2019–20 Luge World Cup

From Wikipedia, the free encyclopedia
  (Redirected from 2019-20 Luge World Cup)
Jump to navigation Jump to search
2019–20 Luge World Cup
Winners
Men's singlesRussia Roman Repilov
Men's sprintRussia Roman Repilov
DoublesGermany Toni Eggert / Sascha Benecken
Doubles sprintLatvia Andris Šics / Juris Šics
Women's singlesGermany Julia Taubitz
Women's sprintGermany Julia Taubitz
Team relayItaly Italy
Competitions
Venues6/9
← 2018/19
2020/21 →

The 2019–20 Luge World Cup is a multi race tournament over a season for Luge, organised by the FIL. The season started 23 November 2019 in Innsbruck, Austria, and will finish 1 March 2020 in Königssee, Germany.

Calendar[edit]

[1]

Venue Date Details
Austria Innsbruck 23–24 November Team Relay
United States Lake Placid 30 November–1 December Sprint
Canada Whistler (Vancouver) 13–14 December Sprint
Germany Altenberg 11–12 January Team Relay
Norway Lillehammer 18–19 January Team Relay/FIL European Championships
Latvia Sigulda 25–26 January Sprint
Germany Oberhof 1–2 February Team Relay
Russia Sochi 14–16 February World Championships (Doesn't count toward to the World Cup standings)
Germany Winterberg 22–23 February Team Relay
Germany Königssee 29 February–1 March Team Relay

Results[edit]

Men's singles[edit]

Event: Gold: Time Silver: Time Bronze: Time
Innsbruck Austria Jonas Müller 1:41.015
(50.539 / 50.476)
Russia Roman Repilov 1:41.162
(50.779 / 50.383)
Italy Dominik Fischnaller 1:41.207
(50.659 / 50.548)
Lake Placid Austria Jonas Müller 1:41.437
(50.624 / 50.813)
United States Tucker West 1:41.458
(50.607 / 50.851)
Italy Dominik Fischnaller 1:41.489
(50.769 / 50.720)
Lake Placid (Sprint) Russia Roman Repilov 32.158 United States Tucker West 32.191 Austria Jonas Müller 32.280
Whistler Russia Roman Repilov 1:39.713
(49.874 / 49.839)
Germany Felix Loch 1:39.860
(49.903 / 49.957)
Italy Dominik Fischnaller 1:39.884
(49.959 / 49.925)
Whistler (Sprint) Austria Reinhard Egger 36.449 Russia Roman Repilov 36.456 Austria Jonas Müller 36.493
Altenberg Austria David Gleirscher 1:48.150
(54.219 / 53.931)
Italy Dominik Fischnaller 1:48.383
(54.409 / 53.974)
Germany Felix Loch 1:48.420
(54.523 / 53.897)
Lillehammer Italy Dominik Fischnaller 1:37.737
(48.763 / 48.974)
Russia Semen Pavlichenko 1:37.911
(48.761 / 49.150)
Russia Roman Repilov 1:37.965
(48.889 / 49.076)
Sigulda Germany Johannes Ludwig 1:37.246
(48.898 / 48.348)
Russia Roman Repilov 1:37.263
(48.927 / 48.336)
Austria David Gleirscher 1:37.268
(48.695 / 48.573)
Sigulda (Sprint) Russia Semen Pavlichenko 29.082 Italy Dominik Fischnaller 29.151 Austria David Gleirscher 29.156
Oberhof
Winterberg
Königssee

Women's singles[edit]

Event: Gold: Time Silver: Time Bronze: Time
Innsbruck Russia Tatiana Ivanova 1:21.304
(40.875 / 40.429)
United States Summer Britcher 1:21.414
(40.693 / 40.721)
Germany Julia Taubitz
1:21.468
(40.728 / 40.740)
Germany Jessica Tiebel 1:21.468
(40.674 / 40.794)
Lake Placid Germany Julia Taubitz 1:27.484
(43.826 / 43.658)
United States Emily Sweeney 1:27.551
(43.863 / 43.688)
Russia Victoria Demchenko 1:27.706
(43.883 / 43.823)
Lake Placid (Sprint) Germany Julia Taubitz 37.187 United States Summer Britcher 37.238 United States Emily Sweeney 37.369
Whistler Russia Tatiana Ivanova 1:17.378
(38.736 / 38.642)
Germany Anna Berreiter 1:17.569
(38.745 / 38.824)
Russia Victoria Demchenko 1:17.599
(38.868 / 38.731)
Whistler (Sprint) Russia Tatiana Ivanova 27.839 United States Emily Sweeney 27.883 Germany Cheyenne Rosenthal 27.904
Altenberg Germany Julia Taubitz 1:44.264
(52.092 / 52.172)
Russia Tatiana Ivanova 1:44.436
(52.197 / 52.239)
Italy Andrea Vötter 1:44.647
(52.403 / 52.244)
Lillehammer Russia Tatiana Ivanova 1:35.482
(47.826 / 47.656)
United States Summer Britcher 1:35.599
(47.827 / 47.772)
Germany Julia Taubitz 1:35.624
(47.753 / 47.871)
Sigulda Germany Julia Taubitz 1:24.944
(42.632 / 42.312)
Russia Tatiana Ivanova 1:25.059
(42.634 / 42.425)
Latvia Elīza Cauce 1:25.094
(42.606 / 42.488)
Sigulda (Sprint) Germany Julia Taubitz 31.334 Russia Victoria Demchenko 31.403 Russia Tatiana Ivanova 31.458
Oberhof
Winterberg
Königssee

Doubles[edit]

Event: Gold: Time Silver: Time Bronze: Time
Innsbruck Toni Eggert
Sascha Benecken
 Germany
1:20.732
(40.527 / 40.205)
Tobias Wendl
Tobias Arlt
 Germany
1:20.741
(40.403 / 40.338)
Thomas Steu
Lorenz Koller
 Austria
1:20.820
(40.561 / 40.259)
Lake Placid Tobias Wendl
Tobias Arlt
 Germany
1:27.317
(43.713 / 43.604)
Toni Eggert
Sascha Benecken
 Germany
1:27.501
(43.762 / 43.739)
Thomas Steu
Lorenz Koller
 Austria
1:27.513
(43.797 / 43.716)
Lake Placid (Sprint) Andris Šics
Juris Šics
 Latvia
37.218 Toni Eggert
Sascha Benecken
 Germany
37.226 Tobias Wendl
Tobias Arlt
 Germany
37.255
Whistler Toni Eggert
Sascha Benecken
 Germany
1:16.644
(38.353 / 38.291)
Tobias Wendl
Tobias Arlt
 Germany
1:16.703
(38.347 / 38.356)
Vsevolod Kashkin
Konstantin Korshunov
 Russia
1:16.878
(38.454 / 38.424)
Whistler (Sprint) Toni Eggert
Sascha Benecken
 Germany
27.759 Tobias Wendl
Tobias Arlt
 Germany
27.762 Vsevolod Kashkin
Konstantin Korshunov
 Russia
27.763
Altenberg Thomas Steu
Lorenz Koller
 Austria
1:23.779
(41.823 / 41.956)
Toni Eggert
Sascha Benecken
 Germany
1:24.007
(41.920 / 42.087)
Alexander Denisyev
Vladislav Antonov
 Russia
1:24.060
(42.172 / 41.888)
Lillehammer Alexander Denisyev
Vladislav Antonov
 Russia
1:35.585
(47.779 / 47.806)
Thomas Steu
Lorenz Koller
 Austria
1:35.685
(47.815 / 47.870)
Vladislav Yuzhakov
Yuri Prokhorov
 Russia
1:35.757
(47.880 / 47.877)
Sigulda Andris Šics
Juris Šics
 Latvia
1:23.804
(41.970 / 41.834)
Tobias Wendl
Tobias Arlt
 Germany
1:23.834
(42.003 / 41.831)
Toni Eggert
Sascha Benecken
 Germany
1:24.045
(42.091 / 41.954)
Sigulda (Sprint) Kristens Putins
Imants Marcinkēvičs
 Latvia
31.713 Emanuel Rieder
Simon Kainzwaldner
 Italy
31.720
Andris Šics
Juris Šics
 Latvia
Oberhof
Winterberg
Königssee

Team relay[edit]

Event: Gold: Time Silver: Time Bronze: Time
Innsbruck  Italy
Andrea Vötter
Dominik Fischnaller
Ivan Nagler/Fabian Malleier
2:09.638
(41.778 / 1:25.616)
 Austria
Lisa Schulte
Jonas Müller
Thomas Steu/Lorenz Koller
2:09.663
(41.823 / 1:25.450)
 Germany
Julia Taubitz
Felix Loch
Toni Eggert/Sascha Benecken
2:09.866
(41.530 / 1:25.692)
Altenberg  Russia
Tatiana Ivanova
Semen Pavlichenko
Alexander Denisyev/Vladislav Antonov
2:22.517
(46.575 / 1:34.177)
 Germany
Julia Taubitz
Felix Loch
Toni Eggert/Sascha Benecken
2:22.530
(46.355 / 1:34.385)
 Italy
Andrea Vötter
Dominik Fischnaller
Emanuel Rieder/Simon Kainzwaldner
2:22.620
(46.656 / 1:34.366)
Lillehammer  Austria
Madeleine Egle
David Gleirscher
Thomas Steu/Lorenz Koller
2:36.912
(51.218 / 1:43.876)
 Italy
Andrea Vötter
Dominik Fischnaller
Ivan Nagler/Fabian Malleier
2:37.020
(51.289 / 1:43.937)
 Latvia
Ulla Zirne
Kristers Aparjods
Andris Šics/Juris Šics
2:37.543
(51.309 / 1:44.058)
Oberhof
Winterberg
Königssee

Standings[edit]

Medal table[edit]

RankNationGoldSilverBronzeTotal
1 Germany1010828
2 Russia97824
3 Austria62614
4 Latvia3126
5 Italy24511
6 United States0718
Totals (6 nations)30313091

References[edit]

  1. ^ "INTERNATIONAL LUGE FEDERATION - IBU". fil-luge.org.

External links[edit]