Jump to content

User:Sonmoris/sandbox

From Wikipedia, the free encyclopedia

frame|Fala o prędkości grupowej mniejszej od prędkości fazowej. Czerwony punkt porusza się z prędkością fazową, a zielony z prędkością grupową. Prędkość grupowa – wielkość opisująca prędkość poruszania się ogólnego kształtu fali - zwanego modulacją fali - w przestrzeni. Odróżniana jest od prędkości grzbietów fali o jednej częstotliwości, które poruszają się z prędkością fazową.

Na przykład: po wrzuceniu kamienia do sadzawki na początku obserwujemy wiele pojedynczych grzbietów. Mają one różne częstotliwości i poruszają się z różnymi prędkościami fazowymi. Szybko jednak wyłania się jeden większy grzbiet, który jest wynikiem superpozycji fal o różnej częstotliwości - on porusza się z prędkością grupową.

Definicja i interpretacja

[edit]

Definicja

[edit]

Prędkość grupowa vg zdefiniowana jest jako

Failed to parse (unknown function "\math"): {\displaystyle v_g = \frac{\partial \omega}{\partial k}<\math> gdzie ''\omega'' == W mechanice kwantowej == W [[mechanika kwantowa|mechanice kwantowej]], zgodnie z [[Hipoteza de Broglie'a|hipotezą de Broglie'a]], każdej cząstce odpowiada paczka fal zespolonych zwanych falami materii, dla tych fal: :<math>v_g = \frac{\partial \omega}{\partial k} = \frac{\partial (E/\hbar)}{\partial (p/\hbar)} = \frac{\partial E}{\partial p}}

gdzie: E - energia kinetyczna cząstki, p jej pęd, stała Diraca. Używając mechaniki relatywistycznej, stwierdza się że:

Wynik ten oznacza, że bez względu na masę cząstki, jej prędkość i inne parametry, prędkość grupowa fali materii odpowiada prędkości ruchu cząstki, co jest zgodne z oczekiwaniami.

Wzór na prędkość grupową

[edit]

Fala modulowana może być przedstawiona jako suma dwóch fal o różnych i niewiele różniących się częstościach. Przyjmując, że fazy początkowe obu fal są równe zero, różnica faz obu fal wynosi:

Fale wzmacniają się gdy mają jednakowe fazy, oznacza to że, by poruszać się z prędkością rozchodzenia się wzmocnienia trzeba poruszać się z jego prędkością, czyli dla takiej samej fazy. Oznacza to, że różniczka powyższego wyrażenia jest równa zero

Prędkość jest równa dz/dt, czyli:

Związek z prędkością fazową

[edit]

Między prędkością grupową a fazową istnieją zależności:

  

lub

Z zależności tych wynika, że fala ulega dyspersji gdy prędkość fazowa zależy od długości fali (liczby falowej), a gdy prędkość fazowa nie zależy od długości fali, to fala nie ulega dyspersji.

Wyprowadzenie zależności

[edit]

Z definicji prędkości fazowej wynika:

Związki dla wielkości opisujących fale: długość fali λ, częstotliwość f:

to



   i   

Linki zewnętrzne

[edit]

Kategoria:Fale en:Group velocity