2011 UEFA European Under-21 Championship qualification

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to: navigation, search

The 2011 UEFA European Under-21 Championship started with a qualifying competition which began on 27 March 2009 and finished on 13 October 2010. The final tournament was held in Denmark between 11–25 June 2011.

The first stage of the qualifying competition was a group stage followed by play-offs. Each of the 10 group winners, as well as the four highest ranked second place teams, advanced to the play-off. The play-offs determined which seven nations joined Denmark in the final tournament. Denmark, as hosts, qualified automatically.

Groups[edit]

Summary[edit]

Teams that secured a place in the play-offs are highlighted in green in their respective qualifying groups. The teams are ordered by final group position.

Group 1 Group 2 Group 3 Group 4 Group 5
 Romania   Switzerland  Italy  Netherlands
 Spain
 Czech Republic
 Iceland
 Russia
 Moldova
 Latvia
 Faroe Islands
 Andorra
 Turkey
 Georgia
 Armenia
 Estonia
 Republic of Ireland
 Wales
 Hungary
 Bosnia and Herzegovina
 Luxembourg
 Finland
 Poland
 Liechtenstein
 Germany
 Northern Ireland
 San Marino
Group 6 Group 7 Group 8 Group 9 Group 10
 Sweden  Croatia  Ukraine  Greece
 England
 Scotland
 Belarus
 Israel
 Montenegro
 Kazakhstan
 Bulgaria
 Slovakia
 Serbia
 Norway
 Cyprus
 Belgium
 France
 Slovenia
 Malta
 Portugal
 Lithuania
 Macedonia
 Austria
 Albania
 Azerbaijan

In case of equal points, the teams are ranked by their head-to-head record:

  1. number of points
  2. goal difference
  3. goals scored
  4. goals scored away from home.

If some teams have equal head-to-head record, then the following tiebreaks apply:

  1. overall goal difference
  2. overall goals scored
  3. overall goals scored away from home
  4. fair play conduct.[1]

Group 1[edit]

Team
Pld W D L GF GA GD Pts
 Romania 10 8 1 1 23 6 +17 25
 Russia 10 7 1 2 22 6 +16 22
 Moldova 10 4 2 4 9 13 –4 14
 Latvia 10 4 1 5 16 15 +1 13
 Faroe Islands 10 3 2 5 8 16 –8 11
 Andorra 10 0 1 9 3 25 –22 1
  Andorra Faroe Islands Latvia Moldova Romania Russia
Andorra  1–1 0–1 1–3 0–2 0–4
Faroe Islands  3–1 1–3 1–1 0–4 1–0
Latvia  4–0 0–1 1–1 5–1 0–4
Moldova  1–0 1–0 1–0 0–1 0–3
Romania  2–0 3–0 4–1 3–0 3–0
Russia  4–0 2–0 2–1 3–1 0–0


Group 2[edit]

Team
Pld W D L GF GA GD Pts
  Switzerland 10 6 2 2 15 8 +7 20
 Turkey 10 5 1 4 13 11 +2 16
 Georgia 10 4 3 3 12 9 +3 15
 Armenia 10 4 1 5 18 19 –1 13
 Estonia 10 3 3 4 9 16 –7 12
 Republic of Ireland 10 1 4 5 11 15 –4 7
  Armenia Estonia Georgia (country) Republic of Ireland Switzerland Turkey
Armenia  1–1 2–3 4–1 1–3 2–5
Estonia  2–3 2–0 1–1 1–4 1–0
Georgia  0–2 2–0 1–1 0-0 4–0
Republic of Ireland  1–2 5–0 1–1 1–1 0–3
Switzerland   2–1 0–1 1–0 1–0 0–2
Turkey  1–0 0–0 0–1 1–0 1–3


Group 3[edit]

Team
Pld W D L GF GA GD Pts
 Italy 8 5 1 2 12 5 +7 16
 Wales 8 5 1 2 15 6 +9 16
 Hungary 8 4 1 3 9 7 +2 13
 Bosnia and Herzegovina 8 2 2 4 4 8 –4 8
 Luxembourg 8 1 1 6 2 16 –14 4
  Bosnia and Herzegovina Hungary Italy Luxembourg Wales
Bosnia and Herzegovina  0–2 0–1 0–1 2–1
Hungary  0–0 2–0 3–0 0–1
Italy  1–1 2–0 2–0 1–0
Luxembourg  0–1 0–1 0–4 0–0
Wales  2–0 4–1 2–1 5–1


Group 4[edit]

Team
Pld W D L GF GA GD Pts
 Netherlands 8 7 0 1 19 5 +14 21
 Spain 8 6 1 1 15 5 +10 19
 Finland 8 3 1 4 11 7 +4 10
 Poland 8 3 0 5 11 13 –2 9
 Liechtenstein 8 0 0 8 1 27 –26 0
  Finland Liechtenstein Netherlands Poland Spain
Finland  3–0 0–1 2–0 1–1
Liechtenstein  0–4 0–3 0–5 0–4
Netherlands  2–0 3–0 3–2 2–1
Poland  2–1 2–0 0–4 0–1
Spain  1–0 3–1 2–1 2–0


Group 5[edit]

Team
Pld W D L GF GA GD Pts
 Czech Republic 8 7 1 0 25 4 +21 22
 Iceland 8 5 1 2 29 11 +18 16
 Germany 8 3 3 2 26 10 +16 12
 Northern Ireland 8 2 1 5 12 16 –4 7
 San Marino 8 0 0 8 0 51 –51 0
  Czech Republic Germany Iceland Northern Ireland San Marino
Czech Republic  1–1 3–1 2–0 5–0
Germany  1–2 2–2 3–0 6–0
Iceland  0–2 4–1 2–1 8–0
Northern Ireland  1–2 1–1 2–6 4–0
San Marino  0–8 0–11 0–6 0–3


Group 6[edit]

Team
Pld W D L GF GA GD Pts
 Sweden 8 6 1 1 15 5 +10 19
 Israel 8 5 1 2 18 8 +10 16
 Montenegro 8 4 1 3 9 11 –2 13
 Kazakhstan 8 1 2 5 7 17 –10 5
 Bulgaria 8 1 1 6 8 16 –8 4
  Bulgaria Israel Kazakhstan Montenegro Sweden
Bulgaria  3–4 3–0 1–1 0–1
Israel  4–0 1–1 5–0 0–1
Kazakhstan  2–0 1–2 0–2 1–1
Montenegro  2–0 1–0 3–1 0–2
Sweden  2–1 1–2 5–1 2–0


Group 7[edit]

Team
Pld W D L GF GA GD Pts
 Croatia 8 5 2 1 17 10 +7 17
 Slovakia 8 4 2 2 11 11 0 14
 Serbia 8 4 1 3 14 12 +2 13
 Norway 8 2 1 5 14 18 –4 7
 Cyprus 8 2 0 6 8 13 –5 6
  Croatia Cyprus Norway Serbia Slovakia
Croatia  0–2 4–1 3–1 1–1
Cyprus  1–2 1–3 1–3 0–1
Norway  1–3 1–3 0–1 2–2
Serbia  2–2 2–0 3–2 1–2
Slovakia  1–2 1–0 1–4 2–1


Group 8[edit]

Team
Pld W D L GF GA GD Pts
 Ukraine 8 4 4 0 13 5 +8 16
 Belgium 8 4 3 1 8 5 +3 15
 France 8 4 3 1 12 6 +6 15
 Slovenia 8 2 2 4 6 10 –4 8
 Malta 8 0 0 8 0 13 –13 0
  Belgium France Malta Slovenia Ukraine
Belgium  0–0 1–0 2–0 0–2
France  0–1 2-0 1–0 2–2
Malta  0–1 0–2 0–2 0–3
Slovenia  2–2 1–3 1–0 0–2
Ukraine  1–1 2–2 1–0 0-0


Group 9[edit]

Team
Pld W D L GF GA GD Pts
 Greece 8 6 1 1 13 7 +6 19
 England 8 5 2 1 15 7 +8 17
 Portugal 8 4 1 3 12 8 +4 13
 Lithuania 8 1 2 5 3 11 –8 5
 Macedonia 8 0 2 6 9 19 –10 2
  England Greece Lithuania Republic of Macedonia Portugal
England  1–2 3–0 6–3 1–0
Greece  1–1 1–0 3–1 2–1
Lithuania  0–0 0–1 1–0 0–1
Macedonia  1–2 1–2 1–1 1–1
Portugal  0–1 2–1 4–1 3–1


Group 10[edit]

Team
Pld W D L GF GA GD Pts
 Scotland 8 5 2 1 16 7 +9 17
 Belarus 8 5 2 1 16 11 +5 17
 Austria 8 4 2 2 17 11 +6 14
 Albania 8 1 1 6 11 20 –9 4
 Azerbaijan 8 1 1 6 8 19 –11 4
  Albania Austria Azerbaijan Belarus Scotland
Albania  2–2 1–0 1–2 0–1
Austria  3–1 4–0 3–3 1–0
Azerbaijan  3–2 1–2 2–3 0–4
Belarus  4–2 2–1 1–0 1–1
Scotland  5–2 3–1 2–2 1–0


Ranking of second-placed teams[edit]

Since Groups 1 and 2 were composed of six teams, results against the 6th-ranked team were excluded.

Grp
Team
Pld W D L GF GA GD Pts
4  Spain 8 6 1 1 15 5 +10 19
9  England 8 5 2 1 15 7 +8 17
10  Belarus 8 5 2 1 16 11 +5 17
5  Iceland 8 5 1 2 29 11 +18 16
6  Israel 8 5 1 2 18 8 +10 16
3  Wales 8 5 1 2 15 6 +9 16
1  Russia 8 5 1 2 14 6 +8 16
8  Belgium 8 4 3 1 8 5 +3 15
7  Slovakia 8 4 2 2 11 11 0 14
2  Turkey 8 3 1 4 9 11 -2 10

Ranking rules[2]

  1. Total points
  2. Goal difference
  3. Goals scored
  4. Goals scored away from home
  5. Disciplinary record
  6. Drawing of lots

Play-offs[edit]

The play-off first legs played on 9 October 2010, second legs played on 13 October 2010.

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
England England 2–1 Romania Romania 2–1 0–0
Netherlands Netherlands 3–3 (a) Ukraine Ukraine 1–3 2–0
Spain Spain 5–1 Croatia Croatia 2–1 3–0
Switzerland Switzerland 5–2 Sweden Sweden 4–1 1–1
Iceland Iceland 4–2 Scotland Scotland 2–1 2–1
Czech Republic Czech Republic 5–0 Greece Greece 3–0 2–0
Italy Italy 2–3 Belarus Belarus 2–0 0–3

Qualified teams[edit]

Country Qualified as Date qualification was secured Previous appearances in tournament
 Denmark 00Host 0010 December 2008 41 (1978, 1986, 1992, 2006)
  Switzerland Play-off winners against  Sweden 11 October 2010 2 (2002, 2004)
 Iceland Play-off winners against  Scotland 11 October 2010 First appearance
 England Play-off winners against  Romania 12 October 2010 10 (1978, 1980, 1982, 1984, 1986, 1988, 2000, 2002, 2007, 2009)
 Spain Play-off winners against  Croatia 12 October 2010 10 (1982, 1984, 1986, 1988, 1990, 1994, 1996, 1998, 2000, 2009)
 Belarus Play-off winners against  Italy 12 October 2010 2 (2004, 2009)
 Czech Republic Play-off winners against  Greece 12 October 2010 4 (1996, 2000, 2002, 2007)
 Ukraine Play-off winners against  Netherlands 12 October 2010 1 (2006)

References[edit]

  1. ^ "Regulations of the UEFA European Under-21 Championship" (PDF). 
  2. ^ "Regulations of the UEFA European Under-21 Championship" (PDF). 

External links[edit]