2013 PDL season

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to: navigation, search
USL Premier Development League
Season 2013
Champions Austin Aztex
...
Matches played 424
Goals scored 1,365 (3.22 per match)
Biggest home win REA 8, WES 0
(May 11)
VSI 8, FTL 0
(May 25)
TUC 9, OCB 1
(June 6)
BAL 8, WES 0
(June 12)
AUS 8, ELP 0
(June 15)
WTS 8, ELP 0
(June 22)
Biggest away win MIS 6, FTL 0
(May 23)
OTT 6, VMT 0
(June 29)
AUS 6, WTX 0
(July 18)
Highest attendance 4,617
BYU @ FRE
(May 9)
Lowest attendance 20
INF @ PRE
(July 21)
Average attendance 588 (338 of 424 games reporting)
2012
2014

The 2013 USL Premier Development League season was the 19th season of the PDL. The regular season began on May 4 with 3 matches and ended on July 21 with 9 matches. [1] The regular season was followed by a postseason tournament of conference winners to determine the league's champion. Four teams were added to the league and 13 teams dropped, bringing the total number of teams in the league to 64 for 2013. [1]

Changes from 2012[edit]

Name changes[edit]

New teams[edit]

Four new clubs joined the PDL this coming season. [1]

Team Name Metro Area Location Previous Affiliation
Massachusetts Real Boston Rams Greater Boston Weymouth, Massachusetts expansion [2]
Florida SW Florida Adrenaline Naples-Marco Island area Naples, Florida expansion [3]
New York (state) F.A. Euro New York metropolitan area Brooklyn, New York expansion [1]
Oklahoma Oklahoma City FC Oklahoma City Metroplex Oklahoma City, Oklahoma expansion [1]

Folding/moving[edit]

Standings[edit]

2013 Premier Development League standings.[4]

Key to colours in group tables
Team in position to win Division Title
Team in position to qualify for playoff berth

Note: The first tie-breaker in PDL standings is head-to-head results between teams tied on points, which is why some teams with inferior goal differences finish ahead in the standings.

Central Conference[edit]

Great Lakes Division[edit]

Pos
Team
GP
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
1 Forest City London 14 10 2 2 32 15 +17 32
2 Michigan Bucks 14 8 3 3 36 17 +19 27
3 Chicago Fire Premier 14 6 0 8 23 28 −5 18
4 K-W United FC 14 5 3 6 23 21 +2 18
5 Toronto Lynx 14 5 2 7 13 24 −11 17
6 Chicago Inferno 14 4 3 7 16 27 −11 15
7 River City Rovers 14 4 1 9 19 30 −11 13

Heartland Division[edit]

Pos
Team
GP
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
1 Thunder Bay Chill 14 12 1 1 35 10 +25 37
2 Real Colorado Foxes 14 9 2 3 28 14 +14 29
3 Des Moines Menace 14 6 2 6 19 16 +3 20
4 Kansas City Brass 14 5 1 8 20 35 −15 16
5 St. Louis Lions 14 4 3 7 20 28 −8 15
6 Springfield Demize 14 3 5 6 14 20 −6 14
7 WSA Winnipeg 14 3 2 9 19 28 −9 11

Eastern Conference[edit]

Mid Atlantic Division[edit]

Pos
Team
GP
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
1 Ocean City Nor'easters 14 11 1 2 40 15 +25 34
2 Baltimore Bohemians 14 8 5 1 42 15 +27 29
3 Reading United 14 8 5 1 39 12 +27 29
4 Jersey Express 14 8 5 1 38 15 +23 29
5 Long Island Rough Riders (-3) 14 7 2 5 28 22 +6 20
6 F.A. Euro 14 4 2 8 18 33 −15 14
7 NJ-LUSO Rangers FC 14 4 1 9 13 36 −23 13
8 Central Jersey Spartans 14 2 0 12 13 35 −22 6
9 Westchester Flames 14 0 1 13 9 57 −48 1

Note: Long Island Rough Riders deducted three points.

Northeast Division[edit]

Pos
Team
GP
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
1 Ottawa Fury 14 11 2 1 40 7 +33 35
2 GPS Portland Phoenix 14 7 4 3 20 17 +3 25
3 Vermont Voltage 14 6 3 5 28 28 0 21
4 Western Mass Pioneers 14 5 6 3 23 15 +8 21
5 Real Boston Rams 14 4 2 8 18 28 −10 14
6 Connecticut FC Azul 14 2 6 6 13 19 −6 12
7 Seacoast United Phantoms 14 0 5 9 2 30 −28 5

South Atlantic Division[edit]

Pos
Team
GP
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
1 Carolina Dynamo 14 9 3 2 29 9 +20 30
2 Virginia Beach Piranhas 14 7 3 4 24 20 +4 24
3 Northern Virginia Royals 14 5 5 4 21 16 +5 20
4 West Virginia Chaos 14 5 2 7 20 25 −5 17
5 SC United Bantams 14 5 1 8 20 26 −6 16
6 King's Warriors 14 4 0 10 20 38 −18 12

Southern Conference[edit]

Mid South Division[edit]

Pos
Team
GP
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
1 Austin Aztex 14 11 2 1 38 8 +30 35
2 Laredo Heat 14 8 4 2 30 13 +17 28
3 Oklahoma City FC 14 8 2 4 33 21 +12 26
4 West Texas Sockers 14 3 3 8 27 41 −14 12
5 Houston Dutch Lions 14 3 2 9 18 34 −16 11
6 El Paso Patriots 14 1 3 10 13 42 −29 6

Southeast Division[edit]

Pos
Team
GP
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
1 Ocala Stampede 14 11 0 3 40 16 +24 33
2 Panama City Beach Pirates 14 10 1 3 20 11 +9 31
3 Orlando City U-23 14 8 2 4 27 14 +13 26
4 VSI Tampa Bay FC 14 6 5 3 25 13 +12 23
5 Mississippi Brilla 14 6 1 7 28 24 +4 19
6 IMG Academy Bradenton 14 4 5 5 16 17 −1 17
7 SW Florida Adrenaline 14 2 4 8 24 36 −12 10
8 Fort Lauderdale Schulz Academy 14 0 0 14 9 58 −49 0

Western Conference[edit]

Northwest Division[edit]

Pos
Team
GP
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
1 Victoria Highlanders 14 8 4 2 31 18 +13 28
2 Portland Timbers U23's 14 7 4 3 18 12 +6 25
3 Vancouver Whitecaps FC U-23 14 7 3 4 30 22 +8 24
4 Seattle Sounders FC U-23 14 4 5 5 18 23 −5 17
5 Kitsap Pumas 14 3 7 4 22 24 −2 16
6 Washington Crossfire 14 4 3 7 15 18 −3 15
7 North Sound SeaWolves 14 2 2 10 15 32 −17 8

Southwest Division[edit]

Pos
Team
GP
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
1 Fresno Fuego 14 11 2 1 32 8 +24 35
2 Ventura County Fusion 14 7 4 3 18 16 +2 25
3 Los Angeles Misioneros 14 7 3 4 16 14 +2 24
4 BYU Cougars 14 6 2 6 18 19 −1 20
5 FC Tucson 14 5 4 5 31 17 +14 19
6 OC Blues Strikers FC 14 1 3 10 15 48 −33 6
7 Southern California Seahorses 14 1 2 11 17 29 −12 5

Conference Championships[edit]

Divisional Playoffs[edit]

Five of the divisions have additional matches in order for teams to qualify for the conference championship.

In the Great Lakes Division, the 2nd and 3rd place teams qualify for a play-in match. Winner advances with the 1st place team to the conference final four.

Great Lakes Division
Cenrtal Conference
     
GL2 Michigan Bucks 4
GL3 Chicago Fire Premier 0

In the Northwest Division, the 2nd and 3rd place teams qualify for a play-in match. Winner advances with the 1st place team to the conference final four.

Northwest Division
Western Conference
     
NW2 Portland Timbers U23's (PEN) 1 (5)
NW3 Vancouver Whitecaps FC U-23 1 (4)

In the Eastern Conference, the 1st place team in the Mid-Atlantic Division automatically qualifies for the conference final four. The 2nd and 3rd place teams in the Mid-Atlantic Division and the 1st and 2nd place teams in the Northeast Division and the South Atlantic Divisions play each other to qualify for the conference final four.

Northeast Division
Eastern Conference
     
NE1 Ottawa Fury 6
NE2 GPS Portland Phoenix 0
Mid Atlantic Division
Eastern Conference
     
MA2 Baltimore Bohemians 1
MA3 Reading United (AET) 3
South Atlantic Division
Eastern Conference
     
SA1 Carolina Dynamo 2
SA2 Virginia Beach Piranhas 1

Eastern Conference Championship[edit]

Central Conference Championship[edit]

[5]

Southern Conference Championship[edit]

[6]

Western Conference Championship[edit]

Playoff Bracket[edit]

Conference Semifinals (July 26–27) Conference Finals (July 27–28) Semi-Finals (August 2) Championship (August 4)
                       
MS1 Austin Aztex 4
SE2 Panama City Beach Pirates 0
MS1 Austin Aztex 2
Southern Conference
MS2 Laredo Heat 0
SE1 Ocala Stampede 0
MS2 Laredo Heat 2
MS1 Austin Aztex 1
MA1 Ocean City Nor'easters 0
NE1 Ottawa Fury 3
MA3 Reading United 2
NE1 Ottawa Fury 1
Eastern Conference
MA1 Ocean City Nor'easters 3
MA1 Ocean City Nor'easters (PEN) 0 (5)
SA1 Carolina Dynamo 0 (3)
MS1 Austin Aztex 3
HL1 Thunder Bay Chill 1
NW1 Victoria Highlanders (AET) 3
SW2 Ventura County Fusion 2
NW1 Victoria Highlanders 1
Western Conference
NW2 Portland Timbers U23s 0
SW1 Fresno Fuego 1 (3)
NW2 Portland Timbers U23s (PEN) 1 (4)
HL1 Thunder Bay Chill 2
NW1 Victoria Highlanders 0
GL1 Forest City London (PEN) 0 (4)
HL2 Real Colorado Foxes 0 (3)
GL1 Forest City London 0
Central Conference
HL1 Thunder Bay Chill 3
HL1 Thunder Bay Chill 1
GL2 Michigan Bucks 0

PDL Championship[edit]

Semi-Finals[edit]

Championship[edit]

Awards[edit]

[7]

All-League and All-Conference Teams[edit]

[8][9]

Eastern Conference[edit]

F: Pete Caringi (BAL) *, Carl Haworth (OTT) *, Dwayne Reid (OCN)
M: Brandt Bronico (CAR), Brayan Martinez (JER), Jason Plumhoff (REA) *
D: Shaun Foster (OTT), Damion Lowe (REA) *, Gilbert Manier (GPP), Hugh Roberts (BAL)
G: Chad Bush (OTT) *

Central Conference[edit]

F: Moses Danto (WSA), Oliver Gore (RCO), Zach Steinberger (MIB)
M: Bryan Ciesiulka (CHI), Jordan Green (KCB), Matt Walker (MIB)
D: Brandon Fricke (DSM) *, Tyler Hemming (LON), Nolan Intermoia (THU), Axel Sjoberg (THU) *
G: Tyson Farago (WSA)

Western Conference[edit]

F: Niall Cousens (VAN), Brett Levis (VIC), Tyler Reinhart (FRE)
M: Zach Barnes (POR), Paul Islas (FRE) *, Bobby Jhutty (VAN) *
D: Derrick Bassi (VAN), Chris Brundage (SEA), Tyler Hughes (VIC), Trevor Spurgeon (FRE)
G: David Meves (POR)

Southern Conference[edit]

F: Adam Black (OKC), Tyler Blackwood (ORL), Kris Tyrpak (AUS) *
M: Itode Fubara (ORL), Jack McVey (TAM), Antonio Rocha (AUS)
D: Taian de Souza (PAN) *, Max Gunderson (AUS), Walter Kromholz (HOU), Felipe Souza (LAR)
G: Devin Cook (AUS)

* denotes All-League player

References[edit]

  1. ^ a b c d e f g PDL Regular Schedule Released
  2. ^ "Real Boston Rams Join PDL". uslsoccer.com. December 10, 2012. Retrieved December 14, 2012. 
  3. ^ "SW Florida Soccer Club Joins PDL". uslsoccer.com. August 21, 2012. Retrieved January 20, 2013. 
  4. ^ Official Standings Archived 2014-10-07 at the Wayback Machine.
  5. ^ "Bucks To Host Divisional Playoff". United Soccer Leagues (USL). July 18, 2013. Retrieved July 19, 2013. 
  6. ^ "Aztex To Host Southern Championships". United Soccer Leagues (USL). July 16, 2013. Retrieved July 17, 2013. 
  7. ^ "PDL Award Winners Announced". United Soccer Leagues (USL). 3 August 2013. Retrieved 4 August 2013. 
  8. ^ "PDL All-Conference Teams Announced". United Soccer Leagues (USL). 30 July 2013. Retrieved 30 July 2013. 
  9. ^ "Reading, Fury Lead All-League Selections". United Soccer Leagues (USL). 31 July 2013. Retrieved 31 July 2013.