International Competition for Young Pianists in Memory of Vladimir Horowitz

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to: navigation, search

The International Competition for Young Pianists in Memory of Vladimir Horowitz is a biennial international piano competition in Kiev, Ukraine. It was founded in 1995 to honor famous pianist Vladimir Horowitz who was born in Kiev and died 6 years prior.

Winners[edit]

Year / Edition Debut A Debut B Debut C Debut D Junior Intermediate Senior
1995 / 1st Edition
  • 1st- Oleksiy Yemtsov (Ukraine)
  • 2nd ex-aequo- Olena Ivanenko (Ukraine)
  • 2nd ex-aequo - Artem Lyakhovitch (Ukraine)
  • 3rd ex-aequo- Denis Bohomol (Ukraine)
  • 3rd ex-aequo - Julia Shved (Ukraine)
  • 1st - Shai Cohen (Israel)
  • 2nd - Oleksiy Koltakov (Ukraine)
  • 3rd ex-aequo - Antonio Gomes (USA)
  • 3rd ex-aequo- Koyo Kumagai (Australia)
  • 3rd ex-aequo- Anna Celin Barrere (France)
1997 / 2nd edition
  • 1st - Risa Hinoue (Japan)
  • 2nd - Oleksandr Havrylyuk (Ukraine)
  • 3 prize - Oleksandr Grynyuk (Ukraine)
  • 1st - Brian Wallick (USA)
  • 2nd - Denys Proshchaev (Ukraine)
  • 3rd ex-aequo - Kazumasa Matsumoto (Japan)
  • 3rd ex-aequo - Lon In (China)
  • 1st - not awarded
  • 2nd - Vyacheslav Zubkov (Ukraine)
  • 3rd ex-aequo -Yuji Kitano (Japan)
  • 3rd ex-aequo-Haruko Uchiyama (Japan)
1999 / 3rd edition
  • 1st -Iryna Arbatska (Ukraine)
  • 2nd ex-aequo-Vadym Kholodenko (Ukraine)
  • 2nd ex-aequo- Dina Pysarenko (Ukraine)
  • 3rd -Anastasia Dranchuk (Kazakhstan)
  • 1st - Oleksandr Gavrylyuk (Ukraine, Australia)
  • 2nd -Oleksiy Emtsov (Ukraine, Australia)
  • 3rd ex-aequo-Huang Yevei (China)
  • 3rd ex-aequo- Jian Liu (USA
  • 3rd ex-aequo- Elmar Gasanov (Ukraine)
  • 3rd ex-aequo- Daniil Shleyenkov (Byelarus)
  • 1st- Oleksiy Grynyuk (Ukraine)
  • 2nd ex-aequo - Maryna Radyushina (Ukraine)
  • 2nd ex-aequo- Oleksandr Yakovlev (Russia)
  • 2nd ex-aequo- Seiko Tsukamoto (Japan)
  • 3rd- Inna Soldatenko (Ukraine)
2000–2001 / 4th edition
  • 1st – Valeria Myrosh (Ukraine)
  • 2nd- Kyrylo Keduk (Belarus)
  • 3rd ex-aequo- Oleksandr Chygay (Ukraine)
  • 3rd ex-aequo- Artem Yasynsky (Ukraine)
  • 1st – Dmytro Oniyshchenko (Ukraine)
  • 2nd ex-aequo- Pavel Dombrovsky (Russia)
  • 2nd ex-aequo- Robert Umansky (Ukraine)
  • 3rd ex-aequo- Wu Chun (China)
  • 3rd ex-aequo- Oleksander Grynyuk (Ukraine)
  • 3rd ex-aequo- Sergiy Shkolyarenko (Ukraine)
  • 1st Mariya Kim (Ukraine)
  • 2nd ex-aequo- Alexandr Pirojenko (Russia)
  • 2nd ex-aequo- Pavel Yaletski (Belarus)
  • 3rd ex-aequo- Huang Yevei (China)
  • 3rd ex-aequo- Eduard Kunts (Russia)
  • 3rd ex-aequo- Nataliya Sukhina (Ukraine)
2003 / 5th edition
  • 1st – Wai Ching (Rachel) Cheung (China)
  • 2nd ex-aequo- Sanja Bizjak (Yugoslavia)
  • 2nd ex-aequo- Nogi Nariya (Japan)
  • 3rd ex-aequo- He Qi Zhen (China)
  • 3rd ex-aequo- Lev Terskov (Russia)
  • 4th - Oleksiy Gorlatch (Ukraine)
  • 5th - Mykhail Yeletskiy (Belarus)
  • 1st - Dina Pysarenko (Ukraine)
  • 2nd ex-aequo- Zhang Hai Ou (China)
  • 2nd ex-aequo- Oleksandr Chugay (Ukraine)
  • 3rd ex-aequo- Volodymyr Lavrynenko (Ukraine)
  • 3rd ex-aequo- Cheng Qian (China)
  • 4th ex-aequo- Alina Novik (Ukraine)
  • 4th ex-aequo- Lukas Opacic (Australia)
  • 1st - not awarded
  • 2nd - Tsimur Shcharbakou (Belarus)
  • 3rd - Artem Liakhovych (Ukraine)
  • 4th ex-aequo- Alexey Komarov (Russia)
  • 4th ex-aequo- Kenichiro Suzuki (Japan)
2004–2005, 6th edition
  • 1st- Ryoma Takagi (Japan)
  • 2nd - Pavlo Netuk (Belarus)
  • 3rd - Victor Krasovskiy (Ukraine)
  • 4th - Siqian Li ( China)
  • 1st - Jue Wang (China)
  • 2nd ex-aequo - Valeriya Kucherenko (Ukraine)
  • 2nd ex-aequo- Antonii Baryshevskyi (Ukraine)
  • 3rd - Vladimir Guryanov ( Russia)
  • 1st- Lorenzo Di Bella (Italy)
  • 2nd- Alexey Kurbatov (Russia)
  • 3rd - Mariya Pukhlianko (Ukraine)
  • 4th- Pavel Kashcheva (Belarus)
  • 5th ex-aequo- Kateryna Kulykova ( Ukraine)
  • 5th ex-aequo- Miao Huang (Germany)
  • 5th ex-aequo- Andriy Vasin (Ukraine)
2006–2007 / 7th edition
  • 1st - not awarded
  • 2nd ex-aequo- Nansong Huang (China)
  • 2nd ex-aequo- Shushkevych Valeriya (Ukraine)
  • 3rd ex-aequo- Roman Lopatinskyy (Ukraine)
  • 3rd ex-aequo - Maria Petrova (Ukraine)
  • 4th ex-aequo - Iryna Burhan(Ukraine)
  • 4th ex-aequo - Oleksandr Chornyy(Ukraine)
  • 1st- Wai Yin Wong (China)
  • 2nd- Arseni Aristov (Russia)
  • 3rd- Maria Kalugina (Ukraine)
  • 4th - Augustin Voegele (France)
  • 5th- Michal Szymanowski (Poland)
  • 6th - Artem Yassynskyi (Ukraine)
  • 1st - not awarded
  • 2nd- Liu Yun Tian (China)
  • 3rd ex-aequo - Amara Magda (Russia)
  • 3rd ex-aequo- Olexander Polyakov (Ukraine)
  • 4th - Artem Kanke (Ukraine)
  • 5th - Maxim Bandurin (Russia)
  • 6th - Anastasia Naplekova (Ukraine)
2008–2009 / 8th edition
  • 1st - Irina Korniitchuk (Russia)
  • 2nd - Yelyzaveta Garbuzova (Ukraine)
  • 2nd- Xiting Chen (China)
  • 3rd - Yaroslava Osadcha (Ukraine)
  • 4th - Illia Fialko (Ukraine)
  • 5th - Illia Aleksandrov (Ukraine)
  • 6th - Spenser Zezulka (Canada)
  • 6th - Ana Stefanovic(Serbia)
  • 1st - Anastasia Kukhar (Ukraine)
  • 2nd - Veronika Gvaramadze (Ukraine)
  • 3rd ex-aequo- Irina Korniitchuk (Russia)
  • 3rd ex-aequo- Tamara Popov (Moldova)
  • 4th- Zarina Chornous (Ukraine)
  • 5th -Oleksiy Kanke (Ukraine)
  • 6th - Kateryna Artemenko(Ukraine)
  • 1st - Darya Koval(Belarus)
  • 2nd - Nazariy Feshchak (Ukraine)
  • 3rd - Danni Wu (China)
  • 4th ex-aequo - Valentyn Shtyrbul (Ukraine)
  • 4th ex-aequo- Yevgen Motorenko (Ukraine)
  • 5th - Yelyzaveta Garbuzova(Ukraine)
  • 6th - Daniil Kres (Ukraine)
  • 1st- Dmytro Beliak(Ukraine)
  • 2nd - Darya Koval(Belarus)
  • 3rd - Roman Melnyk (Ukraine)
  • 4th -Oleksiy Kanke (Ukraine)
  • 5th - Anastasia Muliar(Ukraine)
  • 6th- Kateryna Artemenko(Ukraine)
  • 6th ex-aequo- Marianna Tikich (Ukraine)
  • 1st - Illia Zuiko(Ukraine)
  • 2nd - Aleksandra Kasman (USA-Russia)
  • 3rd ex-aequo - Anatoliy Khara (Ukraine)
  • 3rd ex-aequo- Sippola Visa Robert (Finland)
  • 4th - Kateryna Garanich (Ukraine)
  • 5th -Volodymyr Kochnev (Ukraine)
  • 1st - Roman Lopatynskyi (Ukraine)
  • 2nd- Yutong Sun (China)
  • 3rd ex-aequo- Rémi Geniet (France)
  • 3rd ex-aequo- Polina Sasko (Ukraine)
  • 4th- Andrei Gologan (Romania)
  • 5th- Antuanetta Mishchenko (Ukraine)
  • 1st- Kho Woon Kim (Korea)
  • 2nd- Vasyl Kotys (Ukraine)
  • 3rd- Oleksiy Kovalenko (Ukraine)
  • 4th- Luka Okros (Georgia-Russia)
  • 5th- Alexander Koriakin (Russia)
  • 6th- Anna Ulaeva (Ukraine)
2011–2012 / 9th edition
  • 1st- Simon Buerki(Schwirzerland)
  • 2nd- George Campbell(United Kingdom)
  • 3rd ex-aequo- Erik Tkachenko (Ukraine)
  • 3rd ex-aequo-`Mykyta Shestakov (Belarus)
  • 4th- Dmytro Tsyganov(Russia)
  • 5th- Anna Nakonechna (Ukraine)
  • 6th- Dmytro Semykras (Ukraine)
  • 1st- Burzanitsa Mykyta (Ukraine)
  • 2nd ex-aequo- Buerki Simon (Schwirzerland)
  • 2nd ex-aequo- Erik Tkachenko (Ukraine)
  • 3rd- Igor Kubanov(Ukraine)
  • 4th ex-aequo- Yaroslava Osadcha (Ukraine)
  • 4th ex-aequo- Dmytro Kravets (Ukraine)
  • 5th- not awarded
  • 6th- not awarded
  • 1st- Arsenii Mun (Russia)
  • 2nd- Mykola Pushkariov (Ukraine)
  • 3rd- Ivan Samorodyn (Ukraine)
  • 1st- Mykyta Burzanitsa(Ukraine)
  • 2nd ex-aequo- Maria-Luisa Plieshakova (Ukraine)
  • 2nd ex-aequo- Mykyta Shestakov (Belarus)
  • 3rd- Simon Buerki(Schwirzerland)
  • 4th- Polina Gorokhovska (Ukraine)
  • 5th- not awarded
  • 6th- Ivan Samorodyn(Ukraine)
  • 1st- Bolai Cao (China)
  • 2nd- Tian Yuan Liu (China)
  • 3rd ex-aequo- Matsuda Kanon (Japan)
  • 3rd ex-aequo- Yinuo Wang (China)
  • 4th- Kateryna Khomiakova (Ukraine)
  • 5th- Oleksii Kanke(Ukraine)
  • 6th- not awarded
  • 1st- Alexandr Kutuzov (Russia)
  • 2nd- Konstantin Emelyanov (Russia)
  • 3rd- Kateryna Khomiakova (Ukraine)
  • 4th- Victor Maslov (Russia)
  • 5th- Maria Kustas (Russia)
  • 6th- Chum Man Shan (China)
  • 1st- Alexander Sinchuk (Russia)
  • 2nd- Nikolay Medvedev (Russia)
  • 3rd- Ketevan Chkhartishvili (Georgia)
  • 4th- Tetiana Shafran (Ukraine)
  • 5th- Pavlo Kachnov (Ukraine)
  • 6th- Danylo Saienko (Ukraine)
2013 / 10th edition
  • 1st ex-aequo- Maxym Burdaliov (Ukraine)
  • 1st ex-aequo- Roman Fediurko (Ukraine)
  • 1st ex-aequo- Shio Okui (Japan)
  • 2nd ex-aequo- Fedor Orlov (Russia)
  • 2nd ex-aequo- Ulyana Pinaeva (Ukraine)
  • 2nd ex-aequo- Shuan Hern Lee (Australia)
  • 2nd ex-aequo- Maksym Sharpar (Ukraine)
  • 1st- Bohdan Voloshyn(Ukraine)
  • 2nd- Shuan Hern Lee (Australia)
  • 3rd-Shio Okui (Japan)
  • 4th- Maria-Luisa Pleshakova (Ukraine)
  • 5th ex-aequo- Yevheniya Tsurul (Ukraine)
  • 5th ex-aequo- Dmytro Tsyganov (Russia)
  • 6th- Khrystyna Rudakova (Ukraine)
  • 1st- Illia Fialko (Ukraine)
  • 2nd ex-aequo- Valeriya Merkulova(Ukraine)
  • 2nd ex-aequo- Oleksandra Katsalap (Ukraine)
  • 2nd ex-aequo- Shuan Hern Lee (Australia)
  • 3rd- George Campbell (United Kingdom)
  • 4th- Hailun Yu (Canada)
  • 1st- Shio Okui(Japan)
  • 2nd ex-aequo- Illia Fialko(Ukraine)
  • 2nd ex-aequo- Alisa Zayika (Ukraine)
  • 3rd- Dmytro Kravets(Ukraine)
  • 4th- Maria Matsiievska(Ukraine)
  • 1st- Xuehong Chen (China)
  • 2nd ex-aequo- Tony Siqi Yun (Canada)
  • 2nd ex-aequo- Maria Klymenko (Ukraine)
  • 3rd- Xingyu Lu (China)
  • 4th- Aleksandr Malofeev (Russia)
  • 5th- Yevhen Motorenko (Ukraine)
2016 / 11th edition
  • 1st – Yeliseyeva Kateryna (Ukraine)
  • 2nd – Yermak Mykhailo (Ukraine)
  • 3rd – Shumakova Albina (Ukraine)
  • 3rd – Riaboshapka Yelyzaveta (Ukraine)
  • 3rd – Miezientsev Yehor (Ukraine)

The fourth, fifth, and sixth prizes weren't awarded.

  • 1st – Mykhailichenko Khrystyna (Ukraine)
  • 2nd – Bartashevych Kirill (Belarus)
  • 2nd – Miezientsev Yehor (Ukraine)
  • 2nd – Yelisyeva Kateryna (Ukraine)
  • 3rd – Plieshakova Maria-Luiza (Ukraine)
  • 3rd – Ivanytsky Mark (Ukraine)
  • 3rd – Riaboshapka Yelyzaveta (Ukraine)
  • 4th – Svechnikov Sviatoslav (Ukraine)
  • 4th – Lukashiva Sofia (Ukraine)
  • 1st – Bartashevych Kirill (Belarus)
  • 2nd – Nebaba Anna (Ukraine)
  • 3rd – Plieshakova Maria-Luiza (Ukraine)
  • 4th – Mushtai Sofia (Ukraine)
  • 4th – Datseniuk Anhelina (Ukraine)
  • 5th – Bakhmut Yehor (Ukraine)
  • 5th – Dubiy Sofia (Ukraine)
  • 6th – Kornuta Oleksandr (Ukraine)
  • 6th – Wang Zi You (China)
  • 1st – Mykhailichenko Khrystyna (Ukraine)
  • 2nd – Yermak Mykhailo (Ukraine)
  • 2nd – Miezientsev Yehor (Ukraine)
  • 2nd – Kushch Dmytro (Ukraine)
  • 3rd – Dybiy Sofia (Ukraine)
  • 4th – Soloviova Anastasia (Ukraine)
  • 1st – Lao Rui Si (China)
  • 2nd – Fediurko Roman (Ukraine)
  • 3rd – Semykras Dmytro (Ukraine)
  • 4th – Myroshnychenko Mykola (Ukraine)
  • 5th – Zaika Alisa (Ukraine)
  • 6th – Matsiievska Maria (Ukraine)
  • 1st – Kanke Oleksiy (Ukraine)
  • 3rd – Radevski Djorje (Serbia)
  • 5th – Chen Wanchuan (China)
  • 6th – Krstic Pavle (Serbia-Austria)
  • 6th – Ovcharenko Illia (Ukraine)
  • 6th – Stoyacheva Maria-Desislava (Bulgaria)

The second and fourth prizes weren't awarded.

References[edit]


External links[edit]