2011 European Speed Skating Championships

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to navigation Jump to search
European Speed Skating Championships
Ijsbaan Collalbo zomer.jpg
Arena Ritten in Collalbo in summer
VenueCollalbo, Italy
Dates7–9 January 2011
CompetitorsMen 29
Women 23
Medalist men
1st, gold medalist(s) Ivan Skobrev  RUS
2nd, silver medalist(s) Jan Blokhuijsen  NED
3rd, bronze medalist(s) Koen Verweij  NED
Medalist women
1st, gold medalist(s) Martina Sáblíková  CZE
2nd, silver medalist(s) Ireen Wüst  NED
3rd, bronze medalist(s) Marrit Leenstra  NED

The 2011 European Speed Skating Championships were held in Collalbo, Italy, from 7 to 9 January 2011.

Men's championships[edit]

Day 1[edit]

500 metre[edit]

Place Athlete Country Time
1st, gold medalist(s) Konrad Niedźwiedzki  Poland 36.04
2nd, silver medalist(s) Jan Blokhuijsen  Netherlands 36.33
3rd, bronze medalist(s) Koen Verweij  Netherlands 36.56
4 Håvard Bøkko  Norway 36.65
5 Ivan Skobrev  Russia 36.67

5000 metre[edit]

Place Athlete Country Time
1st, gold medalist(s) Ivan Skobrev  Russia 6:30.01
2nd, silver medalist(s) Koen Verweij  Netherlands 6:30.49
3rd, bronze medalist(s) Wouter olde Heuvel  Netherlands 6:31.14
4 Jan Blokhuijsen  Netherlands 6:32.21
5 Håvard Bøkko  Norway 6:32.70

Day 2[edit]

1500 metre[edit]

Place Athlete Country Time
1st, gold medalist(s) Håvard Bøkko  Norway 1:52.12
2nd, silver medalist(s) Ivan Skobrev  Russia 1:52.52
3rd, bronze medalist(s) Wouter olde Heuvel  Netherlands 1:52.72
4 Zbigniew Bródka  Poland 1:52.89
5 Jan Blokhuijsen  Netherlands 1:52.95

Day 3[edit]

10000 metre[edit]

Place Athlete Country Time
1st, gold medalist(s) Ivan Skobrev  Russia 13:39.80
2nd, silver medalist(s) Wouter olde Heuvel  Netherlands 13:40.18
3rd, bronze medalist(s) Jan Blokhuijsen  Netherlands 13:41.45
4 Koen Verweij  Netherlands 13:47.79
5 Håvard Bøkko  Norway 13:51.16

Allround results[edit]

Place Athlete Country 500 m 5000 m 1500 m 10000 m Points
1st, gold medalist(s) Ivan Skobrev  Russia 36.67 (5) 6:30.01 (1) 1:52.52 (2) 13:39.80 (1) 154.167
2nd, silver medalist(s) Jan Blokhuijsen  Netherlands 36.33 (2) 6:32.21 (4) 1:52.95 (5) 13:41.44 (3) 154.273
3rd, bronze medalist(s) Koen Verweij  Netherlands 36.56 (3) 6:30.49 (2) 1:53.07 (6) 13:47.79 (4) 154.688
4 Wouter olde Heuvel  Netherlands 37.12 (9) 6:31.14 (3) 1:52.72 (3) 13:40.18 (2) 154.816
5 Håvard Bøkko  Norway 36.65 (4) 6:32.70 (5) 1:52.12 (1) 13:51.16 (5) 154.851
6 Sverre Lunde Pedersen  Norway 37.17 (10) 6:38.12 (7) 1:53.85 (8) 14:16.16 (6) 157.740
7 Alexis Contin  France 37.76 (17) 6:39.08 (8) 1:53.99 (9) 14:16.62 (7) 158.495
8 Konrad Niedźwiedzki  Poland 36.04 (1) 6:54.67 (17) 1:54.06 (12) 14:30.75 (10) 159.064
9 Pavel Baynov  Russia 36.96 (6) 6:49.74 (15) 1:53.76 (7) 14:25.72 (9) 159.140
10 Henrik Christiansen  Norway 38.20 (22) 6:41.21 (9) 1:54.62 (14) 14:17.24 (8) 159.389
11 Renz Rotteveel  Netherlands 37.37 (13) 6:37.51 (6) 1:55.90 (23) 14:33.83 (11) 159.445
12 Enrico Fabris  Italy 37.23 (11) 6:43.06 (10) 1:54.69 (16) DNS
NQ13 Zbigniew Bródka  Poland 37.05 (8) 6:56.02 (20) 1:52.89 (4)
NQ14 Robert Lehmann  Germany 37.28 (12) 6:48.57 (13) 1:55.18 (21)
NQ15 Joel Eriksson  Sweden 36.98 (7) 6:55.11 (19) 1:54.14 (13)
NQ16 Haralds Silovs  Latvia 37.38 (14) 6:48.64 (14) 1:55.03 (20)
NQ17 Luca Stefani  Italy 37.79 (19) 6:47.71 (11) 1:54.83 (17)
NQ18 Roland Cieslak  Poland 38.02 (21) 6:51.85 (16) 1:54.83 (17)
NQ19 Bart Swings  Belgium 38.97 (26) 6:48.09 (12) 1:53.99 (9)
NQ20 Vitaly Mikhailov  Belarus 37.43 (15) 7:00.63 (25) 1:54.88 (19)
NQ21 Tobias Schneider  Germany 37.81 (20) 6:57.58 (21) 1:54.68 (15)
NQ22 Milan Sáblik  Czech Republic 37.75 (16) 6:58.24 (23) 1:55.30 (22)
NQ23 Benjamin Macé  France 38.46 (24) 6:59.31 (24) 1:54.05 (11)
NQ24 Marco Cognini  Italy 38.45 (23) 6:55.04 (18) 1:56.94 (24)
NQ25 Roger Schneider   Switzerland 39.32 (27) 6:57.60 (22)
NQ26 Daniel Friberg  Sweden 37.76 (17) 7:13.82 (28)
NQ27 Christian Pichler  Austria 39.36 (28) 7:02.42 (27)
NQ28 Marian Cristian Ion  Romania 39.59 (29) 7:01.23 (26)
NQ29 Niko Räsänen  Finland 38.92 (25) 7:24.57 (29)

NQ = Not qualified for the 10000 m (only the best 12 are qualified)
DNS = Did not start

Source: ISU [1]

Women's championships[edit]

Day 2[edit]

500 metre[edit]

Place Athlete Country Time
1st, gold medalist(s) Karolína Erbanová  Czech Republic 39.29
2nd, silver medalist(s) Marrit Leenstra  Netherlands 39.98
3rd, bronze medalist(s) Yekaterina Lobysheva  Russia 40.13
4 Yuliya Skokova  Russia 40.27
5 Martina Sáblíková  Czech Republic 40.31

3000 metre[edit]

Place Athlete Country Time
1st, gold medalist(s) Martina Sáblíková  Czech Republic 4:11.36
2nd, silver medalist(s) Ireen Wüst  Netherlands 4:13.40
3rd, bronze medalist(s) Marrit Leenstra  Netherlands 4:17.66
4 Diane Valkenburg  Netherlands 4:19.51
5 Mari Hemmer  Norway 4:20.95

Day 3[edit]

1500 metre[edit]

Place Athlete Country Time
1st, gold medalist(s) Ireen Wüst  Netherlands 1:59.61
2nd, silver medalist(s) Martina Sáblíková  Czech Republic 2:00.37
3rd, bronze medalist(s) Marrit Leenstra  Netherlands 2:00.95
4 Diane Valkenburg  Netherlands 2:01.49
5 Jorien Voorhuis  Netherlands 2:02.04

5000 metre[edit]

Place Athlete Country Time
1st, gold medalist(s) Martina Sáblíková  Czech Republic 7:07.78
2nd, silver medalist(s) Ireen Wüst  Netherlands 7:18.70
3rd, bronze medalist(s) Diane Valkenburg  Netherlands 7:24.69
4 Mari Hemmer  Norway 7:26.62
5 Anna Rokita  Austria 7:27.40

Allround results[edit]

Place Athlete Country 500 m 3000 m 1500 m 5000 m Points
1st, gold medalist(s) Martina Sáblíková  Czech Republic 40.31 (5) 4:11.36 (1) 2:00.37 (2) 7:07.78 (1) 165.104
2nd, silver medalist(s) Ireen Wüst  Netherlands 40.49 (6) 4:13.40 (2) 1:59.61 (1) 7:18.70 (2) 166.463
3rd, bronze medalist(s) Marrit Leenstra  Netherlands 39.98 (2) 4:17.66 (3) 2:00.95 (3) 7:28.06 (6) 168.045
4 Diane Valkenburg  Netherlands 41.05 (10) 4:19.51 (4) 2:01.49 (4) 7:24.69 (3) 169.266
5 Jorien Voorhuis  Netherlands 40.56 (7) 4:21.04 (6) 2:02.04 (5) 7:28.48 (7) 169.594
6 Yekaterina Lobysheva  Russia 40.13 (3) 4:24.08 (8) 2:02.70 (6) 7:36.44 (10) 170.687
7 Mari Hemmer  Norway 41.71 (14) 4:20.95 (5) 2:05.84 (14) 7:26.62 (4) 171.816
8 Ida Njåtun  Norway 41.20 (12) 4:24.29 (10) 2:05.45 (12) &:35.37 (9) 172.151
9 Luiza Zlotkovska  Poland 41.20 (12) 4:25.15 (12) 2:05.43 (11) 7:31.49 (8) 172.350
10 Karolína Erbanová  Czech Republic 39.29 (1) 4:31.54 (19) 2:03.88 (7) 7:56.37 (12) 173.476
11 Anna Rokita  Austria 41.98 (15) 4:23.21 (7) 2:09.82 (19) 7:27.40 (5) 173.861
12 Yuliya Skokova  Russia 40.27 (4) 4:31.44 (18) 2:04.05 (8) 7:53.77 (11) 174.237
NQ13 Hege Bøkko  Norway 40.56 (7) 4:30.13 (17) 2:04.85 (10)
NQ14 Isabell Ost  Germany 42.16 (18) 4:24.98 (11) 2:05.58 (13)
NQ15 Jennifer Bay  Germany 42.08 (17) 4:24.15 (9) 2:07.01 (16)
NQ16 Karolina Domanska-Ksyt  Poland 41.52 (13) 4:32.93 (20) 2:06.90 (15)
NQ17 Natalia Czerwonka  Poland 41.15 (11) 4:29.46 (14) 2:10.04 (20)
NQ18 Bente Kraus  Germany 43.20 (21) 4:29.49 (15) 2:09.10 (18)
NQ19 Katerina Nobotná  Czech Republic 42.27 (20) 4:36.09 (21) 2:09.00 (17)
NQ20 Tatyana Mikhailova  Belarus 41.98 (15) 4:38.82 (22) 2:10.17 (21)
NQ21 Cathrine Grage  Denmark 44.55 (22) 4:28.66 (12) 2:12.30 (22)
NQ22 Ágota Tóth  Hungary 42.25 (19) 4:43.83 (23) 2:15.28 (23)
NQ23 Yekaterina Shikhova  Russia 1:02.73 (23) 4:29.59 (16) 2:04.40 (9)

NQ = Not qualified for the 5000 m (only the best 12 are qualified)
DNS = Did not start

Source: ISU [2]

Rules[edit]

All participating skaters were allowed to skate the first three distances; 12 skaters may taken part on the fourth distance. These 12 skaters were determined by taking the standings on the longest of the first three distances, as well as the samalog standings after three distances, and comparing these lists as follows:

  1. Skaters among the top 12 on both lists were qualified.
  2. To make up a total of 12, skaters were then added in order of their best rank on either list. Samalog standings took precedence over the longest-distance standings in the event of a tie.

See also[edit]

References[edit]