2003–04 UEFA Cup

From Wikipedia, the free encyclopedia
  (Redirected from UEFA Cup 2003–04)
Jump to: navigation, search
2003–04 UEFA Cup
Ullevi
Ullevi, Gothenburg hosted the final.
Tournament details
Dates 12 August 2003 – 19 May 2004
Teams 145 (from UEFA confederations)
Final positions
Champions Spain Valencia (1st title)
Runners-up France Marseille
Tournament statistics
Matches played 287
Top scorer(s) Brazil Sonny Anderson
Ivory Coast Didier Drogba
Serbia Mateja Kežman
England Alan Shearer
(6 goals)

The 2003–04 UEFA Cup was won by Valencia in the final against Marseille. It wrapped up a league and UEFA Cup double for Valencia.

Qualifying round[edit]

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
AIK Sweden 1–0 Iceland Fylkir 1–0 0–0
Vllaznia Shkodër Albania 0–6 Scotland Dundee 0–2 0–4
Levadia Estonia 3–6 Croatia Varteks 1–3 2–3
Esbjerg Denmark 9–1 Andorra FC Santa Coloma 5–0 4–1
Željezničar Sarajevo Bosnia and Herzegovina 4–1 Cyprus Anorthosis 1–0 3–1
Hapoel Tel Aviv Israel 3–2 Armenia Banants 1–1 2–1
Brøndby Denmark 5–0 Belarus Dinamo Minsk 3–0 2–0
Malmö Sweden 6–0 Northern Ireland Portadown 4–0 2–0
Dinamo București Romania 6–3 Latvia Liepājas Metalurgs 5–2 1–1
Valletta Malta 0–4 Switzerland Neuchâtel Xamax 0–2 0–2
Kärnten Austria 3–2 Iceland Grindavík 2–1 1–1
Viktoria Žižkov Czech Republic 6–1 Kazakhstan Zhenis 3–0 3–1
FK Sarajevo Bosnia and Herzegovina 1–4 Serbia and Montenegro Sartid 1–1 0–3
APOEL Cyprus 5–1 Republic of Ireland Derry City 2–1 3–0
Litex Lovech Bulgaria 0–2 Moldova Zimbru Chişinău 0–0 0–2
Neman Grodno Belarus 1–1 (a) Romania Steaua București 1–1 0–0
Eztella Ettelbruck Luxembourg 1–9 Croatia Kamen Ingrad 1–2 0–7
Manchester City England 7–0 Wales Total Network Solutions 5–0 2–0
Molde Norway 6–0 Faroe Islands KÍ Klaksvík 2–0 4–0
Odense Denmark 4–1 Estonia TVMK 1–1 3–0
Ventspils Latvia (a) 3–3 Poland Wisła Płock 1–1 2–2
MyPa Finland 5–4 Switzerland Young Boys 3–2 2–2
Vaduz Liechtenstein 0–2 Ukraine Dnipro Dnipropetrovsk 0–1 0–1
Coleraine Northern Ireland 2–6 Portugal União de Leiria 2–1 0–5
Dyskobolia Grodzisk Poland 6–1 Lithuania Atlantas 2–0 4–1
Dinamo Tirana Albania 1–7 Belgium Lokeren 0–4 1–3
Cwmbran Town Wales 0–6 Israel Maccabi Haifa 0–3 0–3
Publikum Slovenia 12–2 Republic of Macedonia Belasica 7–2 5–0
Cementarnica 55 Republic of Macedonia (a) 1–1 Poland GKS Katowice 0–0 1–1
Matador Púchov Slovakia 6–0 Georgia (country) Sioni Bolnisi 3–0 3–0
Red Star Belgrade Serbia and Montenegro 8–2 Moldova Nistru Otaci 5–0 3–2
Ekranas Lithuania 2–3 Hungary Debreceni VSC 1–1 1–2 (a.e.t.)
Birkirkara Malta 0–6 Hungary Ferencváros TC 0–5 0–1
Haka Finland 2–2 (a) Croatia Hajduk Split 2–1 0–1
Torpedo Moscow Russia 9–0 San Marino Domagnano 5–0 4–0
Atyrau Kazakhstan 1–6 Bulgaria Levski Sofia 1–4 0–2
Olimpija Ljubljana Slovenia 4–2 Republic of Ireland Shelbourne 1–0 3–2
Lens France 5–0 Georgia (country) Torpedo Kutaisi 3–0 2–0
Nordsjælland Denmark 6–0 Armenia Shirak 4–0 2–0
Artmedia Petržalka Slovakia 2–0 Luxembourg F91 Dudelange 1–0 1–0
NSÍ Runavík Faroe Islands 1–9 Norway Lyn Oslo 1–3 0–6

First leg[edit]

First round[edit]

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
AIK Sweden 0–2 Spain Valencia 0–1 0–1
Dinamo Bucureşti Romania 5–2 Ukraine Shakhtar Donetsk 2–0 3–2
Maccabi Haifa Israel 4–3 Slovenia Publikum 2–1 2–2
Dundee Scotland 1–3 Italy Perugia 1–2 0–1
Cementarnica 55 Republic of Macedonia 0–6 France Lens 0–1 0–5
Newcastle United England 6–0 Netherlands NAC Breda 5–0 1–0
Panionios Greece 3–1 Denmark Nordsjælland 2–1 1–0
Hearts Scotland 2–0 Bosnia and Herzegovina Željezničar 2–0 0–0
Gençlerbirliği Turkey 4–2 England Blackburn Rovers 3–1 1–1
Matador Púchov Slovakia 1–9 Spain Barcelona 1–1 0–8
Dinamo Zagreb Croatia 3–1 Hungary MTK Hungária 3–1 0–0
Hapoel Ramat Gan Israel 0–5 Bulgaria Levski Sofia 0–1 0–4
Sartid Serbia and Montenegro 2–4 Czech Republic Slavia Prague 1–2 1–2
Villarreal Spain 3–2 Turkey Trabzonspor 0–0 3–2
Grasshopper Switzerland 1–1 (a) Croatia Hajduk Split 1–1 0–0
Hertha BSC Germany 0–1 Poland Groclin 0–0 0–1
Vålerenga Norway (a) 1–1 Austria GAK 0–0 1–1
Zimbru Chişinău Moldova 2–3 Greece Aris 1–1 1–2
Varteks Croatia 3–6 Hungary Debrecen 1–3 2–3
União de Leiria Portugal 2–3 Norway Molde 1–0 1–3
Austria Wien Austria 1–3 Germany Borussia Dortmund 1–2 0–1
Auxerre France 2–0 Switzerland Neuchâtel Xamax 1–0 1–0
Ventspils Latvia 1–10 Norway Rosenborg 1–4 0–6
Gaziantepspor Turkey 1–0 Israel Hapoel Tel Aviv 1–0 0–0
Odense Denmark 5–6 Serbia and Montenegro Red Star Belgrade 2–2 3–4
Sporting CP Portugal 3–0 Sweden Malmö 2–0 1–0
Utrecht Netherlands 6–0 Slovakia Žilina 2–0 4–0
Metalurh Donetsk Ukraine 1–4 Italy Parma 1–1 0–3
MyPa Finland 0–3 France Sochaux 0–1 0–2
Southampton England 1–2 Romania Steaua București 1–1 0–1
Roma Italy 5–1 Republic of Macedonia Vardar 4–0 1–1
Manchester City England 4–2 Belgium Lokeren 3–2 1–0
Spartak Moscow Russia 3–1 Denmark Esbjerg 2–0 1–1
CSKA Sofia Bulgaria 2–2 (2–3 p) Russia Torpedo Moscow 1–1 1–1 (a.e.t.)
Ferencváros Hungary 2–2 (2–3 p) Denmark Copenhagen 1–1 1–1 (a.e.t.)
APOEL Cyprus 3–6 Spain Mallorca 1–2 2–4
Olimpija Ljubljana Slovenia 1–4 England Liverpool 1–1 0–3
PAOK Greece 3–1 Norway Lyn Oslo 0–1 3–0
Malatyaspor Turkey 2–3 Switzerland Basel 0–2 2–1 (a.e.t.)
Louviére Belgium 1–2 Portugal Benfica 1–1 0–1
Austria Salzburg Austria (a) 2–2 Italy Udinese 0–1 2–1
Brøndby Denmark 2–0 Czech Republic Viktoria Žižkov 1–0 1–0
Kaiserslautern Germany 1–3 Czech Republic Teplice 1–2 0–1
Hamburg Germany 2–4 Ukraine Dnipro Dnipropetrovsk 2–1 0–3
Bordeaux France 3–2 Slovakia Artmedia Petržalka 2–1 1–1
Wisła Kraków Poland 4–2 Netherlands NEC 2–1 2–1
Kamen Ingrad Croatia 0–1 Germany Schalke 04 0–0 0–1
Feyenoord Netherlands 3–1 Austria Kärnten 2–1 1–0

First leg[edit]

Second leg[edit]

Second round[edit]

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Rosenborg Norway 1–0 Serbia and Montenegro Red Star Belgrade 0–0 1–0
Dinamo Zagreb Croatia 1–3 Ukraine Dnipro Dnipropetrovsk 0–2 1–1
Borussia Dortmund Germany 2–6 France Sochaux 2–2 0–4
Manchester City England 1–1 (a) Poland Groclin 1–1 0–0
Benfica Portugal 5–1 Norway Molde 3–1 2–0
Slavia Prague Czech Republic 2–2 (a) Bulgaria Levski Sofia 2–2 0–0
Spartak Moscow Russia 5–3 Romania Dinamo București 4–0 1–3
Gaziantepspor Turkey 6–1 France Lens 3–0 3–1
Schalke 04 Germany 3–3 (1–3 p) Denmark Brøndby 2–1 1–2 (a.e.t.)
Perugia Italy 3–1 Greece Aris 2–0 1–1
Utrecht Netherlands 0–4 France Auxerre 0–0 0–4
Steaua București Romania 1–2 England Liverpool 1–1 0–1
Vålerenga Norway 0–0 (4–3 p) Poland Wisła Kraków 0–0 0–0 (a.e.t.)
PAOK Greece 1–1 (a) Hungary Debrecen 1–1 0–0
Copenhagen Denmark 2–3 Spain Mallorca 1–2 1–1
Basel Switzerland 2–4 England Newcastle United 2–3 0–1
Roma Italy 2–1 Croatia Hajduk Split 1–0 1–1
Gençlerbirliği Turkey 4–1 Portugal Sporting CP 1–1 3–0
Villarreal Spain 2–1 Russia Torpedo Moscow 2–0 0–1
Feyenoord Netherlands 1–3 Czech Republic Teplice 0–2 1–1
Bordeaux France 2–1 Scotland Hearts 0–1 2–0
Panionios Greece 0–5 Spain Barcelona 0–3 0–2
Austria Salzburg Austria 0–9 Italy Parma 0–4 0–5
Valencia Spain 4–0 Israel Maccabi Haifa 0–0 4–0

First leg[edit]




6 November 2003
20:45
Perugia Italy 2–0 Greece Aris
Margioatta Goal 47'86' (pen.) Report

6 November 2003
21:00
Roma Italy 1–0 Croatia Hajduk Split
Cassano Goal 90+1' Report
Stadio Olimpico, Rome
Attendance: 31,000
Referee: Luis Medina Cantalejo (Spain)

Second leg[edit]


27 November 2003
18:00
Parma Italy 5–0 Austria Austria Salzburg
Carbone Goal 1'7'
Filippini Goal 43'
Sorrentino Goal 47'87'
Report

Parma won 9–0 on aggregate.



27 November 2003
19:30
Aris Greece 1–1 Italy Perugia
Papadopoulos Goal 90+4' Report Margiotta Goal 29'

Perugia won 3–1 on aggregate.



27 November 2003
20:45
Hajduk Split Croatia 1–1 Italy Roma
Bule Goal 33' Report Cassano Goal 85'
Stadion Poljud, Split
Attendance: 35,000
Referee: Stuart Dougal (Scotland)

Roma won 2–1 on aggregate.

Third round[edit]

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Brøndby Denmark 1–3 Spain Barcelona 0–1 1–2
Parma Italy 0–4 Turkey Gençlerbirliği 0–1 0–3
Benfica Portugal (a) 2–2 Norway Rosenborg 1–0 1–2
Marseille France 1–0 Ukraine Dnipro Dnipropetrovsk 1–0 0–0
Celtic Scotland 3–1 Czech Republic Teplice 3–0 0–1
Perugia Italy 1–3 Netherlands PSV Eindhoven 0–0 1–3
Groclin Poland 1–5 France Bordeaux 0–1 1–4
Valencia Spain 5–2 Turkey Beşiktaş 3–2 2–0
Galatasaray Turkey 2–5 Spain Villarreal 2–2 0–3
Club Brugge Belgium 1–0 Hungary Debrecen 1–0 0–0
Sochaux France 2–2 (a) Italy Internazionale 2–2 0–0
Liverpool England 6–2 Bulgaria Levski Sofia 2–0 4–2
Spartak Moscow Russia 1–3 Spain Mallorca 0–3 1–0
Gaziantepspor Turkey 1–2 Italy Roma 1–0 0–2
Auxerre France 1–0 Greece Panathinaikos 0–0 1–0
Vålerenga Norway 2–4 England Newcastle United 1–1 1–3

First leg[edit]






---


Second leg[edit]

3 March 2004
16:45
Gençlerbirliği Turkey 3–0 Italy Parma
Daems Goal 37' (pen.)
Ferrari Goal 81' (o.g.)
Tandoğan Goal 90+5'
Report

Gençlerbirliği won 4–0 on aggregate.



3 March 2004
17:30
Roma Italy 2–0 Turkey Gaziantepspor
Emerson Goal 23'
Cassano Goal 43'
Report

Roma won 2–1 on aggregate.





2–2 on aggregate. Internazionale won on away goals.


Fourth round[edit]

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Celtic Scotland 1–0 Spain Barcelona 1–0 0–0
Gençlerbirliği Turkey 1–2 Spain Valencia 1–0 0–2 (a.e.t.)
Bordeaux France 4–1 Belgium Club Brugge 3–1 1–0
Newcastle United England 7–1 Spain Mallorca 4–1 3–0
Auxerre France 1–4 Netherlands PSV Eindhoven 1–1 0–3
Benfica Portugal 3–4 Italy Internazionale 0–0 3–4
Liverpool England 2–3 France Marseille 1–1 1–2
Villarreal Spain 3–2 Italy Roma 2–0 1–2

First leg[edit]

11 March 2004
19:00
Bordeaux France 3–1 Belgium Club Brugge
Celades Goal 60'71'
Riera Goal 87'
Report Verheyen Goal 58'

11 March 2004
19:30
Gençlerbirliği Turkey 1–0 Spain Valencia
Daems Goal 12' (pen.) Report

11 March 2004
20:00
Celtic Scotland 1–0 Spain Barcelona
Thompson Goal 59' Report
Celtic Park, Glasgow
Attendance: 59,539
Referee: Wolfgang Stark (Germany)


11 March 2004
20:45
Newcastle United England 4–1 Spain Mallorca
Bellamy Goal 67'
Shearer Goal 71'
Robert Goal 74'
Bramble Goal 84'
Report Correa Goal 58'


11 March 2004
21:00
Liverpool England 1–1 France Marseille
Baroš Goal 55' Report Drogba Goal 79'
Anfield, Liverpool
Attendance: 41,270
Referee: Yuri Baskakov (Russia)

11 March 2004
21:30
Villarreal Spain 2–0 Italy Roma
Anderson Goal 29'
José Mari Goal 35'
Report

Second leg[edit]

Bordeaux won 4–1 on aggregate.


PSV Eindhoven won 4–1 on aggregate.


25 March 2004
20:45
Roma Italy 2–1 Spain Villarreal
Emerson Goal 10'
Cassano Goal 50'
Report Anderson Goal 66'
Stadio Olimpico, Rome
Attendance: 29,100
Referee: Gilles Veissière (France)

Villarreal won 3–2 on aggregate.


25 March 2004
21:00
Barcelona Spain 0–0 Scotland Celtic
Report
Camp Nou, Barcelona
Attendance: 77,108
Referee: Domenico Messina (Italy)

Celtic won 1–0 on aggregate.


25 March 2004
21:00
Mallorca Spain 0–3 England Newcastle United
Report Shearer Goal 46'89'
Bellamy Goal 78'
Son Moix, Majorca
Attendance: 11,500
Referee: Konrad Plautz (Austria)

Newcastle United won 7–1 on aggregate.


25 March 2004
21:00
Internazionale Italy 4–3 Portugal Benfica
Martins Goal 45+1'70'
Recoba Goal 60'
Vieri Goal 64'
Report Nuno Gomes Goal 36'67'
Tiago Goal 77'

Internazionale won 4–3 on aggregate.


25 March 2004
21:00
Marseille France 2–1 England Liverpool
Drogba Goal 38' (pen.)
Méïté Goal 58'
Report Heskey Goal 15'
Stade Vélodrome, Marseille
Attendance: 50,000
Referee: Arturo Dauden Ibañez (Spain)

Marseille won 3–2 on aggregate.


25 March 2004
21:30
Valencia Spain 2–0 (a.e.t.) Turkey Gençlerbirliği
Mista Goal 63'
Vicente Goal 94'
Report
Mestalla, Valencia
Attendance: 30,000
Referee: René Temmink (Netherlands)

Valencia won 2–1 on aggregate.

Quarter-finals[edit]

The first legs were played on 8 April, and the second legs were played on 14 April 2004.

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Bordeaux France 2–4 Spain Valencia 1–2 1–2
Marseille France 2–0 Italy Internazionale 1–0 1–0
Celtic Scotland 1–3 Spain Villarreal 1–1 0–2
PSV Eindhoven Netherlands 2–3 England Newcastle United 1–1 1–2

First leg[edit]

8 April 2004
19:15
Bordeaux France 1–2 Spain Valencia
Riera Goal 18' Report Baraja Goal 75'
Rufete Goal 88'
Stade Chaban-Delmas, Bordeaux
Attendance: 29,108
Referee: Mike Riley (England)

8 April 2004
20:45
PSV Eindhoven Netherlands 1–1 England Newcastle United
Kežman Goal 15' Report Jenas Goal 45+4'
Philips Stadion, Eindhoven
Attendance: 35,000
Referee: Gilles Veissière (France)


8 April 2004
21:00
Celtic Scotland 1–1 Spain Villarreal
Larsson Goal 64' Report Josico Goal 9'
Celtic Park, Glasgow
Attendance: 58,493
Referee: Kyros Vassaras (Greece)

Second leg[edit]

14 April 2004
20:00
Villarreal Spain 2–0 Scotland Celtic
Anderson Goal 6'
Roger Goal 68'
Report
Estadio El Madrigal, Villarreal
Attendance: 15,964
Referee: Massimo De Santis (Italy)

Villarreal won 3–1 on aggregate.


Marseille won 2–0 on aggregate.


Newcastle United won 3–2 on aggregate.


14 April 2004
21:45
Valencia Spain 2–1 France Bordeaux
Pellegrino Goal 52'
Rufete Goal 60'
Report Eduardo Goal 71'
Mestalla Stadium, Valencia
Attendance: 32,000
Referee: Herbert Fandel (Germany)

Valencia won 4–2 on aggregate.

Semi-finals[edit]

The first legs were played on 22 April, and the second legs were played on 6 May 2004.

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Newcastle United England 0–2 France Marseille 0–0 0–2
Villarreal Spain 0–1 Spain Valencia 0–0 0–1

First leg[edit]


22 April 2004
21:45
Villarreal Spain 0–0 Spain Valencia
Report

Second leg[edit]

6 May 2004
21:00
Marseille France 2–0 England Newcastle United
Drogba Goal 18'82' Report
Stade Vélodrome, Marseille
Attendance: 58,897
Referee: Ľuboš Micheľ (Slovakia)

Marseille won 2–0 on aggregate.


6 May 2004
21:45
Valencia Spain 1–0 Spain Villarreal
Mista Goal 16' (pen.) Report
Mestalla Stadium, Valencia
Attendance: 52,000
Referee: Terje Hauge (Norway)

Valencia won 1–0 on aggregate.

Final[edit]

Main article: 2004 UEFA Cup Final

19 May 2004
20:45 CEST
Valencia Spain 2–0 France Marseille
Vicente Goal 45' (pen.)
Mista Goal 58'
Report
Ullevi, Gothenburg
Attendance: 39,000
Referee: Pierluigi Collina (Italy)

Top goalscorers[edit]

Rank Name Team Goals Minutes played
1 Brazil Sonny Anderson Spain Villarreal 7 967'
2 Serbia and Montenegro Mateja Kežman Netherlands PSV Eindhoven 6 540'
Ivory Coast Didier Drogba France Marseille 6 635'
England Alan Shearer England Newcastle United 6 900'
5 Portugal Nuno Gomes Portugal Benfica 5 379'
Wales Craig Bellamy England Newcastle United 5 502'
Spain Mista Spain Valencia 5 581'
Spain Albert Riera France Bordeaux 5 769'

See also[edit]

External links[edit]