Seto dialect

From Wikipedia, the free encyclopedia
(Redirected from Seto language)
Seto
seto kiil´
Native toEstonia
RegionSetomaa/Southern, Estonia
EthnicitySetos
Native speakers
13,000 (2011 census)[1]
Language codes
ISO 639-3
Glottologseto1241
South Estonian today. Seto is marked with light red colour.
Percentage of Seto speakers in Estonian municipalities according to the Estonian census 2011.

Seto (seto kiil´;[2] Estonian: setu keel) is a dialect of South Estonian spoken by 12,549 people.[1] It is sometimes identified as a variety under Võro, or the two are described as Võro-Seto. Setos (setokõsõq) mostly inhabit the area near Estonia's southeastern border with Russia in Setomaa, and are primarily Eastern Orthodox, while Võros (võrokõsõq) are traditionally Lutherans and live in historical Võru County.

Language sample[edit]

Article 1 of the Universal Declaration of Human Rights:

  • Seto: Kõik inemiseq sünnüseq vapost ja ütesugumaidsist uma avvo ja õiguisi poolõst. Näile om annõt mudsu ja süämetun'stus ja nä piät ütstõõsõga vele muudu läbi kjauma.
  • Võro: Kõik inemiseq sünnüseq vapos ja ütesugumaidsis uma avvo ja õiguisi poolõst. Näile om annõt mudsu ja süämetunnistus ja nä piät ütstõõsõga vele muudu läbi käümä.
  • Estonian: Kõik inimesed sünnivad vabadena ja võrdsetena oma väärikuselt ja õigustelt. Neile on antud mõistus ja südametunnistus ja nende suhtumist üksteisesse peab kandma vendluse vaim.
  • Finnish: Kaikki ihmiset syntyvät vapaina ja tasavertaisina arvoltaan ja oikeuksiltaan. Heille on annettu järki ja omatunto, ja heidän on toimittava toisiaan kohtaan veljeyden hengessä.
  • English: All human beings are born free and equal in dignity and rights. They are endowed with reason and conscience and should act towards one another in a spirit of brotherhood.

References[edit]

  • Alekseev, F. (2016) Opyt polevogo issledovanija jazyka seto. Finno-ugorskij mir. No. 3. 14–17.
  • Eichenbaum, K.; Pajusalu, K. (2001): Setode ja võrokeste keelehoiakutest ja identiteedist. – Keel ja Kirjandus nr 7, lk. 483–489.
  • Eller, K. (1999): Võro-Seto language. Võro Instituut'. Võro.