2010 European Junior Swimming Championships

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to: navigation, search

The 2010 European Junior Swimming Championships were held from 14-18 July 2009 in Helsinki, Finland.[1] The Championships were organized by LEN, the European Swimming League, and were held be in a 50 m pool. Ages for competitors, per LEN rules are: girls-15 or 16 years-old; boys-17 or 18 years-old.[2]

The 2010 Championships were held in the same country, and the week after, the 2010 European Junior Championships for diving (9-13 July in Helsinki, Finland) and synchronized swimming (7-11 July in Tampere, Finland).[1] A 2010 European Junior Open Water Championships is also to be held; however, not in Finland, but rather in Hoorn, Netherlands on July 31.

Participating countries[edit]

521 swimmers (279 boys, 242 girls) from 44 countries were entered in the event.[3] Teams were from (with total team size following name):

Five (5) countries were listed as attending, but without any swimmers:  Albania,  Azerbaijan,  Liechtenstein,  Moldova, and  Montenegro.

Schedule[edit]

Preliminary heats began at 9:00; Finals at 17:00. Prelims/semifinals/finals format used for events 200 m and under; prelim/finals used for events over 200 m. In 50 m events, prelims/semifinals/finals held on the same day; in 100 m and 200 m events, prelims/semis held on first day with finals the next event; and for 400 m+ events prelims/finals held the same day. Finals session order shown below.[4]

Date Wednesday
14 July 2010
Thursday
15 July 2010
Friday
16 July 2010
Saturday
17 July 2010
Sunday
18 July 2010
E
v
e
n
t
s
50 breast (g) (semis)
50 fly (b) (semis)

400 IM (g)
200 breast (b) (semis)
200 fly (g) (semis)

400 free (b)
100 free (g) (semis)
100 back (b) (semis)
200 back (g) (semis)
50 fly (b)
50 breast (g)
1500 free (g)
4x100 free relay (b)
100 back (b)
400 free (g)
200 fly (b) (semis)
200 fly (g)
200 IM (b) (semis)
100 free (g)
200 breast (b)
200 back (g)
100 free (b) (semis)
200 breast (g) (semis)
1500 free (b)
4x100 free relay (g)
50 breast (b) (semis)
50 back (g) (semis)
200 fly (b)
200 free (g) (semis)
200 back (b) (semis)
200 breast (g)
100 free (b)
100 fly (g) (semis)
200 IM (b)
50 back (g)
50 breast (b)
800 free (g)
4x200 free relay (b)
50 free (disability)
50 free (g) (semis)
50 back (b) (semis)
100 back (g) (semis)
100 fly (b) (semis)
200 free (g)
200 free (b) (semis)
100 breast (g) (semis)
200 back (b)
200 IM (g) (semis)
100 breast (b) (semis)
100 fly (g)
800 free (b)
50 free (g)
50 back (b)
4x200 freestyle (g)
50 free (b) (semis)
50 fly (g) (semis)
400 IM (b)
100 back (g)
100 breast (b)
100 breast (g)
200 free (b)
200 IM (g)
100 fly (b)
50 fly (g)
50 free (b)
4x100 medley relay (g)
4x100 medley relay (b)

Results[edit]

Boys[edit]

Games Gold Silver Bronze
50 m freestyle Andriy Govorov
 Ukraine
22.54 Jasper Aerents
 Belgium
22.79 Clement Mignon
 France
22.96
100 m freestyle Yannick Agnel
 France
48.80 Mehdy Metella
 France
49.89 Jasper Aerents
 Belgium
50.23
200 m freestyle Yannick Agnel
 France
1:46.58
 CR
Andrey Ushakov
 Russia
1:49.11 Daniel Skaaning
 Denmark
1:50.23
400 m freestyle Yannick Agnel
 France
3:46.26
 CR, NR
Sergiy Frolov
 Ukraine
3:55.70 Alfie Howes
 Great Britain
3:56.11
800 m freestyle Ediz Yıldırımer
 Turkey
8:03.17
 NR
Sergiy Frolov
 Ukraine
8:04.84 Ward Bauwens
 Belgium
8:07.25
1500 m freestyle Sergiy Frolov
 Ukraine
15:20.57 Ward Bauwens
 Belgium
15:27.04 Ediz Yıldırımer
 Turkey
15:31.07
50 m backstroke Christian Diener
 Germany
26.03 Mateusz Zawada
 Poland
26.24 Philipp Wolf
 Germany
26.26
100 m backstroke Yakov-Yan Toumarkin
 Israel
55.20 Péter Bernek
 Hungary
56.16 David Gamburg
 Israel
56.58
200 m backstroke Péter Bernek
 Hungary
1:59.24 Balazs Zambo
 Hungary
2:01.10 Yakov-Yan Toumarkin
 Israel
2:01.14
50 m breaststroke Anton Lobanov
 Russia
28.37 Yaroslav Parakhin
 Ukraine
28.51 Ivan Capan
 Croatia
28.56
100 m breaststroke Anton Lobanov
 Russia
1:01.06 Sverre Naess
 Norway
1:01.91 Christian vom Lehn
 Germany
1:02.56
200 m breaststroke Christian vom Lehn
 Germany
2:12.93 Sverre Naess
 Norway
2:13.77 Flavio Bizzarri
 Italy
2:13.93
50 m butterfly Andriy Govorov
 Ukraine
23.58 Dmitry Pokotylo
 Russia
24.50 Mehdy Metella
 France
24.62
100 m butterfly Marcin Cieslak
 Poland
53.91 Mehdy Metella
 France
54.08 Bence Biczó
 Hungary
54.22
200 m butterfly Bence Biczó
 Hungary
1:55.82
CR
Marcin Cieslak
 Poland
1:56.76 Jordan Coelho
 France
1:57.57
200 m individual medley Raphael Stacchiotti
 Luxembourg
2:02.52 Ieuan Lloyd
 Great Britain
2:02.72 Ganesh Pedurand
 France
2:03.39
400 m individual medley Maksym Shemberev
 Ukraine
4:20.46 Raphael Stacchiotti
 Luxembourg
4:21.28 Zsombor Szana
 Hungary
4:21.53
4x100 m freestyle  France
Yannick Agnel
Clement Mignon
Lorys Bourelly
Mehdy Metella
3:19.65  Great Britain
James Disney-May
Braxston Timm
Liam Selby
James Young
3:23.97  Croatia
Ivan Levaj
Ivan Kristo
Luka Sever
Dujam Sablic
3:24.54
4x200 m freestyle  France
Lorys Bourelly
Clement Mignon
Mehdy Metella
Yannick Agnel
7:21.40  Great Britain
Braxston Timm
James Young
Liam Selby
Ieuan Lloyd
7:26.09  Russia
Dmitri Yermakov
Mikhail Ukrainskiy
Egor Degtyarev
Andrey Ushakov
7:26.91
4x100 m medley  Russia
Mikhail Zvyagin
Anton Lobanov
Dmitry Pokotylo
Andrey Ushakov
3:41.12  France
Julien Pierre Goyetche
Thomas Rabeisen
Mehdy Metella
Yannick Agnel
3:41.55  Germany
Christian Diener
Christian vom Lehn
Melvin Herrmann
Kevin Leithold
3:43.58

Girls[edit]

Games Gold Silver Bronze
50 m freestyle Nadiya Koba
 Ukraine
25.46 Silke Lippok
 Germany
25.71 Beryl Gastaldello
 France
25.98
100 m freestyle Silke Lippok
 Germany
55.31 Mathilde Cini
 France
56.41 Alizee Merdy
 France
56.55
200 m freestyle Silke Lippok
 Germany
2:00.11 Henrietta Stenkvist
 Sweden
2:01.72 Valeriya Podlesna
 Ukraine
2:01.76
400 m freestyle Henrietta Stenkvist
 Sweden
4:13.69 Amalie Emma Thomsen
 Denmark
4:14.61 Sycerika Mc Mahon
 Ireland
4:15.92
800 m freestyle Tjasa Oder
 Slovenia
8:40.06 Claudia Dasca Romeu
 Spain
8:43.31 Donata Kilijanska
 Poland
8:44.81
1500 m freestyle Claudia Dasca Romeu
 Spain
16:27.97 Tjasa Oder
 Slovenia
16:37.98 Donata Kilijanska
 Poland
16:39.03
50 m backstroke Emma Saunders
 Great Britain
29.01
CR
Daryna Zevina
 Ukraine
29.12 Mathilde Cini
 France
29.42
100 m backstroke Daryna Zevina
 Ukraine
1:02.05 Rachele Qualla
 Italy
1:02.72 Karley Mann
 Great Britain
1:02.99
200 m backstroke Karley Mann
 Great Britain
2:11.48 Daryna Zevina
 Ukraine
2:11.82 Henrietta Stenkvist
 Sweden
2:13.38
50 m breaststroke Lisa Fissneider
 Italy
32.20 Lina Rathsack
 Germany
32.37 Sara L Lougher
 Great Britain
32.48
100 m breaststroke Marina Garcia Urzainqui
 Spain
1:09.40 Lisa Fissneider
 Italy
1:09.59 Jenna Laukkanen
 Finland
1:10.42
200 m breaststroke Marina Garcia Urzainqui
 Spain
2:27.12 Jenna Laukkanen
 Finland
2:29.67 Anastasia Sineva
 Russia
2:30.00
50 m butterfly Nadiya Koba
 Ukraine
27.13 Silke Lippok
 Germany
27.47 Daria Tsvetkova
 Russia
27.62
100 m butterfly Rachael Kelly
 Great Britain
1:00.47 Judit Ignacio Sorribes
 Spain
1:00.60 Beatrice Fassone
 Italy
1:00.64
200 m butterfly Judit Ignacio Sorribes
 Spain
2:12.30 Rachael Kelly
 Great Britain
2:13.43 Alisa Trukhanovich
 Russia
2:15.03
200 m individual medley Sophie Smith
 Great Britain
2:14.48 Beatriz Gomez Cortes
 Spain
2:14.65 Juliane Reinhold
 Germany
2:15.16
400 m individual medley Sophie Smith
 Great Britain
4:44.46 Beatriz Gomez Cortes
 Spain
4:44.87 Alessia Polieri
 Italy
4:46.71
4x100 m freestyle  Germany
Juliane Reinhold
Teresa Baerens
Silke Lippok
Alexandra Wenk
3:46.04  Great Britain
Emma Saunders
Jessica Lloyd
Sophie Smith
Sara Hamilton
3:46.60  France
Mathilde Cini
Alizee Merdy
Beryl Gastaldello
Charlotte Bonnet
3:48.21
4x200 m freestyle  Germany
Elisa Thimm
Juliane Reinhold
Silke Lippok
Johanna Friedrich
8:06.78
CR
 Great Britain
Emma Saunders
Fiona Donnelly
Rachael Williamson
Sophie Smith
8:10.21  Italy
Giorgia Crocione
Ludovica Leoni
Beatrice Magagnoli
Chiara Giacone
8:15.37
4x100 m medley  Germany
Silke Lippok
Lina Rathsack
Juliane Reinhold
Alexandra Wenk
4:08.29  Great Britain
Karley Mann
Sara L Lougher
Rachael Kelly
Emma Saunders
4:09.48  Russia
Maria Bobrovnik
Sofya Zhigunova
Alisa Trukhanovich
Mariya Reznikova
4:13.41

Medal Table[edit]

 Rank  Nation Gold Silver Bronze Total
1  Ukraine 7 5 1 13
2  Germany 7 3 4 14
3  Great Britain 5 7 3 15
4  France 5 4 8 17
5  Spain 4 4 0 8
6  Russia 3 2 5 10
7  Hungary 2 2 2 6
8  Italy 1 2 4 7
9  Poland 1 2 2 5
10  Sweden 1 1 1 3
11  Slovenia 1 1 0 2
11  Luxembourg 1 1 0 2
13  Israel 1 0 2 3
14  Turkey 1 0 1 2
15  Belgium 0 2 2 4
16  Norway 0 2 0 2
17  Denmark 0 1 1 2
17  Finland 0 1 1 2
19  Croatia 0 0 2 2
20  Ireland 0 0 1 1
Total 40 40 40 120

References[edit]

  1. ^ a b Finland 2010 (www.helsinki2010.fi)--official website of the 2010 European Junior Swimming, Diving & Synchronized Swimming Championships. Retrieved 2010-07-13.
  2. ^ LEN Swimming Rules 13: European Junior Championships, posted 2008-09-28 by LEN. Retrieved 2010-07-13.
  3. ^ Entries by nation list for the 2010 European Junior Swimming Championships. Published by the official website for the Championships (www.helsinki2010.fi); retrieved 2010-07-13.
  4. ^ Swimming Schedule from www.helsinki2010.fi (official website for event); retrieved 2010-07-14.