Wikipedysta:Angel-0A/brudnopis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Cyberpunk 2020
Podręczniki źródłowe

Cyberpunk 2020

Twórcy

Mike Pondsmith
Colin Fisk
Will Moss
Scott Ruggels
Dave Friedland
Mike Blum

Wydawca

R. Talsorian Games

Data wydania

1988 (Cyberpunk)
1990 (Cyberpunk 2020)
2005 (Cyberpunk v3.0)

Gatunek

cyberpunk

Główny świat gry

dystopiczna przyszłość

Mechanika

Interlock

Używane kości

k6, k10

Wydanie polskie
Tytuły podręczników źródłowych

Cyberpunk 2020

Wydawca

Copernicus Corporation

Tłumacze

Jacek Brzeziński, Tomasz Jasinkiewicz

Cyberpunk 2020 (CP2020) - druga edycja utrzymanej w konwencji cyberpunka amerykańskiej gry fabularnej autorstwa Mike'a Pondsmitha pt. Cyberpunk. Wydana w 1990 roku przez R. Talsorian Games. Polska edycja ukazała się w 1994 roku nakładem wydawnictwa Copernicus Corporation w tłumaczeniu Jacka Brzezińskiego i Tomasza Jasinkiewicza. Jest to jedyna edycja tej gry jaka ukazała się na rynku polskim.

Przebieg gry[edytuj | edytuj kod]

Cyberpunk 2020 jest grą wieloosobową, przeznaczoną dla min. dwóch graczy. Grę prowadzi się zazwyczaj przy stole, w pomieszczeniu zapewniającym spokój i możliwość skupienia nad przebiegiem rozgrywki. Podczas gry każdy z graczy wciela się w przygotowaną wcześniej postać - fikcyjnego bohatera zamieszkującego opisany w podręczniku futurystyczny świat. Gracz kontroluje działania swojej postaci, jej zachowanie w świecie gry oraz interakcje z postaciami innych graczy. Zwyczajowo odbywa się to poprzez ustną deklarację działań, dla pełniejszego efektu wzbogaconą czasem o elementy gry aktorskiej. Wyniki tych działań określa się wykorzystując rozbudowane zasady gry oraz wyobraźnię uczestników. W toku gry graczom prezentowane są kolejno problemy, przed jakimi stają kontrolowane przez nich postaci, zadaniem graczy zaś jest zadecydowanie w jaki sposób kreowani przez nich bohaterowie zmierzą się z nimi. Prezentowane problemy tworzą zazwyczaj fabularny ciąg przyczynowo-skutkowy, którego ostateczny kształt zależy od decyzji podejmowanych przez graczy. Gra nie posiada zdefiniowanego momentu jej zakończenia, który najczęściej następuje po wyczerpaniu wątku fabularnego. Rozgrywkę przeprowadzoną w ramach jednego spotkania określa się mianem sesji, zaś zbudowaną podczas niej fabułę - przygodą.

Przygotowanie fabuły spoczywa na barkach gracza określanego mianem mistrza gry. Uczestniczy on w grze na innych zasadach niż pozostali gracze. Podczas gry opisuje miejsca, w które trafiają postaci graczy oraz przedstawia stojące przed nimi problemy, wykorzystując w tym celu własną wyobraźnię, talent narracyjny i zdolność do improwizacji. Często wykorzystuje przy tym opracowane wcześniej opisy miejsc i przewidywaną chronologię wydarzeń, przygotowane w formie tzw. scenariusza. Pełni także rolę arbitra w sytuacji, gdy zasady gry nie rozstrzygają efektów działań zadeklarowanych przez graczy. Przysługuje mu w tym celu prawo modyfikowania lub tworzenia nowych zasad oraz rozstrzyganie sporów w oparciu o własną interpretację wewnętrznej logiki świata gry.

Do gry niezbędny jest podręcznik główny gry, przybory do pisania oraz kości do gry. W grze nie korzysta się z planszy, z wyjątkiem przewidzianych przez mistrza gry sytuacji, w których przygotowuje on planszę na potrzeby konkretnej rozgrywki z wykorzystaniem arkusza z podręcznika. Liczne podręczniki dodatkowe pozwalają wzbogacić rozgrywkę, oferując m.in. dodatkowe zasady i gotowe scenariusze. W Polsce wydano 11 z nich.

Uniwersum[edytuj | edytuj kod]

Mechanika[edytuj | edytuj kod]

Historia gry[edytuj | edytuj kod]

Źródła i inspiracje[edytuj | edytuj kod]

Inspiracją do stworzenia gry było zainteresowanie gatunkiem wywołane filmem Blade Runner z 1982 roku w reżyserii Ridleya Scotta. Ambicją Pondsmitha było odtworzenie w grze fabularnej charakterystycznego, mrocznego klimatu filmu noir oraz zaawansowanych technologii charakteryzujących gatunek[1]. Wiele elementów świata przedstawionego zaczerpniętych zostało z powieści pt. Hardwired autorstwa Waltera Jona Williamsa, biorącego udział we wczesnych testach powstającej gry[2]. Wśród pozostałych inspiracji wymienionych w podręczniku podstawowym gry znajdują się powieści nurtu cyberpunkowego autorstwa m.in. Williama Gibsona, Bruce'a Sterlinga, George'a Aleca Effingera, a także filmy science-fiction - m.in. Terminator, Robocop, Pamięć absolutna, Obcy - ósmy pasażer Nostromo i Mad Max.

Cyberpunk (1988)[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza edycja gry, zatytułowana Cyberpunk, ukazała się po okresie intensywnych prac, mających na celu uprzedzenie konkurencyjnych wydawnictw, pracujących nad własnymi grami osadzonych w tej konwencji (FASA: Shadowrun (1989), ICE: Cyberspace (1989), SJG: GURPS Cyberpunk (1990)). Pośpiesznie ukończoną grę zaprezentowano po raz pierwszy podczas konwentu Gen Con w sierpniu 1988 roku, gdzie spotkała się z dużym zainteresowaniem[3].

Cyberpunk wydany został w zestawie pudełkowym. W jego skład wchodziły podręczniki, kości do gry oraz 4 dodatkowe arkusze zawierające kartę postaci i pomoce dla prowadzącego rozgrywkę. Trzy podręczniki w czarnych oprawach typu zeszytowego zawierały opis uniwersum i mechaniki, rozbudowane zasady walki i opis fikcyjnego miasta Night City. Akcję gry osadzono w roku 2013. Nakładem R. Talsorian Games ukazały się 3 suplementy (Rockerboy, Solo of Fortune i Near Orbit) oraz podręcznik dodatkowy pt. Hardwired, pozwalający prowadzić grę w realiach powieści Waltera Jona Williamsa pod tym samym tytułem. W celu odróżnienia tej edycji od późniejszego Cyberpunka 2020 określa się ją czasem mianem Cyberpunk 2013 lub Cyberpunk OBB (OBB - ang. Original Black Box). Gra zdobyła nagrodę Origins Gamers' Choice Award w kategorii Najlepsza Gra RPG Science-Fiction w roku 1989[4].

Cyberpunk 2020 (1990)[edytuj | edytuj kod]

Druga edycja gry, zatytułowana Cyberpunk 2020, ukazała się w 1990 roku w wydaniu pudełkowym. W skład zestawu wchodził podręcznik zawierający poprawione i rozbudowane zasady z trzech podręczników pierwszej edycji oraz broszura pt. Screamsheets, zawierająca szkice przygód i pomoce dla prowadzącego rozgrywkę. Obydwie pozycje zostały połączone w jedną całość w wydaniu z roku 1991. Poprawione wydanie 2.1 z roku 1993 zostało wzbogacone o nowe ilustracje pochodzące w włoskiej edycji gry, wydanej przez wydawnictwo Stratelibri. Cyberpunk 2020 stał się najbardziej rozbudowaną linią wydawniczą R. Talsorian games, doczekując się 31 suplementów oraz licznych podręczników dodatkowych wydanych w ramach licencji przez inne wydawnictwa.

Cyberpunk 2020 przenosi akcję o 7 lat w przód, do tytułowego roku 2020. Oryginalne kalendarium wydarzeń z I edycji gry zostało rozbudowane o wydarzenia z lat 2014-2020, uwzględniono też Zjednoczenie Niemiec w roku 1990. Do poważniejszych zmian w stosunku do I edycji zaliczyć należy: zmianę systemu kreowania postaci oraz niektórych zasad rozstrzygania walk, nowe zasady gry w Sieci, zwiększenie liczby dostępnych umiejętności (z 43 do 89) oraz dodanie obszernych rozdziałów dotyczących ekwipunku (w tym katalogi broni, cybernetyki i gadżetów elektronicznych). Wydana w 1997 roku dwuczęściowa kampania Firestorm, będąca jednocześnie ostatnim oficjalnym dodatkiem do gry, symbolicznie zamykała linię wydawniczą przedstawiając wydarzenia prowadzące do zniszczenia świata gry w wyniku wojny[5].

Cyberpunk 2020 w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Polska edycja gry, będąca tłumaczeniem wersji 2.01 wydania oryginalnego, ukazała się w roku 1994 nakładem wydawnictwa Copernicus Corporation. Gra zyskała sobie dużą popularność i szybko doczekała się dodruków w latach 1995 (wyd. 1.1) i 1997 (wyd. 1.2). Odniesiony sukces pozwolił na wydanie w kolejnych latach tłumaczeń 11 podręczników dodatkowych. Materiały do gry pojawiały się także na łamach polskiej prasy branżowej. Na łamach magazynu "Magia i Miecz" ukazały się tłumaczenia wybranych artykułów z poświęconego grze amerykańskiego kwartalnika Interface.

Z inicjatywy środowiska fanów zgromadzonych wokół portalu Night City Limits powstał podręcznik dodatkowy pt. Polska 2020. Mimo początkowego zainteresowania ze strony wydawnictwa Copernicus Corporation podręcznik nie został wydany[6].

8 sierpnia 2011 r. ukazało się trzecie wznowienie podręcznika głównego gry.

Cybergeneration (1995)[edytuj | edytuj kod]

Wydana pierwotnie jako suplement do Cyberpunka 2020 w 1993 roku, Cybergeneration ukazała się jako samodzielny produkt w roku 1995. Bodźcem do rozpoczęcia prac nad grą było rozczarowanie M. Pondsmitha kierunkiem, w którym podążyła linia wydawnicza CP2020[7] - gra pisana z myślą o konwencji futurystycznego filmu noir, określanej przez autora mianem "Casablanki z cyborgizacjami", okazała się lepiej wspierać konwencję filmu akcji z lat 80-tych, w której znakomicie wyposażeni profesjonaliści śmiało stawiają czoła międzynarodowym korporacjom. Nowe realia i uproszczone zasady przedstawione w Cybergeneration miały w założeniu lepiej wspierać oryginalną koncepcję.

Gracze wcielają się w role obdarzonych nadludzkimi zdolnościami nastolatków zamieszkujących Korporacyjne Stany Zjednoczone w roku 2027. Są nosicielami i beneficjentami działania Zarazy Węglowej - tajemniczego nanowirusa, nadającego 30% zarażonych dzieci postludzkie moce, zabijającego zaś 20% zarażonych dorosłych. Choć wykształcone moce są słabe, obdarzone nimi dzieci są ścigane przez rządzące krajem korporacje oraz odrzucane przez społeczeństwo. Autorzy gry sugerują rozgrywkę łączącą typowe wątki literatury młodzieżowej z tematyką buntu przeciw prześladowaniu, dyskryminacji i opresyjności państwa korporacyjnego.

Nakładem wydawnictw R. Talsorian Games i Firestorm Ink. ukazało się 7 podręczników dodatkowych.

Cyberpunk v3.0 (2005)[edytuj | edytuj kod]

W 2000 roku Mike Pondsmith ogłosił, że pracuje nad trzecim wydaniem gry Cyberpunk. Pracę nad nową edycją rozpoczął tuż po premierze Dragon Ball Z Adventure Game (1999). Niedługo potem gra, znana początkowo pod nazwą Cyberpunk 203x, została zapowiedziana na wiosnę 2001 roku [8]. Termin ten uległ wkrótce bezterminowemu odroczeniu w związku z przerwą wydawniczą R. Talsorian Games, spowodowaną podjęciem przez Pondsmitha pracy przy projektowaniu gier komputerowych w firmie Microsoft[9][10]. W dniach 2-5 sierpnia 2001 r., na konwencie Gen Con w Milwaukee, zaprezentowano pierwsze materiały promocyjne gry - dwustronicową broszurę, opisującą wydarzenia prowadzące do narodzin uniwersum nowej edycji. Została ona opublikowana na stronie wydawnictwa 6 sierpnia[8]. 31 grudnia 2004 r. ukazała się 15-stronicowa zapowiedź podręcznika głównego, prezentująca fragmenty wybranych rozdziałów[11]. Roboczy szkic podręcznika pokazany został podczas konwentu I-Con w Ronkonkoma. Tam też w dniach 8-10 kwietnia 2005 r. Pondsmith poprowadził pierwsze publiczne gry oparte na trzeciej edycji[8]. Gra napisana została przez Mike'a Pondsmitha, Mike'a Bluma, Colina Fiska, Dave'a Friedlanda, Willa Mossa, Scotta Ruggelsa i wydana została 13 grudnia 2005 r. zbierając mieszane recenzje[12].

Cyberpunk v3.0 napisany został z myślą o nowym pokoleniu graczy, jakie pojawiło się od czasu wydania poprzedniej edycji gry, ze szczególnym uwzględnieniem ewolucji oczekiwań wywołanej pojawieniem się nowoczesnych gier komputerowych. Zmianie uległa mechaniczna warstwa gry, wprowadzając narzędzia mające na celu skrócić czas przygotowań do rozgrywki oraz ułatwić jej prowadzenie[13]. Daleko idącym zmianom uległo także uniwersum gry. Osadzona ok. 20 lat po wydarzeniach opisanych w kampanii Firestorm wizja jedynie symbolicznie nawiązuje do uniwersum znanego z poprzednich edycji, prezentując nową, powojenną rzeczywistość. Lista źródeł i inspiracji zamieszczona w podręczniku głównym gry zawiera, obok klasycznych dzieł Williama Gibsona i Waltera Jona Williamsa, także utwory wydane w latach 1990-2005, w tym powieści m.in. Neal'a Sephensona, Grega Beara i Richarda Morgana, filmy (m.in. Gattaca, Sin City) i japońskie anime (m.in. Ghost in the Shell). Gra doczekała się 4 suplementów.

Cyberpunk 2077[edytuj | edytuj kod]

W wywiadzie udzielonym portalowi Polygon.com podczas targów Electronic Entertainment Expo 2012, członek zarządu CD Projekt RED Marcin Iwiński poinformował, że równolegle z pracami nad grą komputerową Cyberpunk 2077 powstaje nowa edycja gry RPG[14]. Informacja to została zdementowana przez Mike'a Pondsmitha w wywiadzie udzielonym portalowi GameStar.ru w kwietniu 2013 r.[15].

Podręczniki wydane przez R. Talsorian Games[edytuj | edytuj kod]

Podręczniki źródłowe
Tytuł oryginalny Rok wydania Tytuł Polski
Cyberpunk 2020 (wydanie pudełkowe) 1990
Cyberpunk 2020 1991
Cyberpunk 2020 v.2.01 (nowe ilustracje) 1993 Cyberpunk 2020
Deep Space 1993 Kosmiczna Otchłań
Listen Up, You Primitive Screwheads! 1994 Słuchajcie, głąby!

Produkty licencjonowane[edytuj | edytuj kod]

  • w latach 1991-1995 wydawnictwo Atlas Games opublikowało 12 podręczników zawierających przygody i kampanie przeznaczone do systemu CP2020
  • w roku 1992 kanadyjskie wydawnictwo Ianus Games wydało podręcznik źródłowy pt. Night's Egde, wprowadzający do uniwersum CP2020 elementy nadnaturalne, takie jak wilkołaki i wampiry. W następnych latach ukazało się 16 dodatków z nowymi zasadami, elementami opisu świata i przygodami osadzonymi w tym alternatywnym uniwersum.
  • ukazały się dwie książki autorstwa Stephena Billiasa, fabuła których osadzona jest w świecie CP2020 - The Ravengers (1995) i Holo Men (1996)
  • w roku 1996 wydawnictwo Wizards of the Coast wydało kolekcjonerską grę karcianą pt. Netrunner, w znacznym stopniu nawiązującą do uniwersum CP2020.
  • nakładem wydawnictwa Social Games ukazała się kolekcjonerska gra karciana dla dwóch graczy zatytułowana Cyberpunk: The CCG. Pierwsza, 305-kartowa edycja, została wydana w nakładzie ograniczonym i zaprezentowana podczas konwentu Gen Con SoCal w grudniu 2003 roku. 365-kartowa edycja druga, zatytułowana Cyberpunk 2020: The CCG, ukazała się w lutym następnego roku.[16]
  • w roku 2007 nakładem wydawnictwa Mayhem Project została wydana gra Arasaka's Plot, akcja której osadzona jest w uniwersum CP2020. Gra przeznaczona jest na telefony komórkowe.
  • producent figurek Grenadier Miniatures wypuścił serię produktów przeznaczonych do gry Cyberpunk 2020, w tym figurki Gliniarzy, Nomadów, Rockmanów oraz członków ulicznych gangów.
  • 30 maja 2012 r. wydawnictwo CD Projekt RED zapowiedziało rozpoczęcie prac nad grą komputerową osadzoną w realiach gry Cyberpunk, zatytułowaną Cyberpunk 2077. Gra powstaje przy współpracy Mike'a Pondsmitha.[17]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. CD Projekt RED Group Summer Conference 2012. CD Projekt RED. [dostęp 2014-02-03]. (ang.).
  2. Standing in the Shadow of Gibson. rtalsoriangames.wordpress.com. [dostęp 2013-08-01]. (ang.).
  3. S02E07. 2015-02-15. [dostęp 2015-04-16]. (ang.).
  4. Cyberpunk info. RPG.net. [dostęp 2013-02-07]. (ang.).
  5. Cyberpunk. sf-encyclopedia.com. [dostęp 2013-02-08]. (ang.).
  6. Michał Tarnowski: Polska 2020. cyberpunk.net.pl. [dostęp 2014-07-08]. (pol.).
  7. Mike Pondsmith: Cybergeneration. R. Talsorian Games, 1993, s. 10-11.
  8. a b c What's New?. R. Talsorian Games. [dostęp 2012-12-15]. (ang.).
  9. CP V.3 - What's up with that?. R. Talsorian Games. [dostęp 2013-03-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2002-10-04)]. (ang.).
  10. Back on the Block. R. Talsorian Games. [dostęp 2013-03-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2004-10-10)]. (ang.).
  11. Cyberpunk V3 preview. R. Talsorian Games. [dostęp 2012-12-15]. (ang.).
  12. Ratings for Cyberpunk. RPGnet. [dostęp 2012-12-15]. (ang.).
  13. Michael Pondsmith: Cyberpunk v3.0. R. Talsorian Group, 2005, s. 3. ISBN 1-891933-03-5.
  14. Cyberpunk 2020 getting not just a video game, but a new tabletop game as well. Polygon.com, 2012-06-12. [dostęp 2013-03-13]. (ang.).
  15. Cyberpunk 2077. Gamestar.ru, 2013-04-25. [dostęp 2013-06-10]. (ang.).
  16. Cyberpunk CCG--The Next Big Thing?. ICV2, 2004-01-28. [dostęp 2013-02-23]. (ang.).
  17. CD Projekt RED tworzy megaprodukcję opartą o świat Cyberpunk. CD Projekt, 2012-05-31. [dostęp 2012-05-31]. (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]