Seto dialect

From Wikipedia, the free encyclopedia
  (Redirected from Seto language)
Jump to: navigation, search
Seto
seto kiil´
Native to Estonia
Region Southern Estonia
Ethnicity Setos
Native speakers
13,000 (2011 census)[1]
Language codes
ISO 639-3
Glottolog seto1241[2]
South Estonian today. Seto is marked with light red colour.
Percentage of Seto speakers in Estonian municipalities according to the Estonian census 2011.

Seto (seto kiil´;[3] Estonian: setu keel) is a dialect of the South Estonian or Võro language (although the Setos generally do not identify as Võro speakers), spoken by 12,549[1] people. It is sometimes considered as a language. The speakers, Seto people, mostly inhabit the area near Estonia's southeastern border with Russia, in the county of Setomaa.

Language sample[edit]

Article 1 of the Universal Declaration of Human Rights:

  • Seto: Kõik inemiseq sünnüseq avvo ja õiguisi poolõst ütesugumaidsist. Näile om annõt mudsu ja süämetun'stus ja nä piät ütstõõsõga vele muudu läbi kjauma.
  • Võro: Kõik inemiseq sünnüseq avvo ja õiguisi poolõst ütesugumaidsis. Näile om annõt mudsu ja süämetunnistus ja nä piät ütstõõsõga vele muudu läbi käümä.
  • Estonian: Kõik inimesed sünnivad vabadena ja võrdsetena oma väärikuselt ja õigustelt. Neile on antud mõistus ja südametunnistus ja nende suhtumist üksteisesse peab kandma vendluse vaim.
  • Finnish: Kaikki ihmiset syntyvät vapaina ja tasavertaisina arvoltaan ja oikeuksiltaan. Heille on annettu järki ja omatunto, ja heidän on toimittava toisiaan kohtaan veljeyden hengessä.
  • English: All human beings are born free and equal in dignity and rights. They are endowed with reason and conscience and should act towards one another in a spirit of brotherhood.

References[edit]

  1. ^ a b Statistikaamet [1]
  2. ^ Hammarström, Harald; Forkel, Robert; Haspelmath, Martin; Bank, Sebastian, eds. (2016). "Seto". Glottolog 2.7. Jena: Max Planck Institute for the Science of Human History. 
  3. ^ Seto language @ google scholar
  • Eichenbaum, K.; Pajusalu, K. (2001): Setode ja võrokeste keelehoiakutest ja identiteedist. – Keel ja Kirjandus nr 7, lk. 483-489.
  • Eller, K. (1999): Võro-Seto language. Võro Instituut'. Võro.