Athletics at the 1964 Summer Olympics – Women's 400 metres

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to: navigation, search
Women's 400 metres
at the Games of the XVIII Olympiad
Venue Olympic Stadium
Dates 15–17 October
Competitors 23 from 17 nations
Medalists
1st, gold medalist(s) Betty Cuthbert  Australia
2nd, silver medalist(s) Ann Packer  Great Britain
3rd, bronze medalist(s) Judy Amoore  Australia
1968 →
Athletics at the
1964 Summer Olympics
Olympic Athletics.png
Track events
100 m   men   women
200 m men women
400 m men women
800 m men women
1500 m men
5000 m men
10,000 m men
80 m hurdles women
110 m hurdles men
400 m hurdles men
3000 m
steeplechase
men
4×100 m relay men women
4×400 m relay men
Road events
Marathon men
20 km walk men
50 km walk men
Field events
Long jump men women
Triple jump men
High jump men women
Pole vault men
Shot put men women
Discus throw men women
Javelin throw men women
Hammer throw men
Combined events
Pentathlon women
Decathlon men

The women's 400 metres was the second-longest of the four women's track races in the Athletics at the 1964 Summer Olympics program in Tokyo. It was held on 15 October, 16 October, and 17 October 1964. 23 athletes from 17 nations entered. The first round was held on 15 October, the semifinals on 16 October, and the final on 17 October.

The 1964 Summer Olympics were the first to feature the women's 400 metres.

Results[edit]

First round[edit]

The top five runners in each of the 3 heats advanced, as well as the next fastest runner from across the heats.

First round, heat 1[edit]

Place Athlete Nation Time
1 Antonia Munkacsi  Hungary 54.4 seconds OR
2 Tilly van der Made  Netherlands 54.8 seconds
3 Betty Cuthbert  Australia 56.0 seconds
4 Joy Grieveson  Great Britain 56.8 seconds
5 Ogawa Kiyoko  Japan 57.6 seconds
6 Stephie D'Souza  India 58.0 seconds
7 Erna Maisack  United Team of Germany 58.6 seconds
8 Aldaanish Ramazan  Mongolia 1:00.8

First round, heat 2[edit]

Place Athlete Nation Time
1 Maria Itkina  Soviet Union 54.9 seconds
2 Margret Buscher  United Team of Germany 55.3 seconds
3 Una Morris  Jamaica 55.3 seconds
4 Maeve Kyle  Ireland 55.4 seconds
5 Janell Smith  United States 55.5 seconds
6 Patricia Kippax  Great Britain 55.5 seconds
7 Abigal Hoffman  Canada 55.9 seconds
8 Samroey Charanggool  Thailand 1:04.0

First round, heat 3[edit]

Place Athlete Nation Time
1 Ann Packer  Great Britain 53.1 seconds OR
2 Judy Amoore  Australia 53.8 seconds
3 Evelyne Lebret  France 54.8 seconds
4 Gertrud Schmidt  United Team of Germany 55.1 seconds
5 Olga Kazi  Hungary 56.5 seconds
6 M. Rajamani  Malaysia 57.8 seconds
7 Han Myung Hee  South Korea 58.7 seconds

Semifinals[edit]

The fastest four runners in each of the two semifinals advanced to the final.

Semifinal 1[edit]

Place Athlete Nation Time
1 Ann Packer  Great Britain 52.7 seconds OR
2 Betty Cuthbert  Australia 53.8 seconds
3 Antonia Munkacsi  Hungary 54.0 seconds
4 Evelyne Lebret  France 54.5 seconds
5 Joy Grieveson  Great Britain 54.8 seconds
6 Una Morris  Jamaica 54.9 seconds
7 Margret Buscher  United Team of Germany 55.2 seconds
8 Ogawa Kiyoko  Japan 57.1 seconds

Semifinal 2[edit]

Place Athlete Nation Time
1 Judy Amoore  Australia 53.3 seconds
2 Maria Itkina  Soviet Union 53.5 seconds
3 Tilly van der Made  Netherlands 54.1 seconds
4 Gertrud Schmidt  United Team of Germany 54.2 seconds
5 Patricia Kippax  Great Britain 54.4 seconds
6 Janell Smith  United States 54.5 seconds
7 Maeve Kyle  Ireland 55.3 seconds
Olga Kazi  Hungary Did not start

Final[edit]

Place Athlete Nation Time
1 Betty Cuthbert  Australia 52.0 seconds OR
2 Ann Packer  Great Britain 52.2 seconds
3 Judy Amoore  Australia 53.4 seconds
4 Antonia Munkacsi  Hungary 54.4 seconds
5 Maria Itkina  Soviet Union 54.6 seconds
6 Tilly van der Made  Netherlands 55.2 seconds
7 Gertrud Schmidt  United Team of Germany 55.4 seconds
8 Evelyne Lebret  France 55.5 seconds

References[edit]

  • Official Report