User:GGT/Türkçe Vikipedi topluluğuna

From Wikipedia, the free encyclopedia

Sevgili Türkçe Vikipedi kullanıcısı,

Ben Seksen iki yüz kırk beş.

Bu bir özür mektubudur. Bundan aşağı yukarı dört yıl önce süresiz engellenmeme neden olan olaylar silsilesine dair, zamanında çok haksızlık ettiğim, kabul edilemez şekilde kendisine karşı kampanya yürüttüğüm Kibele'nin dediği gibi, "vicdan muhasebesi" yapmanın vakti gelmiştir. Bu mesajın arkasında herhangi bir beklenti, herhangi bir geri dönme talebi yatmamaktadır.

Türkçe Vikipedi'de yıllar önce yürüttüğüm faaliyetlere, bunların genel örgüsüne ve yaparken zihnimdeki niyete baktığımda, trollük niteliği taşıdıkları aşikardır. Sistemli bir şekilde herhangi bir gruba karşı nefret kampanyası yürütme niyetinde değildim. Ancak empati kuramama ve eleştirileri çocuksu bir şekilde şahsi algılamamdan dolayı belli başlı eski hizmetlilere karşı nefretim olduğu ve her ne kadar zaman zaman kendimi frenlemeye çalışsam da, bu nefretle Vikipedi topluluğundan çok zaman ve katkı çaldığımın, trollük niteliğinde yıkıcı ve uzun soluklu karalama ve nefret kampanyaları yürüttüğümün farkındayım. Bunun önemli bir kısmının da maalesef, geriye bakıp kendimi da suçladığım şekilde, hizmetlilik başvurularımda olan eleştirilerden, geçmiş trollerin yazdıklarını okuyup bunlarla günümüz arasında paralel kurmaktan, herkesin gizli bir amacı olduğuna ve hizmetlilerin Vikipedi'yi yönettiğini düşünmemden kaynaklandığını söylemeliyim. Kendimi gerçekten de ezici yöneticilere karşı mazlumları temsil eden bir "kahraman" olarak görüyor, trollük faaliyetlerimi kafamın içinde Arap Baharı'na falan benzetiyordum. Aptallık anlayacağınız.

Bu konu ve nedenleri üzerinde Vito Genovese'nin çok iyi tespitleri var zaten, dileyen arşivlerden okuyabilir. Birini alıp altına imzamı atayım:

"İletişim konusunda özen gösterilmemesi, karşıdaki kullanıcı için empati kurulmaması, yapıcı değil yıkıcı bir tartışma tarzı benimsenmesi, viki felsefesinin özü olan "uzlaşma" değil, "yenme" felsefesinin gözetilmesiyle oldu.

Karşımızdakini ezmekten, aşağılamaktan, küçük düşürmekten hiç çekinmedik. Çünkü tek önemli olan kendimizdik. Tek önemli olan bizim görüşümüzdü. Tek olması gereken bizim savunduklarımızdı. Bunlar olmadığında huysuzlaştık. Bunlar olmadığında zıtlaştık. Bunlar olmadığında kapıları kapattık."

Geriye döndüğümde savunulacak bir tarafı yok yaptıklarımın. Bermanya'nın açtığı kukla şüphelileri davasının üzerine gidip olayı Kibele'ye karşı toplulukta infial yaratacak duruma getirme ve Kibele'yi hizmetliliğinden edecek şekilde manipüle etme kafamda kurduğum bir plandı. Bu iyi birinin, iyi niyetli birinin yapacağı bir şey değil. Bu affedilebilecek bir şey değil.

Engelimin kıvılcımı olan bürokrat tartışmasını eleştirirken, belki sistemli bir karalama kampanyasının parçası olmasa da gerçek anlamda (ama dışarıdan bakıldığında neden öyle göründüğünü kesinlikle anlıyorum), o tartışmada fikir beyan eden hizmetlilerin Vikipedi'yi kendi çıkarlarına alet etmek, kendi ego imparatorluklarını kuracak şekilde yönetmek ve yeni kullanıcıları sindirmek gibi düşünceleri olduğuna körce ve nefretle inandığımı hatırlıyorum. Bu hastalıklı bir düşüncedir.

Zamanında haksızlık yaşadığımı düşünen ve beni savunan Vikipedistlerden özür dileyerek başlamak isterim ilk önce. Ben haksızdım. O dönem içerisinde bulunduğum zihniyette uzun vadede hem kendimi hem Vikipedi topluluğunu daha çok yoracak, daha fazla kullanıcıyı soğutacak, daha fazla verimsiz tartışma, kişisel saldırı, karalama ve nefret kampanyalarında bulunacaktım. Mskyrider ve diğer hizmetlilerin bu konudaki tespiti doğruydu ve bu tespit kişisel olarak benim hayatımı tamamen değiştiren, kendimi baştan sona sorgulatan bir katalizör görevi gördü. Belki engelim sonrasındaki süreç topluluğu kısa vadede çok yordu, çok gerdi, çok vakit çaldı Vikipedi'den. Ancak engellenmeseydim yıllar boyunca yıkıcı faaliyetlere devam edebilirdim. Üstelik bu faaliyetlerde, Pinar gibi, "doğru" olduğuna inandığımın karşısında duran, haksız şekilde üstlerine gittiğim hizmetlileri savunanlara da nefret besleyecek, onları da köşeye sıkıştırmaya, safdışı etmeye çalışacaktım. Her ne kadar uzun zamana yayılan faaliyetlerim yıllara yayılmış bir planın parçası olmasa da, Vito Genovese'nin dediği ve yukarıda gördüğüm gibi, insanları sistemik olarak manipüle ederek kendimi mazlumun temsilcisi olarak göstermeye çalışacak, "yönetici" gibi davrandığını düşündüğüm hizmetlilere fırsat buldukça ve sinirim bozuldukça saldıracak, herkesin vaktini çalacaktım. Velhasıl, iyi ki engellenmişim, özür dilerim zamanında haklı olduğumu düşündürdüğüm herkesten.

Rapsar, bürokrat tartışmasında benimle birlikte belirttiğin fikirler 6 aylık bir engel almanın kıvılcımı olmuştu. Bu nefret yolunda yaptıklarım, göz boyamalarım için özür dilerim. Keza Bermanya'dan da trollük faaliyetlerime kendisini çektiğim için özür dilerim.

Reality006 ve Sabri76. Bana yapıldığını düşündüğüm haksızlıkların sinirinizi zamanında çok bozduğunun farkındayım, özellikle Reality'nin projeye geri dönebilmem için engelimi kaldırdığını ve sonrasında yaşananları gördüğümde ne hissedeceğimi bilememiştim. Özür dilerim bu yanılgı yolunda Viki hayatınıza zehir kattığım için.

Merube 89'dan özellikle özür dilemek isterim. Bir IRC konuşmasındaki yıkıcı tutumum nedeniyle çok kırılmış ve projeyi bırakmıştınız yanlış hatırlamıyorsam. Geriye baktığımda vicdanımı en çok rahatsız eden olaylardan biridir sizin gibi etkin ve yapıcı birine öyle yapmak.

Mskyrider'dan özür dilerim. Kendisini Vikipedi'de verdiği en zor engellemelerden birini, herkes tarafından hedef gösterilmeye açık duruma getiren bir kararı vermeye zorladığım için. Ve teşekkür ederim, çok şeye bakış açımı değiştiren, Vikipedi'ye büyük yararları dokunan bu karara imza attığı için.

Vito Genovese'den özür dilerim. Yapıcı olarak, o müthiş enerjisiyle geri döndüğü Vikipedi'yi kaos yerine çevirdiğim, kendisini zor bir süreçte baş aktörlerden biri yaptığım, uzun yazılar kaleme alıp verimsiz tartışmalarda hedef gösterilmeye zorladığım için, kendisiyle uğraştığım, kendisinden rahatsız olduğum için, kendisi hakkında kötü düşüncelere sahip olduğum için özür dilerim. Eşşeğe eşşek dediğiniz, o sert tonunuzla kendimi sorgulattığınız için size ne kadar teşekkür etsem az.

Ve son olarak, Kibele. Size yaptıklarımı düşünmek, kendimi bunun hakkında sorgulamak bile yüzümü kızartıyor. Mobbing faaliyetlerimin yaralara yol açtığını, sizi soğuttuğunu biliyorum. Buradaki kullanıcılar içerisinde, bir tek size karşı gerçekten derin ve şiddetli bir nefret besliyordum, sizi Vikipedi'den uzaklaştırmak için faaliyet gösteriyordum, insanları size karşı alet ediyordum. Özür dilemek yeterli olmayacaktır size karşı yaptıklarımı değerlendirdiğimde. Ancak teşekkür ederim. Her şeye rağmen, bana rağmen, tüm nefrete rağmen Vikipedi'de kaldığınız, soğutsak da, acıtsak da, kırsak da vazgeçmediğiniz için teşekkür ediyorum. Geriye baktığımda, bunlar bana yapılsa ne yapardım dediğimde, gördüğüm tutuma gıpta ediyorum, her şeye rağmen burada kalmanızdan esinleniyorum.

Burada vaktimin yetmediği daha nice kullanıcı vardır. Elmacenderesi, Yabancı, Eldarion, Filanca, Homonihilis, Ahzaryamed, とある白い猫, Gökhan aklıma geliyor mesela. Herkesten, her şey için çok özür dilerim.

Bu kullanıcıların tamamı Vikipedi'ye çok büyük şeyler vermiş insanlar. Hiç zorunda olmamalarına rağmen, toplamda belki de aylarını ayıran, bu projeye gönülden bağlı insanlar. Burada ismi verilen veya verilmeyen nicesinin bana ve faaliyetlerime rağmen Vikipedi'de fiilen mevcut olması beni çok mutlu ediyor.

Ancak Türkçe Vikipedi'ye geri dönmek istemiyorum. Tüm olanlardan sonra, halen Vikipedi misyonuna olan inancım mevcut ve şevkimi saf haliyle yıllar sonra yeniden keşfettiğim İngilizce Vikipedi'de faaliyetlerim devam ediyor. Kendimi yıkıcı tartışmalardan uzak tutmaya çalışıyorum mümkün olduğunca. Türkçe Vikipedi'ye baktığımdaysa, maalesef sert ve kişisel tartışmaların devamını görüyorum; ama bundan uzak tutabileceğime inanıyorum kendimi. Asıl nedenim, çalışmalarımı tek bir projede odaklama ve güzel bir şeyle sonuçlandırma isteğim ve Türkçe Vikipedi'deki içerik eksikliklerinin maalesef aşılamaz görünmesi. Özgecan Aslan cinayeti üzerine olan maddenin birden fazla kullanıcı tarafından fazlasıyla geliştirilmesini beklerdim mesela, son dönemde olan terör saldırılarına ilişkin olanların da. Maalesef burada üzerinde çalıştığım veya çalışmadığım Türkiye hakkında olan maddeler bile çok daha gelişmiş oluyor çoğu kez.

Bu noktada da Türkçe Vikipedi topluluğuna olan çağrımın zamanı geliyor: lütfen, lütfen, benim gibi trolleri beslemeyin. Lütfen birbirinze saygı besleyin, lütfen nefreti uzak tutun tartışmalardan ve zihinlerden. Lütfen saf tutun tutkunuzu, haksızım deyin veya vazgeçin tutkuyla savunduğunuz bazı şeylerden ara sıra, taviz verin, kişisel düşünmeyin. Herkes aslında en iyisi olduğunu düşündüğünü yapmaya çalışıyor günün sonunda. Daha gidilecek çok yol, çok madde var. Bir Vikipedist arkadaşın yazdığı gibi, "çok fazla hikaye, çok az zaman" var. Dünya muazzam ve tek yapabileceğimiz muazzam hikayeleri özetleyip buraya geçirmek. Beni affedin sizden çaldığım vakit için, sizi gerdiğim için, ama en çok sizden tutkunuzu çaldığım için. Tutkuyla kalın, farkı platformlarda, veya kim bilir, aynı platformda insanlığa katkıda bulunacağımız nice güzel günlere...

--GGT (talk) 20:13, 25 May 2016 (UTC)