2015 BB&T Atlanta Open – Singles

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to navigation Jump to search
Singles
2015 BB&T Atlanta Open
ChampionUnited States John Isner
Runner-upCyprus Marcos Baghdatis
Final score6–3, 6–3
Events
Singles Doubles
← 2014 · BB&T Atlanta Open · 2016 →

John Isner was the two-time defending champion, and he won the title for the third straight year, defeating Marcos Baghdatis in the final, 6–3, 6–3.

Seeds[edit]

The top four seeds receive a bye into the second round.

  1. United States John Isner (Champion)
  2. Canada Vasek Pospisil (Quarterfinals)
  3. United States Jack Sock (Second round)
  4. France Adrian Mannarino (Second round)
  5. Cyprus Marcos Baghdatis (Final)
  6. United States Steve Johnson (Second round)
  7. Luxembourg Gilles Müller (Semifinals)
  8. Germany Benjamin Becker (Second round)

Draw[edit]

Key[edit]

Finals[edit]

Semifinals Final
          
1 United States John Isner 4 6 7
Q United States Denis Kudla 6 2 5
1 United States John Isner 6 6
5 Cyprus Marcos Baghdatis 3 3
7 Luxembourg Gilles Müller 77 3 64
5 Cyprus Marcos Baghdatis 64 6 77

Top half[edit]

First Round Second Round Quarterfinals Semifinals
1 United States J Isner 77 79
WC United States C Eubanks 2 2 PR Czech Republic R Štěpánek 63 67
PR Czech Republic R Štěpánek 6 6 1 United States J Isner 77 6
Lithuania R Berankis 6 6 Lithuania R Berankis 65 4
United States T Smyczek 4 4 Lithuania R Berankis 6 6
Slovakia L Lacko 1 77 2 6 United States S Johnson 4 2
6 United States S Johnson 6 63 6 1 United States J Isner 4 6 7
Q United States D Kudla 6 2 5
3 United States J Sock 66 3
Q United States D Kudla 3 6 77 Q United States D Kudla 78 6
WC United States R Harrison 6 4 65 Q United States D Kudla 7 6
Israel D Sela 6 6 Israel D Sela 5 0
PR United States M Fish 4 4 Israel D Sela 7 6
SE Germany M Berrer 5 0r 8 Germany B Becker 5 3
8 Germany B Becker 7 0

Bottom half[edit]

First Round Second Round Quarterfinals Semifinals
7 Luxembourg G Müller 6 6
United States D Young 2 1 7 Luxembourg G Müller 6 6
Q India S Devvarman 1 6 4 Q United States J Donaldson 3 2
Q United States J Donaldson 6 3 6 7 Luxembourg G Müller 7 6
Japan G Soeda 5 77 6 Japan G Soeda 5 1
Ukraine A Dolgopolov 7 65 3 Japan G Soeda 6 6
4 France A Mannarino 2 4
7 Luxembourg G Müller 77 3 64
5 Cyprus M Baghdatis 6 6 5 Cyprus M Baghdatis 64 6 77
Q United States A Krajicek 4 0 5 Cyprus M Baghdatis 7 3 6
Australia S Groth 77 6 Australia S Groth 5 6 3
WC United States F Tiafoe 63 4 5 Cyprus M Baghdatis 6 77
Chinese Taipei Y-h Lu 6 714 2 Canada V Pospisil 4 65
Tunisia M Jaziri 1 612 Chinese Taipei Y-h Lu 4 77 4
2 Canada V Pospisil 6 63 6

Qualifying[edit]

Seeds[edit]

  1. United States Denis Kudla (Qualified)
  2. Argentina Guido Pella (Qualifying competition)
  3. United States Austin Krajicek (Qualified)
  4. Australia Matthew Ebden (Second round, retired)
  5. Australia John-Patrick Smith (Second round)
  6. India Somdev Devvarman (Qualified)
  7. Australia Marinko Matosevic (Qualifying competition)
  8. Japan Yūichi Sugita (Qualifying competition)

Qualifiers[edit]

Qualifying draw[edit]

First Qualifier[edit]

First Round Second Round Qualifying Competition
1 United States Denis Kudla 6 6
WC United States Trent Bryde 77 6 WC United States Trent Bryde 1 1
  Romania Cătălin-Ionuț Gârd 64 2 1 United States Denis Kudla 7 6
  United States Andrew Carter w/o 7 Australia Marinko Matosevic 5 2
  Argentina Matías Castro   United States Andrew Carter 3 2
7 Australia Marinko Matosevic 6 6

Second Qualifier[edit]

First Round Second Round Qualifying Competition
2 Argentina Guido Pella 6 77
  United States Evan Song 6 6   United States Evan Song 2 65
  Zimbabwe Takanyi Garanganga 4 1 2 Argentina Guido Pella 2 66
  United States Jared Donaldson 65 6 6   United States Jared Donaldson 6 78
  Portugal Gastão Elias 77 3 3   United States Jared Donaldson 65 77 6
5 Australia John-Patrick Smith 77 63 4

Third Qualifier[edit]

First Round Second Round Qualifying Competition
3 United States Austin Krajicek 6 6
  Kazakhstan Evgeny Korolev 6 2 77   Kazakhstan Evgeny Korolev 3 3
  Mexico Antonio Ruiz-Rosales 2 6 63 3 United States Austin Krajicek 6 6
WC United States Tommy Paul 6 711 8 Japan Yūichi Sugita 2 1
WC United States Walker Duncan 3 69 WC United States Tommy Paul 3 3
  United States Kevin King 4 6 3 8 Japan Yūichi Sugita 6 6
8 Japan Yūichi Sugita 6 3 6

Fourth Qualifier[edit]

First Round Second Round Qualifying Competition
4 Australia Matthew Ebden 5 2r
WC United States Reilly Opelka 4 4   Japan Shuichi Sekiguchi 7 5
  Japan Shuichi Sekiguchi 6 6   Japan Shuichi Sekiguchi 3 3
  Philippines Treat Huey 710 6 6 India Somdev Devvarman 6 6
  United States Ryan Haviland 68 3   Philippines Treat Huey 5 3
6 India Somdev Devvarman 7 6

References[edit]