European Eventing Championship

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to: navigation, search

The European Eventing Championship, like most other European Championships, is held every two years. Today it is a three star eventing competition.

The first Championships were held at Badminton in 1953, where six teams (Britain, France, Ireland, Netherlands, Sweden and Switzerland) were sent, although only Britain and Switzerland were able to get their horses fit in time to actually compete. However, 10 teams were able to compete at the 1959 competition.

The 1995 and 1997 European Championships were held as part of events open to non-European riders (in Pratoni del Vivaro, Italy in 1995 and Burghley, England in 1997) with the top three European individuals and teams receiving medals. The first woman to win the competition was Shelia Wilcox in 1957, although women were not allowed to compete in the Olympics in eventing until 1964.

There is also a Championship held for young riders, juniors and ponies.

Format[edit]

The Championships offers both team and individual gold, silver, and bronze medals.

Each nation may bring a team of four riders and two individuals. The team riders also compete for the individual gold, silver, and bronze medals. The host nation may bring up to eight individual riders, with a total squad of 12.

The best three scores among the teams—the team with the lowest number of penalty points—receive the gold, silver, and bronze medals. However, a team must have at least three riders completing the competition, or else they will be eliminated. If a team has four riders complete, there is a drop-score in their results. If three riders complete, all three scores are added into the final total for the team.

Beginning in 2005, the European Eventing Championships was held in the short-format, without the phases A, B, and C (roads and tracks, and steeplechase) on speed and endurance day. It included just the dressage, cross-country, and show jumping phases.

The competition begins with a horse inspection to make sure all competing horses are sound before beginning the dressage. Then the nations nominate their four team riders and the order they wish them to compete, before the order of nations is determined. The order of go is especially important on cross country day, when the first competitors have the best footing, but do not know how the course will ride, while the later competitors will know the tricky obstacles on course, but may have to run their horses on torn up or sloppy footing.

Past winners[edit]

Britain's Ginny Elliot is currently the only rider to have won the individual European Champion title three times in succession, in 1985, 1987, and 1989.[1]

  • 1953
    • Venue: Badminton, Great Britain
    • Team gold: Great Britain (Rook, Weldon, Hill) United Kingdom
    • Individual gold: Major Laurence Rook/Starlight (GBR) United Kingdom
    • Individual silver: Major Frank Weldon/Kilbarry (GBR) United Kingdom
  • 1954
    • Venue: Basle, Switzerland
    • Team gold: Great Britain (Weldon, Hill, Rook, Mason) United Kingdom
    • Individual gold: Bertie Hill/Crispin (GBR) United Kingdom
    • Individual silver: Major Frank Weldon/Kilbarry (GBR) United Kingdom
    • Individual bronze: Major Laurence Rook/Starlight (GBR) United Kingdom
  • 1955
    • Venue: Windsor, Great Britain
    • Team gold: Great Britain (Weldon, Hill, Rook, Mason) United Kingdom
    • Individual gold: Major Frank Weldon/Kilbarry (GBR) United Kingdom
    • Individual silver: Lt Cdr John Oram (GBR) United Kingdom
    • Individual bronze: Bertie Hill/Countryman (GBR) United Kingdom
  • 1957
  • 1959
    • Venue: Harewood, GB
    • Team gold: West Germany Germany
    • Team silver: Great Britain (Weldon, Allhusen, Beale, Waddington) United Kingdom
    • Individual gold: Major Hans Schwarzenbach/Burnt Trout (SUI) Switzerland
    • Individual silver: Lt Col Frank Weldon/Samuel Johnson (GBR) United Kingdom
    • Individual bronze: Derek Allhusen/Laurien (GBR) United Kingdom
  • 1962
    • Venue: Burghley, Great Britain
    • Team gold: USSR Soviet Union
    • Team silver: Ireland Republic of Ireland
    • Team bronze: Great Britain (Weldon, Bullen, Fleet, Welch) United Kingdom
    • Individual gold: Capt James Templer/M’Lord Connelly (GBR) United Kingdom
    • Individual bronze: Jane Wykham/Musgrave Ryebrooks (GBR) United Kingdom
  • 1965
    • Venue: Moscow, USSR
    • Team gold: USSR Soviet Union
    • Team bronze: Great Britain United Kingdom
    • Individual: Marian Babirecki/Volt (POL) Poland
  • 1967
  • 1969
    • Venue: Haras du Pin, France
    • Team: Great Britain United Kingdom
    • Individual gold: Mary Gordon Watson/Cornishman V (GB) United Kingdom
    • Individual silver: Richard Walker/Pasha (GB) United Kingdom
  • 1971
    • Venue: Burghley, GB
    • Team gold: Great Britain United Kingdom
    • Team Silver: Soviet Union Soviet Union
    • Team bronze: Ireland Republic of Ireland
    • Individual gold: HRH The Princess Anne/Doublet (GB) United Kingdom
    • Individual silver: Debbie West/Baccarat (GB) United Kingdom
    • Individual bronze: Stewart Stevens/Classic Chips (GB) United Kingdom
  • 1973
    • Venue: Kiev, USSR
    • Team gold: West Germany Germany
    • Team silver: Soviet Union Soviet Union
    • Team bronze: Great Britain United Kingdom
    • Individual gold: Alexander Evdokimov/Jeger (USSR) Soviet Union
    • Individual silver: Herbert Blocker/Albrant (FRG) West Germany
    • Individual bronze: Horst Karsten/Sioux (FRG) West Germany
  • 1975
    • Venue: Luhmühlen, W Germany
    • Team gold: USSR Soviet Union
    • Team silver: Great Britain United Kingdom
    • Team bronze: West Germany West Germany
    • Individual gold: Lucinda Prior-Palmer (now Green)/Be Fair (GB) United Kingdom
    • Individual silver: HRH The Princess Anne/Goodwill (GB) United Kingdom
    • Individual bronze: Peter Gornuschko/Gusar (URS) Soviet Union
  • 1977
    • Venue: Burghley, GB
    • Team: Great Britain United Kingdom
    • Individual gold: Lucinda Prior-Palmer (now Green)/George (GB) United Kingdom
    • Individual silver: Karl Schultz/Madrigal (FRG) West Germany
    • Individual bronze: Horst Karsten/Sioux (FRG) West Germany
  • 1979
    • Venue: Luhmühlen, W Germany
    • Team gold: Ireland Republic of Ireland
    • Team silver: Great Britain United Kingdom
    • Team bronze: France France
    • Individual gold: Nils Hagenson/Monaco (DEN) Denmark
    • Individual silver: Rachel Bayliss/Gurgle the Greek (GB) United Kingdom
    • Individual bronze: Rudiger Schwarz/Power Game (FRG) West Germany
  • 1981
    • Venue: Horsens, Denmark
    • Team gold: Great Britain United Kingdom
    • Team silver: Switzerland Switzerland
    • Team bronze: Poland Poland
    • Individual gold: Hansueli Schmutz/Oran (SUI) Switzerland
    • Individual silver: Helmut Rethemeier/Santiago (FRG) West Germany
    • Individual bronze: Brian McSweeney/Inis Meain (IRE) Republic of Ireland
  • 1985
    • Venue: Burghley, GB
    • Team gold: Great Britain United Kingdom
    • Team silver: France France
    • Team bronze: West Germany West Germany
    • Individual gold: Virginia Holgate (now Elliot)/Priceless (GB) United Kingdom
    • Individual silver: Lorna Clarke/Myross (GB) United Kingdom
    • Individual bronze: Ian Stark/Oxford Blue (GB) United Kingdom
  • 1987
    • Venue: Luhmühlen, W Germany
    • Team gold: Great Britain United Kingdom
    • Team silver: West Germany West Germany
    • Team bronze: France France
    • Individual gold: Virginia Leng (Elliot)/Night Cap ll (GB) United Kingdom
    • Individual silver: Ian Stark/Sir Wattie (GB) United Kingdom
    • Individual bronze: Claus Erhorn/Justyn Thyme (FRG) West Germany
  • 1989
    • Venue: Burghley, GB
    • Team gold: Great Britain United Kingdom
    • Team silver: Netherlands Netherlands
    • Team bronze: Ireland Republic of Ireland
    • Individual gold: Virginia Leng (Elliot)/Master Craftsman (GB) United Kingdom
    • Individual silver: Jane Thelwall/King's Jester (GB) United Kingdom
    • Individual bronze: Lorna Clarke/Fearlieth Mor (GB) United Kingdom
  • 1991
    • Venue: Punchestown, Ireland
    • Team gold: Great Britain United Kingdom
    • Team silver: Ireland Republic of Ireland
    • Team bronze: France France
    • Individual gold: Ian Stark/Glenburnie (GB) United Kingdom
    • Individual silver: Richard Walker/Jacana(GB) United Kingdom
    • Individual bronze: Karen Dixon/Get Smart (GB) United Kingdom
  • 1993
    • Venue: Achselschwang, Germany
    • Team gold: Sweden Sweden
    • Team silver: France France
    • Team bronze: Ireland Republic of Ireland
    • Individual gold: Jean-Lou Bigot/Twist La Beige (FRA) France
    • Individual silver: Kristina Cook/Song & Dance Man (GB) United Kingdom
    • Individual bronze: Eddy Stibbe/Bahlua (NED) Netherlands
  • 1995
    • Venue: Pratoni del Vivaro, Italy
    • Team gold: [Open] Great Britain United Kingdom
    • Team silver: France France
    • Team Bronze: Ireland Republic of Ireland
    • Individual gold: Lucy Thompson/Welton Romance (IRL) Republic of Ireland
    • Individual Silver: Marie-Christine Duroy/Ut to Placineau France
    • Individual bronze: Mary King/King William (GB) United Kingdom
  • 1997
    • Venue: Burghley, GB
    • Team gold: [Open] Great Britain United Kingdom
    • Team silver: Sweden Sweden
    • Team Bronze: France France
    • Individual gold: Bettina Overesch (Hoy)/Watermill Stream (GER) Germany
    • Individual silver: William Fox-Pitt/Cosmopolitan (GB) United Kingdom
    • Individual bronze: Kristina Cook/General Jock (GB) United Kingdom

Note: The Burghley event was won by New Zealand's Mark Todd, as top European finisher Bettina Overesch won the European title.

  • 1999
    • Venue: Luhmühlen, Germany
    • Team gold: Great Britain United Kingdom
    • Team bronze: Belgium Belgium
    • Individual gold: Pippa Funnell/Supreme Rock (GB) United Kingdom
    • Individual silver: Linda Algotsson/Stand By Me (SWE) Sweden
    • Individual bronze: Paula Tornquist/Monaghan (SWE) Sweden
  • 2003
    • Venue: Punchestown, Ireland
    • Team gold: Great Britain (Funnel, Law, Fox-Pitt, Brakewell) United Kingdom
    • Team silver: France (Touzaint, Boiteau, Teulere, Force) France
    • Team bronze: Belgium (Donckers, Bouckaert, Desmedt, Van Rijckevorsel) Belgium
    • Individual gold: Nicolas Touzaint/Galan de Sauvagere (FRA) France
    • Individual silver: Linda Algotsson/Stand By Me (SWE) Sweden
    • Individual bronze: Pippa Funnell/Walk On Star (GBR) United Kingdom
  • 2005
    • Venue: Blenheim, Great Britain
    • Team gold: Great Britain (Phillips, Fox-Pitt, Brakewell, Law)United Kingdom
    • Team silver: France (Boiteau, Willefert, Viricel, Touzaint) France
    • Team bronze: Germany (Ostholt, Romeike, Warnecke, Hoy) Germany
    • Individual gold: Zara Phillips/Toytown (GB) United Kingdom
    • Individual silver: William Fox-Pitt/Tamarillo (GB) United Kingdom
    • Individual bronze: Ingrid Klimke/Sleep Late (GER) Germany
  • 2007
    • Venue: Pratoni del Vivaro, Rome, Italy
    • Team gold: Great Britain (King, Phillips, Berkeley, Townend) United Kingdom
    • Team silver: France (Touzaint, Vigeanel, Dhennin, Boiteau) France
    • Team bronze: Italy Italy
    • Individual gold: Nicolas Touzaint/Galan de Sauvagere (FRA) France
    • Individual silver: Mary King/Call Again Cavalier (GBR) United Kingdom
    • Individual bronze: Bettina Hoy/Ringwood Cockatoo (GER) Germany
  • 2009
    • Venue: Fontainebleau, France
    • Team gold: Great Britain (Cook, Fox-Pitt, Wilson, Townend) United Kingdom
    • Team silver: Italy (Rotatori, Garcia, Brecciaroli, Bordone) Italy
    • Team bronze: Belgium (Donckers, Van Springel, Caulier, Van Rijckvorsel) Belgium
    • Individual gold: Kristina Cook/Miners Frolic (GBR) United Kingdom
    • Individual silver: Piggy French/Some Day Soon (GBR) United Kingdom
    • Individual bronze: Michael Jung/Sam FBW (GER) Germany

References[edit]