TV Klan

From Wikipedia, the free encyclopedia
  (Redirected from Klan TV)
Jump to: navigation, search
TV Klan
TV Klan.svg
Launched 25 October 1997 (1997-10-25)
Owned by TVKLAN SH.A
Aleksandër Frangaj (60%) & Alba Gina (40%)
Picture format 16:9 (576i) SDTV
16:9 (1080i) HDTV
Audience share 32.5 % (KKRT)
Slogan Televizioni shqiptar me i ndjekur!
The most watched albanian channel!
Headquarters Tirana, Albania
Sister channel(s) Klan Plus
Klan Kosova
ABC News Albania
Website Official Website

TV Klan (Televizioni Klan) is a private television channel with national coverage based in Tirana, Albania.[1]

History and profile[edit]

TV Klan launched its first ever broadcast on 25 October 1997.[2] In 2002, ISO rated the channel as the most highly rated in Albania with 21.5% of audience share. As of 2006, the channel's analogue signal covered around 60% of Albania's territory.[3][TV Klan is a media group including Klan Plus, Radio Klan, Kosovo-based TV channel Klan Kosova, and ABC News (Albania). The channel is available in Europe through DigitAlb.

TV Klan is widely known for its long-standing political show Opinion hosted by Blendi Fevziu, entertainment show tv productions such as Këngët e Shekullit, Gjeniu i Vogël, Dance with Me, X Factor Albania, Kënga Ime, Zonë e Lirë, E Diela Shqiptare, Xing me Ermalin, Stop, Rudina, Aldo Morning Show and a wide range of co-productions.

Since 4 March 2012 TV Klan has been the first national TV channel in Southeastern Europe and Albania to begin broadcasting 24 hours in HD without charging additional fees to customers. In addition, the station is known for being the first in Albania to own a Satellite News Gathering Mobile Broadcasting Studio.[4]

Programs[edit]

TV programs made and broadcast by TV Klan[edit]

Original name Format Origin
Opinion Talk show Albania
Gjeniu i Vogël Talent show Albania
Këngët e Shekullit Music show Albania
Aldo Morning Show Morning show Albania
E Diela Shqiptare Sunday show Albania
Jo Vetëm Mode Entertainment show Albania
Takimi i Pasdites Talk show Albania
Euroklan News Albania
Kënga Magjike Music Awards Albania
C'est la vie Talent show Albania
Zonë e Lirë Talk show Albania
Netë vere Summer show Albania
X Factor Albania Talent show Albania
Kënga Ime Music Awards Albania
Dance With Me Talent show Albania
Lufta e Nuseve Reality show Albania
Stop Satirical show Albania
Your Face Sounds Familiar Talent show Albania
Rudina Talk show Albania
Xing me Ermalin Talk show Albania

International TV shows broadcast by TV Klan[edit]

Original name Albanian translation Origin
Heroes Heronjtë United States
House Dr. House United States
Grey's Anatomy Anatomia e Grejit United States
Lipstick Jungle Lipstick Jungle United States
CSI: NY CSI: NY United States
According to Jim Jeta sipas Xhimit United States
Californication Californication United States
Beverly Hills, 90210 Beverly Hills, 90210 United States
The Good Wife Gruaja e Mirë United States
Law & Order: Special Victims Unit Ligj dhe Rregull: SVU United States
Hannah Montana Hana Montana United States
Superbook Superlibri United States
South Beach South Beach United States
Gümüş Gymysh Turkey
Aci Hayat Jete e hidhur Turkey
Menekşe ile Halil Menekshe dhe Halili Turkey
Ezel Ezel Turkey
Kuzey Güney Kuzej dhe Gynej Turkey
Aşk-ı Memnu Dashuri e Ndaluar Turkey
Son Fundi Turkey
Sapna Babul Ka...Bidaai Bidaai: Lamtumirë Vajzëri India
Umutsuz Ev Kadınları Shtëpiake të Dëshpëruara Turkey
Kurt Seyit ve Şura Kurti dhe Shura Turkey
Kara Para Aşk Diamante dhe Dashuri Turkey
Amor à Vida Duaje Jetën Brazil
Diriliş: Ertuğrul Ertugrul Turkey
Saraswatichandra Sarasvatiçandra India
Paramparça Fate të Kryqëzuara Turkey
Kaderimin Yazıldığı Gün Një Pjesë e Imja Turkey
Maral Maral Turkey
Iss Pyaar Ko Kya Naam Doon? Si Ta Quaj Këtë Dashuri? India
İntikam Hakmarrje Turkey
Anne Nënë Turkey
Cesur ve Güzel Xhesuri dhe e Bukura Turkey
Muhteşem Yüzyıl: Kösem Sulltanesha Kosem Turkey
İçerde I Infiltruari Turkey

See also[edit]

References[edit]

External links[edit]