Athletics at the 2011 Summer Universiade – Women's 5000 metres

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to: navigation, search
Athletics at the
2011 Summer Universiade
Athletics pictogram.svg
Track events
100 m   men   women
200 m men women
400 m men women
800 m men women
1500 m men women
5000 m men women
10,000 m men women
100 m hurdles women
110 m hurdles men
400 m hurdles men women
3000 m
steeplechase
men women
4×100 m relay men women
4×400 m relay men women
Road events
Half marathon men women
20 km walk men women
Field events
High jump men women
Pole vault men women
Long jump men women
Triple jump men women
Shot put men women
Discus throw men women
Hammer throw men women
Javelin throw men women
Combined events
Heptathlon women
Decathlon men

The women's 5000 metres event at the 2011 Summer Universiade was held on 18–20 August.

Medalists[edit]

Gold Silver Bronze
Binnaz Uslu
 Turkey
Sara Moreira
 Portugal
Natalya Popkova
 Russia

Results[edit]

Heats[edit]

Qualification: First 5 in each heat (Q) and the next 5 fastest (q) qualified for the final.

Rank Heat Name Nationality Time Notes
1 1 Sara Moreira  Portugal 16:04.68 Q
2 1 Natalya Popkova  Russia 16:06.26 Q
3 1 Roxana Bârcă  Romania 16:06.44 Q
4 1 Fadime Suna  Turkey 16:06.59 Q
5 1 Stevie Stockton  Great Britain 16:07.57 Q
6 2 Triyaningsih  Indonesia 16:23.82 Q
7 1 Mai Ishibashi  Japan 16:26.03 q
8 2 Hanae Tanaka  Japan 16:28.05 Q
9 2 Layes Abdullayeva  Azerbaijan 16:39.31 Q
10 2 Alfiya Khasanova  Russia 16:41.58 Q
11 2 Laura Suur  Estonia 16:47.35 Q
12 2 Vaida Žūsinaitė  Lithuania 16:54.28 q
13 2 Binnaz Uslu  Turkey 16:59.11 q
14 1 Annet Chebet  Uganda 17:03.66 q
15 2 Rosmery Quispe  Bolivia 17:41.11 q, SB
16 1 Chen Xue  China 18:08.14
17 1 Kristina Dolmatova  Estonia 18:15.75
18 1 Jayashree Boragi  India 18:20.39
19 2 Lonah Chepkwony  Kenya 18:54.69
20 1 Esther Adwubi  Ghana 19:42.37
21 2 Letebrhan Haylay Gebreslasea  Ethiopia 20:10.47
22 2 Samkelisiwe Tfwala  Swaziland 21:31.03
23 1 Mary Ann de la Cruz  Philippines DNF
23 1 Slađana Perunović  Montenegro DNF
23 2 Vongai Chamunorwa  Zimbabwe DNF
23 2 Inam Jabbar  Iraq DNF
24 1 Diana Jerotich Yator  Kenya DNS
24 2 Ganna Nosenko  Ukraine DNS

Final[edit]

Rank Name Nationality Time Notes
1st, gold medalist(s) Binnaz Uslu  Turkey 15:41.15 PB
2nd, silver medalist(s) Sara Moreira  Portugal 15:45.83
3rd, bronze medalist(s) Natalya Popkova  Russia 15:52.55
4 Stevie Stockton  Great Britain 15:59.22
5 Layes Abdullayeva  Azerbaijan 16:03.13
6 Hanae Tanaka  Japan 16:04.05
7 Alfiya Khasanova  Russia 16:10.60
8 Roxana Bârcă  Romania 16:11.94
9 Mai Ishibashi  Japan 16:14.58
10 Triyaningsih  Indonesia 16:26.06
11 Vaida Žūsinaitė  Lithuania 16:53.15
12 Laura Suur  Estonia 16:54.95
13 Annet Chebet  Uganda 17:04.99
14 Rosmery Quispe  Bolivia 17:24.45 SB
Fadime Suna  Turkey DNF

References[edit]