Athletics at the 1924 Summer Olympics

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to: navigation, search
Athletics at the
1924 Summer Olympics
Athletics pictogram.svg
Track events
100 m   men
200 m men
400 m men
800 m men
1500 m men
5000 m men
10,000 m men
110 m hurdles men
400 m hurdles men
3000 m steeplechase men
4×100 m relay men
4×400 m relay men
3000 m team race men
10 km walk men
Road events
Marathon men
Field events
Long jump men
Triple jump men
High jump men
Pole vault men
Shot put men
Discus throw men
Hammer throw men
Javelin throw men
Combined events
Pentathlon men
Decathlon men
Cross-country events
Individual men
Team men

At the 1924 Summer Olympics held in Paris, 27 athletics events were contested, all for men only.

Medal summary[edit]

Event Gold Silver Bronze
100 metres
details
 Harold Abrahams
Great Britain (GBR)
 Jackson Scholz
United States (USA)
 Arthur Porritt
New Zealand (NZL)
200 metres
details
 Jackson Scholz
United States (USA)
 Charles Paddock
United States (USA)
 Eric Liddell
Great Britain (GBR)
400 metres
details
 Eric Liddell
Great Britain (GBR)
 Horatio Fitch
United States (USA)
 Guy Butler
Great Britain (GBR)
800 metres
details
 Douglas Lowe
Great Britain (GBR)
 Paul Martin
Switzerland (SUI)
 Schuyler Enck
United States (USA)
1500 metres
details
 Paavo Nurmi
Finland (FIN)
 Willy Schärer
Switzerland (SUI)
 Henry Stallard
Great Britain (GBR)
5000 metres
details
 Paavo Nurmi
Finland (FIN)
 Ville Ritola
Finland (FIN)
 Edvin Wide
Sweden (SWE)
10,000 metres
details
 Ville Ritola
Finland (FIN)
 Edvin Wide
Sweden (SWE)
 Eero Berg
Finland (FIN)
110 metres hurdles
details
 Daniel Kinsey
United States (USA)
 Sydney Atkinson
South Africa (RSA)
 Sten Pettersson
Sweden (SWE)
400 metres hurdles
details
 Morgan Taylor
United States (USA)
 Erik Vilen
Finland (FIN)
 Ivan Riley
United States (USA)
3000 metres steeplechase
details
 Ville Ritola
Finland (FIN)
 Elias Katz
Finland (FIN)
 Paul Bontemps
France (FRA)
4 × 100 metres relay
details
 United States (USA)
Loren Murchison
Louis Clarke
Frank Hussey
Alfred LeConey
 Great Britain (GBR)
Harold Abrahams
Walter Rangeley
William Nichol
Lancelot Royle
 Netherlands (NED)
Jan de Vries
Jacob Boot
Harry Broos
Marinus van den Berge
4 × 400 metres relay
details
 United States (USA)
Commodore Cochran
Alan Helffrich
Oliver MacDonald
William Stevenson
 Sweden (SWE)
Artur Svensson
Erik Byléhn
Gustaf Wejnarth
Nils Engdahl
 Great Britain (GBR)
Edward Toms
George Renwick
Richard Ripley
Guy Butler
3000 metres team race
details
 Finland (FIN)
Paavo Nurmi
Ville Ritola
Elias Katz
 Great Britain (GBR)
Bertram Macdonald
Herbert Johnston
George Webber
 United States (USA)
Edward Kirby
William Cox
Willard Tibbetts
Marathon
details
 Albin Stenroos
Finland (FIN)
 Romeo Bertini
Italy (ITA)
 Clarence DeMar
United States (USA)
10 kilometres walk
details
 Ugo Frigerio
Italy (ITA)
 Gordon Goodwin
Great Britain (GBR)
 Cecil McMaster
South Africa (RSA)
Individual cross country
details
 Paavo Nurmi
Finland (FIN)
 Ville Ritola
Finland (FIN)
 Earl Johnson
United States (USA)
Team cross country
details
 Finland (FIN)
Paavo Nurmi
Ville Ritola
Heikki Liimatainen
 United States (USA)
Earl Johnson
Arthur Studenroth
August Fager
 France (FRA)
Henri Lauvaux
Gaston Heuet
Maurice Norland
Long jump
details
 DeHart Hubbard
United States (USA)
 Edward Gourdin
United States (USA)
 Sverre Hansen
Norway (NOR)
Triple jump
details
 Nick Winter
Australia (AUS)
 Luis Brunetto
Argentina (ARG)
 Vilho Tuulos
Finland (FIN)
High jump
details
 Harold Osborn
United States (USA)
 Leroy Brown
United States (USA)
 Pierre Lewden
France (FRA)
Pole vault
details
 Lee Barnes
United States (USA)
 Glen Graham
United States (USA)
 James Brooker
United States (USA)
Shot put
details
 Bud Houser
United States (USA)
 Glenn Hartranft
United States (USA)
 Ralph Hills
United States (USA)
Discus throw
details
 Bud Houser
United States (USA)
 Vilho Niittymaa
Finland (FIN)
 Thomas Lieb
United States (USA)
Hammer throw
details
 Fred Tootell
United States (USA)
 Matt McGrath
United States (USA)
 Malcolm Nokes
Great Britain (GBR)
Javelin throw
details
 Jonni Myyrä
Finland (FIN)
 Gunnar Lindström
Sweden (SWE)
 Eugene Oberst
United States (USA)
Pentathlon
details
 Eero Lehtonen
Finland (FIN)
 Elemér Somfay
Hungary (HUN)
 Robert LeGendre
United States (USA)
Decathlon
details
 Harold Osborn
United States (USA)
 Emerson Norton
United States (USA)
 Aleksander Klumberg
Estonia (EST)

Medal table[edit]

Rank Nation Gold Silver Bronze Total
1  United States (USA) 12 10 10 32
2  Finland (FIN) 10 5 2 17
3  Great Britain (GBR) 3 3 5 11
4  Italy (ITA) 1 1 0 2
5  Australia (AUS) 1 0 0 1
6  Sweden (SWE) 0 3 2 5
7  Switzerland (SUI) 0 2 0 2
8  South Africa (RSA) 0 1 1 2
9  Argentina (ARG) 0 1 0 1
 Hungary (HUN) 0 1 0 1
11  France (FRA) 0 0 3 3
12  Estonia (EST) 0 0 1 1
 Netherlands (NED) 0 0 1 1
 New Zealand (NZL) 0 0 1 1
 Norway (NOR) 0 0 1 1

Participating nations[edit]

657 athletes from 40 nations competed. Ten nations competed in athletics for the first time. Cuba, Lithuania, Romania, and Uruguay were the only four nations not to compete in athletics.

References[edit]