1997 IAAF World Race Walking Cup

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to navigation Jump to search
1997 IAAF World Race Walking Cup
Wrc logo 1997.png
OrganisersIAAF
Edition18th
DateApril 19–20
Host cityPoděbrady, Central Bohemia, Czech Republic Czech Republic
LocationLázeňský park
Nations participating47
Athletes participating365
Races3

The 1997 IAAF World Race Walking Cup was held on 19 and 20 April 1997 in the streets of Poděbrady, Czech Republic. The course followed a loop around Lázeňský park.[1]

Detailed reports on the event and an appraisal of the results was given for the IAAF.[2][3][4]

Complete results were published.[5][6][7][8]

Medallists[edit]

Event Gold Silver Bronze
Men
Men's 20 km walk Jefferson Pérez
 Ecuador
1:18:24 Daniel García
 Mexico
1:18:27 Ilya Markov
 Russia
1:18:30
Men's 50 km walk Jesús Ángel García
 Spain
3:39:54 Oleg Ishutkin
 Russia
3:40:12 Valentin Kononen
 Finland
3:41:09
Team (Men)
Lugano Trophy (Team Men Overall)  Russia 865 pts  Mexico 803 pts  Belarus 802 pts
Team (Men 20 km)  Russia 431 pts  Belarus 413 pts  Mexico 403 pts
Team (Men 50 km)  Russia 434 pts  Slovakia 415 pts  Spain 407 pts
Women
Women's 10 km walk Irina Stankina
 Russia
41:52 Olimpiada Ivanova
 Russia
41:59 Gu Yan
 China
42:15
Team (Women)
Eschborn Cup (Women 10 km)  Russia 440 pts  Italy 435 pts  China 425 pts

Results[edit]

Men's 20 km[edit]

Place Athlete Nation Time Notes
1st, gold medalist(s) Jefferson Pérez  Ecuador (ECU) 1:18:24  
2nd, silver medalist(s) Daniel García  Mexico (MEX) 1:18:27  
3rd, bronze medalist(s) Ilya Markov  Russia (RUS) 1:18:30  
4 Li Zewen  China (CHN) 1:18:32  
5 Julio René Martínez  Guatemala (GUA) 1:18:51  
6 Yevgeniy Misyulya  Belarus (BLR) 1:18:55  
7 Rishat Shafikov  Russia (RUS) 1:19:27  
8 Artur Meleshkevich  Belarus (BLR) 1:19:33  
9 Mikhail Shchennikov  Russia (RUS) 1:19:45  
10 Vladimir Andreyev  Russia (RUS) 1:19:46  
11 Andrey Makarov  Russia (RUS) 1:19:54  
12 Nicholas A'Hern  Australia (AUS) 1:20:04  
13 Joel Sánchez  Mexico (MEX) 1:20:05  
14 Igor Kollár  Slovakia (SVK) 1:20:09  
15 Aigars Fadejevs  Latvia (LAT) 1:20:13  
16 Daisuke Ikeshima  Japan (JPN) 1:20:27  
17 Alessandro Gandellini  Italy (ITA) 1:20:31  
18 Denis Langlois  France (FRA) 1:20:35  
19 Valentí Massana  Spain (ESP) 1:20:39  
20 Sándor Urbanik  Hungary (HUN) 1:20:41
21 Thierry Toutain  France (FRA) 1:20:43
22 Giovanni De Benedictis  Italy (ITA) 1:20:49
23 Walter Arena  Italy (ITA) 1:20:50
24 Mikhail Khmelnitsky  Belarus (BLR) 1:20:51
25 Sérgio Vieira  Portugal (POR) 1:20:58
26 Róbert Valíček  Slovakia (SVK) 1:20:58
27 João Vieira  Portugal (POR) 1:20:59
28 Fernando Vázquez  Spain (ESP) 1:20:59
29 Andreas Erm  Germany (GER) 1:21:05
30 Valdas Kazlauskas  Lithuania (LTU) 1:21:29
31 Mariusz Ornoch  Poland (POL) 1:21:33
32 Robert Ihly  Germany (GER) 1:21:47
33 Sergio Galdino  Brazil (BRA) 1:21:50
34 Valeriy Borisov  Kazakhstan (KAZ) 1:21:51
35 Omar Zepeda  Mexico (MEX) 1:21:59
36 Vladimir Druchik  Ukraine (UKR) 1:22:03
37 Jean-Olivier Brosseau  France (FRA) 1:22:04
38 Modris Liepiņš  Latvia (LAT) 1:22:04
39 Yu Guohui  China (CHN) 1:22:08
40 Aleksandar Raković  Yugoslavia (YUG) 1:22:12
41 Cláudio Bertolino  Brazil (BRA) 1:22:31
42 Sergey Korepanov  Kazakhstan (KAZ) 1:22:32
43 Roberto Oscal  Guatemala (GUA) 1:22:34
44 José Urbano  Portugal (POR) 1:22:40
45 Marco Giungi  Italy (ITA) 1:22:41
46 Paquillo Fernández  Spain (ESP) 1:22:41
47 Yuriy Kuko  Belarus (BLR) 1:23:05
48 Hubert Sonnek  Czech Republic (CZE) 1:23:08
49 Dion Russell  Australia (AUS) 1:23:40
50 Jan Staaf  Sweden (SWE) 1:23:50
51 Jiří Malysa  Czech Republic (CZE) 1:23:55
52 Nathan Deakes  Australia (AUS) 1:23:58
53 Roman Magdziarczyk  Poland (POL) 1:24:01
54 Vitaliy Stetsyshyn  Ukraine (UKR) 1:24:13
55 Juan Antonio Porras  Spain (ESP) 1:24:28
56 Yuriy Gordeyev  Kazakhstan (KAZ) 1:24:34
57 Chris Britz  South Africa (RSA) 1:24:35
58 Gintaras Andriuškevičius  Lithuania (LTU) 1:24:37
59 Curt Clausen  United States (USA) 1:24:41
60 Eddy Riva  France (FRA) 1:24:47
61 Narinder Harbans Singh  Malaysia (MAS) 1:24:50
62 Gyula Dudás  Hungary (HUN) 1:24:56
63 Michele Didoni  Italy (ITA) 1:24:59
64 Pascal Servanty  France (FRA) 1:25:00
65 Miroslav Bosko  Slovakia (SVK) 1:25:13
66 Sigitas Vainauskas  Lithuania (LTU) 1:25:14
67 Brent Vallance  Australia (AUS) 1:25:23
68 Luis García  Guatemala (GUA) 1:25:42
69 Ademar Kammler  Brazil (BRA) 1:25:46
70 Grzegorz Sudoł  Poland (POL) 1:25:47
71 Arvydas Vainauskas  Lithuania (LTU) 1:25:51
72 Arturo Huerta  Canada (CAN) 1:25:55
73 Augusto Cardoso  Portugal (POR) 1:25:57
74 Andrew Hermann  United States (USA) 1:26:07
75 Philip Dunn  United States (USA) 1:26:36
76 Nikolay Kalitka  Ukraine (UKR) 1:26:40
77 Ján Záhončík  Slovakia (SVK) 1:26:46
78 Andrew Penn  Great Britain (GBR) 1:26:49
79 Anatoliy Krot  Ukraine (UKR) 1:27:10
80 Leonid Mizernyuk  Ukraine (UKR) 1:27:24
81 Bengt Bengtsson  Sweden (SWE) 1:27:32
82 Tomáš Kratochvíl  Czech Republic (CZE) 1:27:43
83 Pedro Martins  Portugal (POR) 1:27:51
84 Mark Easton  Great Britain (GBR) 1:28:02
85 Stanley Valentine  South Africa (RSA) 1:28:03
86 Kazimir Verkin  Slovakia (SVK) 1:28:12
87 Trond Nymark  Norway (NOR) 1:28:15
88 Aigars Saleniks  Latvia (LAT) 1:28:35
89 Dimítrios Orfanopoulos  Greece (GRE) 1:29:26
90 Tomáš Hlavenka  Czech Republic (CZE) 1:29:27
91 Graham White  Great Britain (GBR) 1:29:27
92 Birger Fält  Sweden (SWE) 1:29:29
93 Marius Kristiansen  Norway (NOR) 1:29:47
94 Sandis Sarna  Latvia (LAT) 1:29:51
95 Paul Copeland  Australia (AUS) 1:29:53
96 Nelson Funes  Guatemala (GUA) 1:29:55
97 Marco Sowa  Luxembourg (LUX) 1:29:55
98 Gergely Zaborszky  Hungary (HUN) 1:30:03
99 Zbignevas Stankevičius  Lithuania (LTU) 1:30:38
100 Roman Bílek  Czech Republic (CZE) 1:30:57
101 André Höhne  Germany (GER) 1:31:07
102 Tim Seaman  United States (USA) 1:31:12
103 Sabir Sharuyayev  Kazakhstan (KAZ) 1:31:16
104 Balay Thirukumaran  Malaysia (MAS) 1:31:17
105 Sidinei Rodrigues  Brazil (BRA) 1:31:29
106 Riecus Blignaut  South Africa (RSA) 1:31:32
107 Hamed Farag  Egypt (EGY) 1:31:51
108 Klaus Jensen  Denmark (DEN) 1:31:56
109 Abdulkader Öz  Turkey (TUR) 1:32:40
110 Teoh Boon Lim  Malaysia (MAS) 1:32:51
111 Dave McGovern  United States (USA) 1:33:29
112 András Gyöngyi  Hungary (HUN) 1:33:36
113 Stefan Wögerbauer  Austria (AUT) 1:34:33
114 Jacques Lubbe  South Africa (RSA) 1:34:45
115 Claus Jørgensen  Denmark (DEN) 1:34:54
116 Martin Engelsviken  Norway (NOR) 1:35:03
117 Saravanin Govindasamy  Malaysia (MAS) 1:35:16
118 Karsten Godtfredsen  Denmark (DEN) 1:35:43
119 Yeóryios Aryirópoulos  Greece (GRE) 1:35:46
120 Ioánnis Maris  Greece (GRE) 1:35:46
121 Nenad Filipović  Yugoslavia (YUG) 1:36:22
122 Bernard Binggeli   Switzerland (SUI) 1:37:04
123 Nicolás Soto  Puerto Rico (PUR) 1:38:39
124 Rami Al-Deeb  Palestine (PLE) 1:39:13
125 Renzo Toscanelli   Switzerland (SUI) 1:39:32
126 Daniele Carrobio   Switzerland (SUI) 1:40:50
127 Zoran Ivanković  Yugoslavia (YUG) 1:48:39
128 Johann Siegele  Austria (AUT) 1:48:50
129 Dietmar Hirschmugl  Austria (AUT) 1:49:31
130 Wilfried Siegele  Austria (AUT) 1:50:14
131 Dip Chand  Fiji (FIJ) 1:50:29
132 Pradeep Chand  Fiji (FIJ) 1:50:31
133 Caleb Maybir  Fiji (FIJ) 1:55:07
Tan Mingjun  China (CHN) DQ
Bernardo Segura  Mexico (MEX) DQ
Daniel Plaza  Spain (ESP) DQ Doping
Darrell Stone  Great Britain (GBR) DNF
Alejandro López  Mexico (MEX) DNF
Konrad Morawczyński  Poland (POL) DNF
Johan Moerdyk  South Africa (RSA) DNF

: Daniel Plaza from  Spain was initially 20th (1:20:40), but disqualified because of doping violations.[5]

Team (20 km Men)[edit]

The list below as published in the source[5] might not be corrected in respect to the doping disqualification.

Place Country Points
1st, gold medalist(s)  Russia 431 pts
2nd, silver medalist(s)  Belarus 413 pts
3rd, bronze medalist(s)  Mexico 403 pts
4  Italy 392 pts
5  Spain 388 pts
6  France 378 pts
7  Portugal 357 pts
8  Slovakia 356 pts
9  Australia 347 pts
10  Guatemala 344 pts
11  Latvia 328 pts
12  Kazakhstan 325 pts
13  Brazil 318 pts
14  Germany 312 pts
15  Lithuania 310 pts
16  Poland 310 pts
17  Ukraine 300 pts
18  Hungary 297 pts
19  Czech Republic 291 pts
20  United States 269 pts
21  Sweden 262 pts
22  China 258 pts
23  South Africa 247 pts
24  United Kingdom 241 pts
25  Malaysia 230 pts
26  Yugoslavia 221 pts
27  Norway 215 pts
28  Greece 196 pts
29  Denmark 191 pts
30  Austria 165 pts
31   Switzerland 164 pts
32  Fiji 144 pts

Men's 50 km[edit]

Place Athlete Nation Time Notes
1st, gold medalist(s) Jesús Ángel García  Spain (ESP) 3:39:54  
2nd, silver medalist(s) Oleg Ishutkin  Russia (RUS) 3:40:12  
3rd, bronze medalist(s) Valentin Kononen  Finland (FIN) 3:41:09  
4 Nikolay Matyukhin  Russia (RUS) 3:41:36  
5 Tomasz Lipiec  Poland (POL) 3:41:58  
6 Miguel Rodríguez  Mexico (MEX) 3:42:45  
7 Sylvain Caudron  France (FRA) 3:46:38  
8 René Piller  France (FRA) 3:47:19  
9 Roman Mrázek  Slovakia (SVK) 3:48:22  
10 Andrey Plotnikov  Russia (RUS) 3:48:35  
11 Štefan Malík  Slovakia (SVK) 3:48:52  
12 Viktor Ginko  Belarus (BLR) 3:49:23  
13 Zoltán Czukor  Hungary (HUN) 3:50:26  
14 Oleg Merkulov  Russia (RUS) 3:50:31  
15 Thomas Wallstab  Germany (GER) 3:51:19  
16 Peter Tichý  Slovakia (SVK) 3:51:30  
17 Jan Holender  Poland (POL) 3:52:48  
18 Ma Hongye  China (CHN) 3:52:58  
19 Dmitriy Savaytan  Belarus (BLR) 3:53:35  
20 Peter Zanner  Germany (GER) 3:54:17  
21 Santiago Pérez  Spain (ESP) 3:54:28
22 Germán Sánchez  Mexico (MEX) 3:54:31
23 Orazio Romanzi  Italy (ITA) 3:54:55
24 Jaime Barroso  Spain (ESP) 3:55:04
25 Ruben Arikado  Mexico (MEX) 3:55:05
26 Massimo Fizialetti  Italy (ITA) 3:55:16
27 Arturo Di Mezza  Italy (ITA) 3:55:42
28 Miloš Holuša  Czech Republic (CZE) 3:55:52
29 Paolo Bianchi  Italy (ITA) 3:57:28
30 José Magalhães  Portugal (POR) 3:57:30
31 Denis Trautmann  Germany (GER) 3:57:58
32 Christophe Cousin  France (FRA) 3:59:00
33 Alain Lemercier  France (FRA) 3:59:49
34 Julio Urías  Guatemala (GUA) 4:00:12
35 Alexaev Novikov  Belarus (BLR) 4:00:42
36 Yu Chaohong  China (CHN) 4:00:47
37 José Manuel Rodríguez  Spain (ESP) 4:00:50
38 Anatoliy Gorshkov  Ukraine (UKR) 4:01:01
39 Dirk Nicque  Belgium (BEL) 4:02:55
40 Jaroslav Makovec  Czech Republic (CZE) 4:03:15
41 Ervin Leczky  Hungary (HUN) 4:03:46
42 Chris Maddocks  Great Britain (GBR) 4:05:42
43 Antero Lindman  Finland (FIN) 4:06:55
44 Andrzej Chylinski  United States (USA) 4:07:15
45 Duane Cousins  Australia (AUS) 4:07:17
46 Bo Gustafsson  Sweden (SWE) 4:07:36
47 Hrístos Karayeóryios  Greece (GRE) 4:07:54
48 Mikel Odriozola  Spain (ESP) 4:08:07
49 Vitaliy Gordey  Belarus (BLR) 4:08:27
50 Francisco Pantoja  Mexico (MEX) 4:08:47
51 Gábor Lengyel  Hungary (HUN) 4:09:13
52 Fredrik Svensson  Sweden (SWE) 4:09:22
53 Jean-Marc Starck  France (FRA) 4:09:52
54 Juha Kinnunen  Finland (FIN) 4:09:57
55 Peter Korčok  Slovakia (SVK) 4:10:02
56 Chris Cheeseman  Great Britain (GBR) 4:10:23
57 František Kmenta  Czech Republic (CZE) 4:10:45
58 Henk Plasman  Netherlands (NED) 4:11:37
59 Ulf-Peter Sjöholm  Sweden (SWE) 4:11:53
60 Virgilho Soares  Portugal (POR) 4:12:20
61 Stanisław Stosik  Poland (POL) 4:13:07
62 Mark Green  United States (USA) 4:13:16
63 Hugo López  Guatemala (GUA) 4:13:43
64 Michael Harvey  Australia (AUS) 4:14:09
65 Dominic McGrath  Australia (AUS) 4:14:49
66 Les Morton  Great Britain (GBR) 4:16:12
67 Karl Atton  Great Britain (GBR) 4:16:30
68 Marco Evoniuk  United States (USA) 4:17:24
69 Harold van Beek  Netherlands (NED) 4:17:46
70 Marcel van Gemert  Netherlands (NED) 4:18:59
71 Vladimir Soyka  Ukraine (UKR) 4:19:31
72 Carl Schueler  United States (USA) 4:19:46
73 Aleksey Shelest  Ukraine (UKR) 4:20:32
74 Jiří Mašita  Czech Republic (CZE) 4:22:18
75 Anatoliy Malivskiy  Ukraine (UKR) 4:22:49
76 Balázs Tóth  Hungary (HUN) 4:24:35
77 Jacob Sørensen  Denmark (DEN) 4:25:53
78 Andreas Paspaliaris  Greece (GRE) 4:26:43
79 Shane Pearson  Australia (AUS) 4:28:53
80 Pedro Huntjens  Netherlands (NED) 4:29:18
81 Karoly Kirszt  Hungary (HUN) 4:32:33
82 Miloš Zedník  Czech Republic (CZE) 4:35:48
83 José Pinto  Portugal (POR) 4:38:00
84 Luc Nicque  Belgium (BEL) 4:39:33
85 Bernard Cossy   Switzerland (SUI) 4:44:13
86 Kees Lambrechts  Netherlands (NED) 4:49:58
87 Saturnino Salazar  Philippines (PHI) 4:58:48
88 Frank Buytaert  Belgium (BEL) 5:08:19
Tim Berrett  Canada (CAN) DQ
Zhang Huiqiang  China (CHN) DQ
Craig Barrett  New Zealand (NZL) DQ
Manuel Oyao  Philippines (PHI) DQ
Jacek Müller  Poland (POL) DQ
Roby Ponzio   Switzerland (SUI) DQ
Anton Trotskiy  Belarus (BLR) DNF
Zhao Yongsheng  China (CHN) DNF
Axel Noack  Germany (GER) DNF
Mynor Vasquez  Guatemala (GUA) DNF
Giovanni Perricelli  Italy (ITA) DNF
Ignacio Zamudio  Mexico (MEX) DNF
Sonny Díaz  Philippines (PHI) DNF
Luís Ribeiro  Portugal (POR) DNF
German Skurygin  Russia (RUS) DNF
Pascal Charrière   Switzerland (SUI) DNF
Peter Malik  Slovakia (SVK) DNF
Peter Ferrari  Sweden (SWE) DNF
Vitaliy Popovich  Ukraine (UKR) DNF
Jonathan Matthews  United States (USA) DNF

Team (50 km Men)[edit]

Place Country Points
1st, gold medalist(s)  Russia 434 pts
2nd, silver medalist(s)  Slovakia 415 pts
3rd, bronze medalist(s)  Spain 407 pts
4  France 405 pts
5  Mexico 399 pts
6  Belarus 388 pts
7  Germany 388 pts
8  Poland 377 pts
9  Italy 377 pts
10  Finland 362 pts
11  Hungary 356 pts
12  Czech Republic 339 pts
13  Sweden 313 pts
14  United Kingdom 308 pts
15  Portugal 306 pts
16  United States 299 pts
17  Australia 298 pts
18  Ukraine 293 pts
19  Netherlands 282 pts
20  Belgium 280 pts
21  China 250 pts
22  Guatemala 215 pts
23   Switzerland 83 pts
24  Philippines 82 pts

Lugano Trophy (Combined Team Men)[edit]

The results list as published in the source[5] contains some obvious errors that were tentatively corrected. Moreover, there are inconsistencies when summing up the points of the 20 km and 50 km team results and the results list as published in the source.[5] It is speculated that the 20 km team results might not be corrected in respect to the doping disqualification.

Place Country Points
1st, gold medalist(s)  Russia 865 pts
2nd, silver medalist(s)  Mexico 803 pts
3rd, bronze medalist(s)  Belarus 802 pts
4  France 785 pts
5  Slovakia 772 pts
6  Spain 771 pts
7  Italy 771 pts
8  Germany 702 pts
9  Poland 688 pts
10  Portugal 666 pts
11  Hungary 654 pts
12  Australia 645 pts
13  Czech Republic 630 pts
14  Ukraine 594 pts
15  Sweden 575 pts
16  United States 568 pts
17  Guatemala 560 pts
18  United Kingdom 549 pts
19  China 509 pts
20  Finland 362 pts
21  Latvia 329 pts
22  Kazakhstan 327 pts
23  Brazil 320 pts
24  Lithuania 311 pts
25  Netherlands 282 pts
26  Belgium 280 pts
27  South Africa 247 pts
28   Switzerland 247 pts
29  Malaysia 230 pts
30  Yugoslavia 222 pts
31  Norway 215 pts
32  Greece 196 pts
33  Denmark 191 pts
34  Austria 165 pts
35  Fiji 144 pts
36  Philippines 82 pts

Women's 10 km[edit]

Place Athlete Nation Time Notes
1st, gold medalist(s) Irina Stankina  Russia (RUS) 41:52  
2nd, silver medalist(s) Olimpiada Ivanova  Russia (RUS) 41:59  
3rd, bronze medalist(s) Gu Yan  China (CHN) 42:15  
4 Erica Alfridi  Italy (ITA) 42:31  
5 Rossella Giordano  Italy (ITA) 42:37  
6 Annarita Sidoti  Italy (ITA) 42:41  
7 Larisa Khmelnitskaya  Belarus (BLR) 42:46  
8 Tamara Kovalenko  Russia (RUS) 42:51  
9 Beate Gummelt  Germany (GER) 42:52  
10 Wang Liping  China (CHN) 42:53  
11 Valentina Tsybulskaya  Belarus (BLR) 42:54  
12 Liu Hongyu  China (CHN) 42:57  
13 Olga Kardopoltseva  Belarus (BLR) 43:08  
14 Nataliya Misyulya  Belarus (BLR) 43:08  
15 Olga Panfyorova  Russia (RUS) 43:08  
16 Yelena Sayko  Russia (RUS) 43:20  
17 Norica Câmpean  Romania (ROM) 43:21  
18 Lyudmila Dolgopolova  Belarus (BLR) 43:32  
19 Anikó Szebenszky  Hungary (HUN) 43:41  
20 Mária Urbanik  Hungary (HUN) 43:41  
21 Maya Sazonova  Kazakhstan (KAZ) 43:52
22 María Vasco  Spain (ESP) 43:54
23 Wang Yuntao  China (CHN) 43:55
24 Kathrin Born-Boyde  Germany (GER) 44:00
25 Elisabetta Perrone  Italy (ITA) 44:10
26 Anita Liepiņa  Latvia (LAT) 44:29
27 Valentina Savchuk  Ukraine (UKR) 44:30
28 Kong Yan  China (CHN) 44:35
29 Christiana Pellino  Italy (ITA) 44:36
30 Rie Mitsumori  Japan (JPN) 44:39
31 Graciela Mendoza  Mexico (MEX) 44:48
32 Yuka Kamioka  Japan (JPN) 44:52
33 Francisca Martínez  Mexico (MEX) 44:58
34 Claudia Iovan  Romania (ROU) 45:03
35 Geovana Irusta  Bolivia (BOL) 45:03
36 Vira Zozulya  Ukraine (UKR) 45:07
37 Svetlana Tolstaya  Kazakhstan (KAZ) 45:09
38 Nathalie Marchand-Fortain  France (FRA) 45:10
39 Ryoko Sakakura  Japan (JPN) 45:14
40 Jane Saville  Australia (AUS) 45:19
41 Jill Maybir-Barrett  Australia (AUS) 45:20
42 Tina Poitras  Canada (CAN) 45:21
43 Svitlana Kalitka  Ukraine (UKR) 45:25
44 Celia Marcén  Spain (ESP) 45:25
45 Cheng Tong Lean  Malaysia (MAS) 45:27
46 Annastasia Raj  Malaysia (MAS) 45:29
47 Ildikó Ilyés  Hungary (HUN) 45:56
48 Natalie Saville  Australia (AUS) 46:19
49 Nora Leksir  France (FRA) 46:29
50 Victoria Herazo  United States (USA) 46:31
51 Gabriele Herold  Germany (GER) 46:33
52 Sofia Avoila  Portugal (POR) 46:36
53 Simone Wolowiec  Australia (AUS) 46:45
54 Melanie Seeger  Germany (GER) 46:49
55 Fatiha Ouali  France (FRA) 46:55
56 Andrea Szabó  Hungary (HUN) 46:58
57 Victoria Palacios  Mexico (MEX) 47:06
58 Vicky Lupton  Great Britain (GBR) 47:16
60 Wendy Muldoon  Australia (AUS) 47:22
61 Joanne Dow  United States (USA) 47:23
62 Isilda Gonçalves  Portugal (POR) 47:23
63 María Guadalupe Sánchez  Mexico (MEX) 47:24
64 Sonata Milušauskaitė  Lithuania (LTU) 47:28
65 Kristina Saltanovič  Lithuania (LTU) 47:31
66 Gretchen Eastler  United States (USA) 47:45
67 Joni Bender  Canada (CAN) 47:50
68 Rocío Florido  Spain (ESP) 48:00
69 Mónika Pesti  Hungary (HUN) 48:06
70 Ivonne Varas  Mexico (MEX) 48:11
71 Valérie Lévèque-Nadaud  France (FRA) 48:13
72 Hanne Liland  Norway (NOR) 48:22
73 Dana Yarbrough  United States (USA) 48:26
74 Zuzana Zemková  Slovakia (SVK) 48:34
75 Laura Ferreiro  Spain (ESP) 48:45
76 Tatiana Denize  France (FRA) 48:46
77 Anne Haaland Simonsen  Norway (NOR) 48:49
78 Iveta Skadmane  Latvia (LAT) 48:56
79 Hilde Gustafsen  Norway (NOR) 49:00
80 Sylvia Saunders/Black  Great Britain (GBR) 49:00
81 Bożena Górecka  Poland (POL) 49:06
82 Sara Standley  United States (USA) 49:22
83 Mária Gáliková  Slovakia (SVK) 49:28
84 Yelena Kuznetsova  Kazakhstan (KAZ) 49:33
85 Blanka Kožíková  Czech Republic (CZE) 49:36
86 Ligia Gonçalves  Portugal (POR) 49:37
87 Aleksandra Kot  Poland (POL) 49:37
88 Zuzana Blažeková  Slovakia (SVK) 49:46
89 Elina Risto  Finland (FIN) 49:48
90 Nagwa Ibrahim  Egypt (EGY) 49:51
91 Hristína Kokótou  Greece (GRE) 49:55
92 Jonna Voronkoff  Finland (FIN) 50:11
93 Krista Ranta-Pere  Finland (FIN) 50:13
94 Verity Larby-Snook  Great Britain (GBR) 50:14
95 Tamara Heroldová  Czech Republic (CZE) 50:21
96 Anna Brnová  Slovakia (SVK) 50:22
97 Tarja Jaskari  Finland (FIN) 50:38
98 Gražina Kiliūtė  Lithuania (LTU) 50:40
99 Monika Banka  Poland (POL) 50:56
100 Susan Hornung  Canada (CAN) 51:17
101 Lisa Crump  Great Britain (GBR) 51:20
102 Kaisa Suhonen  Finland (FIN) 51:54
103 Nancy Lai  Malaysia (MAS) 52:13
104 Dana Vavřačová  Czech Republic (CZE) 52:33
105 Kamila Holpuchová  Czech Republic (CZE) 52:58
106 Lena Launikonytė  Lithuania (LTU) 53:13
107 Eva Seidlova  Slovakia (SVK) 53:18
108 Pavla Choderová  Czech Republic (CZE) 53:33
109 Anica Djokic  Yugoslavia (YUG) 56:11
110 Maja Vucijevic  Yugoslavia (YUG) 56:26
111 Yeliz Ay  Turkey (TUR) 58:43
112 Jelena Jeremic  Yugoslavia (YUG) 59:15
Teoh Tay Wah  Malaysia (MAS) DQ
Yelena Veremeychuk  Ukraine (UKR) DQ
Encarna Granados  Spain (ESP) DNF
Jolanta Dukure  Latvia (LAT) DNF
Susana Feitór  Portugal (POR) DNF

Team (Women)[edit]

Place Country Points
1st, gold medalist(s)  Russia 440 pts
2nd, silver medalist(s)  Italy 435 pts
3rd, bronze medalist(s)  China 425 pts
4  Belarus 419 pts
5  Hungary 380 pts
6  Germany 379 pts
7  Japan 373 pts
8  Ukraine 366 pts
9  Mexico 356 pts
10  Australia 345 pts
11  Spain 342 pts
12  Kazakhstan 341 pts
13  France 334 pts
14  United States 308 pts
15  Malaysia 297 pts
16  Portugal 292 pts
17  Canada 286 pts
18  Norway 279 pts
19  Lithuania 274 pts
20  United Kingdom 270 pts
21  Slovakia 265 pts
22  Poland 247 pts
23  Finland 239 pts
24  Czech Republic 233 pts
25  Latvia 222 pts
26  Yugoslavia 206 pts

Participation[edit]

The participation of 365 athletes (248 men/117 women) from 47 countries is reported.[5]

See also[edit]

References[edit]

  1. ^ About Podebrady, IAAF, archived from the original on 2012-08-17, retrieved August 21, 2013
  2. ^ Sprint finish brings Jefferson Peréz 20 km crown, IAAF, archived from the original on 2012-08-19, retrieved August 21, 2013
  3. ^ Battling Garcia leaves it late to grab 50 km victory, IAAF, archived from the original on 2012-08-19, retrieved August 21, 2013
  4. ^ Irina Stankina wins 10 km as Russia take team awards, IAAF, archived from the original on 2012-08-19, retrieved August 21, 2013
  5. ^ a b c d e f IAAF WORLD RACE WALKING CUP - SARANSK 2012 - FACTS & FIGURES (PDF), IAAF, retrieved August 21, 2013
  6. ^ 20 Kilometres Walk Road Men - 19-04-97, IAAF, archived from the original on 2012-08-19, retrieved August 21, 2013
  7. ^ 50 Kilometres Walk Road Men - 20-04-97, IAAF, archived from the original on 2013-03-27, retrieved August 21, 2013
  8. ^ 10 Kilometres Walk Road Women - 19-04-97, IAAF, archived from the original on 2012-08-19, retrieved August 21, 2013

External links[edit]