Talk:Price

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to navigation Jump to search

Oranges[edit]

The article doesn't answer this question: if you buy five oranges for $1 each, is it more normal to say the price is $1 or $5? That is, does price mean price per unit or total price? Art LaPella (talk) 16:32, 29 June 2018 (UTC)

The opening sentence says (and said, as of the above post of 29 June 2018) that price is measured per unit. Loraof (talk) 22:38, 21 March 2019 (UTC)