Wikipedysta:Halibutt/Instructor basics

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Instructor Basics: How to use Wikipedia as a teaching tool

This is text of the Wikipedia Education Program brochure Instructor Basics: How to use Wikipedia as a teaching tool, revised late 2013.

page 1 (cover)[edytuj | edytuj kod]

Podręcznik nauczyciela: Jak używać Wikipedii w pracy dydaktycznej

Fundacja Wikimedia

page 2[edytuj | edytuj kod]

Wikipedia to wolna encyklopedia internetowa którą każdy może redagować, to także piąta najczęściej odwiedzana strona internetowa na świecie. Z wiedzy zgromadzonej w jej zasobach codziennie korzysta większość studentów, także wielu nauczycieli akademickich wykorzystuje ją jako doskonałe narzędzie dydaktyczne. Niniejsza broszura ma za zadanie pomóc Ci znaleźć najlepszy sposób wykorzystania Wikipedii w Twojej sali wykładowej.

Broszurę podzieliliśmy na trzy części:

Planowanie zadań

Poznaj kluczowe zasady Wikipedii i dowiedz się jak planować zadania, w szczególności jak przygotować uczniów do pisania prac domowych w Wikipedii.

W trakcie semestru

Dowiedz się więcej o strukturze dobrego artykułu Wikipedii, jak pomóc uczniom w wyborze właściwego hasła do napisania lub poprawy, jakie tematy poruszyć podczas zajęć i jak współdziałać ze społecznością redaktorów Wikipedii.

Po zakończeniu semestru

Zobacz przykładowe schematy oceny prac wykorzystane przez innych nauczycieli.

page 3[edytuj | edytuj kod]

Planowanie zadań

Zrozumienie kluczowych zasad

Od powstania Wikipedii w 2001 roku tworzący Wikipedię redaktorzy-wolontariusze - wikipedyści - opracowali szereg zasad rządzących projektem. Ich celem jest uczynienie z tej encyklopedii wiarygodnym i przydatnym źródłem wiedzy. Każde zadanie jakie chcesz zlecić swoim studentom powinno być zgodne z tymi zasadami. Zrozumienie filarów, na jakich opiera się Wikipedia, pozwoli Ci przygotować zajęcia, które jednocześnie spełnią Twoje cele edukacyjne i przyczynią się do budowy Wikipedii.

Wolna treść

"Prace uczniów i studentów udostępniane w Wikipedii stają się wolną treścią, częścią wspólnego dziedzictwa. Ich praca może być dalej redagowana, rozszerzana i wykorzystywana przez innych w zgodzie z warunkami wolnej licencji. Każde zdanie w Wikipedii musi zostać napisane własnoręcznie, kopiowanie i wklejanie innych źródeł jest niedopuszczalne"

— User:Lechatjaune

fot. CC BY-SA 3.0 by User:Lechatjaune

Neutralny punkt widzenia

"Każde hasło Wikipedii pisane jest z neutralnego punktu widzenia. Wikipedia nie jest miejscem do walki o popularyzację tych czy innych poglądów. Wszystkie informacje muszą być przedstawione rzetelnie i bez uprzedzeń, autorzy muszą opisać wszystkie istotne punkty widzenia opublikowane przez wiarygodne źródła. W hasłach wyjaśniamy różne punkty widzenia na daną sprawę, a nie przekonujemy do własnego."

— User:GorillaWarfare

fot. CC BY-SA 3.0 by User:GorillaWarfare

Encyklopedyczność

"Encyklopedyczność to kryterium, za pomocą którego sprawdzamy czy dany fenomen zasługuje na własne hasło. Ogólnie rzecz biorąc za temat godny artykułu uważamy taki, który został opisany w wiarygodnych, niezależnych od tematu źródłach. Jeśli uczniowie zaczynają pracę nad nowym hasłem powinni najpierw znaleźć kilka takich właśnie źródeł. "

— User:Mohamed Ouda

fot.  CC BY-SA 3.0 by User:Faris knight

Wiarygodne źródła

"Wiarygodne źródła dla Wikipedii to na przykład książki opublikowane przez renomowane wydawnictwa, recenzowane czasopisma naukowe i międzynarodowe czasopisma. Należy unikać powoływania się na blogi, informacje prasowe i inne mniej formalne źródła. Uczniowie powinni korzystać ze źródeł, które prezentują istotne dla zrozumienia tematu punkty widzenia, a nie wyniki jednorazowych badań czy z prac przyczynkowych. "

— User:Mariana Jó

fot. CC BY-SA 3.0 by User:Mariana Jó

Dobra wola

"Każdy, kto edytuje Wikipedię, w tym studenci, powinien zakładać dobrą wiarę u innych redaktorów. To oznacza, że ​​traktujemy się wzajemnie z szacunkiem i zakładamy, że każdy pracuje w tym samym celu: poprawy Wikipedii. Kultura osobista jest szczególnie cenna podczas edycji haseł na tematy kontrowersyjne. Wystrzegaj się wycieczek osobistych i pamiętaj, aby zawsze dyskutować nad treścią zmian, nie ich autorem. "

— User:Mike Christie

fot. CC BY-SA 3.0 by User:Mike Christie

page 4[edytuj | edytuj kod]

Planowanie zadań

Projektowanie zadań

Jest wiele możliwości zadawania prac domowych czy okresowych w oparciu o Wikipedię. Zastanów się jakie dokładnie są cele Twoich zajęć, jakie są umiejętności Twoich uczniów, do jak dużego wkładu pracy chcesz ich nakłonić i ile czasu mają na to przeznaczyć.

W niniejszej broszurze skupiamy się na zadaniu polegającym na napisaniu od podstaw hasła związanego z tematem zajęć; to najczęściej spotykane zadanie.

Zadanie: Napisz artykuł

Zadaj uczniom rozwinięcie już istniejącego hasła powiązanego z tematem Twoich zajęć, lub napisanie nowego od podstaw. Korzystając z wiarygodnych źródeł uczniowie mają opisać zadany temat w sposób wyczerpujący i bezstronny. Często prowadzący zajęcia dodatkowo zadają przygotowanie dłuższej pracy poza siecią, w takim wypadku hasło Wikipedii pełni funkcję rozdziału będącego przeglądem literatury przedmiotu.

Zadania alternatywne:

Przetłumacz artykuł

Nauczyciele języków obcych często korzystają z tego zadania praktycznego. Zadanie polega na przetłumaczeniu wyróżnionego hasła z Wikipedii w języku, którego dotyczą zajęcia, na język ojczysty.

Dodaj do artykułu ilustracje

Jeśli zajęcia dotyczą na przykład multimediów, takie zadanie może być świetnym sposobem na pracę nad Wikipedią bez konieczności pisania. Jak dotąd studenci i uczniowie z wielu zakątków świata zajmowali się m.in. wykonywaniem dokumentacji fotograficznej lokalnych zabytków, tworzeniem infografik dla ważnych artykułów, i kręceniem i montowaniem filmów stanowiących audiowizualne uzupełnienie haseł.

Redakcja tekstów

Jako że Wikipedię tworzą tysiące osób, w każdym haśle da się znaleźć wiele literówek, błędów składniowych czy stylistycznych. Zadanie polegające na redakcji i korekcie tekstu uczy nie tylko zdolności edytorskich, ale też krytycznego zastanowienia nad tym, jak powinien wyglądać dobry tekst w danej dyscyplinie.

W broszurze "Analiza przypadków: jak uczyć z pomocą Wikipedii" znajdziesz odnośniki do programów zajęć i przykładowymi pracami, jakie można zadać uczniom. Powyżej podano kilka przykładowych, ale możliwości jest o wiele więcej. 

https://education.wikimedia.org/casestudies

Podręcznik nauczyciela / Planowanie zadań

page 5[edytuj | edytuj kod]

Cele kształcenia

Zadanie polegające na napisaniu hasła służy czterem celom:

Rozwój umiejętności pisania

Studenci uczą się sprawnego pisania dla medium, którego odbiorcami jest znacząca część internautów. Co więcej, nacisk na pisanie zgodne z zasadami weryfikowalności i zakazem twórczości własnej uczy różnicy między stylem naukowym (opartym na faktach) a dziennikarskim (przenoszącym emocje).

Nauka podstaw teorii informacji i mediów

Hasła Wikipedii powstają w sposób przejrzysty i tworzone są wspólnie przez wiele osób. Obserwacja tego fenomenu pozwala uczniom lepiej zrozumieć w jaki sposób powstaje informacja, i jak jest odbierana. To doskonała okazja do refleksji nad znanymi studentom źródłami i ich wykorzystaniem.

Krytyczne myślenie i umiejętności badawcze

Niezależnie od zadania, uczniowie muszą nauczyć się patrzeć krytycznie na artykuły Wikipedii, choćby po to, by ustalić na ile dane hasło wyczerpuje temat, jakich informacji w nim brakuje, i na ile oparte jest o wiarygodne źródła. Krytyczne spojrzenie na hasła Wikipedii uczy też krytycyzmu w podejściu do innych źródeł, a także umiejętności przeprowadzania przeglądu literatury przedmiotu, która jest jedną z podstaw warsztatu pracy każdego naukowca. 

Współpraca

Studenci uczą się na własnej skórze współpracy ze społecznością redaktorów Wikipedii (w tym ich kolegów). Często natychmiast dociera do nich informacja zwrotna na temat ich pracy, muszą także nauczyć się negocjować i budować konsens godzący różne oglądy tego samego fenomenu.

Syllabus: tworzenie programu

Z doświadczenia wielu wykładowców wynika, że bardzo ważne jest, by uczniowie przed rozpoczęciem zadania dobrze poznali nie tylko technikalia, ale i społeczność Wikipedii. Zadanie kilku prostych zadań już na początku kursu pozwoli im lepiej poznać stronę i jej tajniki. Rzucenie uczniów od razu na głęboką wodę najczęściej kończy się wieloma pracami usuniętymi przez administratorów Wikipedii - i wieloma rozczarowaniami. 

Te proste zadania przygotowują uczniów do dłuższego zadania poprzez wprowadzenie ich w umiejętności, które przydadzą im się na późniejszym etapie.

› Studenci powinni stworzyć stronę użytkownika, napisać o sobie kilka zdań i wkleić na nią zdjęcie z serwisu Wikimedia Commons (repozytorium multimediów, z którego korzystają m.in. wszystkie Wikipedie).

› Zachęć ich do wgrania wykonanego przez siebie zdjęcia do Wikimedia Commons.

› Poproś ich o poprawę stylu lub gramatyki w jednym-dwóch zdaniach w którymś z haseł związanych z tematem zajęć.

› Studenci mogą skorzystać z zadanych lektur do dodania przypisu bibliograficznego w jednym z haseł.

› Gdy uczniowie wybiorą już tematy swoich prac okresowych, poproś ich by na stronie dyskusji danego hasła zamieścili proponowaną literaturę.

› Zadaj uczniom opisanie planowanych przez nich zmian na stronie dyskusji hasła nim siądą do pisania.

Studenci mają skłonność do prokrastynacji, więc lepiej zadać te prace już na początku kursu. Ich wykonanie nie wymaga wielkich nakładów czasu ani sił, a pozwala uczniom poczuć się pewniej w roli twórcy, a nie tylko użytkownika Wikipedii. 

Na stronach Fundacji Edukacyjnej Wikipedia można znaleźć przykładowy syllabus, z którego korzysta grubo ponad 100 wykładowców na całym świecie. Można go znaleźć na stronie

https://education.wikimedia.org/syllabus

Planowanie zadań / Podręcznik nauczyciela

page 6[edytuj | edytuj kod]

W trakcie semestru

Wybór artykułu

Już samo ustalenie haseł nad jakimi mają pracować studenci może być wyzwaniem. Niektórzy prowadzący sami tworzą listę haseł do wyboru, inni proszą o zaproponowanie tematów samych uczestników. Jeśli zadanie ma polegać na napisaniu haseł od podstaw, upewnij się, że uczestnicy poznali zasady encyklopedyczności i są pewni, że dany fenomen faktycznie jest dobrze opisany w renomowanych, zewnętrznych wobec tematu źródłach opisujących daną dziedzinę wiedzy.

Jak napisać dobre hasło Wikipedii? Zapoznajcie się ze strukturą typowego artykułu na temat waszej dyscypliny, w ten sposób poznają ujęcia, które w danym haśle należy opisać. Większość studentów korzysta z Wikipedii, ale nigdy nie myślała o strukturze artykułu, poświęćcie więc kilka minut na wyjaśnienie zasad podziału informacji w encyklopediach.

Dobre praktyki

› Przy wyborze tematów poproś uczniów, aby wybrali fenomen dobrze znany w waszej dyscyplinie, ale słabo lub wcale nie opisany w Wikipedii. Dzięki temu będą mieli dostęp do wielu źródeł, a jednocześnie czyste pole do popisu. To idealna sytuacja. 

› Jeśli uczestnicy mają poprawiać istniejące hasło, lepiej by znaleźli artykuł mało rozbudowany, na przykład składający się z jednego akapitu tekstu lub kompletnie pozbawiony przypisów bibliograficznych.

› Poproś, by koniecznie wyszukali czy dane hasło nie występuje już w Wikipedii zanim stworzą własny artykuł. Możliwe, że temat jest już opisany pod innym tytułem.

Złe pomysły

› Unikaj poprawiania haseł na bardzo rozległe tematy (n.p. prawo) lub takich, które już teraz są dobrej jakości (Artykuły na medal). Praca nad nimi wymaga o wiele większych umiejętności. 

› Odradzaj uczestnikom pracę nad wysoce kontrowersyjnymi tematami jak globalne ocieplenie czy aborcja. Rozbudowywanie takich haseł często prowadzi do konfliktów i sporów. Jeśli zajęcia dotyczą takiego właśnie tematu, lepiej skupić się na hasłach opisujących jakieś zagadnienie szczegółowe.

› Należy unikać pracy nad tematami, które są słabo opisane w literaturze, bo uczestnikom zajęć trudno będzie znaleźć dość wiarygodnych źródeł by stworzyć przyzwoite hasło.

› Hasła o esejopodobnych tytułach najpewniej szybko trafią do skasowania, Wikipedia jest encyklopedią, a nie zbiorem tekstów polemicznych. Zamiast hasła "Wpływ obecnego kryzysu na rynku instrumentów pochodnych w amerykańską i globalną gospodarkę" lepiej napisać hasło wyjaśniające czym są "instrumenty pochodne". 

Podręcznik nauczyciela / W trakcie semestru

page 7[edytuj | edytuj kod]

Typowa struktura artykułu Wikipedii

Dobry artykuł w Wikipedii to połączenie jasnej i przejrzystej struktury, encyklopedycznej treści i dbającej o nie aktywnej społeczności.

Lead

Lead, zwany czasem nagłówkiem lub główką, to podsumowanie najważniejszych kwestii poruszanych w artykule. Jego pierwsze zdanie powinno stanowić krótką i zrozumiałą definicję danego fenomenu.

Infoboks

Wiele artykułów zawiera tzw. infoboksy, które opisują kluczowe elementy danego tematu. Jak stworzyć taką ramkę? Najprościej znaleźć hasło na podobny temat, skopiować stamtąd kod i zaktualizować treść.

Treść hasła

Nagłówki jasno dzielą treść hasła na sekcje. W tym konkretnie przypadku osobne rozdziały opisują historię kościoła i jego wystrój architektoniczny.

Ilustracje

Do haseł Wikipedii można dodawać ilustracje dostępne na wolnych licencjach w serwisie Wikimedia Commons.

Sekcje końcowe

Na końcu artykułu jest miejsce na odnośniki do innych powiązanych artykułów ("Zobacz też"), listę źródeł wykorzystane do stworzenia hasła ("Przypisy"), oraz listę innych stron internetowych, gdzie czytelnicy mogą zdobyć więcej informacji ("Linki zewnętrzne").

page 8[edytuj | edytuj kod]

W trakcie semestru

Jak uczyć podstaw wiki?

W ciągu pierwszych kilku tygodni kursu dobrze jest przekazać uczestnikom podstawy działania Wikipedii i jej zasady, w tym informacje praktyczne ("jak edytować"). Warto uczulić ich też na różnice między pisaniem hasła encyklopedycznego a zwykłego eseju czy rozprawki.

Jeśli starczy czasu, wybierz się z grupą do pracowni komputerowej i przetestujcie w praktyce edytor wizualny i edytor kodu źródłowego. Dzięki temu uczestnicy zobaczą jak redagowanie haseł wygląda na żywo, sami będą mogli przetestować zdobytą wiedzę i dopytać o sprawy, których nie rozumieją. Zazwyczaj godzina lub dwie wystarczają na takie warsztaty.

Jeśli czujesz się dość pewnie, możesz takie warsztaty przeprowadzić samodzielnie, jeśli nie - poproś o pomoc lokalnych wikipedystów. Możesz też skontaktować się z wikipedystą-rezydentem, jeśli w Twojej instytucji jest ktoś taki.

O czym wspomnieć?

› Edytor wizualny a edytor kodu

› Wytłuszczanie tekstu i kursywa

› Nagłówki i dzielenie tekstu na sekcje

› Listy numerowane i wypunktowane

› Tworzenie odnośników

› Tworzenie przypisów: ręcznie i wtyczką Citoid

› Pisanie w brudnopisie

› Rozróżnienie na przestrzeń główną, strony dyskusji, pomocy i użytkownika

› Korzystanie ze stron dyskusji

Jeśli wolisz zadać poznanie kodu Wikipedii jako pracę domową, w samej Wikipedii można znaleźć wygodny samouczek dostępny na stronie:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Pomoc:Samouczek

Przed zajęciami praktycznymi dobrze jest poprosić uczestników o wcześniejsze założenie konta użytkownika w Wikipedii. Będą mieli czas na zapoznanie się z warunkami i zastanowienie nad tym jak wiele anonimowości chcą zachować. Jednocześnie pozwoli to uniknąć kłopotów wynikających z ograniczenia ilości kont, jakie można zakładać z jednego adresu IP.

Czym się różni hasło Wikipedii od eseju czy rozprawki?

Oto kilka uwag, które dobrze jest dać uczestnikom zajęć pod rozwagę:

Celem jest przekazanie faktów, nie emocji.

W haśle nie stawiamy ani nie bronimy tez, tylko rzeczowo opisujemy temat w oparciu o wiarygodne źródła.

Prosty język i formalny styl.

Artykuły Wikipedii powinny być pisane językiem formalnym, ale łatwo zrozumiałym także dla laika. To nie miejsce by szykiem bawić się przestawnym lub popisywać znajomością trudnych terminów. Czytelnikami haseł są osoby z całego świata, wiele z nich nigdy wcześniej nie słyszało o waszej dziedzinie i dowie się o niej właśnie z tego, co stworzą uczestnicy zajęć. Dlatego tak ważne jest, by dbali oni o precyzję i jasność języka. 

Ostrożnie z długimi cytatami.

W tekstach naukowych długie, rozbudowane cytaty z godnych zaufania źródeł są dopuszczalne, natomiast w Wikipedii staramy się parafrazować wszędzie tam, gdzie to możliwe. Cytowanie źródeł oczywiście jest dopuszczalne, ale kontekst lepiej opisać własnymi słowy, a zacytować jedynie jedno czy dwa naprawdę kluczowe zdania z oryginału. 

Podręcznik nauczyciela / W trakcie semestru

page 9[edytuj | edytuj kod]

Współdziałanie ze społecznością

Nauka współpracy ze społecznością tworzącą Wikipedię jest jednym z kluczowych elementów nauki Wikipedii dla zaawansowanych. Jak się do tego zabrać?

fot. na licencji CC BY-SA 3.0 autorstwa Jelly Helm

Wikipedyści kontaktują się ze sobą na swoich stronach dyskusji i na stronach dyskusji haseł, nad którymi pracują. Jeśli ktoś z nich będzie się chciał z Tobą skontaktować, najpewnie także zostawi wiadomość na Twojej stronie dyskusji. Jeśli wspomni Twoją nazwę użytkownika, na górze strony pojawi się czerwona ikonka powiadomienia.

W kontaktach z innymi wikipedystami zawsze zakładamy dobrą wolę drugiej strony. Znaczy to tyle, że - o ile swoimi czynami nie udowodnią, że jest inaczej - zakładamy, że tak jak my chcą ulepszać Wikipedię, a nie jej szkodzić. Dlatego każdego wolontariusza poświęcającego swój czas Wikipedii traktuj z szacunkiem.

Przy wprowadzaniu zmian w artykułach Wikipedii dobrze jest je opisać w podsumowaniu edycji. Wystarczy kilka słów, choćby "redakcja językowa" albo "dodałam przypis", a inni będą mogli łatwiej prześledzić historię artykułu po kliknięciu w zakładkę "Historia i autorzy".

Netykieta

Jak każda społeczność, także i wikipedyści wypracowali swoje własne zasady współżycia. Tych kilka wskazówek pomoże Ci uniknąć konfliktów z innymi.

› Zakładaj dobrą wolę: inni wikipedyści tak samo jak Ty chcą lepiej opisać świat. Nawet jeśli nie zgadzasz się z ich punktem widzenia, postaraj się go zrozumieć. Dyskutuj. Negocjuj.

› Kultura to podstawa. Pamiętaj też, że sarkazm i ironię dużo łatwiej wychwycić w mowie, niż w piśmie.

› Zawsze podpisuj swoje komentarze na stronach dyskusji; cztery tyldy (~~~~) automatycznie zamienią się w Twoją nazwę użytkownika i datę.

› Jeśli zamierzasz znacząco zmienić hasło, zwłaszcza rozbudowane i uźródłowione, przedyskutuj te zmiany na stronie dyskusji z innymi autorami.

› Dyskutuj o treści haseł, nie o innych wikipedystach. Wycieczki osobiste nigdy jeszcze nie rozwiązały żadnego sporu. 

W trakcie semestru / Podręcznik nauczyciela

page 10[edytuj | edytuj kod]

Po zakończeniu semestru

Ocena prac uczestników

W jaki sposób można ocenić pracę domową upublicznioną w Wikipedii? Stwórz odpowiednią siatkę ocen w zależności od stopnia złożoności zadania. Poniżej znajdziesz przykładową siatkę, która z powodzeniem sprawdziła się już w bardzo wielu wypadkach. 

Przykładowa siatka ocen

po 5% każde (x4)

Ocena za początkowe ćwiczenia z Wikipedią

10%

Udział w dyskusjach podczas zajęć lub wirtualnych

10%

Recenzja naukowa i współpraca z kolegami i koleżankami

50%

Jakość wkładu (napisanego lub rozbudowanego hasła, poprawionych haseł itd.)

10%

Esej opisujący zdobyte doświadczenie

ocena końcowa

Podręcznik nauczyciela / Po zakończeniu semestru

page 11[edytuj | edytuj kod]

Początkowe ćwiczenia z Wikipedią

Czy uczestnicy ukończyli etapy wymienione w programie nauczania (patrz: strona 5 niniejszej broszury)?

Dyskusje podczas zajęć lub wirtualne

Wielu instruktorów prosi uczniów o uruchomienie prostego bloga, w którym opisują swoje doświadczenia. Naprowadzanie ich co tydzień czy dwa pytaniami pomocniczymi (choćby "W jakim stopniu kształt Wikipedii wynika z doboru osób tworzących grupę wikipedystów? Jak myślisz, dlaczego tak jest?") pozwoli uczestnikom zastanowić się głębiej nad istotą ważnych dla zrozumienia Wikipedii spraw. Efekty takich rozważań również dają pole do oceny. Jeśli macie na to czas, spróbujcie o tym podyskutować osobiście, wyniki mogą być zaskakujące.

Recenzja naukowa

Uczestnicy nawzajem oceniają swój wkład w Wikipedię i publikują krótkie recenzje, na przykład na stronie kursu lub stronach dyskusji użytkowników. Recenzje powinny skupić się na ocenie jakości źródeł użytych w haśle, klarowności stylu i sprawdzeniu, czy hasło dostatecznie wyczerpuje temat. 

Jakość wkładu

Wielu prowadzących zestawia wygląd hasła przed i po poprawkach wprowadzonych przez uczestnika. W zakładce "Historia i autorzy" łatwo zaznaczyć pierwszą i ostatnią zmianę, wyodrębnić tylko edycje zapisane przez danego uczestnika i na przykład dodać je jako załącznik do teczki którą uczestnicy składają jako zaliczenie pracy. 

Esej opisujący zdobyte doświadczenie

Gdy zajęcia dobiegną końca poproś uczestników o napisanie krótkiego eseju na temat ich doświadczeń z Wikipedią. Takie zadanie sprawdza się dobrze zarówno przy krótkich projektach, jak i przy zajęciach trwających dwa lub więcej semestrów. Ciekawą odmianą tego zadania jest praca, której wstępną część uczestnicy piszą na samym początku, jeszcze przed rozpoczęciem kursu. Na koniec mogą skonfrontować swoje oczekiwania z rzeczywistością i opisać na ile faktycznie zostały one spełnione.

Materiały dodatkowe

Dla prowadzących

Analiza przypadków: jak uczyć z pomocą Wikipedii

W tej broszurze piętnaścioro profesorów z sześciu krajów opisuje swoje kursy z wykrzystaniem Wikipedii, pracę z uczestnikami i sposoby oceniania. Wersja internetowa publikacji zawiera odnośniki do gotowych programów nauczania i materiałów edukacyjnych do wręczania uczestnikom.

https://education.wikimedia.org/casestudies

Przykładowy program zajęć

Przewodnik ilustrujący jak można pracować z uczniami nad przygotowaniem haseł Wikipedii tydzień po tygodniu, przez cały trymestr. Zawiera m.in. zestaw krótkich ćwiczeń i zadań domowych, których celem jest maksymalizacja pożytku edukacyjnego płynącego z pisania haseł encyklopedycznych.

https://education.wikimedia.org/syllabus

Kurs online: Wikipedia jako narzędzie edukacyjne

Zachęcamy wszystkich nauczycieli do przejścia stworzonego dla nich internetowego samouczka. Wprowadza on w podstawy zasad Wikipedii i jej kulturę, pokazuje też podstawy edytowania od strony technicznej, a także pokazuje przykładowe więcej przykładowych prac okresowych, jakie można zadać do napisania w Wikipedii.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Pomoc:Samouczek

Dla uczestników

Witaj w Wikipedii

Wprowadzenie do zagadnienia przyczyniając się do Wikipedii: jak utworzyć konto użytkownika w Wikipedii, jak rozpocząć edycję i jak komunikować się z innych użytkowników. Dowiesz się również, jak artykuły ewoluować Wikipedia i jak ocenić jakość istniejącego artykułu.

https://education.wikimedia.org/welcometowikipedia

Editing Basics

Students are encouraged to take an online training that walks them through the basics of how to contribute to Wikipedia.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Pomoc:Samouczek

Additional resources / Instructor Basics

page 12 (back cover)[edytuj | edytuj kod]

Ready to join the Wikipedia Education Program?

Education programs already exist in many countries, and Wikimedia volunteers are creating new programs every term. In countries where the Wikipedia Education Program is in operation, volunteer Wikipedia Ambassadors may be available to offer you and your students assistance in learning the best ways to contribute to Wikipedia for class.

Join us! For more information, visit

https://education.wikimedia.org

All images from the Wikimedia Commons are under a CC BY-SA or public domain license unless otherwise stated. The content contained within is available under the Creative Commons Attribution-ShareAlike License v.3.0 (https://en.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:CC-BY-SA) or any later version.

The trademarks and logos of the Wikimedia Foundation and any other organization are not included under the terms of this Creative Commons license. Wikimedia Foundation, Wikipedia, Wikimedia Commons, MediaWiki, Wiktionary, Wikibooks, Wikisource, Wikinews, Wikiquote, Wikiversity, Wikispecies, Wikidata, Wikivoyage and Meta-Wiki are pending trademark registration or are registered trademarks of Wikimedia Foundation.

For more information, please see our Trademark Policy page, https://wikimediafoundation.org/wiki/Trademark_Policy.

For other questions about our licensing terms or trademark policy, please email legal@wikimedia.org