ½ ½ ½ 1 6
7  Svetozar Gligorić (Yugoslavia) ½ 0 ½ ½ ½ 0 * ½ 1 ½ 1 ½
8  Ulf Andersson (Sweden) 0 1 ½ ½ ½ 0 ½ * ½ ½ ½ ½ 5
9  Yuri Balashov (Soviet Union) 0 0 ½ 1 ½ ½ 0 ½ * 1 ½ ½ 5
10  Vasily Smyslov (Soviet Union) ½ 0 ½ ½ ½ ½ ½ ½ 0 * ½ ½
11  Gennadi Sosonko (Netherlands) ½ 0 0 ½ ½ ½ 0 ½ ½ ½ * ½ 4
12  Fridrik Olafsson (Iceland) 0 0 ½ 0 0 0 ½ ½ ½ ½ ½ * 3

1978[edit]

The second edition was similar in strength as the first edition, again an all grandmaster event of category 14. No Russian players participated as Karpov and Korchnoi were playing a match at that time and their proposed Russian replacements were not accepted. Portisch won the event.

Tilburg 1978 - cat.14 (2593)
# Player 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0 1 2 Total
1  Lajos Portisch (Hungary) * ½ ½ 1 1 1 ½ ½ ½ 0 1 ½ 7
2  Jan Timman (Netherlands) ½ * ½ ½ ½ ½ ½ ½ 1 1 ½ ½
3  Roman Dzindzichashvili (Israel) ½ ½ * 1 0 ½ ½ ½ ½ ½ ½ 1 6
4  Robert Hübner (West Germany) 0 ½ 0 * ½ ½ ½ 1 1 1 ½ ½ 6
5  Tony Miles (England) 0 ½ 1 ½ * 0 0 ½ 1 ½ 1 1 6
6  Walter Browne (United States) 0 ½ ½ ½ 1 * 1 ½ ½ 1 0 0
7  Vlastimil Hort (Czechoslovakia) ½ ½ ½ ½ 1 0 * ½ 0 ½ ½ 1
8  Boris Spassky (France) ½ ½ ½ 0 ½ ½ ½ * 0 1 1 ½
9  Bent Larsen (Denmark) ½ 0 ½ 0 0 ½ 1 1 * ½ ½ ½ 5
10  Ljubomir Ljubojević (Yugoslavia) 1 0 ½ 0 ½ 0 ½ 0 ½ * ½ 1
11  Gennadi Sosonko (Netherlands) 0 ½ ½ ½ 0 1 ½ 0 ½ ½ * ½
12  Zoltán Ribli (Hungary) ½ ½ 0 ½ 0 1 0 ½ ½ 0 ½ * 4

1979[edit]

Tilburg 1979 - cat.15 (2605)
# Player 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0 1 2 Total
1  Anatoly Karpov (Soviet Union) * ½ ½ ½ 1 1 ½ ½ ½ 1 ½ 1
2  Oleg Romanishin (Soviet Union) ½ * ½ ½ 0 ½ 1 1 ½ 1 ½ 1 7
3  Lajos Portisch (Hungary) ½ ½ * ½ ½ 1 ½ 0 ½ ½ 1 1
4  Gyula Sax (Hungary) ½ ½ ½ * ½ 0 ½ 1 ½ ½ ½ 1 6
5  Gennadi Sosonko (Netherlands) 0 1 ½ ½ * 1 ½ 0 1 0 ½ ½
6  Bent Larsen (Denmark) 0 ½ 0 1 0 * ½ 1 ½ 1 1 0
7  Boris Spassky (France) ½ 0 ½ ½ ½ ½ * ½ 1 ½ ½ ½
8  Jan Timman (Netherlands) ½ 0 1 0 1 0 ½ * ½ ½ ½ 1
9  Robert Hübner (West Germany) ½ ½ ½ ½ 0 ½ 0 ½ * ½ ½ 1 5
10  Vlastimil Hort (Czechoslovakia) 0 0 ½ ½ 1 0 ½ ½ ½ * ½ 1 5
11  Lubomir Kavalek (United States) ½ ½ 0 ½ ½ 0 ½ ½ ½ ½ * ½
12  Vasily Smyslov (Soviet Union) 0 0 0 0 ½ 1 ½ 0 0 0 ½ *

1980[edit]

Tilburg 1980 - cat.15 (2619)
# Player 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0 1 2 Total
1  Anatoly Karpov (Soviet Union) * ½ 1 ½ 1 ½ ½ 0 1 1 1 ½
2  Lajos Portisch (Hungary) ½ * ½ ½ ½ 1 ½ 1 ½ ½ ½ 1 7
3  Jan Timman (Netherlands) 0 ½ * ½ ½ ½ ½ 1 ½ ½ 1 1
4  Gennadi Sosonko (Netherlands) ½ ½ ½ * ½ ½ ½ ½ ½ 1 ½ ½ 6
5  Boris Spassky (France) 0 ½ ½ ½ * 0 ½ 1 1 1 ½ ½ 6
6  Mikhail Tal (Soviet Union) ½ 0 ½ ½ 1 * ½ ½ ½ ½ ½ ½
7  Vlastimil Hort (Czechoslovakia) ½ ½ ½ ½ ½ ½ * 0 ½ ½ ½ ½ 5
8  Bent Larsen (Denmark) 1 0 0 ½ 0 ½ 1 * ½ 0 1 ½ 5
9  Ulf Andersson (Sweden) 0 ½ ½ ½ 0 ½ ½ ½ * ½ ½ ½
10  Zoltán Ribli (Hungary) 0 ½ ½ 0 0 ½ ½ 1 ½ * ½ ½
11  Robert Hübner (West Germany) 0 ½ 0 ½ ½ ½ ½ 0 ½ ½ * 1
12  Lubomir Kavalek (United States) ½ 0 0 ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ 0 * 4

1981[edit]

Tilburg 1981 - cat.15 (2608)
# Player 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0 1 2 Total
1  Alexander Beliavsky (Soviet Union) * ½ 0 1 ½ ½ ½ ½ 1 1 1 1
2  Tigran Petrosian (Soviet Union) ½ * ½ ½ ½ ½ ½ 1 1 ½ ½ 1 7
3  Lajos Portisch (Hungary) 1 ½ * ½ 1 0 ½ ½ 0 1 1 ½
4  Jan Timman (Netherlands) 0 ½ ½ * ½ ½ 1 1 0 1 ½ 1
5  Ljubomir Ljubojević (Yugoslavia) ½ ½ 0 ½ * ½ ½ ½ ½ 1 1 ½ 6
6  Ulf Andersson (Sweden) ½ ½ 1 ½ ½ * ½ 0 ½ 0 ½ 1
7  Boris Spassky (France) ½ ½ ½ 0 ½ ½ * 1 ½ ½ ½ ½
8  Garry Kasparov (Soviet Union) ½ 0 ½ 0 ½ 1 0 * 1 ½ 1 ½
9  Gennadi Sosonko (Netherlands) 0 0 1 1 ½ ½ ½ 0 * 0 ½ ½
10  Bent Larsen (Denmark) 0 ½ 0 0 0 1 ½ ½ 1 * 0 1
11  Robert Hübner (West Germany) 0 ½ 0 ½ 0 ½ ½ 0 ½ 1 * ½ 4
12  Tony Miles (England) 0 0 ½ 0 ½ 0 ½ ½ ½ 0 ½ * 3

1982[edit]

Tilburg 1982 - cat.14 (2599)
# Player 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0 1 2 Total
1  Anatoly Karpov (Soviet Union) * ½ ½ ½ 1 ½ 1 0 ½ 1 1 1
2  Jan Timman (Netherlands) ½ * ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ 1 1 1 7
3  Ulf Andersson (Sweden) ½ ½ * ½ ½ ½ ½ ½ 1 ½ ½ 1
4  Gennadi Sosonko (Netherlands) ½ ½ ½ * 0 1 0 1 ½ ½ 1 1
5  Tigran Petrosian (Soviet Union) 0 ½ ½ 1 * ½ 0 1 1 ½ ½ ½ 6
6  Vasily Smyslov (Soviet Union) ½ ½ ½ 0 ½ * 1 ½ ½ 1 ½ ½ 6
7  John Nunn (England) 0 ½ ½ 1 1 0 * ½ ½ ½ ½ 0 5
8  Lajos Portisch (Hungary) 1 ½ ½ 0 0 ½ ½ * 0 ½ ½ 1 5
9  Walter Browne (United States) ½ ½ 0 ½ 0 ½ ½ 1 * 0 ½ 1 5
10  Robert Hübner (West Germany) 0 0 ½ ½ ½ 0 ½ ½ 1 * ½ ½
11  Eugenio Torre (Philippines) 0 0 ½ 0 ½ ½ ½ ½ ½ ½ * 1
12  Bent Larsen (Denmark) 0 0 0 0 ½ ½ 1 0 0 ½ 0 *

1983[edit]

Tilburg 1983 - cat.15 (2613)
# Player 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0 1 2 Total
1  Anatoly Karpov (Soviet Union) * ½ ½ ½ ½ 1 ½ ½ ½ ½ 1 1 7
2  Ljubomir Ljubojević (Yugoslavia) ½ * ½ ½ ½ 1 ½ ½ ½ 1 1 0
3  Lajos Portisch (Hungary) ½ ½ * ½ ½ ½ ½ 1 ½ ½ ½ 1
4  Rafael Vaganian (Soviet Union) ½ ½ ½ * ½ ½ 1 1 ½ 0 0 1 6
5  Gennadi Sosonko (Netherlands) ½ ½ ½ ½ * 0 ½ ½ ½ 1 1 ½ 6
6  Lev Polugaevsky (Soviet Union) 0 0 ½ ½ 1 * ½ ½ ½ 1 ½ ½
7  Boris Spassky (France) ½ ½ ½ 0 ½ ½ * ½ ½ ½ ½ 1
8  Robert Hübner (West Germany) ½ ½ 0 0 ½ ½ ½ * ½ ½ 1 1
9  Ulf Andersson (Sweden) ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ * ½ ½ 0 5
10  Jan Timman (Netherlands) ½ 0 ½ 1 0 0 ½ ½ ½ * ½ 1 5
11  Yasser Seirawan (United States) 0 0 ½ 1 0 ½ ½ 0 ½ ½ * ½ 4
12  John van der Wiel (Netherlands) 0 1 0 0 ½ ½ 0 0 1 0 ½ *

1984[edit]

Tilburg 1984 - cat.14 (2596)
# Player 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0 1 2 Total
1  Tony Miles (England) * ½ ½ ½ ½ ½ 1 1 ½ 1 1 1 8
2  Robert Hübner (West Germany) ½ * ½ ½ ½ ½ ½ ½ 1 1 ½ ½
3  Vladimir Tukmakov (Soviet Union) ½ ½ * 1 ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ 1
4  Zoltán Ribli (Hungary) ½ ½ 0 * ½ ½ ½ 1 ½ 1 1 ½
5  Alexander Beliavsky (Soviet Union) ½ ½ ½ ½ * 1 0 ½ ½ ½ 1 1
6  Ljubomir Ljubojević (Yugoslavia) ½ ½ ½ ½ 0 * 1 ½ ½ ½ 1 ½ 6
7  Lajos Portisch (Hungary) 0 ½ ½ ½ 1 0 * ½ ½ 0 1 1
8  Jan Timman (Netherlands) 0 ½ ½ 0 ½ ½ ½ * 1 ½ ½ 1
9  Ulf Andersson (Sweden) ½ 0 ½ ½ ½ ½ ½ 0 * ½ ½ 1 5
10  Vasily Smyslov (Soviet Union) 0 0 ½ 0 ½ ½ 1 ½ ½ * 1 0
11  Gennadi Sosonko (Netherlands) 0 ½ ½ 0 0 0 0 ½ ½ 0 * 1 3
12  John van der Wiel (Netherlands) 0 ½ 0 ½ 0 ½ 0 0 0 1 0 *

1985[edit]

Tilburg 1985 - cat.15 (2603)
# Player 1 2 3 4 5 6 7 8 Total
1  Tony Miles (England) ** 11 11 10 ½½
2  Robert Hübner (West Germany) ** ½½ 10 ½½ ½1 ½½ ½1
3  Viktor Kortschnoi (Switzerland) 00 ½½ ** ½½ ½1 11 ½1
4  Ljubomir Ljubojević (Yugoslavia) 00 01 ½½ ** ½1 ½1 10 01 7
5  Lev Polugaevsky (Soviet Union) 01 ½½ ½0 ½0 ** ½½ 6
6  Oleg Romanishin (Soviet Union) ½0 ½0 ** ½½ 6
7  Jan Timman (Netherlands) ½½ 00 01 ½½ ** 01 6
8  Roman Dzindzichashvili (United States) ½½ ½0 ½0 10 ½½ 10 **

1986[edit]

Tilburg 1986 - cat.15 (2619)
# Player 1 2 3 4 5 6 7 8 Total
1  Alexander Beliavsky (Soviet Union) ** 11 ½1 ½½ ½1
2  Ljubomir Ljubojević (Yugoslavia) 00 ** ½½ 10 ½½ ½1 11 8
3  Anatoly Karpov (Soviet Union) ½0 ½½ ** ½½ ½½ ½½ ½1
4  Tony Miles (England) 01 ½½ ** 01 ½0 ½½ 01 7
5  Jan Timman (Netherlands) ½½ ½½ 10 ** 10 ½½ ½1 7
6  Lajos Portisch (Hungary) ½½ ½1 01 ** ½½ ½1 7
7  Robert Hübner (West Germany) ½0 ½½ ½½ ½½ ½½ **
8  Viktor Kortschnoi (Switzerland) ½0 00 ½0 10 ½0 ½0 **

1987[edit]

Tilburg 1987 - cat.15 (2623)
# Player 1 2 3 4 5 6 7 8 Total
1  Jan Timman (Netherlands) ** ½½ ½½ ½1 ½½ 01 ½1
2  Predrag Nikolić (Yugoslavia) ½½ ** ½1 01 ½1 ½½ ½½ ½½ 8
3  Robert Hübner (West Germany) ½½ ½0 ** 11 ½½ ½½ ½½ 8
4  Viktor Kortschnoi (Switzerland) 10 00 ** ½1
5  Artur Jussupow (Soviet Union) ½0 ½0 ½½ ** ½½ 11 7
6  Ulf Andersson (Sweden) ½½ ½½ ½½ ½½ ** ½½ ½½
7  Andrei Sokolov (Soviet Union) 10 ½½ ½½ ½0 ½½ ** ½½ 6
8  Ljubomir Ljubojević (Yugoslavia) ½0 ½½ 00 ½½ ½½ **

1988[edit]

Tilburg 1988 - cat.15 (2627)
# Player 1 2 3 4 5 6 7 8 Total
1  Anatoly Karpov (Soviet Union) ** ½½ ½1 11 ½½ 11 10½
2  Nigel Short (England) ½½ ** ½½ ½½ 11 ½1 ½1
3  Jóhann Hjartarson (Iceland) ½0 ** ½½ ½0 ½½ 10 7
4  Predrag Nikolić (Yugoslavia) ½½ ½½ ** ½0 ½1 ½½ 7
5  Jan Timman (Netherlands) 00 ½½ ½1 ½1 ** 01 ½0 ½1 7
6  Robert Hübner (West Germany) ½½ 00 ½½ ½0 10 ** ½½ ½½
7  John van der Wiel (Netherlands) 00 ½0 ½½ ½1 ½½ ** 10
8  Lajos Portisch (Hungary) ½0 01 ½0 ½½ 01 ** 5

1989[edit]

Tilburg 1989 - cat.16 (2626)
# Player 1 2 3 4 5 6 7 8 Total
1  Garry Kasparov (Soviet Union) ** ½1 ½1 11 11 11 12
2  Viktor Kortschnoi (Switzerland) ½0 ** ½½ ½½ ½1
3  Ljubomir Ljubojević (Yugoslavia) ½0 ½½ ** ½½ 01 ½1 7
4  Gyula Sax (Hungary) ½½ ½½ ** 01 ½½ ½½ 7
5  Vassily Ivanchuk (Soviet Union) ½0 10 ** ½½ ½1
6  Simen Agdestein (Norway) 00 ½½ ** ½½ ½½
7  Jóhann Hjartarson (Iceland) 00 10 ½½ ½½ ½½ ** 10
8  Jeroen Piket (Netherlands) 00 ½0 ½0 ½½ 01 ** 4

1990[edit]

Tilburg 1990 - cat.16 (2643)
# Player 1 2 3 4 5 6 7 8 Total
1  Gata Kamsky (United States) ** ½1 ½0 10 ½½
2  Vassily Ivanchuk (Soviet Union) ½0 ** ½0 ½1 11 ½½ ½1
3  Boris Gelfand (Soviet Union) ½1 ** 10 11 ½½ ½1 8
4  Nigel Short (England) ½1 ½0 01 ** 10 ½0 ½1
5  Jan Timman (Netherlands) 01 00 01 ** ½½ ½1
6  Ulf Andersson (Sweden) ½½ 00 ½1 ½½ ** ½½ ½1
7  Predrag Nikolić (Yugoslavia) ½0 ½½ ½½ ** ½½ 6
8  Yasser Seirawan (United States) ½½ ½0 ½0 ½0 ½0 ½½ **

1991[edit]

15th Tilburg Interpolis, 17 October – 4 November 1991, Tilburg, Netherlands, Category XVII (2664)
Player Rating 1 2 3 4 5 6 7 8 Total TPR
1  Garry Kasparov (Soviet Union) 2770 ½ ½ 1 0 ½ 1 ½ ½ 1 1 1 ½ 1 1 10 2807
2  Nigel Short (England) 2650 ½½ Does not appear 0 ½ ½ ½ 1 1 1 ½ ½ ½ 1 ½ 2746
3  Viswanathan Anand (India) 2650 0 1 1 ½ Does not appear 1 0 1 0 0 ½ 1 ½ 1 ½ 8 2716
4  Anatoly Karpov (Soviet Union) 2730 ½ 0 ½ ½ 0 1 Does not appear ½ 0 ½ 1 ½ 1 ½ 1 2684
5  Gata Kamsky (United States) 2595 ½ ½ 0 0 0 1 ½ 1 Does not appear 1 0 ½ ½ ½ 1 7 2674
6  Jan Timman (Netherlands) 2630 0 0 0 ½ 1 ½ ½ 0 0 1 Does not appear 1 0 1 1 2640
7  Viktor Korchnoi (Switzerland) 2610 0 ½ ½ ½ 0 ½ ½ 0 ½ ½ 0 1 Does not appear ½ ½ 2592
8  Evgeny Bareev (Soviet Union) 2680 0 0 0 ½ 0 ½ ½ 0 ½ 0 0 0 ½ ½ Does not appear 3 2432

1992[edit]

In 1992 the tournament was for the first time held in the knockout format and comprised three days per round. Game one on day one, game two on day two (both at classic time limits). Day three was a rest day, but for those tied 1-1 it was the day to play two more tie-break games (each with rapid time limit) and in a few cases, another two. The format was described by some commentators as very brutal. Anyone getting off to a slow start would be eliminated and sent home in just two or three days, such as happened to the entire Hungarian squad of Lajos Portisch, Gyula Sax, Zoltán Ribli, József Pintér and Peter Leko. Those who did not win cleanly in the initial two games of each round found fatigue a great problem, due to having to give up their rest days. The benefit over the old double round-robin format, was that it opened up the potential for an unexpected winner and this made it exciting for the spectators. The traditional format favours those highly graded players who win year after year by agreeing quick draws against their closest rivals and defeating the rest.

The 1992 edition had 111 participants, 94 in round one, with the 47 winners then being joined by 17 seeded players given a bye to round two. Round two therefore comprised 64 players, round three 32 and round four 16. Below are the results from round four onwards. At the time, this was the largest prize fund of any traditional tournament. Adams won 100,000 Dutch guilders, the overall fund was 500,000 dg. The seeded players were given very generous conditions of a guaranteed 10,000 guilders to ensure their attendance.

Round of 16   Quarterfinals   Semifinals   Final
                           
Ukraine Vassily Ivanchuk 3  
United States Yasser Seirawan 1     Ukraine Vassily Ivanchuk  
Germany Artur Yusupov   United States Gata Kamsky  
United States Gata Kamsky       United States Gata Kamsky  
Belarus Boris Gelfand       Belarus Boris Gelfand  
Latvia Edvins Kengis ½     Belarus Boris Gelfand 4
Russia Sergei Tiviakov ½   Switzerland Viktor Korchnoi 2  
Switzerland Viktor Korchnoi       Belarus Boris Gelfand
Russia Alexey Vyzmanavin 1       EnglandMichael Adams
Bosnia and Herzegovina Predrag Nikolić 3     Bosnia and Herzegovina Predrag Nikolić 2  
England Nigel Short 0   Israel Ilya Smirin 4  
Israel Ilya Smirin 2       Israel Ilya Smirin ½
Russia Vasily Smyslov       England Michael Adams  
Latvia Evgeny Sveshnikov     Latvia Evgeny Sveshnikov ½
Belarus Andrei Kovalev ½   England Michael Adams  
England Michael Adams  

1993[edit]

The 1993 edition was played in the same format as the 1992 edition with 112 participants; round one had 96 unseeded entrants and 16 seeded players (with a bye) joined the winners in round two. Tie-break games were played at a time control of twenty minutes plus ten second increment. The prize fund was the same as last year: 500,000 Dutch guilders (100,000 for the winner) and minimum 10,000 dg. guaranteed to seeded players. Of the seventeen host country players that started, only two made it past the first round. They were joined by the seeded Jan Timman and Jeroen Piket. Paul van der Sterren declined to play after his request to be seeded was turned down.

Round of 128 Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals
2  GM Vasyl Ivanchuk (UKR) (2705)
bye 2  Vasyl Ivanchuk (UKR)
 GM Ferdinand Hellers (SWE) (2560)  Ferdinand Hellers (SWE)
 GM Zoltán Ribli (HUN) (2610) 2  Vasyl Ivanchuk (UKR) 3
 GM Simen Agdestein (NOR) (2610)  Simen Agdestein (NOR) 1
 GM Roberto Cifuentes (NED) (2495)  Simen Agdestein (NOR)
 GM Sergey Dolmatov (RUS) (2630)  Sergey Dolmatov (RUS)
 GM Alonso Zapata (COL) (2555) 2  Vasyl Ivanchuk (UKR)
15  GM Lev Polugaevsky (RUS) (2605)  Vladimir Epishin (RUS) ½
bye 15  Lev Polugaevsky (RUS) ½
 GM Vladimir Epishin (RUS) (2655)  Vladimir Epishin (RUS)
 GM Lars Bo Hansen (DEN) (2560) ½  Vladimir Epishin (RUS) 2
 GM Alexander Shabalov (LAT) (2590)  Alexander Shabalov (LAT) 0
 GM Vasily Smyslov (RUS) (2520)  Alexander Shabalov (LAT)
 GM Anatoly Vaisser (FRA) (2580) 3  Anatoly Vaisser (FRA) ½
 GM Utut Adianto (INA) (2510) 1 2  Vasyl Ivanchuk (UKR) 3
7  GM Kiril Georgiev (BUL) (2660) 7  Kiril Georgiev (BUL) 1
bye 7  Kiril Georgiev (BUL)
 GM Victor Bologan (MDA) (2510)  Victor Bologan (MDA) ½
 GM Mikhail Krasenkov (RUS) (2595) ½ 7  Kiril Georgiev (BUL)
 GM Vladimir Akopian (ARM) (2600)  Vladimir Akopian (ARM) ½
 GM Larry Christiansen (USA) (2555) ½  Vladimir Akopian (ARM)
 GM Branko Damljanović (FRY) (2570)  Branko Damljanović (FRY) ½
 IM Gert-Jan de Boer (NED) (2435) ½ 7  Kiril Georgiev (BUL) 3
10  GM Michael Adams (ENG) (2630)  Alexander Morozevich (RUS) 1
bye 10  Michael Adams (ENG)
 GM Tony Miles (ENG) (2565) 2  Tony Miles (ENG) ½
 WIM Esther de Kleuver (NED) (2150) 0 10  Michael Adams (ENG) 0
 IM Alexander Morozevich (RUS) (2545)  Alexander Morozevich (RUS) 2
 GM John van der Wiel (NED) (2565)  Alexander Morozevich (RUS)
 GM Loek van Wely (NED) (2590) 2  Loek van Wely (NED) ½
 GM Efim Geller (RUS) (2505) 0 2  Vasyl Ivanchuk (UKR)
3  GM Alexei Shirov (LAT) (2685) 3  Alexei Shirov (LAT)
bye 3  Alexei Shirov (LAT)
 GM Nick de Firmian (USA) (2545) 2  Nick de Firmian (USA) ½
 IM Đào Thiên Hải (VIE) (2565) 0 3  Alexei Shirov (LAT) 2
 IM Dejan Mozetic (FRY) (2580) 2  Dejan Mozetic (FRY) 0
 IM Gert Ligterink (NED) (2435) 0  Dejan Mozetic (FRY)
 IM Peter Leko (HUN) (2555)  Peter Leko (HUN) ½
 GM Vadim Ruban (RUS) (2590) ½ 3  Alexei Shirov (LAT)
14  GM Ivan Sokolov (BIH) (2610)  Eduardas Rozentalis (LTU) ½
bye 14  Ivan Sokolov (BIH)
 GM Eduardas Rozentalis (LTU) (2600) 3  Eduardas Rozentalis (LTU)
 IM Darryl Johansen (AUS) (2495) 1  Eduardas Rozentalis (LTU)
 GM Ulf Andersson (SWE) (2625)  Ulf Andersson (SWE)
 IM Luc Winants (BEL) (2490)  Ulf Andersson (SWE) 2
 GM Gilberto Milos (BRA) (2565)  Gilberto Milos (BRA) 0
 GM Eric Lobron (GER) (2575) 3  Alexei Shirov (LAT) 2
6  GM Evgeny Bareev (RUS) (2660) 6  Evgeny Bareev (RUS) 0
bye 6  Evgeny Bareev (RUS) 2
 GM Yevgeniy Vladimirov (KAZ) (2585)  Yevgeniy Vladimirov (KAZ) 0
 GM Andrei Kharlov (RUS) (2535) ½ 6  Evgeny Bareev (RUS)
 GM Yuri Razuvaev (RUS) (2560)  Yuri Razuvaev (RUS) ½
 GM Grigory Serper (UZB) (2575) ½  Yuri Razuvaev (RUS)
 GM Ian Rogers (AUS) (2595) 4  Ian Rogers (AUS) ½
 IM Johannes van Mil (NED) (2435) 2 6  Evgeny Bareev (RUS) 2
11  GM Zurab Azmaiparashvili (GEO) (2630)  Ognjen Cvitan (CRO) 0
bye 11  Zurab Azmaiparashvili (GEO)
 GM Ognjen Cvitan (CRO) (2550)  Ognjen Cvitan (CRO)
 GM Evgeny Sveshnikov (RUS) (2570)  Ognjen Cvitan (CRO)
 GM Ilya Smirin (ISR) (2640) 3  Ilya Smirin (ISR) ½
 GM Friso Nijboer (NED) (2555) 1  Ilya Smirin (ISR) 4 Finals
 GM Josif Dorfman (FRA) (2555)  Josif Dorfman (FRA) 2
 GM Yasser Seirawan (USA) (2575) ½ 2  Vasyl Ivanchuk (UKR)
1  GM Anatoly Karpov (RUS) (2760) 1  Anatoly Karpov (RUS)
bye 1  Anatoly Karpov (RUS)
 GM Oleg Romanishin (UKR) (2615) 2  Oleg Romanishin (UKR) ½
 IM Manuel Bosboom (NED) (2440) 0 1  Anatoly Karpov (RUS) 3
 GM Alexey Vyzmanavin (RUS) (2605) 2  Alexey Vyzmanavin (RUS) 1
 GM Stefan Djuric (FRY) (2495) 0  Alexey Vyzmanavin (RUS)
 GM Alexander Chernin (HUN) (2615)  Alexander Chernin (HUN)
 GM Hans Ree (NED) (2445) ½ 1  Anatoly Karpov (RUS)
16  GM Jeroen Piket (NED) (2590)  Grigory Kaidanov (RUS)
bye 16  Jeroen Piket (NED)
 GM Gerald Hertneck (GER) (2565)  Gerald Hertneck (GER)
 GM Igor Khenkin (ISR) (2570) ½ 16  Jeroen Piket (NED) ½
 GM Grigory Kaidanov (RUS) (2640) 2  Grigory Kaidanov (RUS)
 GM Viktor Kupreichik (BLR) (2535) 0  Grigory Kaidanov (RUS)
 GM Daniel Campora (ARG) (2540)  Daniel Campora (ARG)
 GM Lembit Oll (EST) (2595) ½ 1  Anatoly Karpov (RUS)
9  GM Artur Yusupov (GER) (2630) 9  Artur Yusupov (GER) ½
bye 9  Artur Yusupov (GER)
 GM Julian Hodgson (ENG) (2625)  Julian Hodgson (ENG) ½
 GM Zurab Sturua (GEO) (2540) ½ 9  Artur Yusupov (GER) 2
 GM Christopher Lutz (GER) (2605) 2  Christopher Lutz (GER) 0
 Alexander Jongsma (NED) (2295) 0  Christopher Lutz (GER)
 GM Curt Hansen (DEN) (2590)  Curt Hansen (DEN)
 IM Zdenko Krnić (FRY) (2425) ½ 9  Artur Yusupov (GER)
8  GM Gata Kamsky (USA) (2645) 8  Gata Kamsky (USA)
bye 8  Gata Kamsky (USA) 2
 GM Boris Alterman (ISR) (2585) 2  Boris Alterman (ISR) 0
 IM Leon Pliester (NED) (2420) 0 8  Gata Kamsky (USA) 2
 IM Suat Atalık (TUR) (2535)  Suat Atalık (TUR) 0
 GM Vladimir Tukmakov (UKR) (2600) ½  Suat Atalık (TUR) 2
 FM Erik Knoppert (NED) (2375) 2  Erik Knoppert (NED) 0
 IM Marinus Kuijf (NED) (2445) 0 1  Anatoly Karpov (RUS)
13  GM Jan Timman (NED) (2620)  Alexander Beliavsky (UKR) ½
bye 13  Jan Timman (NED)
 GM Margeir Pétursson (ISL) (2560)  Margeir Pétursson (ISL) ½
 GM József Pintér (HUN) (2575) ½ 13  Jan Timman (NED) ½
 GM Alexander Beliavsky (UKR) (2635)  Alexander Beliavsky (UKR)
 IM Paul Boersma (NED) (2365) ½  Alexander Beliavsky (UKR)
 GM Viktor Korchnoi (SUI) (2625)  Viktor Korchnoi (SUI) ½
 GM Igor Štohl (SVK) (2545)  Alexander Beliavsky (UKR)
4  GM Valery Salov (RUS) (2685)  Predrag Nikolić (BIH) ½
bye 4  Valery Salov (RUS) ½
 GM Leonid Yudasin (ISR) (2605)  Leonid Yudasin (ISR)
 GM Artashes Minasian (ARM) (2535)  Leonid Yudasin (ISR)
 GM Predrag Nikolić (BIH) (2625) 2  Predrag Nikolić (BIH)
 GM Andrei Kovalev (BLR) (2545) 0  Predrag Nikolić (BIH)
 GM Mikhail Gurevich (BEL) (2605)  Mikhail Gurevich (BEL) ½
 GM Mihail Marin (ROM) (2515) ½  Alexander Beliavsky (UKR)
12  GM Joël Lautier (FRA) (2620)  Rafael Vaganian (ARM)
bye 12  Joël Lautier (FRA) ½
 GM Alex Yermolinsky (USA) (2605) 2  Alex Yermolinsky (USA)
 IM Martin Martens (NED) (2430) 0  Alex Yermolinsky (USA) ½
 GM Rafael Vaganian (ARM) (2615)  Rafael Vaganian (ARM)
 GM David Bronstein (RUS) (2395) ½  Rafael Vaganian (ARM) 2
 GM Jon Speelman (ENG) (2605)  Jon Speelman (ENG) 0
 IM Gerard Welling (NED) (2400) ½  Rafael Vaganian (ARM)
5  GM Boris Gelfand (BLR) (2670)  Alexey Dreev (RUS)
bye 5  Boris Gelfand (BLR) ½
 GM Alexey Dreev (RUS) (2570) 2  Alexey Dreev (RUS)
 Peter Boel (NED) 0  Alexey Dreev (RUS)
 GM Vladimir Malaniuk (UKR) (2635)  Vladimir Malaniuk (UKR) ½
 GM Sergey Smagin (RUS) (2550) ½  Vladimir Malaniuk (UKR)
 GM Jóhann Hjartarson (ISL) (2605)  Jóhann Hjartarson (ISL)
 GM Giorgi Giorgadze (GEO) (2555)

1994[edit]

The final edition to be organised under Interpolis' sponsorship was another large knockout tournament.

At the opening ceremony, a spokesman for Interpolis shocked the audience with an announcement that the company was reconsidering its chess and other public relations activities, following a total merger with Rabobank. FIDE President Florencio Campomanes attended the opening, primarily to lend support to the FIDE Women's Candidates tournament, which was being held at Tilburg alongside the Interpolis event.

The event commenced with a first round of 112 participants and the 56 winners were then joined by eight seeded players to make up a 64-player second round. The seeded players were Karpov (Elo rating 2780), Salov (2710), Ivanchuk (2695), Bareev (2695), Khalifman (2645), Epishin (2650), Timman (2635), and K. Georgiev (2615).

Due to a clash with another strong tournament in Horgen, the line-up was slightly depleted this time. Garry Kasparov, Alexei Shirov, Artur Yusupov, Viktor Korchnoi, Joël Lautier, Boris Gelfand, Peter Leko and Tony Miles were among those who favoured the rival event. Additionally, some Russian players were staying at home to prepare for their national championship, a precursor to selection for the Olympiad team.

Everyone was surprised to see the return of the Brazilian GM Henrique Mecking, a former world-class player, who had suffered a life-threatening condition some eighteen years previously and had been in a slow recovery ever since.

Held at the Interpolis headquarters, round one heralded the largest number of 'big reputation' casualties since the introduction of the knockout format. Alexander Beliavsky, Victor Bologan, Mikhail Gurevich, Curt Hansen, Lembit Oll, Alon Greenfeld, Ilya Smirin, Veselin Topalov and home favourite Jeroen Piket all had to pack their bags after just three days.

As before, each round comprised two (classic time limit) games on days one and two, followed by a rest day, which was also the day to conclude tie-breaks (starting with pairs of rapid time limit games and followed, if necessary, with blitz games).

Round of 128 Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals
1  GM Anatoly Karpov (RUS) (2780)
bye 1  Anatoly Karpov (RUS)
 GM Alexander Beliavsky (UKR) (2640) ½  Bojan Kurajica (BIH)
 GM Bojan Kurajica (BIH) (2565) 1  Anatoly Karpov (RUS) 2
 GM Alexey Vyzmanavin (RUS) (2610)  António Antunes (POR) 0
 GM Karel Mokrý (CZE) (2530)  Alexey Vyzmanavin (RUS) ½
 GM Anatoly Vaisser (FRA) (2575) 0  António Antunes (POR)
 GM António Antunes (POR) (2510) 2 1  Anatoly Karpov (RUS) 2
 GM Jaan Ehlvest (EST) (2600) 2  Alexander Shabalov (USA) 0
 GM Matthias Wahls (GER) (2540) 0  Jaan Ehlvest (EST)
 GM Ilya Smirin (ISR) (2615) ½  Vadim Ruban (RUS) ½
 GM Vadim Ruban (RUS) (2560)  Jaan Ehlvest (EST) ½
 GM Suat Atalık (TUR) (2535) ½  Alexander Shabalov (USA)
 GM Alexander Shabalov (USA) (2600)  Alexander Shabalov (USA)
 GM Mikhail Gurevich (BEL) (2620) ½  Hannes Stefánsson (ISL) ½
 GM Hannes Stefánsson (ISL) (2560) 1  Anatoly Karpov (RUS) 2
8  GM Kiril Georgiev (BUL) (2615) 8  Kiril Georgiev (BUL) 0
bye 8  Kiril Georgiev (BUL)
 GM Larry Christiansen (USA) (2575) 3  Larry Christiansen (USA) ½
 GM Andrei Kovalev (BLR) (2525) 1 8  Kiril Georgiev (BUL)
 GM Hans Ree (NED) (2440) 1  Alexander Morozevich (RUS) ½
 IM Alexander Morozevich (RUS) (2575) 3  Alexander Morozevich (RUS) 3
 FM Erik Knoppert (NED) (2380) 1  Vadim Milov (ISR) 1
 GM Vadim Milov (ISR) (2590) 3 8  Kiril Georgiev (BUL)
 GM Ivan Sokolov (BIH) (2625)  Ivan Sokolov (BIH)
 GM Loek van Wely (NED) (2560) ½  Ivan Sokolov (BIH) 2
 GM Boris Alterman (ISR) (2585) 2  Boris Alterman (ISR) 0
 IM Dimitri Reinderman (NED) (2450) 0  Ivan Sokolov (BIH) 2
 GM Rafael Vaganian (ARM) (2645)  Rafael Vaganian (ARM) 0
 GM Giorgi Giorgadze (GEO) (2565) ½  Rafael Vaganian (ARM)
 IM Johannes van Mil (NED) (2490) ½  Yury Dokhoian (RUS)
 GM Yury Dokhoian (RUS) (2580) 1  Anatoly Karpov (RUS) ½
 GM Henrique Mecking (BRA) (2575) 4  Evgeny Bareev (RUS)
 GM Alexey Dreev (RUS) (2650)  Alexey Dreev (RUS)
 GM Boris Gulko (USA) (2590) 3  Branko Damljanović (FRY) ½
 GM Branko Damljanović (FRY) (2505) 4  Alexey Dreev (RUS) 4
6  GM Vladimir Epishin (RUS) (2650) 6  Vladimir Epishin (RUS) 2
bye 6  Vladimir Epishin (RUS)
 GM Jeroen Piket (NED) (2640) 0  Dejan Mozetic (FRY) ½
 IM Dejan Mozetic (FRY) (2550) 2  Alexey Dreev (RUS)
 GM Zoltán Almási (HUN) (2620) 3  Zoltán Almási (HUN) ½
 IM Sergey Ionov (RUS) (2530) 1  Zoltán Almási (HUN)
 GM Lars Bo Hansen (DEN) (2580)  Lars Bo Hansen (DEN) ½
 GM Xie Jun (CHN) (2515) ½  Zoltán Almási (HUN) 2
 GM Daniel Cámpora (ARG) (2560) ½  Marinus Kuijf (NED) 0
 GM Gerald Hertneck (GER) (2605)  Gerald Hertneck (GER) ½
 GM Vereslav Eingorn (UKR) (2585) ½  Marinus Kuijf (NED)
 IM Marinus Kuijf (NED) (2425)  Alexey Dreev (RUS) ½
 GM Vladimir Tukmakov (UKR) (2565) 4  Evgeny Bareev (RUS)
 GM Veselin Topalov (BUL) (2645) ½  Vladimir Tukmakov (UKR) 3
 GM Jon Speelman (ENG) (2600) 2  Jon Speelman (ENG) 1
 GM Dmitry Gurevich (USA) (2535) 0  Vladimir Tukmakov (UKR) 4
 GM Smbat Lputian (ARM) (2590)  Smbat Lputian (ARM) 2
 GM Dibyendu Barua (IND) (2495) ½  Smbat Lputian (ARM)
 GM Helgi Ólafsson (ISL) (2520)  Helgi Ólafsson (ISL) ½
 IM Vadim Zvjaginsev (RUS) (2585) ½  Vladimir Tukmakov (UKR)
 GM Utut Adianto (INA) (2520) 4  Evgeny Bareev (RUS)
 GM Andrei Sokolov (RUS) (2580) ½  Utut Adianto (INA) 1
4  GM Evgeny Bareev (RUS) (2675) 4  Evgeny Bareev (RUS) 3
bye 4  Evgeny Bareev (RUS)
 GM Zoltán Ribli (HUN) (2605)  Thomas Luther (GER)
 GM Ľubomír Ftáčnik (SVK) (2570)  Zoltán Ribli (HUN) ½ Finals
 GM Mikhail Krasenkov (RUS) (2595) ½  Thomas Luther (GER)
 IM Thomas Luther (GER) (2520) 4  Evgeny Bareev (RUS) ½
 GM Lajos Portisch (HUN) (2610) 3 2  Valery Salov (RUS)
 GM Spyridon Skembris (GRE) (2525) 1  Lajos Portisch (HUN)
 GM Victor Bologan (MDA) (2600)  Vladislav Tkachiev (KAZ)
 IM Vladislav Tkachiev (KAZ) (2535)  Lajos Portisch (HUN) ½
2  GM Valery Salov (RUS) (2710) 2  Valery Salov (RUS)
bye 2  Valery Salov (RUS)
 GM Ye Jiangchuan (CHN) (2575)  Ye Jiangchuan (CHN)
 GM Roberto Cifuentes (NED) (2490) 2  Valery Salov (RUS)
 IM Liafbern Riemersma (NED) (2440)  Grigory Serper (UZB) ½
 GM Grigory Serper (UZB) (2575)  Grigory Serper (UZB)
 GM Mihail Marin (ROM) (2520) ½  Alex Yermolinsky (USA)
 GM Alex Yermolinsky (USA) (2590)  Grigory Serper (UZB) 2
 GM Ulf Andersson (SWE) (2620) 2  Dražen Sermek (SLO) 0
 GM Zigurds Lanka (LAT) (2540) 0  Ulf Andersson (SWE) ½
 GM Elmar Magerramov (AZE) (2580) ½  Dražen Sermek (SLO)
 IM Dražen Sermek (SLO) (2515) 2  Valery Salov (RUS)
 GM Milan Draško (FRY) (2520) 1  Vladimir Akopian (ARM) ½
 GM Igor Khenkin (ISR) (2580) 3  Igor Khenkin (ISR)
7  GM Jan Timman (NED) (2635) 7  Jan Timman (NED)
bye  Igor Khenkin (ISR) ½
 Jop Delemarre (NED) 0  Vladimir Akopian (ARM)
 GM Evgeny Sveshnikov (RUS) (2585) 2  Evgeny Sveshnikov (RUS) ½
 IM Leonid Yurtaev (KGZ) (2530) ½  Vladimir Akopian (ARM)
 GM Vladimir Akopian (ARM) (2630)  Vladimir Akopian (ARM)
 GM Evgeny Pigusov (RUS) (2575)  Evgeny Pigusov (RUS) ½
 IM Mark van der Werf (NED) (2430) ½  Evgeny Pigusov (RUS) 3
 GM Oleg Romanishin (UKR) (2605)  Oleg Romanishin (UKR) 1
 GM Vasilios Kotronias (GRE) (2545)  Evgeny Pigusov (RUS)
 GM Ognjen Cvitan (CRO) (2585)  Ognjen Cvitan (CRO)
 WGM Nana Alexandria (GEO) (2325) ½  Ognjen Cvitan (CRO)
 GM Pavel Blatný (CZE) (2485) ½  Edwin Kengis (LAT)
 GM Edwin Kengis (LAT) (2580) 2  Valery Salov (RUS)
3  GM Vasyl Ivanchuk (UKR) (2695) 3  Vasyl Ivanchuk (UKR)
bye 3  Vasyl Ivanchuk (UKR) 4
 GM Vasily Smyslov (RUS) (2510)  Vasily Smyslov (RUS) 2
 GM Yasser Seirawan (USA) (2585) ½ 3  Vasyl Ivanchuk (UKR) 2
 GM Lev Psakhis (ISR) (2615) 3  Alexander Nenashev (UZB) 0
 GM Aleksandr Shneider (UKR) (2535) 1  Lev Psakhis (ISR)
 GM Friso Nijboer (NED) (2510) 1  Alexander Nenashev (UZB)
 GM Alexander Nenashev (UZB) (2575) 3 3  Vasyl Ivanchuk (UKR)
 GM Yuri Razuvaev (RUS) (2550)  Zurab Azmaiparashvili (GEO)
 GM Alexander Chernin (HUN) (2615)  Alexander Chernin (HUN)
 GM Curt Hansen (DEN) (2605) 2  Uwe Bönsch (GER)
 GM Uwe Bönsch (GER) (2540) 4  Alexander Chernin (HUN)
 GM Lembit Oll (EST) (2615)  Zurab Azmaiparashvili (GEO)
 GM Markus Stangl (GER) (2535)  Markus Stangl (GER) 1
 GM Aleksander Wojtkiewicz (POL) (2560)  Zurab Azmaiparashvili (GEO) 3
 GM Zurab Azmaiparashvili (GEO) (2625) 3  Vasyl Ivanchuk (UKR) 4
 GM Leonid Yudasin (ISR) (2625) 5  Alexander Khalifman (RUS) 2
 GM Ian Rogers (AUS) (2560)  Leonid Yudasin (ISR) 3
 IM Gert-Jan de Boer (NED) (2435) ½  Yevgeniy Vladimirov (KAZ) 1
 GM Yevgeniy Vladimirov (KAZ) (2580)  Leonid Yudasin (ISR) 5
 GM John van der Wiel (NED) (2555)  Igor Glek (RUS) 4
 GM Igor Glek (RUS) (2615)  Igor Glek (RUS)
 IM Zdenko Krnić (FRY) (2425) ½  Eric Lobron (GER) ½
 GM Eric Lobron (GER) (2580)  Leonid Yudasin (ISR) ½
5  GM Alexander Khalifman (RUS) (2645) 5  Alexander Khalifman (RUS)
bye 5  Alexander Khalifman (RUS)
 GM Peter Svidler (RUS) (2550) 4  Peter Svidler (RUS)
 GM Alon Greenfeld (ISR) (2600) 3 5  Alexander Khalifman (RUS)
 GM Jóhann Hjartarson (ISL) (2585)  Jóhann Hjartarson (ISL) ½
 IM Albert Blees (NED) (2420) ½  Jóhann Hjartarson (ISL) 4
 GM Eduardas Rozentalis (LTU) (2595)  Eduardas Rozentalis (LTU) 3
 GM Lars Karlsson (SWE) (2500)

1996[edit]

1st Tilburg Fontys, 10 – 23 October 1996, Tilburg, Netherlands, Category XVI (2648)
Player Rating 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Total SB TPR Place
1  Jeroen Piket (Netherlands) 2580 ½ 1 1 ½ ½ ½ ½ ½ ½ 1 ½ 7 38.00 2756 1–2
2  Boris Gelfand (Belarus) 2665 ½ 1 ½ ½ ½ 1 1 ½ ½ ½ ½ 7 38.00 2748 1–2
3  Alexei Shirov (Spain) 2685 0 0 Does not appear 0 1 ½ 1 ½ 1 1 ½ 1 2710 3
4  Loek van Wely (Netherlands) 2605 0 ½ 1 Does not appear ½ 1 ½ 0 1 ½ ½ ½ 6 32.25 2688 4–5
5  Peter Leko (Hungary) 2630 ½ ½ 0 ½ Does not appear 0 ½ ½ ½ 1 1 1 6 30.25 2686 4–5
6  Anatoly Karpov (Russia) 2775 ½ ½ ½ 0 1 Does not appear ½ ½ 0 ½ 1 ½ 30.25 2636 6–7
7  Michael Adams (England) 2685 ½ 0 0 ½ ½ ½ Does not appear 1 ½ ½ ½ 1 28.00 2645 6–7
8  IM Emil Sutovsky (Israel) 2565 ½ 0 ½ 1 ½ ½ 0 Does not appear ½ ½ 0 1 5 2619 8
9  Zoltán Almási (Hungary) 2655 ½ ½ 0 0 ½ 1 ½ ½ Does not appear ½ ½ 0 25.25 2582 9–11
10  Peter Svidler (Russia) 2650 ½ ½ 0 ½ 0 ½ ½ ½ ½ Does not appear ½ ½ 24.50 2583 9–11
11  Joël Lautier (France) 2620 0 ½ ½ ½ 0 0 ½ 1 ½ ½ Does not appear ½ 24.00 2585 9–11
12  Judit Polgár (Hungary) 2665 ½ ½ 0 ½ 0 ½ 0 0 1 ½ ½ Does not appear 4 2544 12

1997[edit]

2nd Tilburg Fontys, 26 September – 10 October 1997, Tilburg, Netherlands, Category XVII (2667)
Player Rating 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Total SB TPR Place
1  Peter Svidler (Russia) 2660 1 ½ ½ ½ ½ 1 ½ ½ 1 1 1 8 39.50 2844 1–3
2  Garry Kasparov (Russia) 2820 0 ½ ½ 1 1 1 ½ 1 ½ 1 1 8 38.25 2829 1–3
3  Vladimir Kramnik (Russia) 2770 ½ ½ ½ ½ ½ 1 1 1 ½ 1 1 8 38.00 2834 1–3
4  Michael Adams (England) 2680 ½ ½ ½ Does not appear ½ ½ ½ 1 ½ 1 ½ 1 7 34.50 2769 4–5
5  Peter Leko (Hungary) 2635 ½ 0 ½ ½ Does not appear ½ ½ 1 1 ½ 1 1 7 32.00 2773 4–5
6  Judit Polgár (Hungary) 2670 ½ 0 ½ ½ ½ Does not appear 1 ½ ½ 1 ½ ½ 6 2704 6
7  Alexei Shirov (Spain) 2700 0 0 0 ½ ½ 0 Does not appear ½ 1 1 ½ 1 5 2629 7
8  Joël Lautier (France) 2660 ½ ½ 0 0 0 ½ ½ Does not appear ½ 0 1 1 19.75 2604 8–9
9  Loek van Wely (Netherlands) 2655 ½ 0 0 ½ 0 ½ 0 ½ Does not appear ½ 1 1 18.75 2603 8–9
10  Alexander Onischuk (Ukraine) 2625 0 ½ ½ 0 ½ 0 0 1 ½ Does not appear ½ ½ 4 2570 10
11  Jeroen Piket (Netherlands) 2630 0 0 0 ½ 0 ½ ½ 0 0 ½ Does not appear ½ 2460 11
12  IM Tal Shaked (United States) 2500 0 0 0 0 0 ½ 0 0 0 ½ ½ Does not appear 2374 12

1998[edit]

3rd Tilburg Fontys, 24 October – 5 November 1998, Tilburg, Netherlands, Category XVIII (2680)
Player Rating 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Total SB TPR Place
1  Viswanathan Anand (India) 2795 ½ ½ ½ 1 ½ 1 ½ ½ ½ 1 1 2803 1
2  Peter Leko (Hungary) 2665 ½ Does not appear ½ ½ 1 ½ 1 ½ ½ 1 ½ ½ 7 2784 2
3  Matthew Sadler (England) 2660 ½ ½ Does not appear ½ ½ ½ 1 ½ ½ ½ ½ ½ 6 32.75 2718 3–5
4  Vadim Zvjaginsev (Russia) 2650 ½ ½ ½ Does not appear 0 1 ½ ½ ½ ½ 1 ½ 6 32.00 2719 3–5
5  Vladimir Kramnik (Russia) 2780 0 0 ½ 1 Does not appear ½ ½ ½ ½ ½ 1 1 6 29.75 2707 3–5
6  Jeroen Piket (Netherlands) 2605 ½ ½ ½ 0 ½ Does not appear ½ 0 1 ½ 1 ½ 29.50 2687 6–7
7  Michael Adams (England) 2715 0 0 0 ½ ½ ½ Does not appear 1 ½ 1 ½ 1 26.50 2677 6–7
8  Peter Svidler (Russia) 2710 ½ ½ ½ ½ ½ 1 0 Does not appear 1 0 0 ½ 5 28.50 2642 8–9
9  Loek van Wely (Netherlands) 2635 ½ ½ ½ ½ ½ 0 ½ 0 Does not appear ½ ½ 1 5 27.00 2649 8–9
10  Veselin Topalov (Bulgaria) 2700 ½ 0 ½ ½ ½ ½ 0 1 ½ Does not appear 0 ½ 24.75 2614 10–11
11  Joël Lautier (France) 2625 0 ½ ½ 0 0 0 ½ 1 ½ 1 Does not appear ½ 23.00 2620 10–11
12  Viktor Korchnoi (Switzerland) 2625 0 ½ ½ ½ 0 ½ 0 ½ 0 ½ ½ Does not appear 2552 12

References[edit]