Jump to content

User:Mariana.rolih/sandbox

From Wikipedia, the free encyclopedia
Rojstvo 莊周 cca. 369 pr. n. št.[1] Kitajska Smrt cca. 286 pr. n. št.[1] Državljanstvo Kitajska Poklic filozof, pisatelj
Rojstvo 莊周

Zhuang Zi


Življenje

O življenju Zhuang Zija obstaja veliko anekdot, vendar podrobnosti o njegovem življenju niso znane. Po izročilu, je bil rojen v državi Meng, leta 369 pr.n. št., umrl pa leta 286 pr.n.št. Ta podatka nista zanesljiva. Njegovo osebno ime je bilo Zhou; »Zi« je spoštljiv dodatek k imenu mojstra. V njegovi matični državi je bil manjši uradnik. Živel je v času vladavine princa Wei Chuja in je bil sodobnik Mencuisa, uglednega konfucijskega učenjaka. Prav tako je bil sodobnik priznanega filozofa Hui Shih-a in je z njim pogosto razpravljal tako, da mu je oporekal. Tako je izostril svoja razmišljanja. Za razliko od ostalih (konfucijskih) filozofov kitajskih filozofov, ki so se ukvarjali pretežno s praktičnimi vidiki vladanja in osebne morale, se je Zhuang Zi poglobil v metafazičen pogled na bivanje.

Še najbolj verodostojen vir o njegovem obstoju je knjiga Zhuang Zi. Napisana je bila po njegovi smrti. Druga knjiga, v kateri izvemo nekaj podatkov o življanju in delu, je knjiga Klasiki daoizma.

Filozofija

Učenje Zhuang Zi je temeljilo predvsem na teorijah kitajskega filozofa Laozija, vendar je njegova perspektiva precej širša. Svoje literarne in filozofske sposobnosti je uporabil za zavrnitev konfucijancev in mohistov. Zuang Zijeva filozofija izhaja neposredno iz njegovega razumevanja procesne narave človeških izkušenj. Zuang Zi prihaja s spoznanjem, da je vse v življenju dinamično in neprekinjeno, kar imenuje dao. Meni, da je vse relativno dobro nasproti zlu, lepota nasproti grdoti, realnost nasproti sanjam in samo življenje nasproti smrti. Zuang Zi je učil, da tisto, kar je mogoče poznati ali reči o Dao, ni Dao. Nima niti začetnega, niti končnega cilja, niti omejitev ali razmejitev. Življenje je stalno preoblikovanje Dao, v katerem ni boljšega ali slabšega, ni dobrega ali zla. Stvari je treba dovoliti, da sledijo svojemu poteku, ljudje pa ne smejo ceniti nobene situacije. Zuang Zi je vplival na kitajsko kulturo, saj je vselej veljal za enega največjih pisateljev in mislecev klasičnega obdobja. Prav tako je močno vplival na razvoj kitajskega budizma in na kitajsko slikarstvo in poezijo.

Izreki

»Najvišji človek je prost svojega jaza, duhovni človek je prost svojih del, poklicani svetnik je prost imena.«

»Velika modrost daje varnost in osvobaja. Mala modrost je tiranija. Veliki govor je bleščeča krasota, mali govor so zgolj besede.«

»Najsi skušamo Njegovo bit odkriti ali ne, to Njegove resnice niti ne spodbuja, niti ne omejuje.«

»Če se Tao leskeče, to ni Tao. Če skušaš dokazati z besedami, ne dosežeš ničesar... Če je čistost preveč čista, ni prava.«

»Kako naj vem, da tisti, ki sovraži smrt, ni podoben fantiču, ki je kot otrok zapustil dom, potem pa pozabil nanj?«

»Pozabi čas! Pozabi mnenja! Dvigni se v brezmejno! In v brezmejnem bivaj!«

Viri: Jing, D. D., Zi, Z., Zi, L. 1992. Klasiki daoizma. Ljubljana: Slovenska matica Ljubljana. Internet, dostopno na naslovu : https://www.iep.utm.edu/zhuangzi/#H2 Zhuangzi. internet. Dostopno na naslovu: https://plato.stanford.edu/entries/zhuangzi/