United States House of Representatives elections, 1950

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to: navigation, search
United States House of Representatives elections, 1950
United States
1948 ←
November 7, 1950
→ 1952

All 435 seats to the United States House of Representatives
218 seats were needed for a majority
  Majority party Minority party
  Rayburn-Sam-LOC.jpg SPEAKER JWMartin.jpg
Leader Sam Rayburn Joseph Martin
Party Democratic Republican
Leader's seat Texas-4th Massachusetts-14th
Last election 263 seats 171 seats
Seats won 235 199
Seat change Decrease 28 Increase 28
Popular vote 19,991,683 19,735,173
Percentage 49.4% 48.8%
Swing Decrease 3.0% Increase 3.6%

Speaker before election

Sam Rayburn
Democratic

Elected Speaker

Sam Rayburn
Democratic

The U.S. House election, 1950 was an election for the United States House of Representatives in 1950 which occurred in the middle of President Harry Truman's second term.

As the Korean War began and Truman's personal popularity plummeted for a second time during his presidency, his Democratic Party lost a net 28 seats to the Republican Party. This was the first election since 1908 where no third parties acquired any seats in the House.

Overall results[edit]

235 1 199
Democratic I Republican
Party Total
seats
Change Seat
percentage
Vote
percentage
Popular Vote
Democratic Party 235 -28 54.0% 49.4% 19,991,683
Republican Party 199 +28 45.7% 48.8% 19,735,173
American Labor Party 0 -1 0.0% 0.6% 225,368
Progressive Party 0 - 0.0% 0.3% 127,715
Independents 1 +1 0.2% 0.3% 119,634
Liberal Party 0 - 0.0% 0.2% 87,827
Others 0 - 0.0% 0.4% 142,156
Totals 435 +0 100.0% 100.0% 40,429,556
Source: Election Statistics - Office of the Clerk
Popular vote
Democratic
  
49.45%
Republican
  
48.81%
American Labor
  
0.56%
Others
  
1.18%
House seats
Democratic
  
54.02%
Republican
  
45.75%
Others
  
0.23%
House seats by party holding plurality in state
  80+ to 100% Democratic
  80+ to 100% Republican
  60+ to 80% Democratic
  60+ to 80% Republican
  Up to 60% Democratic
  Up to 60% Republican
Net change in representation by state
  6+ Democratic gain
  6+ Republican gain
  3-5 Democratic gain
  3-5 Republican gain
  1-2 Democratic gain
  1-2 Republican gain
  no net change

Separate elections[edit]

Three special elections were held on dates other than in November.

Date ↑ District Predecessor Reason Results Candidates
February 6, 1950 New Jersey 7 J. Parnell Thomas (R) Resigned January 2, 1950 Republican hold
Winner was subsequently re-elected in November
William B. Widnall (R)
[Data unknown/missing. You can help!]
February 14, 1950 Massachusetts 6 George J. Bates (R) Died November 1, 1949 Republican hold
Winner was subsequently re-elected in November
William H. Bates (R)
[Data unknown/missing. You can help!]
May 2, 1950 Virginia 1 S. Otis Bland (D) Died February 16, 1950 Democratic hold
Winner was subsequently re-elected in November
Edward J. Robeson, Jr. (D)
[Data unknown/missing. You can help!]

November elections[edit]

Alabama[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Alabama 1 Frank W. Boykin Democratic 1935 Re-elected Frank W. Boykin (D) Unopposed
Alabama 2 George M. Grant Democratic 1938 Re-elected George M. Grant (D) Unopposed
Alabama 3 George W. Andrews Democratic 1944 Re-elected George W. Andrews (D) Unopposed
Alabama 4 Sam Hobbs Democratic 1934 Retired
Democratic hold
Kenneth A. Roberts (D) 93.7%
J. P. Carter (R) 6.3%
Alabama 5 Albert Rains Democratic 1944 Re-elected Albert Rains (D) Unopposed
Alabama 6 Edward deGraffenried Democratic 1948 Re-elected Edward deGraffenried (D) Unopposed
Alabama 7 Carl Elliott Democratic 1948 Re-elected Carl Elliott (D) Unopposed
Alabama 8 Robert E. Jones, Jr. Democratic 1947 Re-elected Robert E. Jones, Jr. (D) Unopposed
Alabama 9 Laurie C. Battle Democratic 1946 Re-elected Laurie C. Battle (D) Unopposed

Arizona[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Arizona 1 John R. Murdock Democratic 1936 Re-elected John R. Murdock (D) 60.6%
Carl W. Divelbliss (R) 39.4%
Arizona 2 Harold Patten Democratic 1948 Re-elected Harold Patten (D) 69.1%
John H. Curnutte (R) 30.9%

Arkansas[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Arkansas 1 Ezekiel C. Gathings Democratic 1938 Re-elected Ezekiel C. Gathings (D) Unopposed
Arkansas 2 Wilbur Mills Democratic 1938 Re-elected Wilbur Mills (D) Unopposed
Arkansas 3 James William Trimble Democratic 1944 Re-elected James William Trimble (D) Unopposed
Arkansas 4 Boyd Anderson Tackett Democratic 1948 Re-elected Boyd Anderson Tackett (D) Unopposed
Arkansas 5 Brooks Hays Democratic 1942 Re-elected Brooks Hays (D) Unopposed
Arkansas 6 William F. Norrell Democratic 1938 Re-elected William F. Norrell (D) Unopposed
Arkansas 7 Oren Harris Democratic 1940 Re-elected Oren Harris (D) Unopposed

California[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
California 1 Hubert B. Scudder Republican 1948 Re-elected Hubert B. Scudder (R) 54.0%
Roger Kent (D) 46.0%
California 2 Clair Engle Democratic 1943 Re-elected Clair Engle (D) Unopposed
California 3 J. Leroy Johnson Republican 1942 Re-elected J. Leroy Johnson (R) Unopposed
California 4 Franck R. Havenner Democratic 1944 Re-elected Franck R. Havenner (D) 67.2%
Raymond D. Smith (R) 32.8%
California 5 John Shelley Democratic 1949 Re-elected John Shelley (D) Unopposed
California 6 George Paul Miller Democratic 1944 Re-elected George Paul Miller (D) Unopposed
California 7 John J. Allen, Jr. Republican 1946 Re-elected John J. Allen, Jr. (R) 55.3%
Lyle E. Cook (D) 44.7%
California 8 Jack Z. Anderson Republican 1938 Re-elected Jack Z. Anderson (R) 83.1%
John A. Peterson (Ind Prog) 16.9%
California 9 Cecil F. White Democratic 1948 Lost re-election
Republican gain
Allan O. Hunter (R) 52.0%
Cecil F. White (D) 48.0%
California 10 Thomas H. Werdel Republican 1948 Re-elected Thomas H. Werdel (R) 53.6%
Ardis M. Walker (D) 46.4%
California 11 Ernest K. Bramblett Republican 1946 Re-elected Ernest K. Bramblett (R) 52.1%
Marion R. Walker (D) 47.9%
California 12 Richard Nixon Republican 1946 Retired to run for U.S. Senate
Republican hold
Patrick J. Hillings (R) 60.1%
Steve Zetterberg (D) 39.9%
California 13 Norris Poulson Republican 1932/1946 Re-elected Norris Poulson (R) 84.9%
Ellen P. Davidson (Ind Prog) 15.1%
California 14 Helen Gahagan Douglas Democratic 1944 Retired to run for U.S. Senate
Democratic hold
Sam Yorty (D) 49.4%
Jack W. Hardy (R) 36.8%
Charlotta A. Bass (Ind Prog) 13.8%
California 15 Gordon L. McDonough Republican 1944 Re-elected Gordon L. McDonough (R) 87.2%
Jeanne Cole (Ind Prog) 12.8%
California 16 Donald L. Jackson Republican 1946 Re-elected Donald L. Jackson (R) 59.3%
Esther Murray (D) 40.7%
California 17 Cecil R. King Democratic 1942 Re-elected Cecil R. King (D) Unopposed
California 18 Clyde Doyle Democratic 1948 Re-elected Clyde Doyle (D) 50.5%
Craig Hosmer (R) 49.5%
California 19 Chet Holifield Democratic 1942 Re-elected Chet Holifield (D) 90.9%
Myra Tanner Weiss (I) 9.1%
California 20 John Carl Hinshaw Republican 1938 Re-elected John Carl Hinshaw (R) 85.1%
William B. Esterman (Ind Prog) 10.7%
Frank Nelson (Proh) 4.2%
California 21 Harry R. Sheppard Democratic 1936 Re-elected Harry R. Sheppard (D) 57.4%
R. E. Reynolds (R) 42.6%
California 22 John J. Phillips Republican 1942 Re-elected John J. Phillips (R) Unopposed
California 23 Clinton D. McKinnon Democratic 1948 Re-elected Clinton D. McKinnon (D) 51.0%
Leslie E. Gehres (R) 49.0%

Colorado[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Colorado 1 John Albert Carroll Democratic 1946 Retired to run for U. S. Senate
Democratic hold
Byron G. Rogers (D) 50.3%
Richard G. Luxford (R) 48.4%
Tillman H. Erb (I) 0.9%
Carle Whitehead (S) 0.4%
Colorado 2 William S. Hill Republican 1940 Re-elected William S. Hill (R) 57.5%
George L. Bickel (D) 42.0%
Hugh M. Fickle (S) 0.5%
Colorado 3 John Henry Marsalis Democratic 1948 Lost re-election
Republican gain
John Chenoweth (R) 51.6%
John Henry Marsalis (D) 48.4%
Colorado 4 Wayne N. Aspinall Democratic 1948 Re-elected Wayne N. Aspinall (D) 57.3%
Jack Evans (R) 42.7%

Connecticut[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Connecticut 1 Abraham A. Ribicoff Democratic 1948 Re-elected Abraham A. Ribicoff (D) 58.2%
Harry Schwolsky (R) 41.8%
Connecticut 2 Chase G. Woodhouse Democratic 1948 Lost re-election
Republican gain
Horace Seely-Brown, Jr. (R) 50.8%
Chase G. Woodhouse (D) 49.2%
Connecticut 3 John A. McGuire Democratic 1948 Re-elected John A. McGuire (D) 52.1%
Ellsworth B. Foote (R) 47.9%
Connecticut 4 John Davis Lodge Republican 1946 Retired to run for Governor
Republican hold
Albert P. Morano (R) 55.8%
Dennis M. Carroll (D) 44.2%
Connecticut 5 James T. Patterson Republican 1946 Re-elected James T. Patterson (R) 53.7%
J. Gregory Lynch (D) 46.3%
Connecticut At-large Antoni N. Sadlak Republican 1946 Re-elected Antoni N. Sadlak (R) 50.4%
Joseph W. Bogdanski (D) 49.6%

Delaware[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Delaware At-large J. Caleb Boggs Republican 1946 Re-elected J. Caleb Boggs (R) 56.7%
Henry M. Winchester (D) 43.3%

Florida[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Florida 1 J. Hardin Peterson Democratic 1932 Retired
Democratic hold
Chester B. McMullen (D) Unopposed
Florida 2 Charles Edward Bennett Democratic 1948 Re-elected Charles Edward Bennett (D) Unopposed
Florida 3 Robert L. F. Sikes Democratic 1940 Re-elected Robert L. F. Sikes (D) Unopposed
Florida 4 George Smathers Democratic 1946 Retired to run for U. S. Senate
Democratic hold
William C. Lantaff (D) 82.1%
Joseph Edward Worton (R) 17.9%
Florida 5 Albert S. Herlong, Jr. Democratic 1948 Re-elected Albert S. Herlong, Jr. (D) 76.5%
Carl K. Landes (R) 23.5%
Florida 6 Dwight L. Rogers Democratic 1944 Re-elected Dwight L. Rogers (D) Unopposed

Georgia[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Georgia 1 Prince Hulon Preston, Jr. Democratic 1946 Re-elected Prince Hulon Preston, Jr. (D) Unopposed
Georgia 2 Edward E. Cox Democratic 1924 Re-elected Edward E. Cox (D) Unopposed
Georgia 3 Stephen Pace Democratic 1936 Retired
Democratic hold
Tic Forrester (D) Unopposed
Georgia 4 Albert Sidney Camp Democratic 1939 Re-elected Albert Sidney Camp (D) Unopposed
Georgia 5 James C. Davis Democratic 1946 Re-elected James C. Davis (D) Unopposed
Georgia 6 Carl Vinson Democratic 1914 Re-elected Carl Vinson (D) Unopposed
Georgia 7 Henderson Lovelace Lanham Democratic 1946 Re-elected Henderson Lovelace Lanham (D) Unopposed
Georgia 8 William M. Wheeler Democratic 1946 Re-elected William M. Wheeler (D) Unopposed
Georgia 9 John Stephens Wood Democratic 1944 Re-elected John Stephens Wood (D) Unopposed
Georgia 10 Paul Brown Democratic 1933 Re-elected Paul Brown (D) Unopposed

Idaho[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Idaho 1 Compton I. White Democratic 1948 Retired to run for U. S. Senate
Republican gain
John Travers Wood (R) 50.5%
Gracie Pfost (D) 49.5%
Idaho 2 John C. Sanborn Republican 1946 Retired to run for U. S. Senate
Republican hold
Hamer H. Budge (R) 57.1%
James H. Hawley, Jr. (D) 42.9%

Illinois[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Illinois 1 William L. Dawson Democratic 1942 Re-elected William L. Dawson (D) 61.7%
Archibald James Carey, Jr. (R) 37.3%
Samuel J. Parks (Prog) 1.0%
Illinois 2 Barratt O'Hara Democratic 1948 Lost re-election
Republican gain
Richard B. Vail (R) 53.6%
Barratt O'Hara (D) 46.4%
Illinois 3 Neil J. Linehan Democratic 1948 Lost re-election
Republican gain
Fred E. Busbey (R) 57.2%
Neil J. Linehan (D) 42.8%
Illinois 4 James V. Buckley Democratic 1948 Lost re-election
Republican gain
William E. McVey (R) 55.8%
James V. Buckley (D) 44.2%
Illinois 5 Martin Gorski Democratic 1942 Died in office
Democratic hold
John C. Kluczynski (D) 65.6%
Edward M. Gaynor (R) 34.4%
Illinois 6 Thomas J. O'Brien Democratic 1942 Re-elected Thomas J. O'Brien (D) 64.6%
John M. Fay (R) 35.4%
Illinois 7 Adolph J. Sabath Democratic 1906 Re-elected Adolph J. Sabath (D) 71.8%
Henry E. Hayes (R) 28.2%
Illinois 8 Thomas S. Gordon Democratic 1942 Re-elected Thomas S. Gordon (D) 59.3%
Philip Grontkowski (R) 40.7%
Illinois 9 Sidney R. Yates Democratic 1948 Re-elected Sidney R. Yates (D) 51.8%
Maxwell A. Goodwin (R) 48.2%
Illinois 10 Richard W. Hoffman Republican 1948 Re-elected Richard W. Hoffman (R) 66.5%
Charles J. Michal (D) 33.5%
Illinois 11 Chester A. Chesney Democratic 1948 Lost re-election
Republican gain
Timothy P. Sheehan (R) 56.7%
Chester A. Chesney (D) 43.3%
Illinois 12 Edgar A. Jonas Republican 1948 Re-elected Edgar A. Jonas (R) 56.2%
Charles J. Komaiko (D) 43.8%
Illinois 13 Ralph E. Church Republican 1942 Died in office
Republican hold
Marguerite S. Church (R) 74.1%
Thomas F. Dolan (D) 25.9%
Illinois 14 Chauncey W. Reed Republican 1934 Re-elected Chauncey W. Reed (R) 74.2%
Homer R. McElroy (D) 25.8%
Illinois 15 Noah M. Mason Republican 1936 Re-elected Noah M. Mason (R) 63.3%
Wayne F. Caskey (D) 36.7%
Illinois 16 Leo E. Allen Republican 1932 Re-elected Leo E. Allen (R) 67.3%
Russell J. Goldman (D) 32.7%
Illinois 17 Leslie C. Arends Republican 1934 Re-elected Leslie C. Arends (R) 66.8%
Joe W. Russell (D) 33.2%
Illinois 18 Harold H. Velde Republican 1948 Re-elected Harold H. Velde (R) 61.6%
Walter Durley Boyle (D) 38.4%
Illinois 19 Robert B. Chiperfield Republican 1938 Re-elected Robert B. Chiperfield (R) 59.0%
John Michael Kerwin, Jr. (D) 41.0%
Illinois 20 Sid Simpson Republican 1942 Re-elected Sid Simpson (R) 59.3%
Howard Manning (D) 40.7%
Illinois 21 Peter F. Mack, Jr. Democratic 1948 Re-elected Peter F. Mack, Jr. (D) 52.8%
Benjamin S. DeBoice (R) 47.2%
Illinois 22 Rolla C. McMillen Republican 1944 Retired
Republican hold
William L. Springer (R) 60.7%
Robert B. Borchers (D) 39.3%
Illinois 23 Edward H. Jenison Republican 1946 Re-elected Edward H. Jenison (R) 55.9%
Laurence F. Arnold (D) 44.1%
Illinois 24 Charles W. Vursell Republican 1942 Re-elected Charles W. Vursell (R) 55.3%
John David Upchurch (D) 44.7%
Illinois 25 Melvin Price Democratic 1944 Re-elected Melvin Price (D) 64.9%
Roger D. Jones (R) 35.1%
Illinois 26 C. W. Bishop Republican 1940 Re-elected C. W. Bishop (R) 51.2%
Kent E. Keller (D) 48.8%

Indiana[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Indiana 1 Ray J. Madden Democratic 1942 Re-elected Ray J. Madden (D) 52.6%
Paul Cyr (R) 47.0%
?? (Proh) 0.4%
Indiana 2 Charles A. Halleck Republican 1935 Re-elected Charles A. Halleck (R) 57.2%
Dale E. Beck (D) 42.2%
?? (Proh) 0.6%
Indiana 3 Thurman C. Crook Democratic 1948 Lost re-election
Republican gain
Shepard J. Crumpacker, Jr. (R) 52.8%
Thurman C. Crook (D) 46.4%
?? (Proh) 0.7%
Indiana 4 Edward H. Kruse Democratic 1948 Lost re-election
Republican gain
E. Ross Adair (R) 56.2%
Edward H. Kruse (D) 43.1%
?? (Proh) 0.7%
Indiana 5 John R. Walsh Democratic 1948 Lost re-election
Republican gain
John V. Beamer (R) 54.1%
John R. Walsh (D) 45.3%
?? (Proh) 0.6%
Indiana 6 Cecil M. Harden Republican 1948 Re-elected Cecil M. Harden (R) 52.4%
Jack H. Mankin (D) 47.2%
?? (Proh) 0.4%
Indiana 7 James E. Noland Democratic 1948 Lost re-election
Republican gain
William G. Bray (R) 50.0%
James E. Noland (D) 49.3%
?? (Proh) 0.7%
Indiana 8 Winfield K. Denton Democratic 1948 Re-elected Winfield K. Denton (D) 51.0%
Herman L. McCray (R) 48.3%
?? (Proh) 0.6%
Indiana 9 Earl Wilson Republican 1940 Re-elected Earl Wilson (R) 54.9%
Charles W. Long (D) 44.6%
?? (Proh) 0.4%
Indiana 10 Ralph Harvey Republican 1947 Re-elected Ralph Harvey (R) 58.7%
Vernon J. Dwyer (D) 40.5%
?? (Proh) 0.9%
Indiana 11 Andrew Jacobs Democratic 1948 Lost re-election
Republican gain
Charles B. Brownson (R) 56.5%
Andrew Jacobs (D) 43.0%
?? (Proh) 0.5%

Iowa[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Iowa 1 Thomas E. Martin Republican 1938 Re-elected Thomas E. Martin (R) 61.7%
James D. France (D) 38.0%
Oliver (Proh) 0.3%
Iowa 2 Henry O. Talle Republican 1938 Re-elected Henry O. Talle (R) 58.8%
Eugene J. Kean (D) 41.2%
Iowa 3 H. R. Gross Republican 1948 Re-elected H. R. Gross (R) 64.0%
James O. Babcock (D) 35.5%
Paul Kindschi (Proh) 0.3%
Baker (State Rights) 0.1%
Iowa 4 Karl M. Le Compte Republican 1938 Re-elected Karl M. Le Compte (R) 56.7%
Steven V. Carter (D) 42.8%
Benson B. Compton (Proh) 0.5%
Iowa 5 Paul Cunningham Republican 1940 Re-elected Paul Cunningham (R) 56.9%
Gibson C. Holliday (D) 42.7%
Richard DeCamp (Proh) 0.3%
Iowa 6 James I. Dolliver Republican 1944 Re-elected James I. Dolliver (R) 64.6%
Maurice O'Reilly (D) 35.0%
Nelson (Proh) 0.4%
Iowa 7 Ben F. Jensen Republican 1938 Re-elected Ben F. Jensen (R) 62.0%
James A. Hart (D) 37.7%
Young (Proh) 0.2%
Iowa 8 Charles B. Hoeven Republican 1942 Re-elected Charles B. Hoeven (R) 64.1%
L. J. McGivern (D) 35.7%
Roy V. Bishop (Proh) 0.2%

Kansas[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Kansas 1 Albert M. Cole Republican 1944 Re-elected Albert M. Cole (R) 66.5%
Ewell Stewart (D) 33.5%
Kansas 2 Errett P. Scrivner Republican 1943 Re-elected Errett P. Scrivner (R) 52.2%
Milton Sullivant (D) 47.8%
Kansas 3 Herbert Alton Meyer Republican 1946 Died October 2, 1950
Special (remaining term): Republican hold
Myron V. George (R) 54.46%
Barnes Griffith (D) 45.54%[1]
General (next term): Republican hold Myron V. George (R) 54.68%
Barnes Griffith (D) 45.32%[1]
Kansas 4 Edward Herbert Rees Republican 1936 Re-elected Edward Herbert Rees (R) 58.9%
Louis A. Donnell (D) 41.1%
Kansas 5 Clifford R. Hope Republican 1926 Re-elected Clifford R. Hope (R) 61.8%
Robert L. Bock (D) 38.2%
Kansas 6 Wint Smith Republican 1946 Re-elected Wint Smith (R) 59.5%
F. F. Wasinger (D) 40.5%

Kentucky[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Kentucky 1 Noble Jones Gregory Democratic 1936 Re-elected Noble Jones Gregory (D) Unopposed
Kentucky 2 John A. Whitaker Democratic 1948 Re-elected John A. Whitaker (D) Unopposed
Kentucky 3 Thruston Ballard Morton Republican 1946 Re-elected Thruston Ballard Morton (R) 55.5%
Alex P. Humphrey (D) 44.5%
Kentucky 4 Frank Chelf Democratic 1944 Re-elected Frank Chelf (D) Unopposed
Kentucky 5 Brent Spence Democratic 1930 Re-elected Brent Spence (D) 63.3%
Thomas W. Hardesty (R) 36.7%
Kentucky 6 Thomas R. Underwood Democratic 1948 Re-elected Thomas R. Underwood (D) Unopposed
Kentucky 7 Carl D. Perkins Democratic 1948 Re-elected Carl D. Perkins (D) 56.1%
O. W. Thompson (R) 43.9%
Kentucky 8 Joe B. Bates Democratic 1930 Re-elected Joe B. Bates (D) 60.5%
Elmer C. Roberts (R) 39.5%
Kentucky 9 James S. Golden Republican 1948 Re-elected James S. Golden (R) Unopposed

Louisiana[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Louisiana 1 F. Edward Hebert Democratic 1940 Re-elected F. Edward Hebert (D) Unopposed
Louisiana 2 Hale Boggs Democratic 1946 Re-elected Hale Boggs (D) Unopposed
Louisiana 3 Edwin E. Willis Democratic 1948 Re-elected Edwin E. Willis (D) Unopposed
Louisiana 4 Overton Brooks Democratic 1936 Re-elected Overton Brooks (D) Unopposed
Louisiana 5 Otto Passman Democratic 1946 Re-elected Otto Passman (D) Unopposed
Louisiana 6 James H. Morrison Democratic 1942 Re-elected James H. Morrison (D) Unopposed
Louisiana 7 Henry D. Larcade, Jr. Democratic 1942 Re-elected Henry D. Larcade, Jr. (D) Unopposed
Louisiana 8 A. Leonard Allen Democratic 1936 Re-elected A. Leonard Allen (D) Unopposed

Maine[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Maine 1 Robert Hale Republican 1942 Re-elected Robert Hale (R) 54.0%
Lucia M. Cormier (D) 46.0%
Maine 2 Charles P. Nelson Republican 1948 Re-elected Charles P. Nelson (R) 57.7%
John J. Malone, Jr. (D) 42.3%
Maine 3 Frank Fellows Republican 1940 Re-elected Frank Fellows (R) 62.9%
John V. Keenan (D) 37.1%

Maryland[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Maryland 1 Edward T. Miller Republican 1946 Re-elected Edward T. Miller (R) 57.0%
Thomas F. Johnson (D) 43.0%
Maryland 2 William P. Bolton Democratic 1948 Lost re-election
Republican gain
James Devereaux (R) 50.2%
William P. Bolton (D) 48.7%
Thelma Gerende (Prog) 1.1%
Maryland 3 Edward Garmatz Democratic 1947 Re-elected Edward Garmatz (D) 65.7%
Louis R. Milio (R) 34.3%
Maryland 4 George Hyde Fallon Democratic 1944 Re-elected George Hyde Fallon (D) 56.8%
James W. Miller (R) 41.3%
Marshall Jones (Prog) 1.8%
Maryland 5 Lansdale Sasscer Democratic 1939 Re-elected Lansdale Sasscer (D) 57.5%
Thomas S. Carr (R) 42.5%
Maryland 6 James Glenn Beall Republican 1942 Re-elected James Glenn Beall (R) 61.9%
Russell Peter Hartle (D) 38.1%

Massachusetts[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Massachusetts 1 John W. Heselton Republican 1944 Re-elected John W. Heselton (R) 68.9%
Anna Sullivan (D) 31.1%
Massachusetts 2 Foster Furcolo Democratic 1948 Re-elected Foster Furcolo (D) 54.6%
Chester T. Skibinski (R) 45.4%
Massachusetts 3 Philip Philbin Democratic 1942 Re-elected Philip Philbin (D) 71.5%
John F. Fuller (R) 28.5%
Massachusetts 4 Harold Donohue Democratic 1946 Re-elected Harold Donohue (D) 56.9%
John Winslow (R) 42.6%
Victoria M. Beckett (Proh) 0.5%
Massachusetts 5 Edith Nourse Rogers Republican 1925 Re-elected Edith Nourse Rogers (R) 76.1%
Clement Gregory McDonough (D) 23.9%
Massachusetts 6 William H. Bates Republican 1950 Re-elected William H. Bates (R) 73.7%
Richard M. Russell (D) 26.3%
Massachusetts 7 Thomas J. Lane Democratic 1941 Re-elected Thomas J. Lane (D) 78.5%
Laurence A. Doyle (R) 20.8%
E. Frank Searle (Proh) 0.8%
Massachusetts 8 Angier Goodwin Republican 1942 Re-elected Angier Goodwin (R) 53.9%
John B. Carr (D) 46.1%
Massachusetts 9 Donald W. Nicholson Republican 1947 Re-elected Donald W. Nicholson (R) 58.1%
August J. Cormier (D) 41.3%
Grace Farnsworth Luder (Proh) 0.6%
Massachusetts 10 Christian Herter Republican 1942 Re-elected Christian Herter (R) 57.8%
Francis X. Hurley (D) 41.5%
Katherine L. S. Goddard (Proh) 0.7%
Massachusetts 11 John F. Kennedy Democratic 1946 Re-elected John F. Kennedy (D) 82.3%
Vincent J. Celeste (R) 17.2%
Martha E. Geer (Proh) 0.5%
Massachusetts 12 John William McCormack Democratic 1928 Re-elected John William McCormack (D) 84.0%
John J. Biggins (R) 13.7%
Florence H. Luscomb (Prog) 1.8%
Anna B. Campbell (Proh) 0.5%
Massachusetts 13 Richard B. Wigglesworth Republican 1928 Re-elected Richard B. Wigglesworth (R) 62.2%
David J. Concannon (D) 37.3%
William R. Ferry (Proh) 0.5%
Massachusetts 14 Joseph William Martin, Jr. Republican 1924 Re-elected Joseph William Martin, Jr. (R) 64.3%
Edward P. Grace (D) 35.3%
Paul D. Campbell (Proh) 0.4%

Michigan[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Michigan 1 George G. Sadowski Democratic 1942 Lost renomination
Democratic hold
Thaddeus M. Machrowicz (D) 82.2%
Rudolph G. Tenerowicz (R) 15.9%
Dorothy Knight (Prog) 1.6%
Norman Frazier (Proh) 0.3%
Michigan 2 Earl C. Michener Republican 1934 Retired
Republican hold
George Meader (R) 60.4%
John P. Dawson (D) 39.0%
Walter S. Haynes (Proh) 0.5%
Michigan 3 Paul W. Shafer Republican 1936 Re-elected Paul W. Shafer (R) 61.4%
Thomas B. Woodworth (D) 37.6%
Lawrence A. Ruble (Proh) 1.0%
Michigan 4 Clare E. Hoffman Republican 1934 Re-elected Clare E. Hoffman (R) 68.6%
Forest A. Schoonard (D) 30.8%
Ralph C. March (Proh) 0.7%
Michigan 5 Gerald Ford Republican 1948 Re-elected Gerald Ford (R) 66.7%
James H. McLaughlin (D) 32.9%
Ella Fruin (Proh) 0.3%
Michigan 6 William W. Blackney Republican 1938 Re-elected William W. Blackney (R) 52.8%
Herbert W. Devine (D) 46.3%
Howard E. Winters (Proh) 0.5%
Shirley O. Foster (Prog) 0.3%
Genera Dollinger (Socialist Workers) 0.04%
Michigan 7 Jesse P. Wolcott Republican 1930 Re-elected Jesse P. Wolcott (R) 63.0%
Roy E. Visnaw (D) 36.6%
Clarence Dykehouse (Proh) 0.4%
Michigan 8 Fred L. Crawford Republican 1934 Re-elected Fred L. Crawford (R) 60.5%
Leland S. Jennings (D) 38.7%
Ruth Larson (Proh) 0.8%
Michigan 9 Albert J. Engel Republican 1934 Retired to run for Governor
Republican hold
Ruth Thompson (R) 54.5%
Noel P. Fox (D) 45.0%
Seth A. Davey (Proh) 0.5%
Michigan 10 Roy O. Woodruff Republican 1920 Re-elected Roy O. Woodruff (R) 66.2%
William J. Kelly (D) 33.8%
Michigan 11 Charles E. Potter Republican 1947 Re-elected Charles E. Potter (R) 66.5%
Fred L. Hanscom (D) 33.2%
Benjamin G. Roberts (Proh) 0.3%
Michigan 12 John B. Bennett Republican 1946 Re-elected John B. Bennett (R) 61.7%
John Sabol (D) 38.3%
Michigan 13 George D. O'Brien Democratic 1948 Re-elected George D. O'Brien (D) 61.4%
Clarence J. McLeod (R) 38.3%
Karl V. Kurtz (Proh) 0.2%
Michigan 14 Louis C. Rabaut Democratic 1948 Re-elected Louis C. Rabaut (D) 51.5%
Richard Durant (R) 48.3%
Herman G. Ottmer (Proh) 0.2%
Michigan 15 John D. Dingell, Sr. Democratic 1932 Re-elected John D. Dingell, Sr. (D) 64.1%
Robert L. Berry (R) 35.7%
Harold Drake (Proh) 0.2%
Michigan 16 John Lesinski, Sr. Democratic 1932 Re-elected John Lesinski, Sr. (D) 60.7%
Kirby L. Wilson, Jr. (R) 38.5%
O. Don Christie (Prog) 0.5%
E. A. Johnson (Proh) 0.3%
Michigan 17 George A. Dondero Republican 1932 Re-elected George A. Dondero (R) 55.6%
Eugene G. Donohoe (D) 44.1%
A. J. Nellis (Proh) 0.3%

Minnesota[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Minnesota 1 August H. Andresen Republican 1934 Re-elected August H. Andresen (R) 67.1%
Burton Chambers (DFL) 32.9%
Minnesota 2 Joseph P. O'Hara Republican 1940 Re-elected Joseph P. O'Hara (R) 59.9%
Harry Sieben (DFL) 40.1%
Minnesota 3 Roy W. Wier Democratic 1948 Re-elected Roy W. Wier (DFL) 51.7%
Alfred D. Lindley (R) 48.3%
Minnesota 4 Eugene McCarthy Democratic 1948 Re-elected Eugene McCarthy (DFL) 60.4%
Ward Fleming (R) 39.6%
Minnesota 5 Walter Judd Republican 1942 Re-elected Walter Judd (R) 58.7%
Marcella F. Killen (DFL) 40.2%
Grace H. Carlson (Socialist Workers) 1.1%
Minnesota 6 Fred Marshall Democratic 1948 Re-elected Fred Marshall (DFL) 56.2%
Robert F. Lee (R) 43.8%
Minnesota 7 H. Carl Andersen Republican 1938 Re-elected H. Carl Andersen (R) 61.7%
Carl J. Eastvold (DFL) 38.3%
James M. Youngdale (W/I) 0.006%
Minnesota 8 John Blatnik Democratic 1946 Re-elected John Blatnik (DFL) 62.9%
William A. Pittenger (R) 37.1%
Minnesota 9 Harold Hagen Republican 1944 Re-elected Harold Hagen (R) 61.9%
Curtiss Olson (DFL) 33.5%
August J. Duren (I) 4.6%

Mississippi[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Mississippi 1 John E. Rankin Democratic 1920 Re-elected John E. Rankin (D) 92.5%
Glenn Hayes (R) 7.5%
Mississippi 2 Jamie L. Whitten Democratic 1941 Re-elected Jamie L. Whitten (D) Unopposed
Mississippi 3 William Madison Whittington Democratic 1924 Retired
Democratic hold
Frank E. Smith (D) 92.5%
Nelson E. Taylor (R) 7.5%
Mississippi 4 Thomas Abernethy Democratic 1942 Re-elected Thomas Abernethy (D) 95.8%
G. O. Deaton (R) 4.2%
Mississippi 5 W. Arthur Winstead Democratic 1942 Re-elected W. Arthur Winstead (D) 97.6%
J. Clay Erwin (R) 2.4%
Mississippi 6 William M. Colmer Democratic 1932 Re-elected William M. Colmer (D) 87.9%
Frank H. Harper (I) 12.1%
Mississippi 7 John Bell Williams Democratic 1946 Re-elected John Bell Williams (D) 96.4%
James A. White (R) 3.6%

Missouri[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Missouri 1 Clare Magee Democratic 1948 Re-elected Clare Magee (D) 54.4%
Samuel W. Arnold (R) 45.6%
Missouri 2 Morgan M. Moulder Democratic 1948 Re-elected Morgan M. Moulder (D) 53.0%
Max Schwabe (R) 47.0%
Missouri 3 Phil J. Welch Democratic 1948 Re-elected Phil J. Welch (D) 51.1%
William C. Cole (R) 48.9%
Missouri 4 Leonard Irving Democratic 1948 Re-elected Leonard Irving (D) 61.6%
Vernon D. Fulcrut (R) 38.4%
Missouri 5 Richard Bolling Democratic 1948 Re-elected Richard Bolling (D) 54.5%
Richard C. Jensen (R) 45.5%
Missouri 6 George H. Christopher Democratic 1948 Lost re-election
Republican gain
Orland K. Armstrong (R) 50.7%
George H. Christopher (D) 49.3%
Missouri 7 Dewey Short Republican 1934 Re-elected Dewey Short (R) 58.7%
Daniel J. Leary (D) 41.3%
Missouri 8 A. S. J. Carnahan Democratic 1948 Re-elected A. S. J. Carnahan (D) 54.6%
Parke M. Banta (R) 45.4%
Missouri 9 Clarence Cannon Democratic 1922 Re-elected Clarence Cannon (D) 61.4%
John H. Fahien (R) 38.6%
Missouri 10 Paul C. Jones Democratic 1948 Re-elected Paul C. Jones (D) Unopposed
Missouri 11 John B. Sullivan Democratic 1948 Re-elected John B. Sullivan (D) 64.5%
Sidney J. Redmond (R) 35.1%
Don Lohbeck (Christian Nationalist) 0.3%
Missouri 12 Raymond W. Karst Democratic 1948 Lost re-election
Republican gain
Thomas B. Curtis (R) 50.9%
Raymond W. Karst (D) 49.0%
Joseph Intaliata (Christian Nationalist) 0.09%
Missouri 13 Frank M. Karsten Democratic 1946 Re-elected Frank M. Karsten (D) 68.2%
Hal A. Hamilton (R) 31.7%
Edward Abshier (Christian Nationalist) 0.1%

Montana[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Montana 1 Mike Mansfield Democratic 1942 Re-elected Mike Mansfield (D) 60.2%
Ralph Y. McGinnis (R) 38.7%
Leverne Hamilton (S) 1.0%
Montana 2 Wesley A. D'Ewart Republican 1945 Re-elected Wesley A. D'Ewart (R) 54.1%
John J. Holmes (D) 44.8%
Chester L. Kinsey (Prog) 1.2%

Nebraska[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Nebraska 1 Carl T. Curtis Republican 1938 Re-elected Carl T. Curtis (R) 54.5%
Clarence G. Miles (D) 45.5%
Nebraska 2 Eugene D. O'Sullivan Democratic 1948 Lost re-election
Republican gain
Howard Buffett (R) 63.5%
Eugene D. O'Sullivan (D) 36.5%
Nebraska 3 Karl Stefan Republican 1934 Re-elected Karl Stefan (R) 66.9%
Duane K. Peterson (D) 33.1%
Nebraska 4 Arthur L. Miller Republican 1942 Re-elected Arthur L. Miller (R) 65.8%
Hans J. Holtorf, Jr. (D) 34.2%

Nevada[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Nevada At-large Walter S. Baring, Jr. Democratic 1948 Re-elected Walter S. Baring, Jr. (D) 52.8%
A. E. MacKenzie (R) 47.2%

New Hampshire[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
New Hampshire 1 Chester Earl Merrow Republican 1942 Re-elected Chester Earl Merrow (R) 57.5%
Frank L. Sullivan (D) 42.5%
New Hampshire 2 Norris Cotton Republican 1946 Re-elected Norris Cotton (R) 64.5%
George Brummer (D) 35.5%

New Jersey[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
New Jersey 1 Charles A. Wolverton Republican 1926 Re-elected Charles A. Wolverton (R) 56.7%
John J. Crean (D) 43.3%
New Jersey 2 T. Millet Hand Republican 1944 Re-elected T. Millet Hand (R) 54.3%
Elmer H. Wene (D) 45.7%
New Jersey 3 James C. Auchincloss Republican 1942 Re-elected James C. Auchincloss (R) 62.4%
John C. Applegate (D) 37.0%
Frances Leber (Prog) 0.6%
New Jersey 4 Charles R. Howell Democratic 1948 Re-elected Charles R. Howell (D) 52.2%
Gill Robb Wilson (R) 47.8%
New Jersey 5 Charles A. Eaton Republican 1924 Re-elected Charles A. Eaton (R) 61.6%
Thomas Chabrak (D) 38.4%
New Jersey 6 Clifford P. Case Republican 1944 Re-elected Clifford P. Case (R) 62.2%
Harry Mopsick (D) 37.8%
New Jersey 7 William B. Widnall Republican 1950 Re-elected William B. Widnall (R) 69.7%
Emil M. Wulster (D) 30.3%
New Jersey 8 Gordon Canfield Republican 1940 Re-elected Gordon Canfield (R) 63.6%
Charles H. Roemer (D) 36.0%
Joseph Carie (Fusion) 0.4%
New Jersey 9 Harry Lancaster Towe Republican 1942 Re-elected Harry Lancaster Towe (R) 57.8%
Karl D. Van Wagner (D) 32.8%
Carl E. Ring (I) 9.3%
New Jersey 10 Peter W. Rodino, Jr. Democratic 1948 Re-elected Peter W. Rodino, Jr. (D) 61.0%
William H. Rawson (R) 39.0%
New Jersey 11 Hugh Joseph Addonizio Democratic 1948 Re-elected Hugh Joseph Addonizio (D) 51.6%
Albert L. Vreeland (R) 47.5%
William E. Bohannon (Socialist Workers) 0.9%
New Jersey 12 Robert W. Kean Republican 1938 Re-elected Robert W. Kean (R) 53.1%
Harry Dudkin (D) 44.7%
Katherine A. Van Orden (Prog) 2.2%
New Jersey 13 Mary Teresa Norton Democratic 1924 Retired
Democratic hold
Alfred Dennis Sieminski (D) 51.9%
Edward S. Binkowski (R) 41.4%
Michael A. Fiore (I) 6.7%
New Jersey 14 Edward J. Hart Democratic 1934 Re-elected Edward J. Hart (D) 59.2%
Michael Bongiovanni (R) 40.8%

New Mexico[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
New Mexico At-large Antonio M. Fernandez Democratic 1942 Re-elected Antonio M. Fernandez (D) 28.8%
John J. Dempsey (D) 28.7%
Steiner Mason (R) 22.3%
Jose E. Armijo (R) 20.3%
New Mexico At-large John E. Miles Democratic 1948 Retired
Democratic hold

New York[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
New York 1 W. Kingsland Macy Republican 1946 Lost re-election
Democratic gain
Ernest Greenwood (D) 49.2%
W. Kingsland Macy (R) 49.1%
Otto Skottedal (American Labor) 1.7%
New York 2 Leonard W. Hall Republican 1938 Re-elected Leonard W. Hall (R) 67.1%
Lawrence W. McKeown (D) 31.2%
Henry Dolimer (American Labor) 1.7%
New York 3 Henry J. Latham Republican 1944 Re-elected Henry J. Latham (R) 56.3%
James Pasta (D) 33.6%
Mark Starr (Liberal) 6.8%
Arnold J. Olenick (American Labor) 3.3%
New York 4 L. Gary Clemente Democratic 1948 Re-elected L. Gary Clemente (D) 54.2%
Gregory McMahon (R) 41.8%
Mary Murphy (American Labor) 4.0%
New York 5 T. Vincent Quinn Democratic 1948 Re-elected T. Vincent Quinn (D) 48.4%
Robert Tripp Ross (R) 41.1%
Bernard Brown (Liberal) 6.0%
Joseph Shill (American Labor) 4.5%
New York 6 James J. Delaney Democratic 1948 Re-elected James J. Delaney (D) 56.8%
Herbert Suppan (R) 38.9%
Rose Podmaka (American Labor) 4.3%
New York 7 Louis B. Heller Democratic 1949 Re-elected Louis B. Heller (D) 57.0%
Francis E. Dorn (R) 36.5%
Lester Zirin (American Labor) 6.5%
New York 8 Joseph L. Pfeifer Democratic 1934 Lost renomination
Democratic hold
Victor Anfuso (D) 61.9%
Joseph R. Fontanetta (R) 27.2%
Antonio Iandiorio (American Labor) 6.0%
August Claessens (Liberal) 4.9%
New York 9 Eugene James Keogh Democratic 1936 Re-elected Eugene James Keogh (D) 91.0%
Helen Wishnofsky (American Labor) 9.0%
New York 10 Edna F. Kelly Democratic 1949 Re-elected Edna F. Kelly (D) 67.1%
David L. Damuels (R) 25.6%
Gerald Root (American Labor) 7.4%
New York 11 James J. Heffernan Democratic 1940 Re-elected James J. Heffernan (D) 62.9%
Alfred C. McKenzie (R) 29.4%
Blanche Katx (American Labor) 7.7%
New York 12 John J. Rooney Democratic 1944 Re-elected John J. Rooney (D) 61.6%
Joseph J. Petito (R) 33.1%
Vincent J. Longhi (American Labor) 5.3%
New York 13 Donald L. O'Toole Democratic 1936 Re-elected Donald L. O'Toole (D) 56.9%
James F. O'Hara (R) 36.7%
Ralph Shapiro (American Labor) 6.5%
New York 14 Abraham J. Multer Democratic 1947 Re-elected Abraham J. Multer (D) 70.6%
P. Vincent Landi (R) 20.1%
Helen Phillips (American Labor) 9.3%
New York 15 Emanuel Celler Democratic 1922 Re-elected Emanuel Celler (D) 72.8%
Louis H. Heiger (R) 17.2%
William Podell (American Labor) 10.0%
New York 16 James J. Murphy Democratic 1948 Re-elected James J. Murphy (D) 50.5%
Edward J. McCormick (R) 44.4%
Frank Cremonesi (American Labor) 5.2%
New York 17 Frederic Rene Coudert, Jr. Republican 1946 Re-elected Frederic Rene Coudert, Jr. (R) 53.4%
Irving M. Engel (D) 41.5%
Robert T. Leicester (American Labor) 5.1%
New York 18 Vito Marcantonio Labor 1938 Lost re-election
Democratic gain
James G. Donovan (D) 57.8%
Vito Marcantonio (American Labor) 42.2%
New York 19 Arthur George Klein Democratic 1946 Re-elected Arthur George Klein (D) 66.4%
Edward I. Goldberg (R) 23.8%
Bernard Harkavy (American Labor) 9.7%
New York 20 Franklin Delano Roosevelt, Jr. Democratic 1949 Re-elected Franklin Delano Roosevelt, Jr. (D) 62.1%
Henry V. Poor (R) 31.7%
John W. Darr, Jr. (American Labor) 6.2%
New York 21 Jacob K. Javits Republican 1946 Re-elected Jacob K. Javits (R) 61.8%
Bennett I. Schlessel (D) 32.9%
William M. Mandel (American Labor) 5.3%
New York 22 Adam Clayton Powell, Jr. Democratic 1944 Re-elected Adam Clayton Powell, Jr. (D) 63.5%
Elmer A. Carter (R) 27.4%
John Quillian (American Labor) 9.1%
New York 23 Walter A. Lynch Democratic 1940 Retired to run for Governor
Democratic hold
Sidney A. Fine (D) 56.3%
William J. Waterman (R) 19.4%
Harold Bauman (Liberal) 15.7%
Robert Diamond (Liberal) 8.6%
New York 24 Isidore Dollinger Democratic 1948 Re-elected Isidore Dollinger (D) 62.5%
Barnett Levy (R) 12.9%
Herman Woskow (Liberal) 12.3%
Stephen J. White (American Labor) 12.3%
New York 25 Charles A. Buckley Democratic 1934 Re-elected Charles A. Buckley (D) 46.8%
Solon S. Kane (R) 29.5%
Max Bloom (Liberal) 15.2%
Charles J. Hendley (American Labor) 8.5%
New York 26 Christopher C. McGrath Democratic 1948 Re-elected Christopher C. McGrath (D) 51.4%
Fred E. Schiemann (R) 33.1%
Ernest Doerfler (Liberal) 8.6%
August Buhr (American Labor) 6.9%
New York 27 Ralph W. Gwinn Republican 1944 Re-elected Ralph W. Gwinn (R) 55.9%
George A. Brenner (D) 42.7%
Michele Cimbalo (American Labor) 1.4%
New York 28 Ralph A. Gamble Republican 1937 Re-elected Ralph A. Gamble (R) 67.5%
Morris E. Lasker (D) 29.8%
Walter Luftman (Liberal) 1.4%
William K. Maloney (American Labor) 1.4%
New York 29 Katharine St. George Republican 1946 Re-elected Katharine St. George (R) 61.8%
Harry O. Prince (D) 36.8%
Harold Chown (American Labor) 1.4%
New York 30 Jay Le Fevre Republican 1942 Retired
Republican hold
J. Ernest Wharton (R) 65.8%
James R. Bourne (D) 32.0%
James F. Green (American Labor) 1.3%
Clarence Silvernail (Liberal) 1.0%
New York 31 Bernard W. Kearney Republican 1942 Re-elected Bernard W. Kearney (R) 64.1%
John H. Peterson (D) 33.8%
Paul F. Hacko (American Labor) 1.5%
Herbert M. Merrill (Liberal) 0.6%
New York 32 William T. Byrne Democratic 1936 Re-elected William T. Byrne (D) 58.8%
John T. Casey (R) 39.1%
Janet Scott (American Labor) 2.1%
New York 33 Dean P. Taylor Republican 1942 Re-elected Dean P. Taylor (R) 68.9%
Joseph T. Hammer (D) 29.3%
George LaFortune (American Labor) 1.3%
John H. Sullivan (Liberal) 0.5%
New York 34 Clarence E. Kilburn Republican 1940 Re-elected Clarence E. Kilburn (R) 66.4%
Mildred McGill (D) 31.8%
Carl H. Bogardus (American Labor) 1.3%
William J. Delo, Jr. (Liberal) 0.6%
New York 35 John C. Davies II Democratic 1948 Lost re-election
Republican gain
William R. Williams (R) 51.6%
John C. Davies II (D) 46.2%
Ross Maracchion (American Labor) 2.2%
New York 36 R. Walter Riehlman Republican 1946 Re-elected R. Walter Riehlman (R) 61.9%
Alfred W. Haight (D) 38.1%
New York 37 Edwin Arthur Hall Republican 1939 Re-elected Edwin Arthur Hall (R) 64.6%
John J. Burns (D) 35.4%
New York 38 John Taber Republican 1922 Re-elected John Taber (R) 68.8%
Robert G. Gordon (D) 31.2%
New York 39 W. Sterling Cole Republican 1934 Re-elected W. Sterling Cole (R) 66.3%
Donald J. O'Connor (D) 32.6%
Grace W. Hill (American Labor) 1.1%
New York 40 Kenneth B. Keating Republican 1946 Re-elected Kenneth B. Keating (R) 65.8%
A. Roger Clarke (D) 33.2%
Marie D'Amico (American Labor) 1.0%
New York 41 James Wolcott Wadsworth, Jr. Republican 1932 Retired
Republican hold
Harold C. Ostertag (R) 64.1%
Bernard E. Hart (D) 35.0%
Helen Lopez (American Labor) 0.9%
New York 42 William L. Pfeiffer Republican 1948 Retired
Republican hold
William E. Miller (R) 58.6%
Mary Louise Nice (D) 41.4%
New York 43 Anthony F. Tauriello Democratic 1948 Lost re-election
Republican gain
Edmund P. Radwan (R) 50.8%
Anthony F. Tauriello (D) 48.0%
Michael Clune (American Labor) 1.2%
New York 44 Chester C. Gorski Democratic 1948 Lost re-election
Republican gain
John Cornelius Butler (R) 50.2%
Chester C. Gorski (D) 48.3%
Rufus Frasier (American Labor) 1.5%
New York 45 Daniel A. Reed Republican 1918 Re-elected Daniel A. Reed (R) 66.0%
Frederick S. Buck (D) 33.1%
Elmer Olson (Liberal) 0.9%

North Carolina[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
North Carolina 1 Herbert Covington Bonner Democratic 1940 Re-elected Herbert Covington Bonner (D) 92.8%
Zeno O. Ratcliff (R) 7.2%
North Carolina 2 John H. Kerr Democratic 1923 Re-elected John H. Kerr (D) Unopposed
North Carolina 3 Graham Arthur Barden Democratic 1934 Re-elected Graham Arthur Barden (D) Unopposed
North Carolina 4 Harold D. Cooley Democratic 1934 Re-elected Harold D. Cooley (D) 72.8%
Ray F. Swain (R) 27.2%
North Carolina 5 Richard Thurmond Chatham Democratic 1948 Re-elected Richard Thurmond Chatham (D) Unopposed
North Carolina 6 Carl T. Durham Democratic 1938 Re-elected Carl T. Durham (D) 75.4%
A. A. McDonald (R) 24.6%
North Carolina 7 Frank Ertel Carlyle Democratic 1948 Re-elected Frank Ertel Carlyle (D) 84.0%
Irvin B. Tucker, Jr. (R) 16.0%
North Carolina 8 Charles B. Deane Democratic 1946 Re-elected Charles B. Deane (D) 59.6%
T. E. Story (R) 40.4%
North Carolina 9 Robert L. Doughton Democratic 1910 Re-elected Robert L. Doughton (D) 61.1%
Fate J. Beal (R) 38.9%
North Carolina 10 Hamilton C. Jones Democratic 1946 Re-elected Hamilton C. Jones (D) 52.3%
Louis G. Rogers (R) 47.7%
North Carolina 11 Alfred L. Bulwinkle Democratic 1930 Died August 31, 1950
Special (remaining term): Democratic hold
Woodrow W. Jones (D) 67.29%
A. W. Whitehurst (R) 32.71%[2]
General (next term): Democratic hold Woodrow W. Jones (D) 68.9%
A. W. Whitehurst (R) 31.1%
North Carolina 12 Monroe Minor Redden Democratic 1946 Re-elected Monroe Minor Redden (D) 63.7%
John A. Wagner (R) 36.3%

North Dakota[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
North Dakota At-large Usher L. Burdick Republican 1948 Re-elected Fred G. Aandahl (R) 36.6%
Usher L. Burdick (R) 34.0%
Ervin Schumacher (D) 19.2%
E. A. Johansson (D) 10.1%
North Dakota At-large William Lemke Republican 1942 Died in office
Republican hold

Ohio[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Ohio 1 Charles H. Elston Republican 1938 Re-elected Charles H. Elston (R) 59.0%
Rollin H. Everett (D) 41.0%
Ohio 2 Earl T. Wagner Democratic 1948 Lost re-election
Republican gain
William E. Hess (R) 52.7%
Earl T. Wagner (D) 47.3%
Ohio 3 Edward G. Breen Democratic 1948 Re-elected Edward G. Breen (D) 54.5%
Paul F. Schenck (R) 45.5%
Ohio 4 William Moore McCulloch Republican 1947 Re-elected William Moore McCulloch (R) 66.8%
Carleton Carl Reiser (D) 33.2%
Ohio 5 Cliff Clevenger Republican 1938 Re-elected Cliff Clevenger (R) 57.5%
Dan Batt (D) 42.5%
Ohio 6 James G. Polk Democratic 1948 Re-elected James G. Polk (D) 50.8%
Edward O. McCowen (R) 49.2%
Ohio 7 Clarence J. Brown Republican 1938 Re-elected Clarence J. Brown (R) 68.4%
Ben J. Goldman (D) 31.6%
Ohio 8 Frederick Cleveland Smith Republican 1938 Retired
Republican hold
Jackson Edward Betts (R) 62.7%
W. Dexter Hazen (D) 37.3%
Ohio 9 Thomas H. Burke Democratic 1948 Lost re-election
Independent gain
Frazier Reams (I) 36.6%
Thomas H. Burke (D) 32.4%
Homer A. Ramey (R) 31.0%
Ohio 10 Thomas A. Jenkins Republican 1924 Re-elected Thomas A. Jenkins (R) 65.2%
William J. Curry (D) 34.8%
Ohio 11 Walter E. Brehm Republican 1942 Re-elected Walter E. Brehm (R) 53.1%
Mell G. Underwood, Jr. (D) 46.9%
Ohio 12 John M. Vorys Republican 1938 Re-elected John M. Vorys (R) 64.1%
John W. Guy (D) 35.9%
Ohio 13 Alvin F. Weichel Republican 1942 Re-elected Alvin F. Weichel (R) 70.9%
Dwight A. Blackmore (D) 29.1%
Ohio 14 Walter B. Huber Democratic 1944 Lost re-election
Republican gain
William H. Ayres (R) 48.7%
Walter B. Huber (D) 47.8%
Robert G. Brenneman (I) 3.4%
Ohio 15 Robert T. Secrest Democratic 1948 Re-elected Robert T. Secrest (D) 61.6%
Holland M. Gary (R) 38.4%
Ohio 16 John McSweeney Democratic 1948 Lost re-election
Republican gain
Frank T. Bow (R) 50.7%
John McSweeney (D) 49.3%
Ohio 17 J. Harry McGregor Republican 1940 Re-elected J. Harry McGregor (R) 64.2%
Robert W. Levering (D) 35.8%
Ohio 18 Wayne L. Hays Democratic 1948 Re-elected Wayne L. Hays (D) 50.8%
Robert L. Quinn (R) 49.2%
Ohio 19 Michael J. Kirwan Democratic 1936 Re-elected Michael J. Kirwan (D) 63.8%
Henry P. Kosling (R) 36.2%
Ohio 20 Michael A. Feighan Democratic 1942 Re-elected Michael A. Feighan (D) 74.2%
Paul W. Cassidy (R) 25.8%
Ohio 21 Robert Crosser Democratic 1922 Re-elected Robert Crosser (D) 75.4%
William Hodge (R) 24.6%
Ohio 22 Frances P. Bolton Republican 1940 Re-elected Frances P. Bolton (R) 62.7%
Chat Paterson (D) 37.3%
Ohio At-large Stephen M. Young Democratic 1948 Lost re-election
Republican gain
George H. Bender (R) 53.9%
Stephen M. Young (D) 46.1%

Oklahoma[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Oklahoma 1 Dixie Gilmer Democratic 1948 Lost re-election
Republican gain
George B. Schwabe (R) 52.9%
Dixie Gilmer (D) 47.1%
Oklahoma 2 William G. Stigler Democratic 1944 Re-elected William G. Stigler (D) 66.2%
Cleo Crain (R) 33.8%
Oklahoma 3 Carl Albert Democratic 1946 Re-elected Carl Albert (D) 82.8%
Charles Powell (R) 17.2%
Oklahoma 4 Tom Steed Democratic 1948 Re-elected Tom Steed (D) 68.1%
Glenn O. Young (R) 31.9%
Oklahoma 5 A. S. Mike Monroney Democratic 1938 Retired to run for U. S. Senate
Democratic hold
John Jarman (D) 58.8%
C. E. Barnes (R) 41.2%
Oklahoma 6 Toby Morris Democratic 1946 Re-elected Toby Morris (D) 67.1%
George Campbell (R) 32.9%
Oklahoma 7 Victor Wickersham Democratic 1948 Re-elected Victor Wickersham (D) 67.1%
K. B. Cornell (R) 32.9%
Oklahoma 8 George H. Wilson Democratic 1948 Lost re-election
Republican gain
Page Belcher (R) 53.4%
George H. Wilson (D) 46.6%

Oregon[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Oregon 1 A. Walter Norblad Republican 1946 Re-elected A. Walter Norblad (R) 66.5%
Roy R. Hewitt (D) 33.5%
Oregon 2 Lowell Stockman Republican 1942 Re-elected Lowell Stockman (R) 55.4%
Vernon Bull (D) 44.6%
Oregon 3 Homer D. Angell Republican 1938 Re-elected Homer D. Angell (R) 50.7%
Carl C. Donaugh (D) 43.6%
A. W. Lafferty (I) 4.1%
Vaughn S. Albertson (Prog) 1.6%
Oregon 4 Harris Ellsworth Republican 1942 Re-elected Harris Ellsworth (R) 59.5%
David C. Shaw (D) 40.5%

Pennsylvania[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Pennsylvania 1 William A. Barrett Democratic 1948 Re-elected William A. Barrett (D) 53.8%
Robert M. Sebastian (R) 46.2%
Pennsylvania 2 William T. Granahan Democratic 1948 Re-elected William T. Granahan (D) 57.0%
Max Slepin (R) 43.0%
Pennsylvania 3 Hardie Scott Republican 1946 Re-elected Hardie Scott (R) 50.3%
Maurice S. Osser (D) 49.7%
Pennsylvania 4 Earl Chudoff Democratic 1948 Re-elected Earl Chudoff (D) 57.5%
Theodore O. Spaulding (R) 42.5%
Pennsylvania 5 William J. Green, Jr. Democratic 1948 Re-elected William J. Green, Jr. (D) 55.5%
George W. Sarbacher, Jr. (R) 44.5%
Pennsylvania 6 Hugh Scott Republican 1946 Re-elected Hugh Scott (R) 50.0%
Ethan Allen Doty (D) 49.7%
Kenneth R. Forbes (Prog) 0.3%
Pennsylvania 7 Benjamin F. James Republican 1948 Re-elected Benjamin F. James (R) 62.7%
Hubert P. Earle (D) 37.3%
Pennsylvania 8 Franklin H. Lichtenwalter Republican 1947 Retired
Republican hold
Albert C. Vaughn (R) 58.2%
George F. Kane (D) 41.8%
Pennsylvania 9 Paul B. Dague Republican 1946 Re-elected Paul B. Dague (R) 67.2%
Philip Ragan (D) 32.8%
Pennsylvania 10 Harry P. O'Neill Democratic 1948 Re-elected Harry P. O'Neill (D) 51.5%
Fraser P. Donlan (R) 48.5%
Pennsylvania 11 Daniel J. Flood Democratic 1948 Re-elected Daniel J. Flood (D) 54.4%
Elwood H. Jones (R) 45.6%
Pennsylvania 12 Ivor D. Fenton Republican 1938 Re-elected Ivor D. Fenton (R) 56.8%
James H. Gildea (D) 43.2%
Pennsylvania 13 George M. Rhodes Democratic 1948 Re-elected George M. Rhodes (D) 49.8%
James W. Bertolet (R) 47.5%
Darlington Hoopes (S) 2.7%
Pennsylvania 14 Wilson D. Gillette Republican 1941 Re-elected Wilson D. Gillette (R) 60.9%
John E. Snedeker (D) 39.1%
Pennsylvania 15 Robert F. Rich Republican 1944 Retired
Republican hold
Alvin Bush (R) 60.7%
Paul A. Rothfuss (D) 36.6%
A. Monroe Hall (Prog) 2.7%
Pennsylvania 16 Samuel K. McConnell, Jr. Republican 1944 Re-elected Samuel K. McConnell, Jr. (R) 66.1%
Leon C. MacMullen (D) 33.9%
Pennsylvania 17 Richard M. Simpson Republican 1937 Re-elected Richard M. Simpson (R) 62.8%
James L. Gatins (D) 37.2%
Pennsylvania 18 John C. Kunkel Republican 1938 Retired to run for U. S. Senate
Republican hold
Walter M. Mumma (R) 63.7%
James M. Quigley (D) 36.3%
Pennsylvania 19 Leon H. Gavin Republican 1942 Re-elected Leon H. Gavin (R) 62.8%
Fred C. Barr (D) 37.2%
Pennsylvania 20 Francis E. Walter Democratic 1932 Re-elected Francis E. Walter (D) 58.3%
George M. Berg (R) 41.7%
Pennsylvania 21 James F. Lind Democratic 1948 Re-elected James F. Lind (D) 52.2%
Francis Worley (R) 47.8%
Pennsylvania 22 James E. Van Zandt Republican 1946 Re-elected James E. Van Zandt (R) 59.5%
Arthur H. Reede (D) 40.5%
Pennsylvania 23 Anthony Cavalcante Democratic 1948 Lost re-election
Republican gain
Edward L. Sittler, Jr. (R) 51.8%
Anthony Cavalcante (D) 48.2%
Pennsylvania 24 Thomas E. Morgan Democratic 1944 Re-elected Thomas E. Morgan (D) 59.1%
John J. Cairns, Jr. (R) 40.9%
Pennsylvania 25 Louis E. Graham Republican 1938 Re-elected Louis E. Graham (R) 52.4%
Samuel Gunnett Neff (D) 47.6%
Pennsylvania 26 John P. Saylor Republican 1949 Re-elected John P. Saylor (R) 52.5%
Lewis E. Evans (D) 47.5%
Pennsylvania 27 Augustine B. Kelley Democratic 1940 Re-elected Augustine B. Kelley (D) 57.1%
George E. Berry, Jr. (R) 42.9%
Pennsylvania 28 Carroll D. Kearns Republican 1946 Re-elected Carroll D. Kearns (R) 57.0%
Steve Filipkowski (D) 43.0%
Pennsylvania 29 Harry J. Davenport Democratic 1948 Lost re-election
Republican gain
Harmar D. Denny, Jr. (R) 52.6%
Harry J. Davenport (D) 46.9%
Herbert Glickman (Prog) 0.5%
Pennsylvania 30 Robert J. Corbett Republican 1944 Re-elected Robert J. Corbett (R) 56.5%
J. R. Montgomery (D) 43.5%
Pennsylvania 31 James G. Fulton Republican 1944 Re-elected James G. Fulton (R) 67.5%
Wilber I. Newstetter, Jr. (D) 32.5%
Pennsylvania 32 Herman P. Eberharter Democratic 1936 Re-elected Herman P. Eberharter (D) 68.7%
James P. Dougherty (R) 31.3%
Pennsylvania 33 Frank Buchanan Democratic 1946 Re-elected Frank Buchanan (D) 65.8%
Cornelius McLaughlin, Sr. (R) 34.2%

Rhode Island[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Rhode Island 1 Aime Forand Democratic 1940 Re-elected Aime Forand (D) 63.2%
Francis R. Foley (R) 36.8%
Rhode Island 2 John E. Fogarty Democratic 1940 Re-elected John E. Fogarty (D) 60.6%
Wilford S. Budlong (R) 39.4%

South Carolina[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
South Carolina 1 L. Mendel Rivers Democratic 1940 Re-elected L. Mendel Rivers (D) Unopposed
South Carolina 2 Hugo S. Sims, Jr. Democratic 1948 Lost renomination
Democratic hold
John J. Riley (D) Unopposed
South Carolina 3 James Butler Hare Democratic 1948 Lost renomination
Democratic hold
William Jennings Bryan Dorn (D) Unopposed
South Carolina 4 Joseph R. Bryson Democratic 1938 Re-elected Joseph R. Bryson (D) Unopposed
South Carolina 5 James P. Richards Democratic 1932 Re-elected James P. Richards (D) Unopposed
South Carolina 6 John L. McMillan Democratic 1938 Re-elected John L. McMillan (D) Unopposed

South Dakota[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
South Dakota 1 Harold Lovre Republican 1948 Re-elected Harold Lovre (R) 60.8%
Merton B. Tice (D) 39.2%
South Dakota 2 Francis H. Case Republican 1936 Retired to run for U. S. Senate
Republican hold
Ellis Yarnal Berry (R) 60.3%
Sam H. Bober (D) 39.7%

Tennessee[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Tennessee 1 Dayton E. Phillips Republican 1946 Lost renomination
Defeated as Independent
Republican hold
B. Carroll Reece (R) 46.5%
Dayton E. Phillips (I) 28.1%
Kyle K. King (D) 25.5%
Tennessee 2 John Jennings Republican 1939 Lost renomination
Republican hold
Howard Baker, Sr. (R) 52.2%
Frank W. Wilson (D) 47.8%
Tennessee 3 James B. Frazier, Jr. Democratic 1948 Re-elected James B. Frazier, Jr. (D) Unopposed
Tennessee 4 Albert Gore, Sr. Democratic 1938 Re-elected Albert Gore, Sr. (D) Unopposed
Tennessee 5 Joe L. Evins Democratic 1946 Re-elected Joe L. Evins (D) Unopposed
Tennessee 6 Percy Priest Democratic 1940 Re-elected Percy Priest (D) 65.9%
James W. Perkins (I) 34.1%
Tennessee 7 James Patrick Sutton Democratic 1948 Re-elected James Patrick Sutton (D) Unopposed
Tennessee 8 Tom J. Murray Democratic 1942 Re-elected Tom J. Murray (D) Unopposed
Tennessee 9 Jere Cooper Democratic 1928 Re-elected Jere Cooper (D) Unopposed
Tennessee 10 Clifford Davis Democratic 1940 Re-elected Clifford Davis (D) Unopposed

Texas[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Texas 1 Wright Patman Democratic 1928 Re-elected Wright Patman (D) Unopposed
Texas 2 Jesse M. Combs Democratic 1944 Re-elected Jesse M. Combs (D) Unopposed
Texas 3 Lindley Beckworth Democratic 1938 Re-elected Lindley Beckworth (D) 91.1%
R. E. Kennedy (R) 8.9%
Texas 4 Sam Rayburn Democratic 1912 Re-elected Sam Rayburn (D) Unopposed
Texas 5 Joseph Franklin Wilson Democratic 1946 Re-elected Joseph Franklin Wilson (D) Unopposed
Texas 6 Olin E. Teague Democratic 1946 Re-elected Olin E. Teague (D) 98.1%
Mose R. Blumrosen (R) 1.9%
Texas 7 Tom Pickett Democratic 1944 Re-elected Tom Pickett (D) Unopposed
Texas 8 Albert Richard Thomas Democratic 1936 Re-elected Albert Richard Thomas (D) 77.8%
B. F. Hanna (R) 22.2%
Texas 9 Clark W. Thompson Democratic 1947 Re-elected Clark W. Thompson (D) Unopposed
Texas 10 Homer Thornberry Democratic 1948 Re-elected Homer Thornberry (D) Unopposed
Texas 11 William R. Poage Democratic 1936 Re-elected William R. Poage (D) Unopposed
Texas 12 Wingate H. Lucas Democratic 1946 Re-elected Wingate H. Lucas (D) 80.6%
Harold G. Neely (R) 19.4%
Texas 13 Ed Gossett Democratic 1938 Re-elected Ed Gossett (D) Unopposed
Texas 14 John E. Lyle, Jr. Democratic 1944 Re-elected John E. Lyle, Jr. (D) Unopposed
Texas 15 Lloyd Bentsen Democratic 1948 Re-elected Lloyd Bentsen (D) Unopposed
Texas 16 Kenneth M. Regan Democratic 1947 Re-elected Kenneth M. Regan (D) Unopposed
Texas 17 Omar Burleson Democratic 1946 Re-elected Omar Burleson (D) Unopposed
Texas 18 Ben H. Guill Republican 1950 Lost re-election
Democratic gain
Walter E. Rogers (D) 52.5%
Ben H. Guill (R) 47.5%
Texas 19 George H. Mahon Democratic 1934 Re-elected George H. Mahon (D) 93.9%
Mohler D. Temple (R) 6.1%
Texas 20 Paul J. Kilday Democratic 1938 Re-elected Paul J. Kilday (D) Unopposed
Texas 21 O. C. Fisher Democratic 1942 Re-elected O. C. Fisher (D) Unopposed

Utah[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Utah 1 Walter K. Granger Democratic 1940 Re-elected Walter K. Granger (D) 51.1%
Preston L. Jones (R) 48.9%
Utah 2 Reva Beck Bosone Democratic 1948 Re-elected Reva Beck Bosone (D) 53.4%
Ivy Baker Priest (R) 46.6%

Vermont[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Vermont At-large Charles Albert Plumley Republican 1934 Retired
Republican hold
Winston L. Prouty (R) 73.5%
Herbert B. Comings (D) 25.6%
Birney F. Combs (Constitutional) 1.0%

Virginia[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Virginia 1 Edward J. Robeson, Jr. Democratic May 2, 1950
(Special)
Re-elected Edward J. Robeson, Jr. (D) 81.0%
Nile Straughan (R) 10.9%
Stanley S. Garner (I) 8.1%
Virginia 2 Porter Hardy, Jr. Democratic 1946 Re-elected Porter Hardy, Jr. (D) Unopposed
Virginia 3 J. Vaughan Gary Democratic 1945 Re-elected J. Vaughan Gary (D) 89.7%
Phronia A. McNeill (Prog) 6.4%
Kathryn Berstein (Social-Democrat) 3.9%
Virginia 4 Watkins Moorman Abbitt Democratic 1948 Re-elected Watkins Moorman Abbitt (D) Unopposed
Virginia 5 Thomas Bahnson Stanley Democratic 1946 Re-elected Thomas Bahnson Stanley (D) Unopposed
Virginia 6 Clarence G. Burton Democratic 1948 Re-elected Clarence G. Burton (D) Unopposed
Virginia 7 Burr Harrison Democratic 1946 Re-elected Burr Harrison (D) 69.4%
J. A. Garber (R) 30.6%
Virginia 8 Howard W. Smith Democratic 1930 Re-elected Howard W. Smith (D) 57.2%
Tyrrell Krum (R) 40.6%
Clarke T. Robb (Social-Democrat) 2.2%
Virginia 9 Thomas B. Fugate Democratic 1948 Re-elected Thomas B. Fugate (D) 58.4%
George C. Sutherland (R) 41.6%

Washington[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Washington 1 Hugh B. Mitchell Democratic 1948 Re-elected Hugh B. Mitchell (D) 51.4%
F. F. Powell (R) 47.9%
Paul M. Bowen (I) 0.5%
Daniel Roberts (Socialist Workers) 0.2%
Washington 2 Henry M. Jackson Democratic 1940 Re-elected Henry M. Jackson (D) 61.2%
Herb Wilson (R) 38.2%
Verle F. Hemeke (Prog) 0.6%
Washington 3 Russell V. Mack Republican 1947 Re-elected Russell V. Mack (R) 52.9%
Gordon M. Quarnstrom (D) 46.8%
L. C. Huntamer (Prog) 0.3%
Washington 4 Hal Holmes Republican 1942 Re-elected Hal Holmes (R) 64.3%
Ted Little (D) 35.7%
Washington 5 Walt Horan Republican 1942 Re-elected Walt Horan (R) 54.8%
Robert Dellwo (D) 45.2%
Washington 6 Thor C. Tollefson Republican 1946 Re-elected Thor C. Tollefson (R) 60.5%
John M. Coffee (D) 38.9%
Baba Jean Decker (Prog) 0.6%

West Virginia[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
West Virginia 1 Robert L. Ramsay Democratic 1948 Re-elected Robert L. Ramsay (D) 51.7%
Francis J. Love (R) 48.3%
West Virginia 2 Harley O. Staggers Democratic 1948 Re-elected Harley O. Staggers (D) 54.3%
Melvin C. Snyder (R) 45.7%
West Virginia 3 Cleveland M. Bailey Democratic 1948 Re-elected Cleveland M. Bailey (D) 54.4%
Rush D. Holt (R) 45.6%
West Virginia 4 M. G. Burnside Democratic 1948 Re-elected M. G. Burnside (D) 51.6%
Hubert S. Ellis (R) 48.4%
West Virginia 5 John Kee Democratic 1932 Re-elected John Kee (D) 65.7%
ArnoldG. Porterfield (R) 34.3%
West Virginia 6 E. H. Hedrick Democratic 1944 Re-elected E. H. Hedrick (D) 61.6%
Latelle M. LaFollette, Jr. (R) 38.4%

Wisconsin[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Wisconsin 1 Lawrence H. Smith Republican 1941 Re-elected Lawrence H. Smith (R) 57.2%
Jack Harvey (D) 42.8%
Wisconsin 2 Glenn Robert Davis Republican 1947 Re-elected Glenn Robert Davis (R) 57.6%
Horace W. Wilkie (D) 42.2%
Nathan Sadowsky (S) 0.2%
Wisconsin 3 Gardner R. Withrow Republican 1948 Re-elected Gardner R. Withrow (R) 58.8%
Patrick Lucey (D) 41.0%
Walter Alexander (S) 0.2%
Wisconsin 4 Clement J. Zablocki Democratic 1948 Re-elected Clement J. Zablocki (D) 60.9%
John C. Brophy (R) 39.1%
Wisconsin 5 Andrew Biemiller Democratic 1948 Lost re-election
Republican gain
Charles J. Kersten (R) 51.6%
Andrew Biemiller (D) 48.4%
Wisconsin 6 Frank Bateman Keefe Republican 1938 Retired
Republican hold
William Van Pelt (R) 65.0%
Kenneth Kunde (D) 35.0%
Wisconsin 7 Reid F. Murray Republican 1938 Re-elected Reid F. Murray (R) 68.3%
Edward G. Gilbertson (D) 31.7%
Wisconsin 8 John W. Byrnes Republican 1944 Re-elected John W. Byrnes (R) 62.0%
John W. Reynolds, Jr. (D) 37.9%
Lee M. Schaal (S) 0.1%
Wisconsin 9 Merlin Hull Republican 1934 Re-elected Merlin Hull (R) 70.8%
Arthur L. Henning (D) 29.2%
Wisconsin 10 Alvin E. O'Konski Republican 1942 Re-elected Alvin E. O'Konski (R) 57.0%
Rodney J. Edwards (D) 43.0%

Wyoming[edit]

District Incumbent Party First
elected
Result Candidates
Wyoming At-large Frank A. Barrett Republican 1942 Retired to run for Governor
Republican hold
William H. Harrison (R) 54.5%
John B. Clark (D) 45.5%

See also[edit]

References[edit]