Zimbabwe at the 1996 Summer Olympics

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to navigation Jump to search
Zimbabwe at the
1996 Summer Olympics
Flag of Zimbabwe.svg
IOC code ZIM
NOC Zimbabwe Olympic Committee
Website www.zoc.co.zw
in Atlanta
Competitors 13 (12 men and 1 woman) in 6 sports
Flag bearer Tendai Chimusasa
Medals
Gold
0
Silver
0
Bronze
0
Total
0
Summer Olympics appearances (overview)
Other related appearances
 Rhodesia (1928-1964)

Zimbabwe competed at the 1996 Summer Olympics in Atlanta, United States.

Athletics[edit]

Men—Track and road events
Athletes Events Heat Round 1 Heat Round 2 Semifinal Final
Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank
Tawanda Chiwira 400 metres 45.89 22 Q 45.38 20 Did not advance
Savieri Ngidhi 800 metres 1:46.46 15 q N/A 1:46.78 13 Did not advance
Tendai Chimusasa Marathon N/A 2:16:31 13
Ken Harnden 400 metres hurdles 48.54 4 q N/A 48.61 12 Did not advance
Julius Masvanise 400 metres hurdles 50.16 37 N/A Did not advance
Julius Masvanise
Tawanda Chiwira
Savieri Ngidhi
Ken Harnden
4 x 400 metres relay 3:13.35 28 N/A Did not advance

Men—Field events

Athlete Event Qualification Final
Result Rank Result Rank
Ndabazinhle Mdhlongwa Triple jump 14.47 42 Did not advance

Boxing[edit]

Athlete Event Round of 32 Round of 16 Quarterfinal Semifinal Final
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Arson Mapfumo Flyweight  Recaido (PHI)
L 13-2
Did not advance
Alexander Kwangwari Light-middleweight  Simagunsong (INA)
L 12-1
Did not advance

Cycling[edit]

Road
Athlete Event Time Rank
Timothy Jones Road race Did not finish

Diving[edit]

Men
Athlete Event Preliminaries Semifinals Final
Points Rank Points Rank Points Rank
Evan Stewart 3 m springboard 361.53 11 Q 567.96 13 Did not advance

Swimming[edit]

Women
Athletes Events Heat Finals
Time Rank Time Rank
Teresa Moodie 50 m freestyle 27.38 43 Did not advance
100 m freestyle 58.59 38 Did not advance
200 m freestyle 2:08.23 40 Did not advance

Tennis[edit]

Athlete Event Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Byron Black Singles  Raoux (FRA)
W 6-3 3-6 6-2
 Ferreira (RSA)
L 2-6 5-7
Did not advance
Wayne Black Singles  Szymanski (VEN)
W 64-77 6-4 6-3
 Philippoussis (AUS)
L 4-6 2-6
Did not advance
Byron Black
Wayne Black
Doubles N/A South Korea Lee, Yoon (KOR)
W 6-4 6-2
Germany Goellner, Prinosil (GER)
L 6-4 1-6 5-7
Did not advance

References[edit]