User:Dulce Maria Espinoza Savinon

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to: navigation, search

Jeta[edit]

Dulce Maria Espinoza Savinon ka lindur me 6 dhjetor 1985 eshte nje kengetare meksikane gjithashtu edhe autore .Ajo ka 2 motra , Blanka dhe Klaudia Qe femije Dulce Maria filloi te bente reklama per televizioneKa lindur ne Mexico City, Federal District.Ajo e filloi karrieren ne moshe teper te vogel qe 5 vjece .Dulce eshte impenjuar ne pune me grupe po kohet e fundit po e shohim solo .Qe ne moshen 8vjecare ne vitin 1993 ago filloi te jepte spektaklin e saj te pare: Plaza Sesamo, me pas Sesame Street. Ajo iu bashkua grupeve te tilla si El Club de Gaby dhe Discovery Kids.

Jeta ne muzike[edit]

Ne vitin 1996 Dulce Maria u bashkua me grupin muzikor K.i.d.s Ata ishin shume te populluar ne Mexico dhe nxorren 2 hite soloLa mejor de tus sonrisas dhe Prende el switch .Ne vitin 1999 Dulce Maria vendosi ta linte grupin per arsye personale Pas shfaqjes me K.i.d.sDulce Maria dhe i dashuri i saj i dikurshem Daniel Habif , gjithashtu edhe ai ish-pjesetar i grupit K.I.D.Sper tu vendosur per tu kthyer perseri me D&D Ata realizuan 5 kenge po per nje arsye te panjojtur u ndane Ne vitin 2000 u rikthye perseri me rolin Angie ne grupin Jeans Pas 2 vjetesh u largua nga ky grup .Dulce me pas filloi te luante neper telenovela dhe ishte nje nga pjesetaret e Rebelde .Suksesi i Rebeld nxorri RBD.Per te nxjerre RBD jane bere9 studio album ,duke perfshire albume ne Spanjisht,Portugalisht dhe Anglisht. Ata kane shitur mbi 15 milione albumene te gjithe boten,dhe ata kane udhetuar ne Mexico, America Veriore, Serbi, Rumani, SH.B.A, dhe Spanje. Ne 15 gusht te vitit 2008,RBD u dergoi nje mesazh fansave ne te cilen thuhej se ata kishin vendosur te ndaheshin si grup.Ata shkuan ne nje udhetim tefundit si grup ku dhane dhe shfaqjen e tyre te fundit sebashku "Gira Del Adios World Tour"i cili mbaroi ne vitin 2009.Pas ndarjes se grupit RBD,Dulce Maria shpalli se ajo do te vazhdonte tashme karrieren e saj si kengetare solo Ne25 nentor te vitit 2008 dulce Maria bashkepunoi me Tiziano Ferro dhe Anahin ne nje kenge te quajtur "El Regalo Màs Grande" Ne vitin 2009 DulceMaria perdori te njejten kenge per telenovelen e saj "Verano de Amor"Ne vitin 2009 Dulce Maria bashkepunoi me Akonin,per ta bere remix kengen e tij "Beautiful"Ata e kenduan kengen sebashkune vitin 2009 ne El Evento 40

Karriera Artistike[edit]

Pas suksesit te saj si nje femije star ,Dulce Maria filloi te merrte pjese ne telenovela per adoleshente si psh ne El Juego de la Vida dhe Clase 406.Ne Clase 406 ajo punoi me Alfonso Herreren,Anahin dhe Christian Chavez qe me pas krijuan grupin RBD. Ne vitin 2004,ajo ishte nje nga personazhet kryesore ne "Rebelde",i marre nga nje hit argjentinas "Rebelde Way".Dulce Maria luajti Roberta Pardon,vajzen e famshe te nje kengetare mexicane me 400 episode dhe zgjati ne vitet 2004-2006. Pas suksesit me "Rebelde" ne 2007 Televisa krijoi "RBD-la Familia", e cila kishte te gjithe pjesetaret kryesore te Rebelde.Ajo u bazua ne jetet e te 6 personazheve.Karakteret e personazheve nuk u mbeshteten ne karakteret e personazheve te RBD,por ga jeta e tyre. Ajo zgjati nga 14 marsi2007-13 qershor 2007 dhe kishte 13 episode.


Jeta Personale[edit]

Ne 2007 Dulce Maria realizoi librin me poema dhe histori Dulce Amargo, me baze jeten dhe eksperiencen e saj .[1] Dulce Maria ka qene e lidhur qe nga viti 2003-2005 me aktorin Alfonso Herrera , me pas me futbollistin Ochoa por kohet e fundit gjendet me aktorin eVerano de Amor Pablo Lyle


Studio Album[edit]

 • 2009-2010: TBA

("El Verano" First Solo Single) ("Dejame Ser" Second Solo Single)

Bashkepunime[edit]

Telenovelat[edit]

 • 2009: Verano de Amor si Miranda Perea Olmos
 • 2004-2006: Rebelde si Roberta Alejandra María Pardo Rey
 • 2002-2003: Clase 406 si Marcela "Marce" Mejia
 • 2001: Locura de Amor si Ximena
 • 2000: Primer amor... a mil por horasi Britanny
 • 1999: Sueños de Juventud si Mary Cejitas
 • 1999: Nunca te Olvidaré si Silvia Requena Ortiz (child)
 • 1998: Huracán si Rosio Reverte
 • 1997: Infierno en el Paraisosi Dariana Valdivia
 • 1996: Cancion de Amorsi Nuria
 • 1995: Agujetas de Color de Rosa si Tina
 • 1995: Retrato de Familia si Elvira Preciado (child)
 • 1994: El Vuelo del Águila si Delfina Ortega de Díaz

Filma[edit]

 • 2000: Bienvenida al Clan si Aleshaí
 • 1999: Inesperado Amor si Lorena
 • 1997: Juguito de Ciruela si Julieta Luna

Seriale[edit]

Mund ta gjeni ne keto lidhje[edit]

Dulce Dulce Category:Mexican people Category:Mexican musicians Category:Mexican female singers Category:Mexican actors Dulce Category:Mexican child actors Category:RBD members Dulce Category:Spanish-language singers

Category:Portuguese-language singers