Basketball at the 2000 Summer Olympics

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to: navigation, search
15th Basketball Olympic Tournament
Sydney 2000
Tournament details
Olympics 2000 Summer Olympics
Host nation  Australia
City Sydney
Duration 16 September – 1 October
Men's teams 12
Men's medals:
Gold medal.svg Gold medalists  United States
Silver medal.svg Silver medalists  France
Bronze medal.svg Bronze medalists  Lithuania
Women's teams 12
Women's medals:
Gold medal.svg Gold medalists  United States
Silver medal.svg Silver medalists  Australia
Bronze medal.svg Bronze medalists  Brazil
Basketball at the 2000 Summer Olympics
Basketball pictogram.svg
Tournament
men  women
Squads
men  women

Basketball contests at the 2000 Olympic Games were held from 16 September 2000 to 1 October 2000. Games took place at the Sydney SuperDome and The Dome in Sydney, Australia. The United States claimed the gold medals in both the Men's and Women's competitions.

Medalists[edit]

Event Gold Silver Bronze
Men
details
 United States (USA)

Shareef Abdur-Rahim
Ray Allen
Vin Baker
Vince Carter
Kevin Garnett
Tim Hardaway
Allan Houston
Jason Kidd
Antonio McDyess
Alonzo Mourning
Gary Payton
Steve Smith

 France (FRA)

Jim Bilba
Yann Bonato
Makan Dioumassi
Laurent Foirest
Thierry Gadou
Cyril Julian
Crawford Palmer
Antoine Rigaudeau
Stéphane Risacher
Laurent Sciarra
Mustapha Sonko
Frédéric Weis

 Lithuania (LTU)

Dainius Adomaitis
Gintaras Einikis
Andrius Giedraitis
Šarūnas Jasikevičius
Kęstutis Marčiulionis
Tomas Masiulis
Darius Maskoliūnas
Ramūnas Šiškauskas
Darius Songaila
Saulius Štombergas
Mindaugas Timinskas
Eurelijus Žukauskas

Women
details
 United States (USA)

Ruthie Bolton-Holifield
Teresa Edwards
Yolanda Griffith
Chamique Holdsclaw
Lisa Leslie
Nikki McCray
DeLisha Milton
Katie Smith
Dawn Staley
Sheryl Swoopes
Natalie Williams
Kara Wolters

 Australia (AUS)

Carla Boyd
Sandra Brondello
Trisha Fallon
Michelle Griffiths
Kristi Harrower
Jo Hill
Lauren Jackson
Annie la Fleur
Shelley Sandie
Rachael Sporn
Michele Timms
Jenny Whittle

 Brazil (BRA)

Janeth Arcain|
Ilisaine David
Lilian Gonçalves
Helen Luz
Silvinha
Claudia Neves
Alessandra Oliveira
Adriana Pinto
Adriana Santos
Cintia Santos
Kelly Santos
Marta Sobral

Qualification[edit]

An NOC may enter up to one men's team with 12 players and up to one women's team with 12 players. The reigning world champions and the host country qualify automatically, as do the winners of the five continental championships, plus the Americas runner-up and four additional berths from Europe in the men's competition, and the second and third place from the Americas tournament plus three additional squads from Europe in the women's competition.

Basketball – Men[edit]

Africa Americas Asia Europe Oceania Automatic qualifiers
 Angola  United States
 Canada
 China  Italy
 Lithuania
 France
 Spain
 Russia
 New Zealand  YugoslaviaWorld champions
 Australia – Olympic hosts

Basketball – Women[edit]

Africa Americas Asia Europe Oceania Automatic qualifiers
 Senegal  Cuba
 Brazil
 Canada
 South Korea  Poland
 France
 Slovakia
 Russia
 New Zealand  United StatesWorld champions
 Australia – Olympic hosts

Format[edit]

  • Twelve teams are split into two preliminary round groups of six teams each.
  • The top four teams from both groups qualify for the knockout stage.
  • Fifth-placed teams from both groups compete for 9th place in an additional match.
  • Sixth-placed teams from both groups compete for 11th place in an additional match.
  • In the quarterfinals, the matchups are as follows: A1 vs. B4, A2 vs. B3, A3 vs. B2 and A4 vs. B1.
    • From the eliminated teams at the quarterfinals, the loser from A1 vs. B4 competes against the loser from A2 vs. B3 for 5th place in an additional match. The remaining two loser teams compete for 6th place in an additional match.
  • The winning teams from the quarterfinals meet in the semifinals as follows: A1/B4 vs. A3/B2 and A2/B3 vs. A4/B1.
  • The winning teams from the semifinals contest the gold medal. The losing teams contest the bronze.

Tie-breaking criteria:

  1. Head to head results
  2. Goal average (not the goal difference) between the tied teams
  3. Goal average of the tied teams for all teams in its group

Men's tournament[edit]

2000 men's teams.

Preliminary round[edit]

Qualified for the quarterfinals

The four best teams from each group advanced to the quarterfinal round.

Group A[edit]

Team W L PF PA PD Pts Tie
 United States 5 0 505 359 +146 10
 Italy 3 2 332 349 −17 8 1W–0L
 Lithuania 3 2 372 339 +33 8 0W–1L
 France 2 3 372 374 −2 7 1W–0L
 China 2 3 368 419 −51 7 0W–1L
 New Zealand 0 5 307 416 −109 5
17 September
9:30
France  76–50  New Zealand
17 September
11:30
Italy  50–48  Lithuania
17 September
21:30
United States  119–72  China
19 September
11:30
China  75–60  New Zealand
19 September
16:30
United States  93–61  Italy
19 September
19:30
Lithuania  81–63  France
21 September
9:30
Italy  78–66  New Zealand
21 September
14:30
France  82–70  China
21 September
16:30
United States  85–76  Lithuania
23 September
9:30
Lithuania  82–66  China
23 September
19:30
United States  102–56  New Zealand
23 September
21:30
Italy  67–57  France
25 September
11:30
Lithuania  85–75  New Zealand
25 September
14:30
China  85–76  Italy
25 September
16:30
United States  106–94  France

Group B[edit]

Team W L PF PA PD Pts Tie
 Canada 4 1 433 373 +60 9 1W–0L
 Yugoslavia 4 1 372 338 +34 9 0W–1L
 Australia 3 2 408 407 +1 8 1W–0L
 Russia 3 2 367 328 +39 8 0W–1L
 Spain 1 4 349 376 −27 6
 Angola 0 5 303 410 −107 5
17 September
14:30
Yugoslavia  66–60  Russia
17 September
16:30
Canada  101–90  Australia
17 September
19:30
Spain  64–45  Angola
19 September
9:30
Canada  99–54  Angola
19 September
14:30
Russia  71–63  Spain
19 September
21:30
Yugoslavia  80–66  Australia
21 September
11:30
Canada  91–77  Spain
21 September
19:30
Yugoslavia  73–64  Angola
21 September
21:30
Australia  75–71  Russia
23 September
11:30
Yugoslavia  78–65  Spain
23 September
14:30
Russia  77–59  Canada
23 September
16:30
Australia  86–75  Angola
25 September
9:30
Russia  88–65  Angola
25 September
19:30
Canada  83–75  Yugoslavia
25 September
21:30
Australia  91–80  Spain

Championship bracket[edit]

  Quarterfinals
(28 September)
Semifinals
(29 September)
Gold medal game
(1 October)
                           
  A1   United States 85  
B4   Russia 70  
  A1   United States 85  
  A3   Lithuania 83  
B2   Yugoslavia 63
  A3   Lithuania 76  
    A1   United States 85
  A4   France 75
  A2   Italy 62  
B3   Australia 65  
  B3   Australia 52 Third place
  A4   France 76  
B1   Canada 63 A3   Lithuania 89
  A4   France 68   B3   Australia 71

Classification matches[edit]

26 September
14:30
11th place
New Zealand  70–60  Angola
26 September
16:30
9th place
Spain  84–64  China
30 September
12:00
7th place
Canada  86–83 2OT  Russia
30 September
14:00
5th place
Italy  69–59  Yugoslavia

Women's tournament[edit]

2000 women's teams.

Preliminary round[edit]

Qualified for the quarterfinals

The four best teams from each group advanced to the quarterfinal round.

Group A[edit]

Team W L PF PA PD Pts Tie
 Australia 5 0 394 274 +120 10
 France 4 1 338 287 +51 9
 Brazil 2 3 358 353 +5 7 1.12
 Slovakia 2 3 294 282 +12 7 0.97
 Canada 2 3 313 317 −4 7 0.91
 Senegal 0 5 199 383 −184 5
16 September
11:30
Brazil  76–60  Slovakia
16 September
14:30
France  75–39  Senegal
16 September
16:30
Australia  78–46  Canada
18 September
9:30
Canada  62–41  Senegal
18 September
19:30
France  58–51  Slovakia
18 September
21:30
Australia  81–70  Brazil
20 September
11:30
France  70–58  Canada
20 September
14:30
Brazil  82–48  Senegal
20 September
21:30
Australia  70–47  Slovakia
22 September
11:30
Slovakia  68–56  Canada
22 September
14:30
France  73–70 OT  Brazil
22 September
19:30
Australia  96–39  Senegal
24 September
9:30
Slovakia  68–32  Senegal
24 September
16:30
Australia  69–62  France
24 September
21:30
Canada  61–60  Brazil

Group B[edit]

Team W L PF PA PD Pts Tie
 United States 5 0 446 312 +134 10
 Russia 3 2 398 325 +73 8 1.30
 South Korea 3 2 343 296 +47 8 0.91
 Poland 3 2 327 339 −12 8 0.84
 Cuba 1 4 318 358 −40 6
 New Zealand 0 5 304 396 −92 5
16 September
9:30
Poland  75–52  New Zealand
16 September
19:30
Russia  72–62  Cuba
16 September
21:30
United States  89–75  South Korea
18 September
11:30
Russia  84–46  Poland
18 September
14:30
South Korea  101–62  New Zealand
18 September
16:30
United States  90–61  Cuba
20 September
9:30
Cuba  74–55  New Zealand
20 September
16:30
United States  88–77  Russia
20 September
19:30
Poland  87–62  South Korea
22 September
9:30
South Korea  75–73 OT  Russia
22 September
16:30
United States  93–42  New Zealand
22 September
21:30
Poland  72–65  Cuba
24 September
11:30
Russia  92–54  New Zealand
24 September
14:30
South Korea  69–56  Cuba
24 September
19:30
United States  76–57  Poland

Championship bracket[edit]

  Quarterfinals
(27 September)
Semifinals
(29 September)
Gold medal game
(30 September)
                           
  A1   Australia 76  
B4   Poland 48  
  A1   Australia 64  
  A3   Brazil 52  
B2   Russia 67
  A3   Brazil 68  
    A1   Australia 54
  B1   United States 76
  A2   France 58  
B3   South Korea 69  
  B3   South Korea 65 Bronze medal game
  B1   United States 78  
B1   United States 58 A3   Brazil (OT) 84
  A4   Slovakia 43   B3   South Korea 73

Classification matches[edit]

26 September
9:30
11th place
New Zealand  72–69  Senegal
26 September
11:30
9th place
Cuba  67–58  Canada
29 September
9:30
7th place
Slovakia  64–57  Poland
29 September
11:30
5th place
France  71–59  Russia

Final standings[edit]

Rank Men Women
Team Pld W L Team Pld W L
1  United States 8 8 0  United States 8 8 0
2  France 8 4 4  Australia 8 7 1
3  Lithuania 8 5 3  Brazil 8 4 4
4th  Australia 8 4 4  South Korea 8 4 4
Eliminated at the quarterfinals
5th  Italy 7 4 3  France 7 5 2
6th  Yugoslavia 7 4 3  Russia 7 3 4
7th  Canada 7 5 2  Slovakia 7 3 4
8th  Russia 7 3 4  Poland 7 3 4
Preliminary round 5th placers
9th  Spain 6 2 4  Cuba 6 2 4
10th  China 6 2 4  Canada 6 2 4
Preliminary round 6th placers
11th  New Zealand 6 1 5  New Zealand 6 1 5
12th  Angola 6 0 6  Senegal 6 0 6

References[edit]