1999 Thalgo Australian Women's Hardcourts – Doubles

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to: navigation, search
Doubles
1999 Thalgo Australian Women's Hardcourts
Champions United States Corina Morariu
Latvia Larisa Neiland
Runners-up Australia Kristine Kunce
Romania Irina Spîrlea
Final score 6–3, 6–3
Events
Singles Doubles
← 1998 · Thalgo Australian Women's Hardcourts · 2000 →

The 1999 Thalgo Australian Women's Hardcourts – Doubles was the doubles event of the third edition of the Thalgo Australian Women's Hardcourts; a WTA Tier III tournament held in the Gold Coast. Elena Likhovtseva and Ai Sugiyama were the defending champions but lost in the first round to Anke Huber and Mary Pierce.

Corina Morariu and Larisa Neiland won in the final 6–3, 6–3 against Kristine Kunce and Irina Spîrlea.

Seeds[edit]

  1. Russia Elena Likhovtseva / Japan Ai Sugiyama (First Round)
  2. South Africa Mariaan de Swardt / Ukraine Elena Tatarkova (First Round)
  3. United States Corina Morariu / Latvia Larisa Neiland (Champions)
  4. Belgium Sabine Appelmans / Switzerland Patty Schnyder (Quarterfinals, withdrew)

Draw[edit]

Key[edit]

First Round Quarterfinals Semifinals Final
1 Russia E Likhovtseva
Japan A Sugiyama
7 4 4
  Germany A Huber
France M Pierce
5 6 6   Germany A Huber
France M Pierce
2 6 6
  Romania R Dragomir
Germany C Singer
7 5 5   United States E de Lone
Australia N Pratt
6 3 2
  United States E de Lone
Australia N Pratt
5 7 7   Germany A Huber
France M Pierce
64 4  
3 United States C Morariu
Latvia L Neiland
6 4 7 3 United States C Morariu
Latvia L Neiland
77 6  
  South Africa L Horn
United States L Lee
0 6 5 3 United States C Morariu
Latvia L Neiland
77 6  
  Canada S Jeyaseelan
United States L Wild
6 6     Canada S Jeyaseelan
United States L Wild
65 1  
  Belgium L Courtois
South Africa N de Villiers
1 3   3 United States C Morariu
Latvia L Neiland
6 6  
Q Australia E Dominikovic
Australia C Watson
5 2     Australia K Kunce
Romania I Spîrlea
3 3  
WC Australia A Ellwood
Australia A Molik
7 6   WC Australia A Ellwood
Australia A Molik
w/o    
  Australia C Barclay
Australia K-A Guse
3 1   4 Belgium S Appelmans
Switzerland P Schnyder
     
4 Belgium S Appelmans
Switzerland P Schnyder
6 6   WC Australia A Ellwood
Australia A Molik
64 4  
  Australia R McQuillan
Japan N Miyagi
6 6     Australia K Kunce
Romania I Spîrlea
77 6  
  United States S Reeves
Chinese Taipei Wang S-t
1 0     Australia R McQuillan
Japan N Miyagi
61 5  
  Australia K Kunce
Romania I Spîrlea
2 7 6 2 Australia K Kunce
Romania I Spîrlea
77 7  
2 South Africa M de Swardt
Ukraine E Tatarkova
6 5 4

Qualifying[edit]

Seeds[edit]

Qualifiers[edit]

Qualifying Draw[edit]

Key[edit]

First Round Second Round Qualifying Competition
                 
1 Japan Rika Hiraki
Bulgaria Svetlana Krivencheva
6
WC Australia Evie Dominikovic
Australia Cindy Watson
8
WC Australia Evie Dominikovic
Australia Cindy Watson
8
  Austria Sylvia Plischke
Austria Patricia Wartusch
5
  Poland Aleksandra Olsza
France Noëlle van Lottum
7
  Austria Sylvia Plischke
Austria Patricia Wartusch
9
WC Australia Evie Dominikovic
Australia Cindy Watson
8
  Australia Amanda Grahame
Australia Bryanne Stewart
3
  Italy Tathiana Garbin
Italy Francesca Lubiani
6
  Australia Trudi Musgrave
South Africa Jessica Steck
8
  Australia Trudi Musgrave
South Africa Jessica Steck
3
  Australia Amanda Grahame
Australia Bryanne Stewart
8
  Australia Amanda Grahame
Australia Bryanne Stewart
8
2 Canada Maureen Drake
United States Mashona Washington
3

External links[edit]