User talk:D kuba

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to: navigation, search

Welcome!

Hello, D kuba, and welcome to Wikipedia! Thank you for your contributions. I hope you like the place and decide to stay. Here are some pages that you might find helpful:

I hope you enjoy editing here and being a Wikipedian! Please sign your name on talk pages using four tildes ~~~~, which will automatically produce your name and the date.

If you need help, check out Wikipedia:Questions, ask me on my talk page, or place {{helpme}} on your talk page and ask your question there. Again, welcome!

Cas Liber (talk · contribs) 19:36, 12 November 2013 (UTC)

K. Rudzki[edit]

Szczerze powiedziawszy w ogóle nie zagłębiałem się w konkretne przekształcenia jakim podlegało imperium Zamoyskiego po jego emigracji. Z perspektywy Rudzkiego ważne było, że dobroczyńca, patron, sponsor i jeden z głównych klientów nagle znikł. Nie pamiętam już gdzie konkretnie to było napisane, ale początkowo "i S-ka" w "K. Rudzki i S-ka" oznaczało właśnie Zamoyskiego, bo przecież przed poznaniem go Rudzki był zdolnym, ale jednak gołodupcem. To dzięki niemu i jego kontaktom rozkręcił firmę. Generalnie - nie krępuj się i przepisz to zdanie wedle uznania, najwyraźniej wiesz więcej na temat żeglugi niż ja.

Aha, i dzięki za pomoc przy artykule, zwłaszcza z rzekami :) //Halibutt 11:38, 14 April 2014 (UTC)

A, jeszcze, właśnie skończyłem Lilpop, Rau i Loewenstein, może Cię zainteresuje. //Halibutt 11:39, 14 April 2014 (UTC)
Mam! "Warszawa XIX wieku" Jana Kosima, strony 62-64 (i dalej, 73-76). Nie mam książki pod ręką, ale jest na google books. Z fragmentów wynika, że nasze przypuszczenia okazały się słuszne. "Spółka" to były trzy osoby: Zamoyski (kasa), Rudzki (know-how) i Jakub Baird (rudy metali). W 1860 Baird zmarł, zastąpił go jego wcześniejszy wspólnik Samuel Hersz Muehlrad. Jest w tej książce w ogóle mnóstwo smaczków, ciekaw jestem czy jest gdzieś dostępna w papierze. //Halibutt 22:08, 21 April 2014 (UTC)