2008 Individual Speedway Polish Championship

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to: navigation, search
2008 Individual Speedway Polish Championship
Previous: 2007 Next: 2009
Adam Sqóra Skórnicki.jpg
2008 Polish Champion Adam Skórnicki

The 2008 Individual Speedway Polish Championship (Polish: Indywidualne Mistrzostwa Polski, IMP) is the 2008 version of Individual Speedway Polish Championship organized by the Polish Motor Union (PZM).

The Final took place on August 9, 2008 in Leszno. Last time Final was took in Leszno in 1989 season when Wojciech Załuski beat Jan Krzystyniak and Tomasz Gollob. Defending Champion Rune Holta (Gorzów Wlkp.) was 12th. First time Individual Polish Championship was won by Adam Skórnicki (Poznań, former Leszno's rider) who beat former permanent Grand Prix riders Jarosław Hampel (Leszno) and Grzegorz Walasek (Zielona Góra). Tomasz Gollob (Gorzów Wlkp.) who won Polish Championship 7 time was 4th.

Calendar[edit]

Date Venue Winner Runner-up 3rd place
Quarter-Finals
5 June Gdańsk Zbigniew Czerwiński (OST) Tomasz Chrzanowski (GDA) Krzysztof Jabłoński (GDA) result
5 June Opole Sebastian Ułamek (CZE) Grzegorz Zengota (ZIE) Tomasz Jędrzejak (WRO) result
5 June Krosno Piotr Protasiewicz (ZIE) Tomasz Gapiński (CZE) Dawid Stachyra (RZE) result
5 June Gniezno Jarosław Hampel (LES) Robert Kościecha (TOR) Adam Skórnicki (POZ) result
Semi-Finals
3 July Bydgoszcz Tomasz Gollob (GOR) Krzysztof Jabłoński (GDA) Sebastian Ułamek (CZE) result
3 July Gorzów Wlkp. Jarosław Hampel (LES) Rune Holta (GOR) Adrian Gomólski (OST) result
Final
9 August Leszno Adam Skórnicki (POZ) Jarosław Hampel (LES) Grzegorz Walasek (ZIE) result

Quarter-Finals[edit]

Gdańsk[edit]

Pos. Rider Points Details
1 (15) Zbigniew Czerwiński (OST) 14 (3,3,3,2,3)
2 (1) Tomasz Chrzanowski (GDA) 12 (3,2,2,3,2)
3 (2) Krzysztof Jabłoński (GDA) 11 (2,3,1,3,2)
4 (11) Grzegorz Knapp (RAW) 11 (3,1,3,2,2)
5 (8) Sławomir Drabik (TAR) 10+3 (3,3,3,0,1)
6 (6) Adrian Miedziński (TOR) 10+2 (1,2,1,3,3)
7 (5) Wiesław Jaguś (TOR) 10+1 (2,0,2,3,3)
8 (3) Rafał Okoniewski (BYD) 8 (0,2,2,2,2)
9 (13) Norbert Kościuch (POZ) 6 (0,1,3,1,1)
10 (4) Adam Kajoch (LES) 6 (1,2,2,1,0)
11 (7) Artur Mroczka (GRU) 6 (X,X,1,2,3)
12 (9) Ronnie Jamroży (RAW) 5 (0,3,1,Fx,1)
13 (12) Piotr Świst (BYD/DAU) 4 (2,1,0,1,E)
14 (16) Emil Idziorek (OST) 3 (2,0,0,1,E4)
15 (14) Damian Sperz (GDA) 2 (1,0,0,0,1)
16 (10) Piotr Dym (RAW) 2 (1,1,E4,-,-)
17 (17) Cyprian Szymko (GDA) 0 (0,0)

Opole[edit]

Pos. Rider Points Details
1 (14) Sebastian Ułamek (CZE) 13 (3,3,1,3,3)
2 (8) Grzegorz Zengota (ZIE) 11 (2,2,3,1,3)
3 (1) Tomasz Jędrzejak (WRO) 11 (3,2,3,2,1)
4 (13) Michał Szczepaniak (CZE) 11 (2,3,3,2,1)
5 (2) Piotr Świderski (RYB) 10 (2,2,X,3,3)
6 (12) Robert Miśkowiak (OST) 10 (2,3,1,1,3)
7 (5) Adam Czechowicz (OPO) 9 (1,1,3,2,2)
8 (11) Krzysztof Buczkowski (BYD) 7 (3,3,0,0,1)
9 (6) Adam Pawliczek (OPO) 6 (0,1,2,3,F)
10 (9) Karol Ząbik (TOR) 6 (0,0,2,2,2)
11 (15) Mateusz Szczepaniak (CZE) 6 (1,2,2,1,0)
12 (16) Tomasz Piszcz (RZE/DAU) 5 (E,E,1,3,1)
13 (10) Marcin Jędrzejewski (BYD) 5 (1,0,1,1,2)
14 (7) Piotr Rembas (OPO) 4 (3,1,0,0,0)
15 (4) Michał Mitko (RYB) 4 (1,1,2,0,0)
16 (3) Patryk Pawlaszczyk (RYB) 2 (0,0,0,E,2)
- (17) Marcin Piekarski (CZE) - -
- (18) Dariusz Fijałkowski (ŁÓD) - -

Krosno[edit]

Pos. Rider Points Details
1 (9) Piotr Protasiewicz (ZIE) 14 (3,2,3,3,3)
2 (5) Tomasz Gapiński (CZE) 13 (3,1,3,3,3)
3 (11) Dawid Stachyra (RZE) 12 (2,3,3,2,2)
4 (10) Roman Povazhny (RZE) 11 (0,3,3,2,3)
5 (3) Jacek Rempała (TAR) 11 (3,2,2,1,3)
6 (13) Maciej Kuciapa (RYB) 11 (2,3,2,3,1)
7 (15) Rafał Trojanowski (POZ) 9 (3,Fx,2,2,2)
8 (16) Stanisław Burza (ŁÓD) 8 (1,3,2,0,2)
9 (12) Paweł Miesiąc (RZE/DAU) 8 (1,2,1,2,2)
10 (7) Maciej Piaszczyński (OST) 6 (T/-,1,1,3,1)
11 (6) Tomasz Łukaszewicz (KRO) 6 (2,2,1,1,0)
12 (2) Bartosz Kasprowiak (KRO) 3 (2,X,E4,1,0)
13 (1) Wojciech Druchniak (KRO) 3 (1,0,0,1,1)
14 (19) Piotr Machnik (KRO) 1 (0,0,0,1)
15 (17) Marcin Leś (RZE/RIV) 1 (X,1,0,0)
16 (4) Marcin Rempała (TAR) 1 (0,1,0,-,-)
17 (8) Borys Miturski (CZE) 1 (1,E3,-,-,-)
18 (14) Karol Baran (RYB) 0 (Fx,F/-,-,-,-)
19 (18) Grzegorz Szyszka (KRO) 0 (E3)

Gniezno[edit]

Pos. Rider Points Details
1 (5) Jarosław Hampel (LES) 14 (2,3,3,3,3)
2 (13) Robert Kościecha (TOR) 13 (3,2,3,3,2)
3 (9) Adam Skórnicki (POZ) 12 (2,1,3,3,3)
4 (3) Adrian Gomólski (OST) 10 (3,3,E,1,3)
5 (16) Krzysztof Słaboń (WRO) 10 (2,3,1,2,2)
6 (1) Dawid Cieślewicz (GNI) 8 (2,0,0,3,3)
7 (8) Roman Chromik (RYB) 7+3 (3,2,1,1,0)
8 (11) Daniel Pytel (POZ) 7+T (0,0,3,2,2)
9 (15) Paweł Staszek (GRU) 7+N (1,2,0,2,2)
10 (6) Robert Kasprzak (LES) 6 (0,3,2,1,E)
11 (12) Łukasz Jankowski (POZ) 6 (3,1,1,0,1)
12 (7) Paweł Hlib (GOR) 6 (1,1,1,2,1)
13 (14) Mariusz Puszakowski (GRU) 5 (0,2,2,1,E)
14 (10) Grzegorz Kłopot (POZ) 5 (1,1,2,0,1)
15 (2) Mirosław Jabłoński (GNI) 3 (1,0,2,0,0)
16 (4) Marcel Kajzer (RAW) 1 (0,0,E,E,1)
- (17) Sławomir Musielak (GNI) - -

Semi-Finals[edit]

Bydgoszcz[edit]

Pos. Rider Points Details
1 (8) Tomasz Gollob (GOR) 14 (3,3,3,3,2)
2 (2) Krzysztof Jabłoński (GDA) 12 (3,3,1,2,3)
3 (11) Sebastian Ułamek (CZE) 12 (3,3,3,1,2)
4 (5) Tomasz Jędrzejak (WRO) 11 (2,0,3,3,3)
5 (7) Adrian Miedziński (TOR) 11 (1,2,3,3,2)
6 (1) Michał Szczepaniak (CZE) 9 (2,1,2,1,3)
7 (9) Sławomir Drabik (TAR) 8 (2,2,1,2,1)
8 (12) Piotr Świderski (RYB) 8 (1,1,2,2,2)
9 (13) Janusz Kołodziej (TAR) 6+3 (3,3,0,0,0)
10 (15) Damian Baliński (LES) 6+2 (1,1,0,3,1)
11 (3) Tomasz Chrzanowski (GDA) 6+1 (1,0,0,2,3)
12 (4) Grzegorz Zengota (ZIE) 5 (0,2,2,0,1)
13 (14) Krystian Klecha (TAR) 4 (2,0,2,0,E)
14 (6) Grzegorz Knapp (RAW) 4 (0,2,E,1,1)
15 (10) Robert Miśkowiak (OST) 3 (0,1,1,1,0)
16 (16) Zbigniew Czerwiński (OST) 1 (0,E,1,0,E)
- (17) Wiesław Jaguś (TOR) - -
- (18) Adam Czechowicz (OPO) - -

Gorzów Wlkp.[edit]

Pos. Rider Points Details
1 (8) Jarosław Hampel (LES) 12 (3,1,3,2,3)
2 (1) Rune Holta (GOR) 12 (2,3,2,3,2)
3 (15) Adrian Gomólski (OST) 11 (3,3,2,3,E)
4 (13) Krzysztof Kasprzak (LES) 11 (X/2x,2,3,3,3)
5 (5) Adam Skórnicki (POZ) 11 (2,1,3,2,3)
6 (11) Piotr Protasiewicz (ZIE) 10 (2,2,3,1,2)
7 (9) Robert Kościecha (TOR) 9 (3,0,2,2,2)
8 (3) Grzegorz Walasek (ZIE) 8 (3,0,E,3,2)
9 (14) Dawid Stachyra (RZE) 6+3 (2,0,1,2,1)
10 (10) Jacek Rempała (TAR) 6+2 (0,2,2,1,1)
11 (7) Daniel Jeleniewski (WRO) 6+1 (0,1,1,1,3)
12 (6) Roman Povazhny (RZE) 5 (1,3,1,X,N)
13 (4) Rafał Dobrucki (ZIE) 4 (1,3,0,F/N,N)
14 (16) Krzysztof Słaboń (WRO) 3 (1,2,E,0,N)
15 (12) Rafał Trojanowski (POZ) 2 (1,0,1,N,N)
16 (2) Maciej Kuciapa (RYB) 1 (0,1,E,N,N)
- (17) Dawid Cieślewicz (GNI) - -

Final[edit]

Placing Rider Total 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Pts Pos
1 (6) Adam Skórnicki (POZ) 15 3 3 3 3 3 15 1
2 (5) Jarosław Hampel (LES) 13 2 3 3 2 3 13 2
3 (13) Grzegorz Walasek (ZIE) 12 2 2 3 3 2 12 3
4 (14) Tomasz Gollob (GOR) 11 3 2 1 3 2 11 4
5 (16) Damian Baliński (LES) 9 X 3 2 3 1 9 5
6 (2) Krzysztof Kasprzak (LES) 8 3 1 1 1 2 8 6
7 (8) Piotr Protasiewicz (ZIE) 7 0 1 3 2 1 7 7
8 (15) Robert Kościecha (TOR) 7 E 1 2 2 2 7 8
9 (1) Tomasz Jędrzejak (WRO) 6 0 0 1 2 3 6 9
10 (3) Sebastian Ułamek (CZE) 6 2 F 2 1 1 6 10
11 (4) Janusz Kołodziej (TAR) 6 1 2 2 X 1 6 11
12 (9) Rune Holta (GOR) 4 3 1 0 F/- - 4 12
13 (R1) Dawid Stachyra (RZE) 4 1 3 4 13
14 (11) Adrian Gomólski (OST) 3 0 3 0 0 0 3 14
15 (10) Michał Szczepaniak (CZE) 3 2 0 1 0 0 3 15
16 (7) Sławomir Drabik (CZE) 3 1 2 0 E M/- 3 16
17 (12) Krzysztof Jabłoński (GDA) 2 1 0 0 1 0 2 17
18 (R3) Jacek Rempała (TAR) 0 0 0 18
(R2) Tomasz Chrzanowski (GDA) 0 0
Placing Rider Total 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Pts Pos

m - exclusion for exceeding two minute time allowance • t - exclusion for touching the tapes • x - other exclusion • e - retired or mechanical failure • f - fell • ns - non-starter • nc - non-classify

gate A - inside gate B gate C gate D - outside

References[edit]

  1. ^ a b c d "Start list - Quarter-Finals" (PDF). pzm.pl. 2008-05-27. Retrieved 2008-08-07. 
  2. ^ "Niechciany Czerwiński zwycięża, Jaguś poza półfinałem (relacja)". SportoweFakty.pl. 2008-06-05. Archived from the original on 1 August 2008. Retrieved 2008-08-07. 
  3. ^ "Ułamek najlepszy w Opolu". SportoweFakty.pl. 2008-06-05. Archived from the original on 1 August 2008. Retrieved 2008-08-07. 
  4. ^ "Faworyci nie zawiedli - relacja z ćwierćfinału IMP w Krośnie". SportoweFakty.pl. 2008-06-05. Archived from the original on 2 August 2008. Retrieved 2008-08-07. 
  5. ^ "Faworyt nie zawiódł - relacja z ćwierćfinału IMP w Gnieźnie". SportoweFakty.pl. 2008-06-05. Retrieved 2008-08-07. 
  6. ^ "Start list - Bydgoszcz" (PDF). pzm.pl. 2008-06-17. Retrieved 2008-08-06. 
  7. ^ "Niespodzianka Jabłońskiego w półfinale IMP (relacja)". SportoweFakty.pl. 2008-07-03. Archived from the original on 5 August 2008. Retrieved 2008-08-06. 
  8. ^ "Start list - Gorzów" (PDF). pzm.pl. 2008-06-17. Retrieved 2008-08-06. 
  9. ^ "Hampel wygrywa w Gorzowie (relacja)". SportoweFakty.pl. 2008-07-03. Archived from the original on 6 August 2008. Retrieved 2008-08-06. 
  10. ^ "Finał IMP - Leszno Wlkp w dniu 9.08.2008 r.". pzm.pl. 2008-07-09. Archived from the original on 17 September 2008. Retrieved 2008-08-07. 
  11. ^ "Zmiana na liście startowej finału". SportoweFakty.pl. 2008-08-06. Archived from the original on 8 August 2008. Retrieved 2008-08-07. 
  12. ^ "Tego jeszcze nie było - Adam Skórnicki Indywidualnym Mistrzem Polski (relacja)". SportoweFakty.pl. 2008-08-10. Archived from the original on 11 August 2008. Retrieved 2008-08-11. 
  13. ^ "IMP: Skóra Mistrzem Polski! (relacja)". PrzegladZuzlowy.pl. 2008-08-10. Archived from the original on 2008-08-22. Retrieved 2008-08-11. 

See also[edit]