Mongolia at the 2012 Summer Olympics

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to: navigation, search
Mongolia at the Olympic Games

Flag of Mongolia
IOC code  MGL
NOC Mongolian National Olympic Committee
Website www.olympic.mn (Mongolian)
At the 2012 Summer Olympics in London
Competitors 29 in 7 sports
Flag bearer Ser-Od Bat-Ochir (opening)[1]
Nyambayaryn Tögstsogt (closing)
Medals
Rank: 56
Gold
0
Silver
2
Bronze
3
Total
5
Olympic history (summary)
Summer Games
Winter Games

Mongolia competed at the 2012 Summer Olympics in London, from 27 July to 12 August 2012. This was the nation's twelfth appearance at the Olympics, except the 1984 Summer Olympics in Los Angeles, because of its partial support to the Soviet boycott.

The Mongolian National Olympic Committee sent the nation's largest delegation to the Games since 1992. A total of 29 athletes, 16 men and 13 women, competed in 7 sports. The Mongolian team featured past Olympic champions, including judoka Naidangiin Tüvshinbayar, who became the nation's first ever gold medalist, and pistol shooter Otryadyn Gündegmaa, who won the silver in Beijing. Marathon runner Ser-Od Bat-Ochir, who competed at his third Olympics, was Mongolia's flag bearer at the opening ceremony.

This was Mongolia's most successful Olympics, winning the total of five Olympic medals (2 silver and 3 bronze), and surpassing the record by just a single medal short from Beijing. All of these medals were awarded to the athletes in boxing, judo, and wrestling. Judoka Naidangiin Tüvshinbayar became the first Mongolian athlete to win two medals in Olympic history, including the silver in London. Meanwhile, boxer Nyambayaryn Tögstsogt, the youngest member of the contingent, at age 20, claimed the silver medal in men's flyweight division. Through social media, Mongolia dominated the standings as the nation with the most number of tweets for these Olympic games.[2]

Medalists[edit]

Medal Name Sport Event Date
 Silver Naidangiin Tüvshinbayar Judo Men's 100 kg 2 August
 Silver Nyambayaryn Tögstsogt Boxing Men's flyweight 12 August
 Bronze Sainjargalyn Nyam-Ochir Judo Men's 73 kg 30 July
 Bronze Soronzonboldyn Battsetseg Wrestling Women's freestyle 63 kg 8 August
 Bronze Uranchimegiin Mönkh-Erdene Boxing Men's light welterweight 10 August

Archery[edit]

Mongolia has qualified one archer for the men's individual event and one archer for the women's individual event

Athlete Event Ranking round Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final / BM
Score Seed Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Jantsangiin Gantögs Men's individual 669 19  Banerjee (IND) (46)
L 0–6
Did not advance
Bishindeegiin Urantungalag Women's individual 652 18  Williamson (GBR) (47)
W 7–3
 Nichols (USA) (15)
W 6–4
 Lee S-J (KOR) (2)
L 0–6
Did not advance

Athletics[edit]

Mongolian athletes have so far achieved qualifying standards in the following athletics events (up to a maximum of 3 athletes in each event at the 'A' Standard, and 1 at the 'B' Standard):[3][4]

Key
  • Note–Ranks given for track events are within the athlete's heat only
  • Q = Qualified for the next round
  • q = Qualified for the next round as a fastest loser or, in field events, by position without achieving the qualifying target
  • NR = National record
  • N/A = Round not applicable for the event
  • Bye = Athlete not required to compete in round
Men
Athlete Event Final
Result Rank
Bat-Ochir Ser-Od Marathon 2:20:10 51
Women
Athlete Event Final
Result Rank
Luvsanlkhündegiin Otgonbayar Marathon 2:52:15 102

Boxing[edit]

Four Mongolian boxers competed in London, all in the men's competitions; two medals were won by the team.

Men
Athlete Event Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Pürevdorjiin Serdamba Light flyweight Bye  Singh (IND)
L 11–16
Did not advance
Nyambayaryn Tögstsogt[5] Flyweight  Mamishzada (AZE)
W 18–11
 Picardi (ITA)
W 17–16
 Latipov (UZB)
W 15–10
 Aloyan (RUS)
W 15–11
 Ramírez (CUB)
L 14–17
2nd
Uranchimegiin Mönkh-Erdene Light welterweight  Chládek (CZE)
W 20–12
 Colin (MRI)
W 15–12
 Stalker (GBR)
W 23–22
 Berinchyk (UKR)
L 21–29
Did not advance 3rd
Byambyn Tüvshinbat Welterweight  Mitoumba (GAB)
W 17–4
 Vastine (FRA)
L 12–13
Did not advance

Judo[edit]

The final competitors' list was announced on 7 June.[6]

Men
Athlete Event Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Repechage Bronze Medal Final
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Davaadorjiin Tömörkhüleg −60 kg Bye  Kitadai (BRA)
L 0000–0011
Did not advance
Khashbaataryn Tsagaanbaatar −66 kg Bye  Tu K-w (TPE)
W 0111–0001
 Oates (GBR)
L 0000–0011
Did not advance
Sainjargalyn Nyam-Ochir −73 kg Bye  Völk (GER)
W 0113–0101
 Soroka (UKR)
W 0011–0002
 Isaev (RUS)
L 0001–0100
Did not advance  Delpopolo (USA)
W 0011–0002
 Elmont (NED)
W 0001–0000
Did not advance 3rd
Naidangiin Tüvshinbayar −100 kg N/A  Homklin (THA)
W 1000–0000
 Fabre (FRA)
W 0100–0000
 Sayidov (UZB)
W 0100–0001
 Hwang H-T (KOR)
W 0010–0001
BYE  Khaibulaev (RUS)
L 0000–1000
2nd
Women
Athlete Event Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Repechage Bronze Medal Final
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Mönkhbatyn Urantsetseg −48 kg Bye  Podryadova (KAZ)
W 0010–0001
 Dumitru (ROU)
L 0001–0011
Did not advance  Pareto (ARG)
L 0011–0002
Did not advance
Mönkhbaataryn Bundmaa −52 kg  Desravine (HAI)
W 0100–0000
 Bermoy (CUB)
L 0000–0020
Did not advance
Dorjsürengiin Sumiya −57 kg  Kim J-d (KOR)
L 0001–0001
Did not advance
Munkhzaya Tsedevsuren −63 kg  Anson (PLW)
W 1100–0000
 Ylinen (FIN)
W 1000–0000
 Émane (FRA)
W 0001–0001 YUS
 Žolnir (SLO)
L 0000–1000
Bye  Ueno (JPN)
L 0002–0010
Did not advance 5
Pürevjargalyn Lkhamdegd −78 kg Bye  Gibbons (GBR)
L 0001–0021
Did not advance

Shooting[edit]

Men
Athlete Event Qualification Final
Points Rank Points Rank
Nyantain Bayaraa 50 m rifle 3 positions 1154 33 Did not advance
50 m rifle prone 588 40 Did not advance
10 m air rifle 593 23 Did not advance
Women
Athlete Event Qualification Final
Points Rank Points Rank
Otryadyn Gündegmaa[7] 10 m air pistol 380 18 Did not advance
25 m pistol 577 27 Did not advance

Swimming[edit]

Two athletes will compete by invitation.[8]

Men
Athlete Event Heat Semifinal Final
Time Rank Time Rank Time Rank
Andryein Tamir 100 m freestyle 56.37 49 Did not advance
Women
Athlete Event Heat Semifinal Final
Time Rank Time Rank Time Rank
Gantömöriin Oyungerel 100 m breaststroke 1:27.17 45 Did not advance

Wrestling[edit]

Mongolia has so far qualified the following quota places.[9]

Key:

  • VT - Victory by Fall.
  • PP - Decision by Points - the loser with technical points.
  • PO - Decision by Points - the loser without technical points.
Men's freestyle
Athlete Event Qualification Round of 16 Quarterfinal Semifinal Repechage 1 Repechage 2 Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Bayaraagiin Naranbaatar −55 kg  Rahimi (IRI)
L 0–3 PO
Did not advance 19
Pürevjavyn Önörbat −74 kg  Khutsishvili (GEO)
L 1–3 PP
Did not advance 17
Orgodolyn Üitümen −84 kg Bye  Marsagishvili (GEO)
L 1–3 PP
Did not advance 14
Jargalsaikhany Chuluunbat −120 kg Bye  Ndiaye (SEN)
W 3–0 PO
 Makhov (RUS)
L 1–3 PP
Did not advance 7
Women's freestyle
Athlete Event Qualification Round of 16 Quarterfinal Semifinal Repechage 1 Repechage 2 Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Davaasükhiin Otgontsetseg −48 kg  Castillo (COL)
W 3–0 PO
 Matkowska (POL)
L 0–5 VT
Did not advance 9
Sündeviin Byambatseren −55 kg  Mattsson (SWE)
L 0–3 PO
Did not advance 17
Soronzonboldyn Battsetseg −63 kg Bye  Datty (CAF)
W 3–0 PO
 Grigorjeva (LAT)
W 3–0 PO
 Icho (JPN)
L 0–3 PO
Bye  Dugrenier (CAN)
W 3–0 PO
Did not advance 3rd
Ochirbatyn Burmaa −72 kg Bye  Callahan (CAN)
W 3–0 PO
 Unda (ESP)
L 1–3 PP
Did not advance 8

References[edit]

Banner in front of the Central Sports Palace in Ulaanbaatar supporting Team Mongolia

External links[edit]