2012 Uzbekistan Cup

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to: navigation, search
O'zbekiston Kubogi 2012
Country  Uzbekistan
Teams 37
Champions FC Bunyodkor
Runners-up Nasaf Qarshi

The 2012 Uzbekistan Cup is the 20th season of the annual Uzbek football Cup competition. The Cup draw was held on January 25, 2012 in Tashkent.[1]

The competition started on 23 March 2012 and ends in 30 November 2012 with the final to be held at the Pakhtakor Markaziy Stadium in Tashkent. FC Pakhtakor are the defending champions.

The cup winner were guaranteed a place in the 2013 AFC Champions League.

Calendar[edit]

Round Date Fixtures Clubs Notes
First round 23 March 2012 5 37 → 32
Round of 32 29–31 March 2012 16 32 → 16 Clubs participating in Uzbek League and First League gain entry.
Round of 16 24–25 May 2012
5, 9 July 2012
8 16 → 8
Quarterfinals 8–9, 25 July 2012
29 July 2012
4 8 → 4
Semifinals 22 August 2012
25 November 2012
2 4 → 2
Final 30 November 2012 1 2 → 1

First Round[edit]

Home team Score Away team
Chust-Pakhtakor 3-0* Lokomotiv BFK Winner 1
Oqtepa Tashkent 0-3* Pakhtakor-2 Tashkent Winner 2
Nasaf-2 1-0 Zaamin Winner 3
Neftchi Khamza 0-2 FK Kosonsoy Winner 4
Yuzhanin Navoi 1-0 Buxoro-2 Winner 5

Note:

  • Chust-Pakhtakor and FC Pakhtakor-2 are awarded by 3-0 win over their opponents Lokomotiv BFK, Oqtepa Tashkent

Bracket[edit]

Round of 32
March 29–31, 2012
  Round of 16
May 24–25, 2012
July 5, 9, 2012
  Quarterfinals
July 8–9, 25, 2012
July 29, 2012
  Semifinals
August 22, 2012
November 25, 2012
  Final
November 30, 2012
 NBU Osiyo 0 0  
 Nasaf Qarshi 3 3      Nasaf Qarshi 6 2 8  
 FK Guliston 2 2    FK Guliston 1 0 1  
 FK Orol Nukus 1 1        Nasaf Qarshi 1 4 5  
 Chust-Pakhtakor 1 1        Metallurg Bekabad 2 2 4  
 Metallurg Bekabad 2 2      Metallurg Bekabad 3 3 6
 Sogdiana Jizzakh 2 2    Sogdiana Jizzakh 1 2 3  
 FC Pakhtakor-2 1 1        Nasaf Qarshi 2 3 5  
 FK Yangiyer 0(2) 0(2)        FK Buxoro 0 3 3  
 Dynamo Samarkand 0(4) 0(4)      Dynamo Samarkand 1 0 1  
 Xorazm FK Urganch 1 1    FK Buxoro 2 0 2  
 FK Buxoro 3 3        FK Buxoro 2 0 2(7)
 Mash'al Akademiya 0 0        Lokomotiv Tashkent 0 2 2(6)  
 Lokomotiv Tashkent 1 1      Lokomotiv Tashkent 2 2 4
 FC Yoshlik 1(4) 1(4)    Neftchi Farg'ona 1 3 4  
 Neftchi Farg'ona 1(5) 1(5)        Nasaf Qarshi 0
 Nasaf-2 0 0        FC Bunyodkor 3
 FC Bunyodkor 5 5      FC Bunyodkor 2 1 3  
 FK Khiva 0 0    FC Shurtan Guzar 0 0 0  
 FC Shurtan Guzar 2 2        FC Bunyodkor 3 0 3  
 Surkon-2011 1(4) 1(4)        Mash'al Mubarek 0 0 0  
 Mash'al Mubarek 1(5) 1(5)      Mash'al Mubarek 2 2 4
 FK Kosonsoy 0 0    Qizilqum Zarafshon 1 0 1  
 Qizilqum Zarafshon 4 4        FC Bunyodkor 1 3 4
 Dynamo Ghallakor 0 0        FC Pakhtakor 1 1 2  
 FK Andijan 5 5      FK Andijan 3 1 4  
 Registon 0 0    Olmaliq FK 1 2 3  
 Olmaliq FK 1 1        FK Andijan 1 0 1
 FC Bunyodkor-2 1 1        FC Pakhtakor 2 2 4  
 Navbahor Namangan 3 3      Navbahor Namangan 1 1 2
 Yuzhanin Navoi 1 1    FC Pakhtakor 2 1 3  
 FC Pakhtakor 2 2  

Round of 32[edit]

The one leg matches were played on 29-31 March.

Team 1  Score  Team 2
NBU Osiyo 0-3 Nasaf Qarshi
FK Guliston 2-1 FK Orol Nukus
Chust-Pakhtakor 1-2 Metallurg Bekabad
Sogdiana Jizzakh 2-1 FC Pakhtakor-2
FK Yangiyer 0-0
(2-4 pen)
Dynamo Samarkand
Xorazm FK Urganch 1-3 FK Buxoro
Mash'al Akademiya 0-1 Lokomotiv Tashkent
FC Yoshlik 1-1
(4-5 pen)
Neftchi Farg'ona
Nasaf-2 0-5 FC Bunyodkor
FK Khiva 0-2 FC Shurtan Guzar
Surkhon-2011 1-1
(4-5 pen)
Mash'al Mubarek
FK Kosonsoy 0-4 Qizilqum Zarafshon
Dynamo Ghallakor 0-5 FK Andijan
Registon 0-1 Olmaliq FK
FC Bunyodkor-2 1-3 Navbahor Namangan
Yuzhanin Navoi 1-2 FC Pakhtakor

Round of 16[edit]

The sixteen winners from the Round of 32 were drawn into eight two-legged ties.

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Andijan 4−3 Olmaliq 3-1 1-2
Nasaf Qarshi 8-1 Guliston 6-1 2-0
Metallurg Bekabad 6-3 Sogdiana Jizzakh 3-1 3-2
Mash'al Mubarek 4-1 Qizilqum Zarafshon 2-1 2-0
Navbahor Namangan 2−3 Pakhtakor 1-2 1-1
Dynamo Samarkand 1-2 Buxoro 1-2 0-0
Bunyodkor 3-0 Shurtan Guzar 2-0 1-0
Lokomotiv Tashkent 4−4 Neftchi Farg'ona 2-1 2-3

Quarter-final[edit]

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Andijan 1−4 Pakhtakor 1−2 0−2
Metallurg Bekabad 4−5 Nasaf Qarshi 2−1 2−4
Bunyodkor 3−0 Mash'al Mubarek 3−0 0−0
FK Buxoro 2−2
7-6p
Lokomotiv Tashkent 2−0 0−2

Semi-final[edit]

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Nasaf Qarshi 5-3 FK Buxoro 2-0 3-3
FC Bunyodkor 4-2 FC Pakhtakor 1-1 3-1

Final[edit]

Team 1  Score  Team 2
FC Bunyodkor 3-0 Nasaf Qarshi

References[edit]