From Wikipedia, the free encyclopedia
10th Africa Magic Viewers' Choice Awards Date 11 May 2024 (2024-05-11 ) Most nominations Over the Bridge
The 2024 Africa Magic Viewers' Choice Awards was held on 11 May 2024, at Eko Hotels and Suites , Lagos State .[1]
The nominees were revealed on 24 March 2024,[1] and the most nominations went to Over the Bridge with 12 nominations including, Best Supporting Actor and Actress, Best Lead Actress, Best Cinematography, Best Editing, Best Sound Design, Best Art Direction, Best Make Up, Best Costume Design, Best Writing in a Movie, Best Director and Best Movie.[2] This was followed by Mami Wata with 11 nominations and Breath of Life and Jagun Jagun with 10 nominations each.[2]
Winners are listed highlighted in boldface[1]
Best Lead Actress
Best Lead Actor
Best Supporting Actress
Best Supporting Actor
Best Indigenous Language – West Africa
Best Indigenous Language – East Africa
Where The River Divides
Ormoilaa Ogol (The Strong One)
Wandongwa
Nakupenda
Itifaki
Best Indigenous Language – South Africa
Best Art Director
Service To Heart
Uncle Limbani
Motshameko O Kotsi
Blood Vessel (Victor Akpan)
Over The Bridge (Abisola Omolade)
Breath of Life (Okechukwu Frost Nwankwo, Kelechi Odu)
The Black Book (Pat Nebo and Chima Temple)
Jagun Jagun: The Warrior (Tunji Afolayan)
Mami Wata (C.J Fiery Obasi)
Omen (Eve Martin)
Best Costume Design
Best Picture Editor
Chuka Ejorh And Onyekachi Banjo
Holmes Awa
Alex Kamau And Victor Obok
Dayo Nathaniel
Antonio Ribeiro
Nathan Delannoy
Best Sound Design
Best Make Up
Ava Momoh (Over the Bridge )
Daniel Pellerin and Amin Bhatia (Kipkemboi )
Grey Jones Ossai (Breathe of Life )
Grey Jones Ossai – Blood Vessel
Samy Bardet (Mami Wata )
Over The Bridge (Francesca Otaigbe)
Mami Wata (Campbell Precious Arebamen)
Mojisola (Hadizat Gambo)
Jagun Jagun (Hakeem Onilogbo)
A Tribe Called Judah (Feyisayo Oyebisi)
Best Writing – TV Series
Best Writing – Movie
Skinny Girls in Transit (s7) - Bunmi Ajakaiye, Ifeanyi Barbara Chidi and Abdul Tijani- Ahmed
Wura (s2 ) - Jeffery David Musa, Olumide Kuti and Esther Oyiza Kokori
Visa On Arrival - Bovi Ugboma
MTV Shuga Naija - The MTV Staying Alive Foundation
Volume - Mona Ombogo
Masquerades of Aniedo - Timendo Aghahowa and Motunde Akiode
Slum King - Donald Tombia, Ifeanyi Barbara Chidi, Fatimah Binta Gimsay and Xavier Ighordje
Breathe Of Life – BB Sasore'
Over The Bridge – Tosin Otudeko
Funmilayo Ransome-Kuti – Tunde Babalola
Jagun Jagun – Adebayo Tijani
Afamefuna – Anyanwu Sandra Adaora
ATCJ – Funke Ayotunde Akindele, Collins Okoh & Akinlabi Ishola
Mami Wata – CJ Obasi
Best Short Film
Best Cinematography
T’egbon T’aburo
Broken Mask
Eighteenth Year
Man and Masquerades
A Place Called Forward
Mami Wata
Blood Vessel
Over The Bridge
Breath of Life
Jagun Jagun (The Warrior)
Ijogbon (Chaos)
Omen
Best Movie
Best Multichoice Talent Factory Movie
Funmilayo Ransome-Kuti
Breath of Life
Over The Bridge
Blood Vessel
A Tribe Called Judah
The Black Book
Mami Wata
Grown
Her Dark Past
Somewhere in Kole
Full Time Husband
The 11th Commandment
Mfumukazi
Best Director
Best Documentary
Moses Inwang (Blood Vessel )
Adebayo Tijani & Tope Adebayo (Jagun Jagun )
BB Sasore (Breath of Life )
Johnscott Enah (Half Heaven )
C. J. Fiery Obasi (Mami Wata )
Kayode Kasum (Afamefuna )
Tolu Ajayi (Over The Bridge )
Ormoilaa Ogol (The Strong One)
Lobola – A Bride’s True Price?
Empalikino (Forgiveness)
The Water Manifesto: Osun (Water For Gold)
Sowing Hope
Best Digital Content
Best Scripted M-Net Original
National Treasure – Adebola Adeyela (Lizzy Jay)
Medical Negligence and Copyright Infringement – Isaac Ayomide Olayiwola (Layi Wasabi )
Hello Neighbour – Elozonam Ogbolu, Lina idoko and Jemima Osunde
The Boyfriend – Maryam Apaokagi-Greene
Best Indigenous M-Net Original
Best Unscripted M-Net Original
What Will People Say
The Irabors’ Forever After
Nwuyee Bekee (Foreign Wives)
Date My Family Zambia
Royal Qlique (Season 2)
Best Series (Unscripted)
Best Series (Scripted)
Trailblazer Award
Industry Merit Award
[1]
References [ edit ]