Ciutat de Carlet International Piano Competition

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to navigation Jump to search

The Ciutat de Carlet International Piano Competition is a piano competition held annually in Carlet, Spain. It was founded as a national competition (1991 to 1996).

Jurors[edit]

Juror presidents in bold.

  • Spain Miguel Álvarez Argudo (1996)
  • Italy Brenno Ambrosini (2002, 2009)
  • Spain Emilio Baró (1996)
  • Poland Malgorzata Bator-Schreiber (1996, 2005, 2009)
  • Spain Marisa Blanes (2003)
  • Spain Adolfo Bueso (1992)
  • Spain Almudena Cano (2002, 2006)
  • Ecuador Reinaldo Cañizares (1998)
  • Italy Madia Cariulo (1994, 1998)
  • Spain José Vicente Cervera (1991)
  • Italy Aldo Ciccolini (1998)
  • Spain Javier Costa (2007)
  • France Philippe Dauzier (2005)
  • Argentina Belgium Nelson Delle-Vigne Fabbri (1994–95, 1998–99, 2003)
  • Spain Gustavo Díaz-Jerez (2003)
  • Russia Galina Eguiazarova (2002, 2006)
  • Spain Miguel Estelrich (1995)
  • Russia Margarita Fedorova (2000)
  • Spain Norberto Ferrer (2003)
  • Spain Julio García Casas (1994, 2004)
  • Spain Perfecto García Chornet (1991, 1992, 1993, 1994, 1995, 1996, 1998, 1999, 2000, 2001)
  • Austria Hans Graf (1991)
  • Spain Miguel Ángel Herranz (1995)
  • Spain Bertomeu Jaume (1994)
  • China Yang Liqing (2008)
  • Spain Julián López Gimeno (1995)
  • United States Salomon Mikowsky (2000, 2003, 2008)
  • Spain Jorge Moltó (2002)
  • Spain Mario Monreal (2005, 2006, 2007, 2008)
  • Spain Eduardo Montesinos (2009)
  • Spain Marisa Montiel (1999)
  • Italy Luigi Mostacci (1993)
  • Spain José Luis Nogués (1991–2009)
  • Italy Ettore Papadia (1998)
  • Spain Mª Carmen Pérez Blanquer (1993)
  • Spain Enrique Pérez de Guzmán (1992)
  • Germany Carmen Piazzini (2004, 2006)
  • Russia Spain Stanislav Pochekin (2001)
  • Italy Aurelio Pollice (1996)
  • Cuba Jorge Luis Prats (2007–08)
  • Spain Fernando Puchol (1992–93)
  • Spain Rafael Quero (1991)
  • Spain Jesús Ángel Rodríguez (1991, 1994, 2000, 2005)
  • Spain Justo Romero (2007, 2009)
  • Mongolia Saya Sanguidoryin (1999)
  • Spain Salvador Seguí (2001, 2004)
  • Spain Eulalia Solé (1993, 2004)
  • Italy Alfredo Speranza (2001)
  • Portugal Fernanda Wandschneider (1992)
  • Egypt Ramzi Yassa (1998)

Winners[edit]

Prize Winners
Year
1993 1st Prize 2nd Prize (ex-a.) 3rd Prize
Catalonia Miguel Villalba Balearic Islands Javier Mut not awarded
Andalusia J. Manuel Padilla
1994 1st Prize 2nd Prize 3rd Prize
Canary Islands Jesús Pinillos Basque Country (autonomous community) Carlos Apellániz Andalusia Manuel Carrasco
1995 1st Prize 2nd Prize 3rd Prize
Andalusia Juan F. Lago Valencian Community Ricardo Martínez Descalzo not awarded
1996 1st prize 2nd Prize 3rd Prize
Balearic Islands Javier Mut Community of Madrid Miriam Gómez Catalonia Lluis Rodríguez Salvà
1998 1st Prize 2nd Prize 3rd Prize
Spain Gustavo Díaz-Jerez Japan Hisako Kawamura Spain Ricardo Martínez Descalzo
1999 1st Prize 2nd Prize 3rd Prize (ex-a.)
Spain Raimon Garriga Greece Theodora Satolia Spain Ricardo Martínez Descalzo
Japan No Okamura Kyoung Mi
2000 1st Prize 2nd Prize (ex-a.) 3rd Prize
Spain Lluis Rodríguez Salvà Russia Natalia Belkova not awarded
Spain Antonio Ortiz Ramírez
2001 1st Prize 2nd Prize (ex-a.) 3rd Prize
Russia Stanislav Batchkovsky Italy Fedele Antonicelli Spain Carlos Rodríguez Martínez
Argentina Christian Badian
2002 1st Prize 2nd Prize 3rd Prize
Latvia Inese Klotina Spain Ángel Sanzo Japan Takahiro Mita
2003 1st Prize 2nd Prize (ex-a.) 3rd Prize
South Korea Sunghoon Hwang Spain Enrique Bernaldo de Quirós Martín not awarded
Russia Anna Khanina
2004 1st Prize 2nd Prize (ex-a.) 3rd Prize
Northern Ireland Cathal Breslin Spain Jorge Picó Japan Kayo Ishizuka
Spain Xavier Torres
2005 1st Prize 2nd Prize 3rd Prize
South Korea Kookhee Hong Spain Carles Marín China Yashuangzi Xie
2006 1st Prize 2nd Prize 3rd Prize
Russia Maxim Anikushin Romania Cosmin Boeru not awarded
2007 1st Prize 2nd Prize 3rd Prize
United States Edward Neeman Germany Andreas Hering Spain Enrique Bernaldo de Quirós
2008 1st Prize 2nd Prize 3rd Prize
Armenia Lilian Akopova Ecuador Jonathan Floril Spain Xavier Torres
2009 1st Prize 2nd Prize 3rd Prize
Japan Yuki Nao China Yixing Pao Syria Riyad Nicolas
2010 1st Prize 2nd Prize 3rd Prize
Serbia Sanja Bizjak Spain Enrique Bernaldo de Quirós Russia Ksenia Dyachenko

Junior Categories (1st Prize Winners)[edit]

  • Under-21
    • 1991 Valencian Community Sergio Sapena
    • 1992 Andalusia Carlos Márquez + Community of Madrid Daniel del Pino (ex-a.)
    • 1993 Andalusia Oscar Martín Castro
    • 1994 Asturias Penélope Aboli
    • 1995 Asturias Carmen Yepes
    • 1996 Valencian Community Carles Marín + Andalusia Javier Perianes (ex-a.)
    • 1998 Japan Hisako Kawamura
    • 1999 Lithuania Alina Pociute
    • 2000 not awarded
    • 2001 Poland Monika Quinn
    • 2002 Spain Luis del Valle
    • 2003 not awarded
    • 2004 Germany Beatrix Klein
    • 2005 Spain Eduardo Moreno
    • 2006 not awarded
    • 2007 not awarded
    • 2008 Spain Claudia Cordero
    • 2009 Russia Liana Gevorgyan
    • 2010 Spain José Ramón García + Spain Francisco Montero + Spain Daahoud Abdul Salim (ex-a.)
  • Under-16
    • 1991 Region of Murcia Miguel Ángel García Soria
    • 1992 Andalusia Jesús Polonio
    • 1993 Valencian Community Carlos Cortina
    • 1994 Community of Madrid Pedro Casals
    • 1995 Basque Country (autonomous community) P. Manuel González Holgado + Community of Madrid J. Ignacio Porras (ex-a.)
    • 1996 Valencian Community Borja Miguel Edo
    • 1998 Spain Judith Jáuregui
    • 1999 Spain Peru Fano
    • 2000 Spain Noelia Fernández Rodiles
    • 2001 Russia Polina Krymskaya
    • 2002 Brazil Pablo Nicolás Rossi
    • 2003 Spain Ricardo Pérez Merino
    • 2004 not awarded
    • 2005 Spain Juan Miguel Moreno
    • 2006 Spain Isaac Friedhoff + Spain Andrea Zamora (ex-a.)
    • 2007 Spain María Ángeles Ayala + SpainCristina Naranjo (ex-a.)
    • 2008 Spain Diego Catalán
    • 2009 Spain Susana Gómez Vázquez
    • 2010 Spain Elsa Calderón

References[edit]

  • [1] Carlet Town Hall