Jump to content

User talk:Radomil/Archive 1

Page contents not supported in other languages.
From Wikipedia, the free encyclopedia

Hello there Radomil welcome to Wikipedia! For pointers (if you don’t got to them yet, you can have a look in: Wikipedia:How does one edit a page, the manual of style and Wikipedia:Help or add a question to the Village pump or my talk page. Cheers, Muriel Gottrop

  • An adenda: tipically, wiki articles are more than an external link. I believe there is something on universities in Wikipedia:WikiProject

Hi and welcome. Please write in complete sentances here. Cheers, -- Infrogmation 16:18, 2 Dec 2003 (UTC)

Szablon

[edit]

Czesc, wstawiles herb do szablonu Poznan - moze jednak przywrocic flage by pasowala stylem do innych? patrz: Templates--Emax 11:25, 1 Dec 2004 (UTC)

Article Licensing

[edit]

Hi, I've started a drive to get users to multi-license all of their contributions that they've made to either (1) all U.S. state, county, and city articles or (2) all articles, using the Creative Commons Attribution-Share Alike (CC-by-sa) v1.0 and v2.0 Licenses or into the public domain if they prefer. The CC-by-sa license is a true free documentation license that is similar to Wikipedia's license, the GFDL, but it allows other projects, such as WikiTravel, to use our articles. Since you are among the top 2000 Wikipedians by edits, I was wondering if you would be willing to multi-license all of your contributions or at minimum those on the geographic articles. Over 90% of people asked have agreed. For More Information:

To allow us to track those users who muli-license their contributions, many users copy and paste the "{{DualLicenseWithCC-BySA-Dual}}" template into their user page, but there are other options at Template messages/User namespace. The following examples could also copied and pasted into your user page:

Option 1
I agree to [[Wikipedia:Multi-licensing|multi-license]] all my contributions, with the exception of my user pages, as described below:
{{DualLicenseWithCC-BySA-Dual}}

OR

Option 2
I agree to [[Wikipedia:Multi-licensing|multi-license]] all my contributions to any [[U.S. state]], county, or city article as described below:
{{DualLicenseWithCC-BySA-Dual}}

Or if you wanted to place your work into the public domain, you could replace "{{DualLicenseWithCC-BySA-Dual}}" with "{{MultiLicensePD}}". If you only prefer using the GFDL, I would like to know that too. Please let me know what you think at my talk page. It's important to know either way so no one keeps asking. -- Ram-Man (comment| talk)

Medical Academy of Bialystok & Medical Academy of Wroclaw

[edit]

Czemu chcesz kasować poprawne rediry z alternatywnych wersji nazwy? [[User:Halibutt|Halibutt]] 18:32, Dec 16, 2004 (UTC)

No tak, ale najbardziej naturalnym tłumaczeniem, nawet dla kogoś kto polszczyzny ni w ząb nie pojmuje, nadal jest Academy. Dlaczego kasować redira z Academy do University?Co komu szkodzą rediry? [[User:Halibutt|Halibutt]] 10:14, Dec 17, 2004 (UTC)
Nie zrozumieliśmy się. Ja doskonale rozumiem problemy z Politechniką, Politechnics, Academy i Akademią. Tego mi tłumaczyć nie trzeba. Natomiast - jest to na tyle częsty problem (nie powiem że błąd, bo to, że Academy może się z czymś innym kojarzyć jeszcze nie znaczy że nie ma też drugiego znaczenia, takiego jak w Polsce), że redirect jest tu konieczny.
Choćby dlatego, że wszystkie moje artykuły o politechnikach zaczynałem na stronie z "niepoprawną" nazwą by potem całość przenieść do "University of Technology" - szybsze to niż robienie redira. Dzięki wykasowaniu redirectów nie tylko wpisanie nazwy w wyszukiwarce nic nie da, ale też ktoś-kiedyś może nieświadomie dublować pracę już wykonaną.
Dla porównania: odwieczny problem z nazwiskiem Piłsudskiego. Zaraz po pierwszej wojnie używano też formy "Piłsudzki", a obecnie dość popularne są też błędne formy "Piłsucki" czy "Piłsutski". Oczywiście artykułów pod takimi nazwami umieszczać nie należy, ale redirect - czemu nie? Redirect nie utrwala niczego, wręcz przeciwnie: pokazuje że poprawna nazwa jest inna. [[User:Halibutt|Halibutt]] 11:14, Dec 17, 2004 (UTC)

Historyczne fakty

[edit]

Dlaczego usuasz historyczne fakty? [...] Why are You deleting historical facts? [...] Greetings Radomil 20:06, 28 Dec 2004 (UTC)

Co masz na myśli? What do you mean? Grand Duke of Poznan 12:27, 29 Dec 2004 (UTC)

Mi się to wydaje oczywiste, że nazwa WKP była używana do 1918 roku, aczkolwiek pruska administracja preferowała nazwę Prowincja Poznańska. Grand Duke of Poznan 21:27, 29 Dec 2004 (UTC)

Ale jeżeli masz wątpliwości to proszę kilka faktów:

  • ludzie zakładający towarzystwa w 1841 i 1861 uważali że są mieszkańcami W.K.P. i że ta nazwa powinna być w nazwie stowarzyszenia:
  • współczesni polscy historycy uważąją, że nazwa W.K.P stosuje się do całego okresu 1918-1918, np.
    • Witold Jakóbczyk, Przetrwać nad Wartą 1815-1914. Dzieje narodu i państwa polskiego, vol. III-55, Krajowa Agencja Wydawnicza, Warszawa 1989 uzywa dość częstwo kazwy WKP do roznych okresów, np. na tylnej pkładce nazwa: Rozmieszczenie polskich organizacji w miastach Wielkiego Księstwa Poznańskiego około 1900
    • praca zbiorowa, Encyklopedia Historii Gospodarczej Polski, ma artukuł na temat WKP, tekst i mapa poświęcony okresowi 1815-1918

Wydaje mi się, że całe nieporozumienie wynika z przenoszenia współczesnych uwarunkowań do XIX wieku i rozumowania, że albo WKP albo Prowincja. Tymczasem w XIX wieku ścerały się dwa porządki: stary feudalny: Hohenzolernowie byli cały czas panami wielkiego księstwa, i nowego porządku jednolitej administracji.

Podobnie w tym okresie istniała Prowincja Pomorska (nowy porządek) i na tym samym terenie istniała Księstwa pomorskie, kaszubskie i wendyjskie (stary porządek). Pozdrowienia. Grand Duke of Poznan 21:39, 29 Dec 2004 (UTC)

--

A ja mam właśnie przed sobą reklamę Dziennika Poznańskiego z 1909 w której stoi jak byk: Wielkie Księstwo Poznańskie oraz Poradnik gospodarski, Pismo tygodniowe. Organ Kółek rolniczych w Wielkim Księstwie Poznańskim. Rocznik XI, 1900

Więc trzymajmy się nazewnictwa, które było używane w epoce i jest uzywane obecnie. W pewnych okresach nazwa Polska nie była uzywane w żadnych oficjalnych dokumentach, ale z tego powodu nie będziemy chyba utrzymywac, że jej w tym okresie nie było. Nieprawdaż. Grand Duke of Poznan 22:06, 29 Dec 2004 (UTC)

Polish Wikipedians' notice board

[edit]

zapraszam.--Witkacy 13:32, 1 Jun 2005 (UTC)

pl a en

[edit]

Wiesz, en wiki też można wiele zarzucić, ale przynajmniej są tu instrumenta obrony przed nadużyciami. Halibutt 18:44, Jun 13, 2005 (UTC)

pl:Wiki

[edit]

Muszę przyznać, że lepiej i obiektywniej to ująłeś niż ja, ale NPOV jest gdzieś między nami (choć bliżej ciebie) :) Pozdrawiam! Vuvar1 20:43, 20 Jun 2005 (UTC)

Hlond

[edit]

Czmu go przeniosłeś? Czy mógłbyś go przenieść spowrotem? Halibutt 13:30, Jun 23, 2005 (UTC)

Tak już się jakoś w Europie przyjęło (w późnym średniowieczu), że tytuł kardynalski przykleja się do nazwiska, na tej samej zasadzie co w niektórych krajach patronimiki. Urodził się jako August Hlond, ale gdy został kardynałem (a za to jest znany, nie za to że się urodził), jego nazwisko zaczęło brzmieć August kardynał Hlond. Ta tradycja obowiązuje nie tylko w krajach anglojęzycznych, ale i w Polszcze.
Jeśli tak Cię mierzi tytulatura, to przenieś też wszystkich innych z List of cardinals i Category:Cardinals. Do przeniesienia czekają też Otto von Bismarck (do Otto Bismarck), większość z Category:German nobility, Charles de Gaulle (do Charles Gaulle), większość pozostałych francuskich możnych z "de" w nazwisku i wiele, wiele innych... Przenieś też całą szlachtę angielską pod "właściwe" tytuły, na przykład Bernard Law Montgomery, 1st Viscount Montgomery of Alamein do Bernard Law, w ogóle wszystkich z Category:Viscounts in the Peerage of the United Kingdom, Category:Knights of the Garter, Category:Earls in the Peerage of the United Kingdom, trzeba też "naprawić" wszystkie nazwiska z Category:Spanish nobility (pozbawić ich tych pańskich "de"!), José Antonio Primo de Rivera przenieść do José Primo - i tak dalej...
Choć z drugiej strony... chyba łatwiej będzie jeśli po prostu naprawisz co zrobiłeś. Halibutt 14:30, Jun 23, 2005 (UTC)
Nie obracaj kota ogonem, jeśli łaska. Co do polskiej szlachty utarło się, że nie używamy tytulatury. Jako że w polskiej tradycji nie ma odpowiedników kardynała, von, de czy of, wystarczają same nazwiska (zazwyczaj zawierające już polskie ski czy cki). Z kardynałami konwencja jest inna. Jeśli chcesz ją zmieniać - zapraszam do Village Pump albo do dyskusji na Talk:Cardinal (Catholicism). Zapraszam też do zapoznania się z Cardinal_(Catholicism)#Other_privileges. Halibutt 14:52, Jun 23, 2005 (UTC)

Aha, jest też stare, dobre {{move|XXX}}Halibutt

A co ja niby robię? :) Halibutt 15:12, Jun 23, 2005 (UTC)

anti-Polonism

[edit]

I've made some minor changes to this article, copyediting and separating the population and cultural bits. Could you check that I haven't changed the meaning, because I wasn't totally sure what the 5th European survey bit meant, thanks, jimfbleak 10:22, 1 October 2005 (UTC)[reply]

Iryda

[edit]

Co jednak nie zmienia faktu, że Irydy są obecnie bardzo awaryjne. Pod hasłem "obecnie" rozumiem ostatnie 15-20 lat. Mój znajomy właśnie wtedy służył w Dęblinie i już wtedy wiele z tych maszyn było na stanie tylko w papierach. Obecnie postarzały się o kolejnych kilka lat i katastrof jakby więcej... Halibutt 22:02, 15 October 2005 (UTC)[reply]

Dear Radomił,

The List of country names in various languages, List of European regions with alternative names, List of European cities with alternative names, List of European rivers with alternative names, and others, have come under attack by a certain Mikka, who, having just stumbled into all these lists, having found them of little use to himself, and having repeatedly ridiculed them and their users, has then promptly filed a petition to delete the lists in question.

Please cast your vote to keep these valuable, informative, and indeed fascinating lists at Wikipedia:Articles for deletion/List of country names in various languages.

Thanks! Pasquale 17:10, 2 November 2005 (UTC)[reply]

Pomyslalem, ze cie to zainteresuje. --Piotr Konieczny aka Prokonsul Piotrus Talk 22:25, 16 November 2005 (UTC)[reply]

Thanks. WikiThanks.
Thanks. WikiThanks.
I would like to express my thanks to all the people who took part in my (failed) RfA voting. I was both surprised and delighted about the amount of support votes and all the kind words! I was also surprised by the amount of people who stated clearly that they do care, be it by voting in for or against my candidacy. That's what Wiki community is about and I'm really pleased to see that it works.
As my RfA voting failed with 71% support, I don't plan to reapply for adminship any more. However, I hope I might still be of some help to the community. Cheers! Halibutt 05:10, 29 November 2005 (UTC)[reply]

the specific term Ruthenia

[edit]

It is impossible to apply the term Ruthenia recklessly.

Ruthenia is a specific English term which was applied only to the western Russian princedoms of the ancient Rus', since the Tatar-Mongolian invasion (later western Ukraine). It is impossible to apply this term in relation to east Ukraine, northern and northeast Russian princedoms, to the Moscow state.

The Name of the Ancient Russia is Rus'. (Adjective is Russian) Rus' is medieval state. All Russians named own country "Rus" until 17 centuries. Muscovy was named by Russians as Rus' too. Russia (Rossija) is the name of Russian State from the 18th century only. Modern Russia is the successor of medieval Rus', as well as Ukraine. (The modern England is the successor of medieval Anglo-Saxon kingdom too :) Modern Russian language and Russian culture is successors of the language and culture of medieval Russia. The Tsar dynasty of Russia began in medieval Rus (Rurik of Novgorod). The medieval epos of Rus (bylinas of the Kiev cycle) was kept only in northern territories of Russia. The most part of territory of medieval Rus is territory of modern Russia. Novgorod, Vladimir, Ryazan, Suzdal, Tver were the big cities of medieval Rus' and cities of modern Russia also.


Ben-Velvel 22:59, 3 December 2005 (UTC)[reply]

Wielkopolka Uprising

[edit]

Radomił, I assume you're referring to my adding a date to the 20th century uprising? I didn't read the talk page, but I did consider the issue. I agree that the 20th century uprising is the most famous, but my solution (adding dates to all the uprisings and creating a disambig at Wielkopolska Uprising) seemed more elegant than adding dates to four of them, one without a date, and a disambig at Wielkopolska Uprisings. However, if you still prefer the original setup, then I suppose we can change it back. Appleseed (Talk) 21:20, 1 February 2006 (UTC)[reply]

In reference to the merge of Mil Mi-3 and PZL W-3 Sokół

[edit]

Then it is not true that Mil Mi-3 is an early code name for Swidnik PZL W-3 Sokół (Falcon) also known as the Anakonda helicopter? I mean that is what someone wrote in that article... If it is an early code we could just mention that and delete Mil Mi-3. I did, put that there were no sources, at least in English. --Francisco Valverde 17:59, 21 April 2006 (UTC)[reply]

    • Yes, thanks. I have edited a bit more. I hope you agree. The only problem is that, afterwards I follow the links, in the case of the heavier version of the Mil Mi-1 and the heavier and larger Mil Mi-2 but we are not told much (nothing) about any of the various Mil Mi-3. So in the end, one doesn't learn much about what was a Mil Mi-3, any of them. Perhaps you could contribute to it...? Anyway. Good work! --Francisco Valverde 16:19, 22 April 2006 (UTC)[reply]

Pope Stephen IX (or X)

[edit]

Hi,

I read what you wrote on Talk:Władysław II Jagiełło about the attempt to rename the page into Wladyslaw II/V of Poland, Jogaila of Lithuania, and I agree totally with you. I think as rule there can't be more than one variant of a name in the title of an article. If more than one variant is possible, the title must chose only one and the others must be explained in the text itself and redirects must be used from alternative titles. If such alternative titles were admitted in the article's title itself, then we'd have to rename, for examples, Stepanakert into Stepanakert/Xankəndi, Tighina into Tighina/Bender/Bendery or 2003 invasion of Iraq into 2003 invasion/liberation of Iraq...

I am myself implicated in a very long and endless debate which is, I think, similar to this one. It's about the need to rename the article Pope Stephen X into Pope Stephen IX, and so on until Pope Stephen III into Pope Stephen II. The historical reasons of this naming problem are detailed in Pope-elect Stephen. Those historical facts are not the matter of the debate. Everybody agrees on those facts. The problem is some users want to rename Pope Stephen X into Pope Stephen IX (or X), which is an absurdity because of the same reasons as above.

I've launched this debate on 19 February and it is endless because it seems to interest very few people and it's impossible to reach a majority. I'm now prospecting for other people who would share my opinion on the matter. If you think you have something to say about this, I would be very glad if you did on Talk:Pope_Stephen_X. I thank you in advance.

Švitrigaila 00:27, 8 May 2006 (UTC)[reply]

Mi-2

[edit]

Please, help with guarding Mi-2 article from movments of User:Corran.pl. Thx Radomil talk 18:19, 28 May 2006 (UTC)

I don't think it matters. You end up on the same page whether you go to Mi Mi-2 or PZL Mi-2. A redirect puts very little load on the Wikipedia servers unlike the edits which are quite resource-intensive. Just leave it be. Since it's not vandalism but an edit dispute, if it really bothers you, you should follow the procedure in Wikipedia:Resolving disputes. Sorry for the apathy but Corran is obstinant and it's just not worth my effort or time to fight him/her. - Emt147 Burninate! 18:26, 28 May 2006 (UTC)[reply]

Leave Mi-2 in it's place. Radomil talk 23:05, 27 May 2006 (UTC)[reply]

No, you leave it on its place. The right designation is PZL Mi-2, accept it. And may I ask why have you deleted 2/3 of Mi-2 article?
Widze po innych komentach że często usuwasz artykuły innych. Nazwa Mil Mi-2 jest poprawna dla Mi-2 wyprodukowanych pod Moskwą, nazwa PZL dla Mi-2 wyprodukowanych w Świdniku, do pierwszego przypadku zaliczają się 2 prototypy, do drugiego ponad 5200 seryjnych śmigłowców, hmm... które oznaczenie jest bardziej reprezentatywne?
Tacy ludzie kładą cień na wiki, rozbudowałem artykuł, wrzuciłem zrobione przeze mnie zdjęcia a ty to kasujesz.
Jak byś dalej miał ochotę się bawić w kasowanie ja mam czas. corran.pl

It's situation like with Yak-52 or An-2 Most of machines were buildin Romania and Poland, but according to Wikipedia's naming conventon those machines are named Yakovlev and antonov not IAR or PZL. Even Mi-2, look at "whats links here" in Mi-2 article. Most of pages are for "Mil Mi-2". Do not push Your POV. Radomil talk 20:44, 28 May 2006 (UTC)[reply]

Designation before the name of aircraft refers to factory where it was made so we have Mil Mi-8, PZL W-3, Areo L-39 etc. I agree that if some aircraft was made in many factories it's article name should refer to original name (but still all An-2 made in PZL Mielec are PZL An-2).
But situation with Mi-2 is different, all production Mi-2s were made in one, and only factory - PZL Świdnik, so if some one saw Mi-2 in 99,99% probability it was PZL Mi-2, and thats why PZL Mi-2 is right name for this article.
Remember that all upgrades, all armed variant (like Mi-2URP, Mi-2URN), all modernizations (PZL Mi-2 plus, PZL Kania) were made in PZL Świdnik. corran.pl talk

PZL Mi-2 -> Mil Mi-2

[edit]

Hello Radomil, I noticed you tried to move PZL Mi-2 to Mil Mi-2. Please note that cut-and-paste moves should almost never be done, as they cause the history of the page to be lost. Please post a request at Wikipedia:Requested moves, and an administrator should be able to perform a history merge for you. Thanks, and happy editing, Tangotango 06:22, 30 May 2006 (UTC)[reply]

Okay, but you should still list it on Wikipedia:Requested moves, where other editors can discuss the move and decide on a community consensus. You might also like to use the Template:Move template to show that a discussion is taking place there. Cheers, Tangotango 06:33, 30 May 2006 (UTC)[reply]
Sure, I will. Can you just give me a short reason why Corran.pl wants the page Mil Mi-2 moved to PZL Mi-2? I'm not familiar with the subject matter, I'm afraid, and the reason is required to post an entry on Wikipedia:Requested moves. (Note that posting on Requested moves doesn't mean it will be moved automatically. It's just a notice to all Wikipedians that someone wants a page moved.) -- Tangotango 06:43, 30 May 2006 (UTC)[reply]
I've added the template to Talk:Mil Mi-2 and an entry to Requested moves. Please discuss the move with your fellow editors at the Talk:Mil Mi-2, under the Requested move section. Cheers, Tangotango 06:52, 30 May 2006 (UTC)[reply]

A few things, seeing as you are the primary contributor to the article: 1, I moved the article to the new name, as the old one violated the English Language Naming Conventions. 2, I clarified some information in the main body of text, to remove the ambient Polish Point of View, and had some historical context from the German-side. 3, I am seriously considering outright deletion of the timeline - it does not fit in the overall feeling of an encyclopedia, and it is riddled with English spelling and grammar mistakes; it is painful, and occassionally impossible, to understand what is written there.

Ameise -- chat 18:33, 31 May 2006 (UTC)[reply]

  • I have Polish and German descent, most of my family coming from Southwestern Germany, modern North-Eastern Germany (Brandenburg), or Danzig for the German-side, and somewhere in East Prussia for the Polish side.
  • The Revolution soured relations between the Poles and Germans, giving Hitler fodder later on. It is more of a vague reference, but it all builds up. A lot of Nationalists (not just Nazis) would have related losing Provinz Posen to losing Reichsprovinz Lothringen-Elsaß.
  • Anyways, I still believ deleting the timeline itself, or just summarizing it, would be a good idea. Ameise -- chat 19:11, 31 May 2006 (UTC)[reply]


[edit]
Hello Radomil/Archive 1! Thank you for your contributions related to Poland. You may be interested in visiting Portal:Poland/Poland-related Wikipedia notice board, joining our discussions and sharing your creations with us.

--Piotr Konieczny aka Prokonsul Piotrus Talk 16:02, 14 June 2006 (UTC)[reply]

Image sizes

[edit]

Hi, I've just seen your edits on pics sizes on MiG-15, MiG-17 and Mi-8. I think (and I have been recently reminded) that it's better to leave picture size unspecified in the image thumb section except when absolutely necessary for the article layout. That way your prefered thumbnail image size is used (see "my preferences"). --Victor12 19:28, 7 July 2006 (UTC)[reply]

Not all edits are minor

[edit]

See Help:Minor edit and try not to mark all of your edits as minor :) -- Piotr Konieczny aka Prokonsul Piotrus | talk  22:42, 28 July 2006 (UTC)[reply]

Excellent work! Are you from Poznań? I made some minor formatting changes, did a spellcheck (mozilla is great for that), and will submit it to DYK now. If you could add references, external links and possibly some pictures, it would be an even better ad for the castle :) !-- Piotr Konieczny aka Prokonsul Piotrus | talk  21:13, 13 September 2006 (UTC)[reply]

Thank you for the Polish translation --Cat out 07:38, 21 September 2006 (UTC)[reply]

Don't bother, buddy. Polish medical students or rather their imaginative pretenders speak any language possible on this planet but Latin. Just pray for not having had to depend on them or on their mamas when you got sick while travelling to that God blessed country. Greg park avenue 18:37, 17 October 2006 (UTC)[reply]

Looking forward to med consultation

[edit]

Hi Radomil, I saw you're a medical student and I need some professional advise regarding cancer - for academic purposes only, if you don't mind and find some time to scan my website: http://www.alovestory.net/92.html Just click on 74.html and proceed to "Author's note". You can skip the story but I recommend to take a look at that text too just to get the general idea. Any comments even the negative ones would be greatly appreciated. Give my love to your Mama and the rest of the dwellers of the City of Poznan I'm missing since years Greg park avenue 03:50, 7 October 2006 (UTC)[reply]

So much for medical advise. I recommend to change the faculty for pharmaceuticals. Greg park avenue 18:40, 17 October 2006 (UTC)[reply]
OK, please, disregard the above comments and let me paste your message below. This way we've got all the talk in one place, which makes more sense to me and to anyone I guess:
Well, sory that I'm anserwing so late, but I had some job to do.
Most of ammonium in human organism comes from degradation of most of aminoacids (exactly in α position), exept lysine, threonine, proline and hydroxyproline. Im process called transamination - moving α-amino groups from aminoacid to α-ketoglutarate by enzymes ALAT or AspAT. Then L-glutamate (created after joining α-ketoglutarate and α-amino groups) is transported to liver, where another enzyme - glutamate dehydrogenase, transforms α-amino group to ammonium, which enters to urea cycle. In human organism ammonium is only transformed to urea.
As for depression, critical point is not adrenaline but serotonin. Also depression it self is not cause of neoplasia. It is rather co-factor that make easier to development of neoplasia casused by depression of immune system.
And as for simillarity of symtomatology of neoplasm and postradiation disease, I'm not revelant in here because my job is to find differences between them ;) I've also wanted to point, that leukemia is type of cancer (in Polish equivalent of cancer is nowotwór złośliwy, English equivalent of our rak is carcinoma).
Well for now thats all :) Radomil talk 22:39, 11 October 2006 (UTC)
I'll be back in a couple of days. Thank you and sorry for being sarcastic. Greg park avenue 04:19, 15 November 2006 (UTC)[reply]


So, the key factor here would be the enzyme Glutamate dehydrogenase, because ALAT transforms ammonia to urea only, which area is not of special interest to us, while AspAT is associated with liver damage (E-coli), or at least that's what wikipedia says. But this is a secondary enzyme according to your consult. So there must be something missing here, since ammonium is normally present in bloodstream. Here is an abstract from The New American Medical Dictionary and Health Manual:
Ammonium (NH4) - It exists only in combination. It is normally present in small quantities in the blood. When present in excessive quantities it can cause ammonia intoxication. In combination with other chemicals such as acetate, arsenate, benzonate, bromide, carbonate, chloride, mandelate, etc., it has numerous medicinal uses.
I found three more enzymes which eliminate ammonia from amino acids:
Dihydroxyphenylalanine ammonia-lyase (EC:4.3.1.11)
Details: ExPASy, BRENDA, DBGET, PubMed, IntEnz, GO
Reaction: 3,4-dihydroxy-L-phenylalanine = trans-caffeate + NH(3)
Phenylalanine/histidine ammonia-lyase
Details: InterPro IPR001106
Abstract: Phenylalanine ammonia-lyase ( EC:4.3.1.5 ) (PAL) is a key enzyme of plant and fungi phenylpropanoid metabolism, involved in the biosynthesis of a wide variety of secondary metabolites such as flavanoids, furanocoumarin phytoalexins and cell wall components. These compounds are important for normal growth and in responses to environmental stress.
The family also includes histidine ammonia-lyase ( EC:4.3.1.3 ) (histidase) that catalyzes the first step in histidine degradation, the removal of an ammonia group from histidine to produce urocanic acid.
The first one is associated directly with series of compounds called catecholamines, which include adrenaline, and are derived from dihydroxyphenylalanine, but unfortunately there are no medical publications about this enzyme. The only literature I found deals with plants. The same you can say about the second enzyme. But the thitd one is the common enzyme found in humans. And there is an obvious similarity between the second one and third one. Both are responsible for normal growth and in response to environmental stress.
And don't worry about differences betweeen radiation poisoning and carcicoma. External radiation poisons tissue all over the body, while carcicoma only the particular cells, so there must be a difference.
And why you medical guys don't look into blood? Cancer can travel from one part of the body to the other, and the only means of transportation is here the blood stream. Why not check it out how blood of cancer patient differs from healthy person. I would start with testing for ammonia/ammonium content. Major hospitals should have mass spectrometers, so all you need to do is take a sample from lets say ten patients, fill in the order and send it to the lab. Greg park avenue 19:21, 18 December 2006 (UTC)[reply]
Carcinogenesis to tutaj nic innego jak odmiana cold fusion - asystowana chemicznie reakcja nuklearna. Chemicznie lub raczej elektrochemicznie w cyklu zamknietym, w ktorym reakcja chemiczna zachodzaca na anodzie jest odwracalna na katodzie lub na odwrot. W przypadku zwiazkow cyny wyglada to tak: Sn(II)Y(2) ↔ Sn(IV)Y(4), gdzie Y jest dowolnym halogenem. Polega to w zasadzie na zmianie wartosciowosci cyny i reakcja ta moze zachodzic w nieskonczonosc az do wyczerpania sie paliwa, ktorym jest tutaj dany izotop cyny - az do przejscia w antymon. Przerwac ja moze dopiero ion ammonium NH(4)+ zgodnie ze wzorem: SnY(2) + 2NH(4)OH → SnO.nH(2)O + 2NH(4)Y.
Nie bardzo jednak rozumiem co to znaczy, ze nalezy zwalczac symptomy choroby a nie przyczyne, ktora ja wywoluje. Chodzi o leczenie prewencyjne jak przy wirusach? W raku zadnych wirusow nie ma lub przynajmniej ja nic o nich nie slyszalem. Greg park avenue 20:54, 3 January 2007 (UTC)[reply]

Mutacja czy transmutacja (cold fusion), komu zalezy jak to sie nazywa? Nie wiesz co ja wywoluje (carcinogenesis) i takze malo kto wie co wywoluje cold fusion. Wiadomo tylko, ze przy cold fusion wydziela sie wiecej energii niz jest to mozliwe do otrzymania droga chemiczna. Pozostaje wiec wlasciwie tylko droga nuklearna. Ale sceptycy, ktorych jest wiekszosc, powatpiewaja nawet w jej istnienie. Podobnie jest z rakiem. Jedynie w Niemczech tych twardoglowych sceptykow wsrod onkologow jest najmniej, tylko 19 na 20 (swiatowy rekord), ktorzy trzymaja sie utartych stereotypow jak dyrektor zakladu w dawnym PRLu klamki partyjnej. Ponoc znasz niemiecki, wiec przytaczam tu opinie reprezentacji tej pozostalej 1/20, ktora moim zdaniem zasluguje na uwage - ze Sterna - http://www.stern.de:

„Krebsmedikamente mit fraglicher Wirksamkeit“ (1984). Besprechungen K.H. Gebhardt und K.K. Windstosser

„Der gute Arzt darf nicht den Fehler begehen, die Fragen nach alternativen Therapiemöglichkeiten leichtfertig vom Tisch zu wischen. Solches Verhalten ist schlicht menschenverachtend, gehört aber leider zum onkologischen Alltag.“

„Die Schulmedizin braucht keine Alternativmedizin.“

„Naturheilkunde ist Protest, Protest gegen das gnadenlose, unabwendbare Krebsschicksal. Der Krebskranke entwickelt Aggressionen dagegen und überträgt diese auf die gnadenlose Medizin.“

PROFESSOR DR. GERD A. NAGEL, FREIBURG

Niestety, ale w innych krajach, miedzy innymi w Polsce i w USA, ten odsetek myslacych niestereotypowo onkologow, internistow, praktykujacych lekarzy i innych zwiazanych z medycyna osob, jest jeszcze mniejszy, prawie 0%. Wyjatkiem jest niejaki Stanislaw Burzynski, polski lekarz z Teksasu, ktory opracowal niekonwencjonalna metode leczenia raka - alternative healing - i wyprodukowal dosc skutecznee dzialajace lekarstwo na raka na podstawie starej recepty indianskiej - antineoplastons. FDA, po dokladnym zbadaniu leku, wycofalo pozwolenie na jego produkcje, poniewaz jak sie okazalo, jednym ze skladnikow byla uryna (mocz). Skandal nad skandale, ale co to kogo obchodzi z czego lek jest zrobiony, jesli dziala i jest skuteczny? Mocz zawiera amoniak w stosunku wagowym do wody srednio 1:10,000. Troche malo, ale moze ta sztuczke z amoniakiem warto byloby wyprobowac? Chyba to lepsze niz ta jalowa dyskusja i dochodzenie kto ma racje a kto jej nie ma. Pozdrowienia, pozdrowienia. Greg park avenue 03:32, 19 January 2007 (UTC)[reply]

Polish history articles

[edit]

Hi! Thanks a lot for your help in Przemysł I of Greater Poland! I've this thing to ask you, if you've time... I've recently expanded a bit some articles here about Piast dukes of the 13th century. However, I'm translating them from the French wikipedia, the articles there being probably a translation from Polish originals, so I can't imagine how many mistakes have been created the process. Could you help, just checking the originals and see what is wrong in the English ones, or maybe clarify some obscure passages? The articles are the following:

Bye, thanks in advance and good work. --Attilios 14:24, 1 December 2006 (UTC)[reply]

Thanks for the intervention... if pitifully you've time, I've just edited also Bolesław II of Poland. Bye and thanks again. --Attilios 22:01, 2 December 2006 (UTC)[reply]

Bambrzy

[edit]

Uprzejmie proszę o podanie źródła, że wszyscy Bambrzy wywodzą sie z okolic Bambergi. Xx236 12:58, 8 December 2006 (UTC)[reply]

Würzburg nie jest w okolicach Bambergu.

Cytowane źródła są raczej popularne, czekam na poważniejsze. Xx236 13:49, 8 December 2006 (UTC)[reply]

http://www.igipz.pan.pl/ksig/monografia5.pdf Würzburg Jeżeli jestem źle poinformowany, to w utytułowanym towarzystwie. Xx236 14:08, 8 December 2006 (UTC)[reply]

W książce p. profesor znalazłem potwierdzenie - część Bambrów nie pochodzi z okolic Bambergu. Xx236 12:11, 11 December 2006 (UTC)[reply]

Renaissance Architecture

[edit]

Hi Radomil!

I'm the person who has just done a whole lot of editting to the Renaissance architecture page. I'm still working on it.

One of the things that I have been doing is making new pages for

  • Spanish Renaissance Architecture
  • French Renaissance architecture

etc etc etc. Because one can write a book about every country.

However, in Renaissance architectutre one country led the way- Italy. So much space has been given to the architects who brought about the Renaissance in architecture. OK?

All the other countries have been made down to about ten lines with a direction like

Now, all the info that you dropped into the article was already there on Wikipedia. When this situation exists, you don't pick up all the info and transfer it. You should write a little summary. If you return to Renaissance architecture you will see what I have done. So now, Poland has about the same space as the other countries. --Amandajm 08:44, 12 December 2006 (UTC)[reply]

Hi Radomil!

Thank you for getting back to me! I checked out the articles to which you directed me. It seems work well! It is a pity that I only read English! What a wonderful building that Town Hall in Poznan is! I wish that I could travel more in Europe, but unfortunately I am on the other side of the world. Could you please check out the summary that I have left on the Renaissance architecture page to make sure that the points that I have left behind are the most important ones. I tried to make it about the same length as the others. Many countries have not been written yet. All those bits are added by people with local knowledge. No-one has written about Germany, Austria etc yet. Perhaps I will have to dig further into my library. --Amandajm 12:29, 12 December 2006 (UTC)[reply]

Angieski poprawie, możesz dodać źródła? Będzie z tego dobry DYK.-- Piotr Konieczny aka Prokonsul Piotrus | talk  22:45, 4 April 2007 (UTC)[reply]

Jasne, targi poprawione. Obydwa artykuly powinny zostac jeszcze przeczesane przez native speakerow jak beda na DYKu :) -- Piotr Konieczny aka Prokonsul Piotrus | talk  04:40, 7 April 2007 (UTC)[reply]

Imperial Castle in Poznań

[edit]
Updated DYK query On 8 April, 2007, Did you know? was updated with a fact from the article Imperial Castle in Poznań, which you created or substantially expanded. If you know of another interesting fact from a recently created article, then please suggest it on the "Did you know?" talk page.

--howcheng {chat} 16:24, 8 April 2007 (UTC)[reply]

Poznań International Fair

[edit]
Updated DYK query On 10 April, 2007, Did you know? was updated with a fact from the article Poznań International Fair, which you created or substantially expanded. If you know of another interesting fact from a recently created article, then please suggest it on the "Did you know?" talk page.

--howcheng {chat} 06:12, 10 April 2007 (UTC)[reply]

Odznaczenia

[edit]

Radku (mozna tak?), a skad wytrzasnales te zmiany do kolejnosci polskich odznaczen? Dobrze by bylo by listy na pl i en wiki byly identyczne... jest o tym dyskusja na WP:PWNB.-- Piotr Konieczny aka Prokonsul Piotrus | talk  03:40, 15 April 2007 (UTC)[reply]

"Jesteś pewien, że wszystkie medale "historyczne" są historyczne?" Nie jetem. Ale warto zapytac sie na WP:PWNB o to...-- Piotr Konieczny aka Prokonsul Piotrus | talk  07:29, 22 April 2007 (UTC)[reply]