Jump to content

User:Wistula/Zespół Edukacyjny Sióstr Niepokalanek

From Wikipedia, the free encyclopedia

Attention - This site is under construction and yet not part of Wikipedia ![edit]

Zespół Edukacyjny Sióstr Niepokalanek
Address
ul. Jerzego Zaruby 2

,
Information
TypeClassical Christian education
Established2001
HeadmasterSister Leonarda
Grades1-6
Color(s)Blue and White
Website[1]

The educational center Zespół Edukacyjny Sióstr Niepokalanek is located in the Warsaw district of Ursynów. It was build in the year 2001 replacing former used buildings in Idzikowskiego street (Warsaw Mokotów). The center runs a preschool (Prywatne Przedszkole Sióstr Niepokalanek) and an elementary school (Prywatna Szkoła Podstawowa nr 6 Sióstr Niepokalanek) for the grades 1 to 6. Beside sports facilities a chapel (Najświętszej Maryi Panny Jazłowieckiej) and a monastery are located in the complex. The facility is owned and run by the Sisters of the Immaculate Conception of the Blessed Virgin Mary (Sióstr Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny) and its school is high ranked in related listings[1].

History[edit]

Wybierając się na spacer po Lesie Kabackim mijamy stojący u końca ulicy Zaruby okazały kompleks budynków – to działający tam od 2001 roku Zespół Edukacyjny Sióstr Niepokalanek. Czy wiemy, kim są niepokalanki ubrane w białe habity? Mija właśnie 150 lat odkąd Zgromadzenie Sióstr Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny założone w Rzymie przez dwie młode Polki – Józefę Karską i bł. Marcelinę Darowską – za swe zdanie obrało pracę na rzecz odrodzenie rodziny poprzez wychowanie i nauczanie w prowadzonych szkołach.

Zalążek formującej się w środowisku rzymskiej Polonii wspólnoty otrzymał z końcem listopada 1857 r. pierwszy dokument – dekret Kongregacji dla Biskupów i Zakonów upoważniający przyszłe zakonnice do prowadzenia wspólnego życia i dalszej pracy nad kształtowaniem nowego zgromadzenia. Nad duchową drogą nowej wspólnoty pochylali się ojcowie zmartwychwstańcy, ale najwyraźniejsze były znaki Boże. Oto 25 marca 1858 roku do kaplicy sióstr przy via Paolina wniesiono na stałe Najświętszy Sakrament. W tym samym dniu w dalekim, nieznanym nikomu Lourdes Matka Boża objawiła małej Bernadetcie: „Jam jest Niepokalane Poczęcie...” Założycielki zrozumiały, że Niepokalana chce być przełożoną ich wspólnoty.

Po śmierci Józefy Karskiej w 1860 roku Marcelina Darowska stanęła na czele Zgromadzenia i prowadziła je przez pół wieku, nieustannie odczytując znaki czasu. Wiedziała ona, że siostry powinny działać na ojczystej ziemi wśród polskich dziewcząt i rodzin. Potwierdzeniem tych dążeń stała się dla niej audiencja u Ojca Świętego, podczas której usłyszała od Piusa IX – „To Zgromadzenie jest dla Polski”. Już w dniu 1 XI 1863 roku uroczyście otworzono pierwszą szkołę średnią sióstr niepokalanek na terenie Polski – w Jazłowcu na Podolu, na terenie Galicji, znajdującej się wówczas pod austriackim panowaniem. Dwa miesiące później otwarto bezpłatną szkołę elementarną dla miejscowych dzieci – tak Polek jak i Rusinek. Wkrótce był to już uznany ośrodek kultury, polskości i religijności, który promieniował szeroko w kraju.

Rozrastająca się stopniowo wspólnota otwierała kolejne zakłady wychowawczo-szkolne w Jarosławiu, Niżniowie, Nowym Sączu, Słonimie, Szymanowie pod Warszawą. Matka Marcelina Darowska opracowała nowatorski system wychowawczy, który do dzisiaj zachował swą aktualność. W oparciu o ten program niepokalanki wypracowały spójny, oryginalny program dydaktyczno-wychowawczy, tak na poziomie nauczania średniego, jak i podstawowego. Opracowały własne podręczniki. Domy niepokalańskie stały się ośrodkami formacyjnymi, wdrażającymi do samodzielności i odpowiedzialności za los rodziny i ojczyzny. Uczyły się u sióstr dziewczęta ze wszystkich trzech zaborów.

Niepokalanki pracują w Warszawie od 1932 roku – przed wojną szkoła i internat mieściły się przy ul. Kazimierzowskiej 59, gdzie przez całą okupację uczono konspiracyjnie i wspierano potrzebujących. Budynki zniszczone zostały podczas Powstania Warszawskiego, a po wojnie władze komunistyczne nie pozwoliły siostrom na Kazimierzowską wrócić. Dzięki Opatrzności Bożej siostry otrzymały willę od generała Ludomira Rayskiego przy ul. Idzikowskiego 25, która miała być własnością pasierbicy generała – Ewy Matuszewskiej „Mewy”. Dziewczyna zginęła bohatersko w walkach powstańczych, a generał pragnął tą darowizną uczcić jej pamięć. W budynku powstała bursa im. Ewy Matuszewskiej i przedszkole, zamknięte zresztą w 1962 roku.

W latach siedemdziesiątych przedszkole wznowiło swą działalność, szkoła podstawowa została otwarta w 1990 roku. Siostry podjęły wówczas energiczne starania o poprawę warunków edukacji – ostatecznie – w 2001 roku oddano do użytku nowoczesne budynki Zespołu Edukacyjnego Sióstr Niepokalanek przy ul. Zaruby 2.

Tuż za progiem szkoły wita wchodzących ze swego portretu sama bł. Marcelina Darowska, która przenikliwym spojrzeniem zdaje się stawiać nam pytanie: Jak odpowiecie na potrzeby dnia dzisiejszego? I odsyła do kaplicy, w której stoi posąg – kopia cudownej figury Matki Bożej Jałowieckiej. Tam, w ciszy dojrzewają serca i płyną westchnienia „Pani nasza Jałowiecka, módl się za nami”.

History[edit]

Buildings/Activities[edit]

Preschool[edit]

School[edit]

Chapel[edit]

Sports facilities[edit]

Weblinks[edit]

References[edit]

  1. ^ Insert footnote text here

Category:Education in Warsaw
Category:Roman Catholic schools by country
Category:Educational institutions established in the 21st century
Category:Schools in Poland
Category:Early childhood education in Poland
Category:Chapels in Poland
Category:Christian monasteries in Poland