Święty Franciszek na wozie ognistym

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Święty Franciszek na wozie ognistym
Ilustracja
Autor

Giotto di Bondone

Data powstania

ok. 1295–1299

Medium

fresk

Wymiary

270 × 230 cm

Miejsce przechowywania
Lokalizacja

Bazylika św. Franciszka w Asyżu

Święty Franciszek na wozie ognistym (wł. San Francesco su un carro di fuoco) – ósmy z dwudziestu ośmiu fresków z cyklu Sceny z życia św. Franciszka znajdujących się w górnym kościele Bazyliki św. Franciszka w Asyżu, którego autorstwo przypisywane jest Giotto di Bondone lub Pietro Cavalliniemu. Namalowany ok. 1295–1299.

Tematyka[edytuj | edytuj kod]

Cały cykl bazuje na opisach wydarzeń zawartych w oficjalnym Życiorysie większym św. Franciszka Bonawentury z Bagnoregio, napisanym w 1263. W epizodzie opowiedzianym przez św. Bonawenturę bracia mieli zostać zbudzeni wizją Franciszka z Asyżu unoszącego się na ognistym rydwanie do nieba. Wydarzenie miało mieć miejsce jeszcze za życia świętego. Opis bonawenturiański jest nawiązaniem do figury biblijnego proroka Eliasza z Tiszbe, który u kresu swego życia został uniesiony do nieba w ten sam sposób[1]. Franciszek ogłoszony zostaje nowym Eliaszem. Bonawentura opisuje wizję w IV rozdziale swej Legenda maior[2].

Opis[edytuj | edytuj kod]

Franciszek na rydwanie zajmuje górną część fresku. Artysta użył odcieni czerwonego. Oprócz aureoli świętego z jego postaci rozchodzi się podłużna łuna-płomień. Konie mkną w górę. Również święty wznosi swe ręce ku górze, jakby wskazywał kierunek swej wędrówki. W dolnej części fresku przedstawionych zostało siedmiu braci we franciszkańskich habitach. Trzech z nich stoi przed miejscem schronienia, pozostali siedzą w środku. Jeden z nich nawet leży, jeszcze śpiąc. Dwóch stojących żywo dyskutuje. Porównując sposób namalowania ich twarzy z innymi freskami z bazyliki, Bruno Zanardi i Federico Zeri zasugerowali, iż fresk mógł zostać namalowany nie przez Giotta ale przez Pietro Cavalliniego. Tonacja tła ociera się o kolor lapis lazuli, jak w Kazaniu do ptaków i Ofiarowaniu płaszcza ubogiemu rycerzowi[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Por. 2Krl 2,11-12.
  2. Bonawentura z Bagnoregio: Życiorys większy św. Franciszka., IV,4.
  3. Giancarlo Vigorelli: Giotto. Mediolan: Rizzoli, 2004, s. 92-93. ISBN 88-17-00448-0. (wł.).